تهران شناسی

معرفی خیابان شیراز جنوبی

 

شیراز جنوبی در کدام منطقه قرار دارد؟

خیابان شیراز جنوبی از میان مناطق بیست و دوگانه تهران، جزو منطقه شش است. منطقه شش جزو نقاط مرکزی شهر تهران محسوب می شود و به طبع از ویژگی های مخصوص به مراکز شهری برخوردار است.

برای مرکز شهر از واژه های مختلفی استفاده کرده اند مانند، Central business district به معنی حوزه تجارت مرکزی که معمولا با حروف اختصاری (CBD) آن را نشان می دهند. واژه دیگری که برای این نقاط استفاده می شود Downtown است که مرکز تجارت شهر یا هسته شهر ترجمه شده است. در ایران واژه بریتانیایی City Centre به معنی مرکز شهر برای این نقاط استفاده می شود. این واژه را می توان بر روی تابلوهای راهنمایی و رانندگی نیز مشاهده کرد.

هسته مرکزی شهر به لحاظ جغرافیایی به میانه شهر اطلاق می شد. اما امروزه مرکز شهر بیشتر به منطقه انجام فعالیت های تجاری اشاره دارد. کسب و کار فشرده در منطقه مرکزی شهرها یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن ها است. با توجه به این که منطقه شش نیز جزو مرکز شهر تهران محسوب می شود، وجود مراکز تجاری و اداری متراکم در این منطقه امری قابل پیشبینی است. به طوری که می توان گفت بیش از ۳۰ درصد از ادارات و مراکز تجاری تهران در این منطقه قرار دارد.

 

معرفی ویژگی های شیراز جنوبی

از آنجا که نقش اصلی منطقه شش اداری، تجاری و آموزشی است بنابراین مناطق مسکونی آن در مقابل سایر کاربرهای این منطقه قسمت کوچکتری را به خود اختصاص داده است. پس از این پیش درآمد، در ادامه به معرفی خیابان شیراز جنوبی به طور مفصل خواهیم پرداخت.

 

منطقه 6 - معرفی خیابان شیراز جنوبیمحدوده منطقه شش در تهران

۱ـ موقعیت مکانی خیابان شیراز جنوبی

خیابان شیراز جنوبی به واسطه قرار گیری در قسمت مرکزی شهر تهران از دسترسی خوبی به اتوبان ها برخوردار است. این خیابان از شمال به اتوبان همت می رسد و از شرق به اتوبان کردستان دسترسی دارد. مهمترین خیابان در غرب خیابان شیراز جنوبی، شخ بهایی است. در واقع خیابان شیخ بهایی به موازات شیراز جنوبی کشیده شده است. شیراز جنوبی از جنوب به خیابان استاد بیگی می رسد. از دیگر خیابان های مهم در نزدیکی شیراز جنوبی خیابان آقا علیخانی است که شیراز جنوبی را به شیخ بهایی متصل می کند.

 

شیراز جنوبی - معرفی خیابان شیراز جنوبی

موقعیت مکانی خیابان شیراز جنوبی

۲ـ حمل و نقل و ترافیک در شیراز جنوبی

ویژگی های ترافیکی مناطق مرکزی کلان شهرها چه در ایران و چه در سایر نقاط جهان شباهت های زیادی به یکدیگر دارند. مهمترین آن ها اوج ترافیک در ساعات اداری و خلوت شدن محل پس از این ساعات می باشد. همانطور که پیشتر گفتیم تعداد زیادی از ساختمان های اداری، تجاری و آموزشی از بانکها، مراکز آموزش عالی گرفته تا ادارات دولتی و وزارتخانه ها در این نقطه از شهر قرار گرفته اند. بنابراین در ساعات کاری شاهد بار ترافیکی سنگینی در خیابان شیراز جنوبی و سایر خیابان های منطقه شش هستیم. پس از اتمام وقت اداری کارمندان از این منطقه خارج شده و در طول شب از حجم ترافیک به مقدار چشمگیری کاسته می شود. خیابان شیراز جنوبی در محدوده طرح ترافیکی زوج و فرد قرار دارد.

 

۳ـ بافت شهری 

خیابان شیراز جنوبی غیر از اتوبان های شهید همت و کردستان، در اطراف خود سه خیابان بزرگ و عریض به نام های شیخ بهایی، شهید علیخانی و استاد بیگی دارد که رفت و آمد را تسهیل می کند. از کوچه ها و خیابان های فرعی به راحتی می توان به خیابان های اصلی نام برده شده، دسترسی پیدا کرد. همواره در بافت شهری مناطق مرکزی شهرها ساختمان های مسکونی قدیمی تر را می توان در کنار سازهای تجاری عظیم و جدید مشاهده کرد. خیابان شیراز جنوبی نیز از این امر مستثنی نیست. این موضوع به این دلیل است که از همان ابتدای امر این مکان ها جزو هسته تجاری شهر نبوده اند و به مرور، با توسعه شهر این نقاط جزو هسته مرکزی شدند. ساختمان های قدیمی تر یادگاری از آن دوره در دل مراکز تجاری و اداری شهرها هستند.

 

۴ـ بافت فرهنگی

ساکنان خیابان شیراز جنوبی جزو سکنه قدیمی این خیابان هستند که با وجود تغییر کاربری این نقطه از شهر تمایلی به ترک محله قدیمی خود ندارند. به جز ساکنین این محل، در طول روز شاهد عبور و مرور و فعالیت افرادی هستیم که در صنف لوازم جانبی برای سرویس های بهداشتی کار می کنند. خیابان شیراز جنوبی در واقع بورس فروش لوکس ترین لوازم جانبی سرویس های بهداشتی و انواع سنگهای تزئینی ساختمانی، کاشی، سرامیک و کفپوش می باشد. این خیابان یکی از گرانترین خیابان های منطقه شش به حساب می آید.

 

شیراز جنوبی2 - معرفی خیابان شیراز جنوبی

خیابان شیراز جنوبی بورس کاشی و سرامیک، لوازم جانبی سرویس های بهداشتی

۵ـ کاربری اراضی در منطقه شش

توسعه کالبدی شهرها امری اجتناب ناپذیر است. این مساله در طول زمان رخ می دهد و باعث تغییر کاربری اراضی در مناطق مختلف شهر می شود. اگر توسعه کالبدی از روی برنامه و اصول پیش رود مشکل چندانی بروز پیدا نمی کند اما اگر بدون برنامه باشد مشکلات زیادی برای شهر به وجود خواهد آورد. در ادامه به بررسی کاربری اراضی در ناحیه ششم که خیابان شیراز جنوبی نیز جزو آن است، خواهیم پرداخت.

منطقه شش تهران با مساحتی در حدود ۲/۲۱ کیلومتر مربع، به لحاظ وسعت رتبه سیزدهم را در مناطق بیست و دو گانه تهران دارد. همانطور که بیان شد این منطقه خود به شش ناحیه تقسیم می شود که خیابان شیراز جنوبی در ناحیه ششم آن قرار گرفته است.  علاوه بر این منطقه ششم به نوزده محله نیز تقسیم شده است. منطقه شش تهران در پی توسعه شهری در دهه های اخیر دچار تحولات اساسی شده است. این منطقه به دو دلیل، امروزه، هسته مرکزی اداری و تجاری شهر تهران به حساب می آید. دلیل اول اینکه به لحاظ موقعیت مکانی درست در وسط شهر قرار گرفته است. دومین دلیل نزدیکی این منطقه به مرکز ثقل قدیمی شهر تهران یعنی محدوده بازار، میدان ارگ و میدان توپخانه است.

جمعیت در نواحی شش گانه این منطقه به طور مساوی تقسیم نشده است. به طوری که بیشترین تراکم جمعیت مربوط به ناحیه ۳ و کمترین تراکم جمعیت مربوط به ناحیه ۶ است. از نظر کاربری اداری ناحیه ششم در رتبه چهارم در این منطقه قرار گرفته است. سرانه کاربری اداری در این ناحیه تقریبا برابر با ۳۴/۵ است که در مقایسه با میانگین شهر تهران که برابر با ۴۴/۱ است رقم بالاتری است. این عدد نشان از ماهیت اداری و تجاری ناحیه شش و خیابان شیراز جنوبی دارد. کاربری آموزشی این ناحیه برابر با ۷۷/۴۵ است که از پنج ناحیه دیگر و همینطور میانگین شهر تهران و استاندارد کشوری بالاتر است که حاکی از تمرکز مراکز آموزشی در این ناحیه است. بر اساس آمار صنایع در ناحیه شش هیچ جایگاهی ندارند.

سرانه فضای سبز در ناحیه شش نسبت به سایر نواحی بیشتر است. این ناحیه زمین های بایر بیشتری در اختیار دارد که با برنامه ریزی صحیح می توانند به زیرساخت های مناسب برای بالا بردن کیفیت زندگی شهروندان تبدیل شوند. همچنین ناحیه شش نسبت به سایر نواحی بیشترین سرانه را در بخش آموزشی و مسکونی دارد. این امر نشان دهنده وجود خانواده های بیشتر و همینطور قشر جوان در این ناحیه است.

 

۶ـ بوستان های نزدیک به خیابان شیراز جنوبی

 

ـ بوستان جمال الدین اسد آبادی

این بوستان دقیقا بین خیابان شیراز جنوبی و اتوبان کردستان قرار گرفته است. برای رسیدن به این پارک می توانید از اتوبوس های تندرو (BRT) استفاده کنید و در ایستگاه توانیر پیاده شوید. این بوستان که در سال ۱۳۶۶ احداث شده است علاوه بر فضای سبز مناسب جهت تمدد اعصاب و پیاده روی، دارای بخش مخصوص به بازی کودکان نیز می باشد. همچنین این پارک مجهز به تجهیزات ورزشی مناسب جهت تمرین می باشد.

 

شیراز جنوبی3 - معرفی خیابان شیراز جنوبی

بوستان جمال الدین اسدآبادی واقع در خیابان شیراز جنوبی

 

ـ بوستان مینو

بوستان مینو واقع در خیابان ایرانشناسی نیز، به شیراز جنوبی نزدیک است و ساکنین محلی می توانند به راحتی از فضای سبز این بوستان بهره مند شوند. نزدیک ترین ایستگاه مترو به این بوستان، ایستگاه مترو دانشگاه شهید مدرس می باشد. فضای سبز این بوستان برابر با ۳۰۴۵ متر مربع است.

 

ـ بوستان شاد

علاوه بر بوستان های واقع شده در منطقه شش، ساکنین خیابان شیراز جنوبی به دلیل نزدیکی به منطقه سه، که در شمال آن قرار گرفته، می توانند از پارک ها و بوستان های موجود در آنجا نیز استفاده کنند. یکی از نزدیک ترین بوستان های منطقه سه به خیابان شیراز جنوبی، بوستان شاد است. این بوستان بین خیابان های شاد و برزیل شرقی قرار دارد.

سخن آخر اینکه منطقه ۶ یکی از مساعدترین محله ها از نظر مهیا کردن زیرساخت های حمل و نقل، فضای سبز، امکانات تفریحی، آموزشی و درمانی و… برای ساکنین محلی می باشد. البته باید در نظر داشت که در هر منطقه و محله ای قیمت املاک یکدست و هماهنگ نیست. مسلما قیمت املاک در محله های با قدمت بیشتر، دسترسی بهتر به بزرگراه ها و سیستم حمل و نقل عمومی، نسبت به سایر نقاط منطقه بیشتر خواهد برد. از مشهورترین خیابان های منطقه شش که به خیابان شیراز جنوبی نزدیک هستند می توان به خیابان های شیخ بهایی، خیابان ایران شناسی، توانیر، اسدآبادی و… اشاره کرد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا