تهران شناسی

محله شهرک اکباتان یکی از محله های مدرن تهران

محله شهرک اکباتان یکی از محله های مدرن تهران

یکی از معروف ترین محله های کلانشهر تهران که دارای ساختار شهرکی و مدرن می باشد محله شهرک اکباتان می باشد. این محله از چند فاز مختلف مسکونی تشکیل شده است و در هر یک از فازها امکانات قابل توجهی برای ساکنین آن وجود دار. این محله همچنین از دسترسی نسبتا خوبی به دیگر محله های تهران برخوردار می باشد. بافت محله شهرک تهران از لحاظ معماری یک دست می باشد و بافت مسکونی خوب این محله موقعیت خوبی را برای زندگی ساکنین این محله فراهم نموده است. این محله یکی از محله های خوش نام واقع در بخش غربی تهران است از این رو تعداد متقاضیان سکونت در این محله به طور پیوسته در حال افزایش است.

 

محله شهرک اکباتان

تایخچه محله شهرک اکباتان تهران

نام محله شهرک اکباتان از واژه قدیمی هگمتانه گرفته شده است. امروزه این محله به عنوان یکی از محله های مدرن در خاورمیانه شناخته می شود و دارای جمعیت نسبتا زیادی است. مهندسان معروف آمریکایی ایده ساخت این شهرک را در سال 1345 مطرح کردند، سپس جردن گروزن آن را طراحی کرد و در نهایت توسط شرکت آمریکایی استارت ساخت آن آغاز شد.

این شرکت آمریکایی برای ساخت این شهرک طرح های توسعه ای زیادی همچون ساخت دریاچه مسکونی و شهربازی را در نظر داشتند. پس از این که ساخت این شهرک به پایان رسید ابتدا نظامیان ساکن محله شهرک اکباتان تهران شدند و در نهایت در سال 1356 خانه های مسکونی این محله به کارمندان دولت واگذار گردید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی کار ادامه ساخت و ساز منازل مسکونی محله شهرک اکباتان توسط شرکت عمران و نوسازی انجام شد، در سال های نخست پس از تکمیل واحدهای مسکونی این محله، امکانات و مراکز خدماتی مناسبی در این محله وجود نداشت و ساکنین این محله جهت رفع نیازهای روزانه خود باید به دیگر محله های مجاور می رفتند. در 15 سال اخیر امکانات خدماتی این محله به طور قابل توجهی رشد و توسعه یافت.

 

موقعیت جغرافیایی محله شهرک اکباتان

محله شهرک اکباتان محدوده ای وسیع از منطقه 5 را در برگرفته است و به عنوان یکی از محله های منطقه 5 شهرداری تهران محسوب می شود. این محله از بخش شرقی به شهرک آپادانا و کوی بیمه، از بخش شمال به اتوبان تهران کرج، از بخش غرب به نمایشگاه صنایع هوایی و در نهایت از بخش جنوب به بزرگراه شهید لشگری تهران منتهی می شود. این محله دارای سه فاز می باشد و هر یک از این فازها دارای چند بلوک و هر کدام از بلوک ها دارای چندین ورودی می باشد. این شهرک به طور کلی دارای 15675 واحد مسکونی است و امکانات امروزه آن در مقایسه با امکانات موجود در آن در سال های اولیه ساخت بسیار زیاد است.

 

تاریخچه محله شهرک اکباتان

وضعیت بافت شهرک محله اکباتان چگونه است؟

بافت این شهرک کاملا منظم است و دارای بلوک بندی مشخص می باشد. همانطور که گفتیم این محله از سه فاز تشکیل شده است و به طور کلی دارای 15 هزار واحد مسکونی می باشد. هر یک از فازهای این محله به عنوان یک خرده محله در نظر گرفته می شود و در مرکز این فازها مراکز خرید و بازارچه ها قرار گرفته اند. ساکنین این محله می توانند نیاز روزانه خود را از این مراکز خرید تهیه کنند و همچنین می توانند اوقات فراغت خود را در این محله سپری کنند.

معرفی فازهای مختلف واقع در شهرک اکباتان

فاز یک محله شهرک اکباتان

این فاز دارای دو بخش 4 و 6 بلوکه می باشد که به طور کلی دارای 10 بلوک است. وجود استادیوم یاس و استادیوم راه آهن باعث شده اند این فاز به دو بخش تقسیم شود.

 

فاز دو شهرک اکباتان

بزرگترین فاز محله شهرک اکباتان فاز 2 آن می باشد که دارای 19 بلوک به صورت زوج و فرد است. بلوک های این محله به صورت شمالی و جنوبی و به صورت استاندارد ساخته شده اند. واحدهای دوبلکس در این فاز به چشم می خورند و این ویژگی را می توان به عنوان ویژگی متمایز این فاز از دیگر فازهای این شهرک مسکونی به حساب آورد.

 

فاز سه شهرک اکباتان

این فاز دارای چهار بلوک می باشد. این فاز کوچک ترین فاز این شهرک مسکونی می باشد. البته این فاز جدیدترین فاز این شهرک نیز محسوب می شود. در سال 1370 دسترسی عموم به این فاز امکان پذیر شد. واحدهای تجاری موجود در این فاز در مقایسه با دیگر فازها بیشتر است. در این فاز واحدهای مسکونی دوخوابه وجود ندارد و در صورتی که قصد خرید و یا اجاره واحدهای دوخوابه را دارید باید به دیگر فازهای این شهرک مسکونی مراجعه کنید.

 

وضعیت دسترسی محله شهرک اکباتان به دیگر محله های مجاور

وضعیت دسترسی محله شهرک اکباتان به دیگر نقاط شهر تهران نسبتا مناسب می باشد. در صورتی که قصد تردد در این محله با استفاده از وسیله نقلیه شخصی خود را دارید می توانید از بزرگراه های شیخ فضل الله، باکری، لشکری و ستاری استفاده نمایید.

 

وضعیت دسترسی محله شهرک اکباتان

 

این محله دسترسی نسبتا خوبی به مترو نیز دارد که می توان به ایستگاه های مترو شهرک اکباتان، شهرک بیمه و ورزشگاه آزادی اشاره کرد. ساکنین این محله به خطوط اتوبوسرانی نیز دسترسی راحتی دارند، خطوط اتوبوسرانی این محله از مبدا محله شهرک اکباتان به سوی منطقه های دیگر همچون میدان صادقیه حرکت می کنند. خطوط تاکسی رانی این محله به دیگر محله های تهران نیز به راحتی در دسترس هستند.

 

امکانات موجود در محله شهرک اکباتان

امکانات متنوع بسیار زیادی در دسترس ساکنین محله شهرک اکبانان قرار دارند به صورتی که می توان گفت ساکنین این محله جهت رفع نیازهای روزانه خود از رفتن به دیگر محله های مجاور بی نیاز هستند.

 

مراکز آموزشی واقع در محله شهرک اکباتان

محله شهرک اکباتان از لحاظ دسترسی به مراکز آموزشی نیز وضعیت نسبتا مطلوبی دارد زیرا در این محله تعداد زیادی مدرسه قرار گرفته است. از مهمترین مدارس موجود در محله شهرک اکباتان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مدرسه جابربن حیان
  • دبستان سیدالشهدا(ع)
  • دبیرستان امام خمینی
  • هنرستان فنی اکباتان
  • مدرسه ابتدایی شهید ناظم
  • مدرسه ابتدایی صادقین
  • دبیرستان هئیت امنایی شهید عموئیان

آموزشگاه های مختلف دیگری نیز در این شهرک قرار گرفته اند.

 

مراکز خرید واقع در محله شهرک اکباتان

یکی از مهمترین امکانات موجود در محله شهرک اکباتان مجموعه مگامال می باشد که در مجاورت فاز 2 واقع شده است. این مرکز خرید با سرمایه گذاری مشترک مالزی و ایران احداث شده است. این مجتمع علاوه بر سینما دارای امکانات ویژه تفریحی می باشد که انواع برندها در آن به فروش می رسند.

در سطح محله شهرک اکباتان فروشگاه های محلی دیگری علاوه بر مرکز خرید مگامال وجود دارد و ساکنین این محله می توانند به راحتی نیازهای روزانه خود را از طریق آن ها رفع کنند.

مراکز مذهبی واقع در محله شهرک اکباتان

هر یک از فازهای محله اکباتان دارای یک مسجد می باشد از این رو ساکنین این محله به مساجد نیز دسترسی راحتی دارند و می توانند مراسم مذهبی خود را در این مساجد برگزار کنند. از مساجد واقع در محله شهرک اکباتان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مسجد بعثت واقع در فاز یک شهرک اکباتان
  • مسجد امام خمینی واقع در فاز دو شهرک اکباتان
  • مسجد امام رضا واقع در فاز سه شهرک اکباتان

 

مراکز درمانی محله شهرک اکباتان

یکی از مشهورترین مراکز درمانی واقع در محله شهرک اکباتان بیمارستان زنان، زایمان و نازایی صارم می باشد. درمانگاه ها، داروخانه ها و مراکز درمانی دیگر نیز علاوه بر این مرکز درمانی در این محله واقع شده اند.

 

مراکز ورزشی و تفریحی واقع در محله شهرک اکباتان

از مهمترین ویژگی های محله شهرک اکباتان می توان به وجود چندین ورزشگاه در آن اشاره کرد که از مهمترین مراکز ورزشی و تفریحی واقع در این محله محسوب می شوند. از جمله این مراکز می توان به باشگاه یاس، ورزشگاه راه آهن و ورزشگاه شهید دستگردی اشاره کرد. پارکور نیز یکی از ورزش های محبوب و پرطرفدار در این محله محسوب می شود.

علاوه بر این ورزشگاه ها چندین بوستان نیز در این محله واقع شده اند که برای سپری کردن اوقات فراغت خانواده ها مکان های مناسبی می باشند. وجود این بوستان ها در این محله باعث شده است هوای آن تمیز باشد.

 

خرید خانه در محله شهرک اکباتان

قیمت خرید خانه در این محله به عوامل مختلفی همچون مساحت، موقعیت بلوک، امکانات آن و قرار گرفتن در فازهای مختلف این شهرک بستگی دارد. از آنجا که قدمت خانه ها در این محله نسبتا زیاد است آن دسته از خانه هایی که در حال بازسازی داخلی و نوسازی هستند قیمت نسبتا بالاتری دارند. در برخی از بلوک ها نیز با مشارکت مالکین سیستم های سرمایشی و گرمایشی و آسانسورها در حال تعویض هستند که این امور روی قیمت نهایی خانه ها نیز تاثیر دارند.

قیمت خانه های مسکونی در این محله دارای گستره وسیعی هستند اما به طور کلی می توان گفت به ازای خرید یک متر مربع خانه در این محله باید حدود 10 تا 15 میلیون تومان پرداخت نمایید. همچنین قیمت خانه های مسکونی واقع در بلوک ها با امکانات بیشتر و دسترسی مناسب به مرکز اصلی محله و ایستگاه های مترو نسبت به دیگر خانه های مسکونی بیشتر می باشد.

 

اجاره خانه در محله شهرک اکباتان

 

بیشتر خانه های مسکونی موجود در این شهرک دارای مساحت بیش از 100 متر مربع هستند. زوج های جوان که قصد خرید خانه با مساحت کمتر دارند باید زمان بیشتری را صرف جستجوی خانه مناسب کنند. همان طور که گفتیم گستره قیمت خانه های مسکونی به قدری زیاد است که امکان دارد دو آپارتمان شبیه به یکدیگر در فازها و بلوک های مختلف با قیمت حدود دو برابر معامله شوند.

 

رهن و اجاره ملک مسکونی در محله شهرک اکباتان

قیمت رهن و اجاره خانه در این محله نیز همانند قیمت خرید ملک مسکونی به عواملی همچون موقعیت قرارگیری ملک در فاز مختلف وابسته می باشد. از آنجا که مساحت واحدهای مسکونی این محله متنوع است اجاره خانه در آن با بودجه مختلف امکان پذیر خواهد بود. یک واحد مسکونی با مساحت 65 متر مربع با امکانات کامل، بازسازی شده با اجاره ماهانه 3 میلیون تومان و ودیعه 30 میلیون تومان اجاره داده می شود. همچنین ممکن است یک واحد مسکونی با مساحت 146 متر مربع با امکانات کامل با اجاره ماهانه 3 میلیون تومان و ودیعه 230 میلیون تومان اجاره داده می شود.

امکانات مختلف و مساحت واحدهای مسکونی باعث ایجاد نوسان در قیمت خرید، رهن و اجاره واحدهای مسکونی شده است. اکثر واحدهای مسکونی موجود در این محله اغلب به اجاره داده می شوند از این رو اگر قصد رهن کامل یک واحد مسکونی در این محله را داشته باشید باید زمان بیشتری را صرف جستجوی واحد مناسب کنید.

زوج های جوان نیز می توانند سوئیت های مسکونی 48 متری را در این محله اجاره کنند. برخی از سوئیت های موجود در این محله به صورت مبله به اجاره داده می شوند که می توانند گزینه ایده آلی برای افراد مجرد باشند. قیمت سوئیت های مبله نیز به موقعیت فاز و بلوک خود وابسته است. می توانید یک سوئیت 48 متری در فاز یک را با اجاره ماهانه 2.5 میلیون تومان و ودیعه 25 میلیون تومان اجاره کنید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا