دانستنی های ملکی

وظایف و ویژگی های مدیر قرارداد املاک

 

مدیریت کسب و کار مشاور املاک

مدیریت کسب و کار مشاور املاک در شهرهای کوچک، کار چندان پیچیده ای نیست. این بنگاه ها در شهرهای کوچک معمولا توسط یک یا دو شخص اداره می شوند. در این بنگاه های کوچک تمامی امور مربوط به درج آگهی، فایل یابی املاک و مستغلات، جذب مشتری، نوشتن قرارداد، انجام امور اداری و… توسط همان یک یا دو نفر انجام می پذیرد. اما آیا این سبک کسب و کار در کلان شهرهای مثل تهران امکان پذیر است؟ پاسخ خیر می باشد! فعالیت در زمینه حرفه مشاور املاک در کلان شهرها، به تنهایی یا با تیمی دو نفره راهکار مناسبی نخواهد بود و در همان ابتدای امر با پیشی گرفتن رقبایتان از عرصه این فعالیت کنار گذاشته خواهید شد. همگام بودن با شیوه های نوین مدیریتی در کسب و کار یکی از اساسی ترین عوامل رونق بازار مشاورین املاک است.

ایجاد چارت سازمانی

ایجاد چارت سازمانی به شما در زمینه مدیریت کسب و کار و حرکت رو به جلو کمک شایانی خواهد کرد. چارت سازمانی در واقع نموداری است که در آن به شرح وظایف هر یک از کارکنان پرداخته می شود. در راس این چارت مدیر آژانس املاک قرار دارد که به طور کلی بر کار همگی کارکنان نظارت دارد. ایجاد هماهنگی بین کارکنان و محول کردن وظایف خاص به هر یک از کارکنان جزو وظایف مدیر است. در واقع مدیر مشاور املاک، بنابر استعداد و تخصص افراد، به آنها عناوین و پست های بخصوصی اعطا می کند. در این چارت عناوینی چون مدیر معاملات املاک، مدیر قرارداد املاک، کارشناس مشاور حرفه ای، کارشناس مبتدی و تازه کار و… وجود دارد. ما در اینجا سعی داریم تا به شرح وظایف مدیر قرارداد املاک بپردازیم. همچنین ویژگی هایی که یک مدیر قرارداد املاک ماهر می بایست داشته باشد را به اختصار بیان خواهیم کرد.

 

 

وظایف مدیر قرارداد املاک

1ـ تنظیم و نگارش قرارداد

اصلی ترین وظیفه مدیر قرارداد املاک، تنظیم و نگارش قرارداد هایی است که در آژانس املاک منعقد می شود. قرارداد به زبان ساده عبارت است از پیمان نامه ای میان دو یا چند شخص که به واسطه آن، اشخاص مذکور به انجام کاری متعهد می شوند. برای مثال در زمینه املاک می توان به قرارداد خرید یک واحد آپارتمان اشاره کرد. در این قرارداد شخص خریدار متعهد می شود که در تاریخ معین شده در قرارداد ثمن (بها، پول) ملک خریداری شده را به فروشنده بپردازد. در مقابل فروشنده متعهد می شود در تاریخ تعیین شده در قرارداد سند ملک را به خریدار منتقل کند. در غیر این صورت متخلف محسوب خواهند شد. بنابراین قرارداد سندی است با بار حقوقی سنگین که مدیر قرارداد املاک می بایست در نگارش آن دقت لازم را داشته باشد.

 

2ـ آگاهی از قوانین مربوط به املاک و معاملات ملکی

با توجه به مطالبی که ذکر شد از یک مدیر قرارداد املاک انتظار می رود که از قوانین حقوقی مربوط به اسناد معاملات ملکی مانند قولنامه، مبایعه نامه و… به طور کامل با خبر باشد تا در صورت نیاز، مشاوره های لازم را در این ارتباط به طرفین معامله ارائه دهد. آگاهی از قوانین و مباحثی چون خیارات و قاعده های عمومی معامله باعث می شود تا متن قرارداد نوشته شده توسط مدیر قرارداد املاک، بی عیب و نقص و حافظ حقوق خریدار و فروشنده باشد.

اولین اصل حقوقی که مدیر قرارداد املاک می بایست از آن آگاه باشد قاعده های عمومی معاملات است که در ارتباط با اشخاص حقوقی عبارتند از:

ـ قصد طرفین معامله و رضایت آنان: یعنی هر دو شخص (فروشنده و خریدار) باید با معامله و همه شروط مندرج در آن موافق باشند و رضایت خود را اعلام کنند.

ـ اهلیت طرفین معامله: یعنی هر دو طرف معامله (خریدار و فروشنده) می بایست بالای هجده سال سن داشته باشند. همچنین از حقوق و آزادی های مدنی برخوردار باشند و بتوانند با عقل سلیم درباره املاک و اموال خود تصمیم گیری کنند.

ـ مورد معامله مشخص باشد: یعنی در ارتباط با مورد معامله اطلاعات کافی در دست باشد و برای طرفین معامله (خریدار و فروشنده) ابهامی در این زمینه وجود نداشته باشد.

ـ مشروعیت معامله: یعنی معامله ای که منعقد می شود خلاف موازین و مقررات اسلامی و شرعیات نباشد.

 

 

3ـ پیگیری قراردادها

پیگیری قراردادهای منعقد شده در آژانس املاک یکی دیگر از وظایف مدیر قرارداد املاک می باشد. مدیر قرارداد می بایست تا مرحله نهایی انتقال سند، همراه و ناظر بر انجام تعهدات مشتری ها باشد. همینطور در صورت بروز اختلاف بین فروشنده و خریدار در مقام مصالحه برآید و از فسخ قرارداد جلوگیری کند.

 

ویژگی های مدیر قرارداد املاک

در این جا به چند ویژگی اصلی که یک مدیر قرارداد املاک می بایست داشته باشد می پردازیم.

ـ آگاهی از قوانین حقوقی از وظایف و ویژگی های اصلی یک مدیر قرارداد املاک موفق و کارکشته است.

ـ حفظ بی طرفی و اجتناب از جانبداری، یکی دیگر از ویژگی های مدیر قرارداد حرفه ای است. باید در نظر داشته باشید که در معاملات ملکی معمولا مبلغ قابل توجهی پول جا به جا می شود. ممکن است که فرد خریدار تمام پس انداز خود را برای سرمایه گذاری در ملک مورد نظر به کار بسته باشد یا فروشنده به امید کسب سود مناسبی دست به معامله زده باشد. بالطبع با توجه به شرایط فوق هر دو طرف، از معامله پیش رو انتظار کسب بیشترین سود را دارند و حساسیت بر روی طرز برخورد و رفتار مدیر قرارداد بسیار شدید است. مدیر قرارداد ماهر در این گونه موقعیت ها اعتماد به نفس خود را حفظ کرده و با رفتاری عاری از هرگونه جانبداری، اعتماد هر دو طرف قرارداد را جلب خواهد کرد

ـ حفظ اعتماد مشتریان قدیمی آژانس املاک، یکی از اصولی است که مدیر قرارداد املاک برای کسب سود بیشتر، هرگز زیر پا نخواهد گذاشت! با حفظ اعتماد مشتریان به خود در واقع یک کانال بازاریابی گسترده در اختیار خواهید داشت. کافی است مشتری که به شما اعتماد دارد از انصاف آژانس شما برای دوستان و آشنایان خود تعریف کند، بی شک این موضوع باعث می شود که آن ها مراجعه به آژانس املاک شما را به رقبایتان ترجیح دهند.

 

 

ـ داشتن مهارت های بیانی (فن بیان) یکی دیگر از ویژگی های مدیر قرارداد با تجربه می باشد. یکی از گروه های شغلی که به شدت به فن بیان احتیاج دارند گروه مشاوران هستند. مشاورین در هر صنفی می بایست به اصول فن بیان و زبان بدن مسلط باشند. چرا که برای تفهیم درست مطالب به مراجعه کنندگان به این ابزار نیاز دارند. علاوه بر این آگاهی مدیر قرارداد از زبان بدن، برای درک بهتر احساسات و تصمیمات احتمالی مشتریان، به او کمک فراوانی خواهد کرد. مشاور با درک درست احساس مشتری می تواند به او کمک کند تا با احساس امنیت و اعتماد بیشتری به سمت انعقاد قرارداد پیش رود.

ـ یک مدیر با تجربه، مذاکره را تحت هر شرایطی به خوبی اداره کرده و به انجام می رساند. باید در نظر داشت که مذاکرات جهت عقد قرارداد می تواند به صورت های مختلف برگزار شود. معمولا مدیر قرارداد املاک، در جلسات معامله، تنها با خریدار و فروشنده روبه رو است، اما گاهی ممکن است جای فروشنده یا خریدار را وکیل او بگیرد. در این صورت مدیر قرارداد با فرد خبره ای که آشنایی کامل با قوانین دارد مواجه است. یا در بعضی مواقع جلسه با حضور گروهی از  ذی نفعان تشکیل می شود. یک مدیر با سابقه از رو در رویی با افراد مختلف هراسی ندارد و قواعد و قوانینی که طی سال ها در او نهادینه شده است را در بحث و گفتگو به کار می بندد.

ـ یک مدیر ماهر، خلاق است و همواره راه های مناسبی را جهت تشویق افراد برای انجام معامله در چنته دارد اما هر گاه که متوجه شود، مشکلی در قرارداد وجود دارد و معامله به ضرر یکی از طرفین خواهد بود، انصاف را رعایت کرده و مانع بسته شدن قرارداد می شود.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا