سبک زندگی

یک مشاور املاک خوب را چطور بشناسیم؟

 

هنگامی که در یک بازار مشخص پول فراوانی در گردش باشد و در این میان سودهای زیادی عاید اشخاص شود، اینجاست که پای سودجویان و کلاهبرداران هم به این بازار آشفته باز می شود. در این بازار عده ای افراد متحمل زیان می شوند و به عبارتی سرشان کلاه می رود. بازار مسکن یکی از این بازارهای پر رونق است که این روزها در زمینه رهن و اجاره و خرید و فروش مسکن فعال است. اگر به دنبال یک مشاور املاک خوب و مورد اعتماد نباشید در این آشفته بازار حسابی ضرر می کنید.

 

مشاور املاک مورد اعتماد و صاحب نظر

با توجه به رونق بازار مسکن، توجه کلاهبرداران زیادی به این فضا معطوف شده است. کافی است کوچکترین غفلتی بکنید تا راه را برای این افراد باز کرده و حتی همه چیز خود را از دست بدهید.

 

مشاور املاک به چه کسی گفته می شود؟

در واقع مشاور مسکن و یا مشاور املاک و مستغلات شخصی مطمئن، شاهد و یا رابط معامله است که طرفین معامله او را امین معامله خود قرار می دهند. بنابراین با توجه به تعداد زیاد کلاهبرداران در بازار مسکن یکی از راههای فرار از ضرر و زیان این است که معاملات ملکی خود را به یک مشاور املاک خوب بسپاریم. طرفین معامله برای معامله انجام شده باید یک قرارداد قانونی همراه با کدپیگیری تنظیم کنند و هر کدام از طرفین معامله یک نسخه از قرارداد را دریافت کنند.

بطور کلی مشاور املاک شخصی است که طرفین معامله را بهم معرفی می کند و برای دو طرف مورد اعتماد است به طوری که دو طرف به او اطمینان کرده و اسناد و چک و حتی ملک خود را به او می سپارند. بنابراین اگر مشاور املاک فرد مطمئنی نباشد دو طرف معامله ممکن است همه چیز خود را از دست بدهند یا متحمل ضررهای سنگینی شوند.

آنچه مسلم است مراجعه به مشاور املاک یک امر اجتناب ناپذیر است. انجام معامله هرگز نباید بدون شناخت طرف مقابل، بدون شاهد و به صورت یک قرار داد دستی انجام شود چرا که در این صورت معامله فاقد اعتبار قانونی است و چنانچه مشکلی پیش آید قانون حقی برای طرفین قائل نمی شود.

پیش از اینکه بخواهیم به یک مشاور مسکن اعتماد کنیم باید از اعتبار آن در بازار آگاه شویم. انتخاب یک مشاور با اعتبار باعث می شود که در بدترین شرایط هم دچار مشکل نشویم و اگر در معامله اختلافی رخ داد، به کمک اسناد و مدارک معتبر و با راهنمایی مشاور به مراجع قانونی مراجعه کنیم.

حالا مسئله این است که ما چطور می توانیم تشخیص دهیم یک مشاور املاک قابل اعتماد است و فریب افراد کلاهبردار را نخوریم و مدارک و اسناد خود را به دست افراد نا مطمئن نسپاریم؟

در اینجا می خواهیم چند ویژگی مشاور املاک خوب را به شما معرفی کنیم تا با بررسی این موارد بتوانید از مورد اعتماد بودن آن اطمینان پیدا کنید.

 

 

چطور مشاور املاک مورد اعتماد را بشناسیم؟

پیش از هرچیز این را بگوییم که یکی از وظایف اصلی مشاور املاک و مستغلات این است که نسبت به هویت واقعی دو طرف اطمینان حاصل کند و صحت و اصل بودن مدارک آنها را بررسی کند. بنابراین اگر به هر علتی پس از معامله مشکلی پیش بیاید که مشخص شود دلیل آن غفلت و بررسی نشدن اسناد و هویت طرفین معامله توسط مشاور املاک باشد؛ می توانید از او در مراجع قانونی شکایت کرده و حق قانونی تان را از او طلب کنید.

 

مشاور املاک طرفین معامله را به هم ارتباط می دهد

حالا می توانید بفهمید که مشاور املاک چه نقش مهمی در معاملات دارد. طرفین معامله در واقع بار مسئولیت خود را بر عهده مشاور املاک می گذارند و او باید از صحت و سقم همه چیز اطمینان حاصل کند در غیر اینصورت باید پاسخ گوی عواقب پیش آمده باشد.

پیش از اینکه کار خود را به مشاور املاک و مستغلات بسپارید، در میان کاسبان محله و ساکنان محله های مجاور درباره ی سابقه ی او تحقیق کنید تا مطمئن شوید که تجربه دارد و به اصطلاح کار بلد است. شما باید اطمینان پیدا کنید که این فرد از راه و چاه و زیر و بم معامله اطلاع دارد.

دقت داشته باشید که تا حد امکان از انجام معاملات بزرگ در مشاور مسکن های تازه کار که بنگاه املاک خود را به تازگی راه اندازی کرده اند، خودداری کنید. زیرا این افراد به هر اندازه که قابل اعتماد باشند تجربه کافی و لازم را ندارند و افراد کلاهبردار به راحتی می توانند این افراد را دچار خطا کرده و سر هر دوی شما را کلاه بگذارند.

پس این را به خاطر بسپارید که مهم ترین ویژگی مشاور املاک و مستغلات خوب، داشتن سابقه کار مفید و کافی است. حال گام بعدی این است که شما باید مطمئن شوید بنگاه املاک مورد نظر شما دارای مجوز قانونی بوده و انجام معاملات در آن مجاز باشد. هر مشاور املاک در ازای هر معامله و قراردادی یک کد رهگیری دریافت می کند که باید آن را در قرارداد ثبت کند.

اگر این کد رهگیری وجود نداشته باشد قرارداد شما اعتبار قانونی ندارد و در این میان مقصر اصلی مشاور املاک است. داشتن پروانه کسب نیز از مواردی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید و به هیچ عنوان نزد کسانی که بدون مجوزهای قانونی معامله را انجام می دهند، نروید.

 

 

قرارداد ملکی معتبر با همراهی مشاور املاک

خیلی از مسائل را می توان در صحبت کردن با افراد تشخیص داد به نحوه سخن گفتن مشاور املاک توجه کنید؛ اگر خیلی با اطمینان در مورد همه چیز حرف می زند و دائما و بدون هیچ شک و تردیدی به شما قول می دهد، فرد قابل اعتمادی نیست چرا که هیچ کس نمی تواند بطور صد در صد یک معامله را پیش بینی کند.

به عنوان نمونه فرض کنید که یک مشاور مسکن به شما قول می دهد که ملک مورد نظرتان را زیر قیمت معامله کند یا اینکه زمین تان را قطعا با بهترین قیمت برایتان می فروشد. این را بدانید که امکان انجام چنین کارهایی به طور صد در صد وجود ندارد و اینها وعده های توخالی هستند.

بحث مان در مورد مشاور املاک خوب را با موضوع صداقت به پایان می رسانیم . آیا مشاور املاک پیش از معامله و قرارداد، ملک مورد نظر را به شما نشان می دهد؟ تعدادی از مشاوران مسکن با این بهانه که بازدید عمومی نداریم، ملک را تا پای معامله به خریدار نشان نمی دهند و او را در تنگنا می گذارند. این مورد باعث می شود که شما از جزئیات ملک غافل شده و متحمل ضرر شوید . یادتان باشد بهرحال به هر مشاور املاک هرچند مورد اطمینان، کاملا اعتماد نکنید و ابعاد مختلف معامله و صحت اسناد و مدارک آن را به دقت بررسی کنید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا