تهران شناسی

محله کریم خان تهران یکی از محله های محبوب برای علاقه مندان به کتاب

محله کریم خان تهران یکی از محله های محبوب برای علاقه مندان به کتاب

آن دسته از ساکنین تهران که به کتاب خوانی علاقه زیادی دارند قطعا با محله کریم خان به خوبی آشنا هستند. به طور کلی می توان گفت محله کریم خان یکی از محله های فرهنگی در کلانشهر تهران محسوب می شود که کتابفروشی های مهم در آن قرار گرفته اند. این محله به عنوان یکی از محله های خوب تهران شناخته شده است در صورتی که قصد خرید خانه در این محله را دارید ابتدا بهتر است به اطلاعاتی جامع و کامل در رابطه با آن دست یابید.

 

محله کریمخان تهران - محله کریم خان تهران یکی از محله های محبوب برای علاقه مندان به کتاب

محله کریم خان

محله کریم خان در کدام منطقه شهرداری تهران واقع شده است؟

محله کریم خان یکی از محله های قدیمی واقع در منطقه ۶ شهرداری تهران می باشد. یکی از نکات جالبدر رابطه با این محله این است که از ابتدا همین نام برایش انتخاب شده است و یکی از معدود محله های تهران می باشد که قبل و پس از پیروزی انقلاب نام آن تغییری نکرده است. در این محله مراکز فرهنگی، کافه ها و کتابفروشی های مهم زیادی وجود دارند از این رو تعداد متقاضیان سکونت در این محله همواره در حال افزایش است. خانه های قدیمی آجری همراه با بالکن های نیم دایره ای که که آثار معماری دوره پهلوی دوم و اواخر حکومت پهلوی اول هستند چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند. مراکز مذهبی همچون کلیسا و مسجد موجود در این محله که نماد همزیستی مسلمان ها، کلیمیان و مسیحیان هستند از مکان های مهم در این محله محسوب می شوند.

 

وضعیت جغرافیایی محله کریم خان

محله کریم خان از سمت شرق به میدان هفت تیر، از بخش شمالی به خیابان مطهری و بهشتی، از سمت غرب به میدان ولیعصر و در نهایت از بخش جنوب به میدان فردوسی ختم می شود.

 

تاریخچه محله کریم خان تهران

این محله در دهه ۴۰ شمسی به عنوان یکی از محله های مهم کلانشهر تهران شناخته شد. تصاویر قدیمی به جا مانده از این محله بیانگر خلوت و سکوت این محله می باشد. در تقاطع خیابان نجات الهی و کریم خان کلیسای سرکیس قرار گرفته است. این کلیسا به عنوان نماد محله کریم خان شناخته می شود. یکی دیگر از نمادهای معروف و مشهور این محله پل کریم خان می باشد، این اثر نیز از دوران گذشته باقی مانده است. این پل در سال ۱۳۵۲ و به منظور کنترل ترافیک بازی های آسیایی احداث شده است. این پل در آن زمان ابتدا به صورت موقت ساخته شده بود اما در سال ۱۳۹۶ عملیات مقاوم سازی روی آن صورت گرفت و امروزه مورد بهره برداری قرار گرفته است.

 

بافت محله کریم خان چگونه است؟

به طور کلی می توان گفت بافت این محله قدیمی است. اکثر خانه های موجود در این محله به دهه ۴۰ و ۵۰ تعلق دارند. هنگام قدم زدن در این محله خانه های آجری، نرده های مشبک و پنجره های چوبی نظر شما را به خود جلب می کند. بسیاری از خانه های ویلایی موجود در این محله همچون دیگر محله های تهران تخریب شده اند و آپارتمان های نوساز در آنجا ساخته شده اند. وجود کافه های مختلف بسیار زیاد در محله کریم خان باعث شد کاربری بسیاری از خانه های قدیمی در آن تغییر پیدا کنند و به همان صورت به یک کافه بسیار شیک تبدیل شوند. خیابان هایی که به این محله منتهی می شوند اغلب دارای عرض زیاد هستند و از آنجا که طرح ترافیک در این محله وجود دارد در طول روز اغلب خلوت هستند.

 

وضعیت دسترسی به محله کریم خان تهران

وضعیت دسترسی این محله به دیگر محله های مجاور نسبتا خوب است. در این محله ایستگاه های مترو هفت تیر و ولیعصر وجود دارند و در آینده قرار است ایستگاه مترو خیابان نجات الهی نیز در این محله افتتاح شود از این رو می توان گفت این محله یکی از پر دسترس ترین خیابان های تهران می باشد.

 

محله کریمخان تهران1 1024x576 1 - محله کریم خان تهران یکی از محله های محبوب برای علاقه مندان به کتاب

محله کریم خان تهران

 

در محدوده محله کریم خان تهران ایستگاه های تاکسی مختلف نیز وجود دارند که این موضوع به عنوان یکی از مزایای این محله شناخته می شود. ایستگاه های تاکسی میدان فردوسی، میدان ولیعصر، میدان انقلاب، میدان صادقیه، میدان تجریش و میدان صنعت در این محله وجود دارند.

چندین ایستگاه اتوبوس نیز در این محله وجود دارند که دسترسی ساکنین این محله به دیگر محله های مجاور را ساده و راحت ساخته است. یکی از ابتکارات شهرداری این منطقه افتتاح خط ویژه دوچرخه جهت دسترسی راحت به دیگر مناطق تهران می باشد.

یکی از خطوط اتوبوس رانی این منطقه از میدان ولیعصر تا میدان هفت تیر ادامه یافته است و از طریق خیابان های قرنی و ایرانشهر موجود در بخش جنوبی این محله به سمت مقصد میدان فردوسی در حال فعالیت است.

 

امکانات موجود در محله کریم خان

پس از خیابان انقلاب، محله کریم خان یکی از محله های محبوب برای علاقه مندان به کتاب خوانی محسوب می شود زیرا تعداد زیادی کتابفروشی در آن وجود دارد. به دلیل وجود کتابفروشی های جذاب و معتبر در این محله باعث شده است دانشجویان زیادی به این محله رفت و آمد داشته باشند. این محله از امکانات نسبتا خوبی برخوردار می باشد که در ادامه به معرفی کامل و جامع این امکانات خواهیم پرداخت.

 

مراکز فرهنگی موجود در محله کریم خان

محله کریم خان به دلیل وجود چندین مرکز فرهنگی به شهرت قابل توجهی دست یافته است. از مهمترین و مشهورترین کتابفروشی های موجود در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کتابفروشب نشر ثالث
 • کتابفروشی نشر چشمه
 • کتابفروشی نشر هنوز
 • کافه کتاب نیماژ

علاوه بر کتابفروشی های مهم موجود در این محله مراکز فرهنگی همچون خانه فرهنگ گویا و چندین گالری در کوچه های این محله وجود دارند.

 

مراکز آموزشی واقع در این محله

چندین مرکز آموزشی نیز در محله کریم خان واقع شده اند که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه پیام نور تهران جنوب
 • آموزشگاه های هنری خصوصی برای ساکنین علاقه مند به هنر در این محله
 • سازمان سنجش واقع در بلوار کریم خان زند

یکی از بخش های پر رفت و آمد این محله برای دانشجویان و دانش آموزان بلوار کریم خان می باشد.

 

مراکز خرید محله کریم خان

چندین فروشگاه در محله کریم خان و بین خیابان نجات الهی و میدان ولیعصر واقع شده است که ساکنین این محله می توانند مایحتاج روزانه خود را از آنجا خریداری نمایند. همچنین مغازه های طلافروشی ریز و درشت در این محله قرار گرفته اند. در آینده نزدیک یک بازار جدید طلافروشی نیز در این محله افتتاح خواهد شد.

 

محله کریمخان تهران2 1024x409 1 - محله کریم خان تهران یکی از محله های محبوب برای علاقه مندان به کتاب

مرکز خرید محله کریم خان

 

مراکز دینی واقع در این محله

یکی از مهمترین مراکز دینی واقع در محله کریم خان کلیسای سرکیس می باشد که ارمنیان جهت برگزاری مراسم مذهبی خود می توانند به این مرکز دینی مراجعه کنند. در محله مسجد وجود ندارد اما نزدیک ترین مسجد به این محله مسجدالجواد است که در محله هفت تیر واقع شده است. این مسجد یکی از مشهورترین مراکز دینی واقع در مجاورت این محله شناخته می شود.

 

محله کریمخان تهران3 683x1024 1 - محله کریم خان تهران یکی از محله های محبوب برای علاقه مندان به کتاب

مراکز مذهبی محله کریم خان

مراکز درمانی واقع در این محله

در محله کریم خان چندین مرکز درمانی نیز وجود دارند که دسترسی ساکنین این محله را به این امکانات راحت و ساده ساخته اند. از مهمترین مراکز درمانی واقع در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمانگاه شهید کلانتری
 • بیمارستان تهران کلینیک
 • بیمارستان تهران
 • بیمارستان پانزده خرداد
 • داروخانه فوق تخصصی سیزده آبان یکی دیگر از مراکز درمانی واقع در این محله می باشد که به صورت ۲۴ ساعته آماده ارائه خدمات به مردم می باشد. داروهای بیماران مبتلا به بیماری های خاص و سخت به راحتی در این داروخانه یافت می شوند.

قیمت خرید خانه در محله کریم خان تهران

قیمت خرید خانه در بخش شمالل و جنوب این محله دارای تفاوت قابل توجه است. به طور میانگین قیمت خرید خانه به ازای یک متر مربع حدود ۱۷ میلیون تومان است و در بخش جنوبی این محله قیمت خرید خانه به ازای هر متر مربع حدود ۱۳ میلیون تومان خواهد بود. هرچند امروزه ساخت آپارتمان های نوساز در این محله توسعه یافته است اما هنوز هم در اطراف محله کریم خان خانه های ویلایی قدیمی به چشم می آیند. برخی از این خانه ها در سال های گذشته مورد بازسازی قرار گرفته اند و برای زندگی ساکنین این محله فضای خوبی را ایجاد کرده اند.

 

محله کریمخان تهران6 - محله کریم خان تهران یکی از محله های محبوب برای علاقه مندان به کتاب

قیمت خانه در محله کریم خان

 

قیمت خانه ها در این محله نیز همانند دیگر محله های کلانشهر تهران از سال گذشته افزایش قابل توجهی را تجربه کرده اند. قیمت خانه ها در این محله در مقایسه با سال گذشته حدود ۶۰% افزایش داشته است.

قیمت اجاره خانه در این محله

همانطور که گفتیم دسترسی محله کریم خان وضعیت نسبتا مطلوبی دارد و به دلیل وجود امکانات آموزشی، رفاهی و درمانی قابل توجه در این محله باعث شده است تا روزانه تعداد متقاضیان سکونت در این محله افزایش یابد. قیمت اجاره خانه نیز همانند قیمت خرید خانه در این محله نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است. از آنجا که بافت این محله نسبتا قدیمی است متراژ خانه های موجود در این محله نسبتا بالاست.

 

شکم گردی در محله کریم خان

همانطور که گفتیم در محله کریم خان کافه ها و اغذیه فروشی های بسیار زیادی وجود دارند و بر اساس گفته های پیشین انتشارات ثالث و فرهنگ و هنر از مراکز فرهنگی این محله محسوب می شوند که دارای یک کافه در طبقه دوم خود هستند. کافه کتاب ملکوت یکی از کافه های مشهور این محله می باشد که در مجاورت فروشگاه سلام و روبروی پارک محله بهجت آباد واقع شده است. در خیابان ایرانشهر کافه ای دیگر به نام اپیک قرار گرفته است که به دلیل وجود طاق های آجری و گل شمعدانی در مجاورت درب ورودی به شهرت قابل توجهی دست یافته است.

کافه ای دیگر به نام (ت) نیز در این محله واقع شده است که دارای دری از شیشه های رنگی می باشد. داخل کافه المان های سنتی و مدرن در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و باعث ایجاد فضایی خاص و متفاوت در این کافه شده اند. از وسط این کافه یک جوی پرآب فیروزه ای رنگ نظر نظر تمام بینندگان را به خود جذب می کند. از این رو وقتی در کافه حضور دارید می توانید صدای آرامش بخش آب را بشنوید.

تمامی منوهای این کافه دارای مواد تازه و خوش طعم می باشد. پیراشکی خسروی واقع در نبش مجتمع تجاری اداری کریم خان یکی دیگر از جاهای جذاب برای شکم گردی در این محله می باشد. جگرکی شب های تهران واقعغ در بخش شمالی محله کریم خان و نرسیده به میدان هفت تیر یکی دیگر از ایستگاه های شکم در این محله می باشد که شما می توانید جهت سپری کردن اوقات خود و صرف غذاهای خوش طعم و خوشمزه به این کافه ها و یا ایستگاه های شکم مراجعه کنید.

به طور کلی می توان گفت این محله برای سکونت گزینه ای مناسب می باشد از این رو در صورت داشتن بودجه کافی توصیه می کنیم اقدام به خرید خانه در این محله کنید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا