تهران شناسی

همه آنچه باید از محله پونک، محله ای آرام در غرب تهران بدانید

 

یکی از مطلوب ترین و محبوب ترین محله های تهران برای زندگی محله پونک می باشد. پونک یکی از محله های واقع در بخش شمال غربی تهران می باشد که بخش عمده ای از آن در منطقه 5 تهران و تنها بخش اندکی از آن در منطقه 2 تهران قرار گرفته است. در ادامه به طور کامل و جامع ویژگی های این محله را مورد بررسی قرار خواهیم داد. اگر قصد زندگی در این محله را دارید توصیه می کنیم تا پایان ما را همراهی نمایید.

 

محله پونک

 

آشنایی با موقعیت جغرافیایی محله پونک تهران

یکی از محله های منطقه 5 تهران که از سمت غرب به جنت آباد و بزرگراه شهید ستاری می رسد محله پونک می باشد. این محله از بخش شرق به شهرک غرب، دره پونک و بزرگراه شهید اشرفی اصفهانی، از بخش شمال به محله حصارک و در نهایت از بخش جنوب به بزرگراه شهید همت و باغ فیض محدود می شود. در انتهای بخش شمال غربی محله پونک خیابان سیمون بولیوار و محله چهاردیواری واقع شده اند. از نزدیک ترین محله ها به این محله نیز می توان به محله هایی همچون مرادآباد و حصارک اشاره کرد. بخشی از محله شهرک غرب نیز امروزه به عنوان بخشی از این محله در نظر گرفته می شود.

 

آشنایی با خیابان های اصلی محله پونک

محله پونک نیز همچون دیگر محله های واقع در کلانشهر تهران از چندین خیابان اصلی تشکیل شده است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خیابان میرزابابایی
 • اشرفی اصفهانی
 • خیابان شهید مخبری
 • سردار جنگل
 • همیلا
 • بلوار عدل
 • خیابان زیتون
 • بلوار کمالی

 

آشنایی با تاریخچه و پیشینه محله پونک

در گذشته های نه چندان دور در این محله پونه زیادی وجود داشت از این رو این نام برای این محله از کلانشهر تهران انتخاب شد. بر اساس گفته ساکنین قدیم تهران در زمان های گذشته تمام پونه مصرفی تهران از این محله به دست می آمد اما امروزه اثری از آن گلهای پونه در محله پونک تهران وجود ندارد. حدود صد سال پیش در این محله باغ های بسیار زیادی وجود داشت که تمامی آن ها به ضل السلطان تعلق داشته است. روستایی ها این زمین ها را برای انجام کشت و کار از ضل السلطان اجاره می کردند. برخی از ساکنین این محله نیز مهاجران خراسان یا ارگنه هستند که برای انجام باغبانی و کشاورزی به این محله مهاجرت کرده و در همان جا ساکن شده بودند.

 

محله پونک تهران

 

همچنین به عقیده برخی از مورخان در زمان های گذشته در این منطقه یک روستا به نام پوئینک وجود داشت که بعدها پونک نیز نامیده شد. پس از گسترش این محله این نام برای این محله همچنان باقی ماند.

 

چگونگی بافت محله پونک

از آنجا که در برخی از مناطق غربی کلانشهر تهران همچون محله پونک ساخت و ساز پس از پیروزی انقلاب اسلامی توسعه یافت طراحی و شهرسازی آن ها در مقایسه با دیگر محله ها متفاوت می باشد. خیابان های پهن تر، وسیع تر و خانه های نوساز چند طبقه از مهمترین ویژگی های ساخت و سازهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی هستند. این محله ها همچنین دسترسی نسبتا خوبی به خدمات شهری مختلف و مراکز خرید دارند.

 

دلایل محبوبیت محله پونک برای زندگی

همانطور که گفتیم محله پونک یکی از محله های محبوب بین ساکنین تهران برای زندگی می باشد. از مهمترین این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آب و هوای خوب
 • واقع شدن مجتمع تجاری بوستان در این محله
 • کوچه های بزرگ و پهن
 • پارک های زیاد، فضاهای سبز در این محله که از آلودگی هوا پیشگیری می کنند.
 • بافت شهری نوساز و مقاوم در مقایسه با دیگر محله های مجاور
 • دسترسی راحت به وسایل حمل و نقل عمومی و همچنین مرکز شهر

 

وضعیت دسترسی به محله پونک

وضعیت دسترسی این محله نیز نسبتا خوب است. محله پونک به چندین اتوبان همچون همت، اشرفی اصفهانی و هاشمی رفسنجانی دسترسی دارد و وجود خطوط بی آر تی در این محله دسترسی ساکنین به آن را نیز آسان ساخته است؛ اما متاسفانه در این محله هیچ یک از خطوط مترو وجود ندارند. یکی از نکات قابل ذکر در رابطه با محله پونک این است که این محله از مرکز و جنوب تهران فاصله زیادی دارد.

 

امکانات محله پونک

امکانات موجود در این محله

این محله همچون دیگر محله های موجود در بالاشهر تهران دارای امکانات رفاهی نسبتا خوبی می باشد. بزرگترین پارک موجود در این محله پارک فراز می باشد که در حاشیه بزرگراه ستاری قرار گرفته است. از دیگر پارک های موجود در این محله می توان به پارک یاس، ترافیک و جهاد اشاره کرد. مراکز خرید، رستوران ها و کافی شاپ های زیادی نیز در این محله وجود دارند که نیاز ساکنین را تا حد قابل توجهی رفع می کنند.

 

مراکز آموزشی و فرهنگی واقع در محله پونک

دانشگاه علوم تحقیقات یکی از مهمترین مراکز آموزشی واقع در این محله می باشد که در سیمون بولیوار و انتهای اشرفی اصفهانی واقع شده است. یکی دیگر از مراکز فرهنگی واقع در این محله سرای محله پونک است که در خیابان مبرزابابایی قرار دارد. مدرسه دخترانه صدرا نوین واقع در گلستان شرقی، مجتمع آموزشی بهان در ایران زمین شمالی و مدرسه پسرانه رهیار در سردار جنگل نیز از مهمترین مدارس واقع در این محله است که دانش آموزان این محله جهت تحصیل می توانند از امکانات موجود در این مدارس استفاده کنند.

 

مراکز خرید واقع در پونک

چندین مرکز خرید معتبر و پرطرفدار نیز در این محله واقع شده اند. پاساژ بوستان و فروشگاه زنجیره ای شهروند از مهمترین مراکز خرید واقع در این محله محسوب می شوند. ساکنین این محله جهت خرید نیازهای روزانه خود می توانند به بازار میوه و تره بار واقع در این محله که در خیابان پارک و بلوار کمالی قرار گرفته است بروند.

 

مراکز خرید محله پونک

 

همچنین در این محله رستوران ها و فوت کورت های بسیار زیادی بین بلوار عدل و میدان پونک قرار گرفته اند که ساکنین آن می توانند به آنجا رفتهو وعده های غذایی مختلف مورد نیاز خود را خریداری نمایند.

 

مرکز تجاری بوستان

مرکز تجاری بوستان یکی از مهمترین مناطق تجاری پونک می باشد که باعث رشد و گسترش قابل توجه این محله شده است. این مرکز تجاری که در سال 1374 تاسیس شده است در بخش شمال غربی میدان پونک قرار گرفته است. در این مجتمع تجاری بیش از هزار واحد تجاری و اداری وجود دارد. نکته جالب توجه در رابطه با این مجتمع تجاری وجود شعبه های بانک های معتبر همچون صادرات، ملی، تجارت، ملت، پارسیان، اقتصاد نوین و پاسارگاد در آن می باشد از این رو ساکنین این محله جهت انجام امور بانکی خود می توانند به یکی از این شعبه ها مراجعه کنند. در این مجتمع چندین نمایندگی بیمه نیز قرار گرفته اند. ساکنین این محله می توانند هر جنس و یا کالایی را که بخواهند شامل مواد غذایی، پوشاک، لباس، طلا و لوازم لوکس را از این مجتمع تجاری خریداری نمایند.

 

آشنایی با مراکز دولتی مهم واقع در محله پونک

مجتمع تجاری یکی از مراکز خرید مهم واقع در این محله می باشد که ساکنین علاوه بر رفع نیازهای روزانه خود و تفریح می توانند برای انجام امور بانکی و پلیس+10 به آن مراجعه کنند. شعبه های بانک ملی، ملت و پاسارگاد که از بانک های معتبر محسوب می شوند در این محله وجود دارند که ساکنین می توانند جهت انجام امور بانکی خود به این شعبه ها مراجعه کنند.

 

مراکز دینی واقع در محله پونک

از مهمترین مراکز دینی و مذهبی واقع در محله پونک نیز می توان به مسجد امام علی در بلوار میرزابابایی، حسینیه واقع در اشرفی اصفهانی و در مجاورت اتوبان نیایش اشاره کرد. تمامی امور مذهبی از جمله برگزاری عیدها، مراسم عزاداری و نمازهای یومیه در این محل برگزار می شوند.

 

خیابان های اصلی محله پونک

مراکز درمانی مهم واقع در این محله

مجتمع پزشکان معتبر و داروخانه گل سنگ از جمله مهمترین مراکز درمانی واقع در محله پونک هستند، اما بیمارستان و یا درمانگاه چندان معتبری در این محله برای انجام امور درمانی وجود ندارد. ساکنین محله پونک برای انجام امور درمانی خود اغلب به کلینیک پیامبر و درمانگاه بهراد که در محله اشرفی اصفهانی واقع شده اند مراجعه می کنند.

 

مراکز تفریحی واقع در محله پونک

همانطور که گفتیم امکانات موجود در این محله بسیار زیاد می باشند و پارک نهج البلاغه نیز که یکی از پارک های بزرگ تهران می باشد در این محله واقع شده است. این پارک به عنوان یکی از قطب های گردشگری این محله شناخته می شود. شهربازی سرپوشیده و مرکز خرید تیراژه از دیگر مراکز تفریحی واقع در این محله محسوب می شوند. منطقه فرحزاد نیز یکی دیگر از قطب های گردشگری نزدیک به این محله می باشد که دارای آب و هوای فوق العاده است. تعداد زیادی از گردشگران هر روزه برای تفریح خود این منطقه را انتخاب می کنند.

 

بوستان محله پونک

بهترین خیابان این محله برای سکونت و زندگی کدام می باشد؟

بهترین خیابان محله پونک برای زندگی همیلا می باشد. کوچه های این خیابان به صورت زوج و فرد نام گذاری شده اند و وضعیت کوچه های فرد این خیابان به دلیل مجاورت آن ها با میدان در مقایسه با کوچه های زوج بهتر می باشد از این رو قیمت آپارتمان های واقع در کوچه های فرد به ویژه در کوچه های 1،3،5،7 نسبتا بالاتر از آپارتمان های موجود در کوچه های زوج هستند.

 

قیمت آپارتمان ها در محله پونک چگونه است؟

اکثر آپارتمان های موجود در محله پونک تازه ساز هستند و متراژ آن ها اغلب بین 70 تا 150 متر مربع می باشد. به دلیل نوساز بودن بافت این محله قیمت آپارتمان های موجود در این محله در مقایسه با دیگر محله ها نسبتا بالا می باشد. در کوچه های فرد خیابان همیلا قیمت هر متر مربع به حدود 8 تا 15 میلیون می رسد. بنابه دلایل مختلف از جمله نوساز بودن و قدرت خرید مردم قیمت آپارتمان هایی با متراژ پایین در مقایسه با متراژهای بالاتر بیشتر است. در صورت قصد خرید خانه در محله پونک بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که قمت هر متر مربع در این محله از حدود 6 میلیون تومان آغاز می شود و دارای دامنه تا 15 میلیون تومان است.

 

قیمت اجاره و رهن خانه در این محله

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در محله پونک به عوامل مختلف از جمله متراژ آپارتمان و امکانات مختلف آن وابسته می باشد. قیمت اجاره بهای خانه های کمتر از 100 متر در مقایسه با خانه هایی با متراژ بالاتر مناسب تر می باشد.

به طور کلی می توان گفت محله پونک یکی از محله های اعیان نشین کلانشهر تهران است که برای سکونت و زندگی در آن باید بودجه مناسب و کافی داشته باشید. اگر شما نیز از آن دسته از افراد علاقه مند به زندگی در این محله هستید توصیه می کنیم ابتدا در رابطه با این محله اطلاعات جامع و کامل را جمع آوری کرده و با در دست داشتن بودجه کافی اقدام به خرید، اجاره و یا رهن یک آپارتمان و یا حیاط ویلایی در این محله نمایید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا