تهران شناسی

معرفی خیابان شیراز شمالی

معرفی منطقه سه شهر تهران

منطقه سه شهر را می توان منطقه نخبه نشین پایتخت دانست چرا که درصد بالایی از مقامات دولتی و متخصصان کشور ساکن محله های مختلف این منطقه هستند. منطقه سه با وسعتی در حدود ۳۰ کیلومتر مربع (۳ هزار هکتار)، در قسمت شمال شرقی شهر تهران قرار گرفته است. منطقه سه از شمال به بزرگراه مدرس و شهید صدر دسترسی دارد. همچنین محدوده این منطقه از سمت غرب با بزرگراه شهید چمران و از سمت شرق با خیابان پاسداران مشخص می شود. منطقه سه از سمت جنوب به بزرگراه شهید همت و اتوبان رسالت دسترسی دارد. بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی، بزرگراه مدرس، بزرگراه کردستان و تونل نیایش در داخل این منطقه قرار دارد که حاکی از اهمیت زیاد کیفیت ترافیک در این منطقه برای ساکنین و مسئولین می باشد.

منطقه سه به لحاظ تقسیمات داخلی به ۶ ناحیه کوچکتر تقسیم می شود. همچنین این منطقه دارای ۱۱ محله می باشد. در این منطقه شاهد حضور بسیاری از ساختمان های اداری و تجاری، ساختمان های تشریفاتی، مراکز آموزشی، مراکز درمانی و… می باشیم. در حدود ۳۰ سفارتخانه از مجموع سفارتخانه های موجود در ایران، در منطقه سه قرار دارند. بنابراین حجم ترافیک موجود در این منطقه قابل توجه است. بعضی از سفارتخانه های موجود در منطقه سه عبارتند از:

ـ سفارت پرتغال واقع در محله دروس، خیابان هدایت

ـ سفارت کره جنوبی واقع در خیابان شیخ بهائی، خیابان دانشور غربی

ـ سفارت هلند واقع در محله دروس، بلوار شهرزاد

ـ سفارت کوبا واقع در بلوار میرداماد و…

بر اساس آمار سال ۱۳۹۵ جمعیت ساکن در منطقه سه برابر با ۳۳۰.۶۴۹ تن بوده است. به دلیل سطح رفاه مالی مطلوب ساکنین منطقه سه، سرانه مالکیت خانه در این منطقه بیش از دو برابر استانداردهای تعیین شده برای یک منطقه است. این بدین معنی است که بیش از ۵۰ درصد ساکنین منطقه سه صاحبخانه هستند.

 

شیراز شمالی - معرفی خیابان شیراز شمالی

محدوده منطقه سه شهر تهران

 

خیابان شیراز شمالی

شیراز شمالی یکی از خیابان های منطقه سه شهر تهران است. خیابان شیرازی معروف به شیراز شمالی در امتداد خیابانی به همین نام (شیراز)، از اتوبان همت گذشته و به سمت شمال کشیده شده است. نیمی از این خیابان در منطقه ۶ و نیمی دیگر در منطقه ۳ شهر تهران قرار گرفته است. دلیل نامگذاری آن به شیراز شمالی و جنوبی نیز همین موضوع است. در ادامه به بررسی این خیابان از زوایای مختلف خواهیم پرداخت.

 

۱ـ موقعیت مکانی خیابان شیراز شمالی (خیابان شیرازی)

همانطور که گفته شد، شیراز شمالی در امتداد خیابان شیراز جنوبی به سمت شمال کشیده شده است. خیابان شیراز شمالی از شمال بزرگراه همت شروع شده تا خیابان دانشور (پردیس) ادامه می یابد. به موازات شیراز شمالی، خیابان شیخ بهایی قرار دارد که به همان ترتیب خیابان شیراز شمالی، از اتوبان همت به سمت شمال امتداد یافته تا به میدان شیخ بهایی برسد. خیابان شیراز شمالی از طریق تقاطع خود با خیابان ملاصدرا به میدان ونک دسترسی خوبی دارد. همچنین خیابان دانشور که در انتهای شیراز شمالی قرار گرفته دسترسی این خیابان را به میدان شیخ بهایی و میدان ونک ممکن ساخته است. این خیابان سه اتوبان را در مجاورت خود دارد که عبارتند از: اتوبان شهید چمران در غرب، اتوبان کردستان در شرق و اتوبان شهید همت در جنوب. دسترسی خیابان شیراز شمالی به اتوبان همت مستقیم است. این خیابان به اتوبان های چمران و کردستان از طریق خیابان ملاصدرا دسترسی دارد.

 

شیراز شمالی2 - معرفی خیابان شیراز شمالی

محدوده خیابان شیرازی (شیراز شمالی) در منطقه سه

 

۲ـ خیابان های نزدیک به شیراز شمالی

از مشهورترین خیابان های نزدیک به خیابان شیراز شمالی می توان به خیابان ونک، ملاصدرا، شیخ بهایی،دانشور، عباس پور و گاندی اشاره کرد که همگی جزو خیابان های لوکس این منطقه به حساب می آیند.


۳ـ بافت شهری منطقه

همانطور که در معرفی منطقه سه بیان شد، این منطقه دارای ساکنینی مرفه می باشد. از طرف دیگر کارکرد منطقه علاوه بر مسکونی بودن، بیشتر تجاری، اداری و آموزشی است. بنابراین گروه کارمندان که جزو قشر متوسط به حساب می آیند نیز در این منطقه حضور دارند. با توجه به ویژگی های این منطقه بافت محله های منطقه مختلط است. شما در یک محله از ساختمان های اداری و تجاری لوکس تا خانه های ویلایی و آپارتمان های دنج را می توانید مشاهده کنید. این امر باعث می شود تا قدرت انتخاب بیشتری در خرید مسکن مورد نظرتان داشته باشید.

 

۴ـ بافت فرهنگی

سطح فرهنگی مردم در منطقه سه که خیابان شیراز شمالی جزوی از آن است، بالا است. نزدیک به ۱۰۰ درصد ساکنین این منطقه باسواد هستند. همانطور که پیشتر گفته شد بیش از ۳۰ سفارتخانه و ده ها مرکز اداری مرتبط با دولت در این منطقه قرار گرفته اند. این منطقه ساکنینی سطح بالا چون سفیران کشورهای خارجی و متخصصین مرفه داخلی را در خود جای داده است. میزان حضور مدارس خصوصی در این منطقه چشمگیر است. به طوری که بسیاری دانش آموزان برای استفاده از این خدمات آموزشی، از مناطق مجاور به منطقه سه می آیند.

 

شیراز شمالی3 - معرفی خیابان شیراز شمالی

خانه شریفی ها، یکی از لوکس ترین و مشهورترین خانه های منطقه سه

 

۵ـ ترافیک

با توجه به کارکرد اداری، تجاری، سیاسی و آموزشی منطقه سه، رفت و آمد به این منطقه بسیار زیاد است. اما حضور اتوبان های مختلف در اطراف و داخل این منطقه این موضوع را به میزان زیادی حل کرده است. اتوبان های قابل دسترسی در این منطقه عبارتند از: اتوبان چمران، همت، کردستان، صدر، آیت الله هاشمی رفسنجانی، مدرس و… نزدیکترین ایستگاه مترو به خیابان شیراز شمالی ایستگاه همت و شهید حقانی می باشد. از طریق ایستگاه اتوبوس های تندرو (BRT) واقع در ونک نیز می توان به راحتی به شیراز شمالی دسترسی داشت.

 

۶ـ مراکز درمانی نزدیک به خیابان شیراز شمالی

در منطقه سه شهر تهران بیشتر از چهل مرکز درمانی وجود دارد که ما در اینجا تنها به معرفی دو نمونه که در نزدیکی خیابان شیراز شمالی قرار دارند بسنده می کنیم.

 

ـ بیمارستان بقیه الله الاعظم

نزدیکترین مرکز درمانی به خیابان شیراز شمالی، بیمارستان بقیه الله الاعظم است. این بیمارستان بین خیابان های شیخ بهایی و ملاصدرا قرار گرفته است. این بیمارستان بزرگ در زمینی به وسعت ۲۵ هزار مترمربع ساخته شده است و طبق آمار مسئولین بیمارستان،  به طور متوسط هر روز در حدود ۵۰۰۰ نفر جهت درمان به این بیمارستان مراجعه می کنند. این بیمارستان دارای درمانگاه مجهزی است که در آن بیماران سرپایی توسط بهترین پزشکان متخصص کشور ویزیت می شوند.

 

ـ مرکز طب پیشگیری نسخه

این مرکز نیز در تقاطع خیابان ملاصدرا و خیابان شیراز شمالی قرار گرفته است و خدمات خود را در زمینه با ارتوپدی در اختیار مراجعین قرار می دهد.

 

شیراز شمالی5 - معرفی خیابان شیراز شمالی

بیمارستان بقیه الله الاعظم تهران

 

۷ـ نزدیکترین بوستان ها به خیابان شیراز شمالی

بوستان خوارزمی، بوستان شاد، بوستان سئول، بوستان امداد و بوستان شیراز از نزدیکترین بوستان ها به خیابان شیراز شمالی به حساب می آیند. بوستان شیراز در انتهای خیابان شیراز شمالی قرار گرفته است و از طریق خیابان آرارات جنوبی می توان به آن دسترسی داشت.

غیر از بوستان های نام برده شده در بالا، منطقه سه دارای پارک ها، فضای سبز و اماکن تفریحی زیادی است که در ذیل به معرفی بعضی از آنها خواهیم پرداخت.

 

ـ پارک طالقانی

یکی از پارک های مشهور منطقه سه که در سال ۱۳۶۱ افتتاح شد، پارک طالقانی است. پارک طالقانی بین اتوبان های همت، مدرس و حقانی قرار گرفته است. دسترسی به این پارک از طریق ایستگاه مترو شهید حقانی به آسانی میسر است. این پارک جنگلی دارای چند ویژگی شناخته شده است. اولین ویژگی این پارک وجود پل طبیعت در آن است که این پارک جنگلی زیبا را پس از عبور از روی اتوبان مدرس به پارک آب و آتش متصل می کند. دومین ویژگی منحصر به فرد این پارک وجود بزرگترین پرچم ایران در آن می باشد.

 

شیراز شمالی4 - معرفی خیابان شیراز شمالی

نمایی از پارک طالقانی

 

ـ پارک آب و آتش

این پارک در انتهای کوچه ژوبین (خیابان آفریقا قبل از چهار راه جهان کودک) قرار دارد. پارک آب و آتش که به بوستان حضرت ابراهیم نیز مشهور است با وسعتی بیش از ۲۴۰۰۰ متر مربع، در سال ۱۳۸۸ افتتاح شد. وجود فواره های آب در این پارک، یکی از جذابیت های مورد علاقه کودکان است. تندیس های موجود در این پارک نیز یکی دیگر از جذابیت هایی است که قدم زدن در آن را لذت بخش می سازد.

ـ پارک ملت

پارک ملت یکی از زیباترین، وسیع ترین و قدیمی ترین پارک های منطقه سه تهران است. احداث این پارک به زمان پهلوی برمیگردد. این پارک به ابتکار فرح پهلوی احداث و در سال ۱۳۴۵ افتتاح شد. از ویژگی های این پارک می توان به وجود باغ وحش، دریاچه و پردیس سینمایی در آن اشاره کرد. این پارک همواره مورد توجه ورزشکاران، بویژه برای انجام ورزش های گروهی، بوده است.

 

۸ـ نزدیک مرکز خرید به خیابان شیراز شمالی

نزدیک ترین مرکز خرید به خیابان شیراز شمالی مجتمع سئول است که در سال ۱۳۸۱ افتتاح شده است. حدود شصت واحد تجاری در این مجتمع وجود دارد که در زمینه با پوشاک زنانه، مردانه، بچه گانه، فروش لوازم آرایشی، مبلمان، کالای خواب، لوازم خانگی، عکاسی و… فعالیت می کنند. در این مرکز حتی بنگاه مشاور املاک نیز وجود دارد که خدمات مشاوره ای خود را به مشتریان ارائه می دهند.

 

شیراز شمالی6 - معرفی خیابان شیراز شمالی

آدرس دقیق مرکز خرید سئول بر روی نقشه

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا