تهران شناسی

معرفی مجتمع مسکونی ایران زمین

 

موقعیت مکانی مجتمع مسکونی ایران زمین

مجتمع مسکونی ایران زمین در شهر تهران و در فاز یک شهرک غرب واقع شده است. شهرک غرب را شهرک قدس نیز می نامند اما در فرهنگ عامه مردم شهرک غرب مصطلح تر است. مجتمع مسکونی ایران زمین در بلوار شریفی، خیابان بخشی، قرار دارد. از لحاظ موقعیت مکانی مجتمع مسکونی ایران زمین در نزدیکی مراکزی چون مجتمع اداری تجاری رویال و شهر کتاب ابن سینا قرار دارد. همچنین بیمارستان فوق تخصصی بهمن، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و برگرلند سعادت آباد در نزدیکی این مجتمع قرار گرفته است.

همانطور که بیان شد مجتمع مسکونی ایران زمین در شهرک غرب واقع شده است. شهرک غرب از محلات اعیان نشین منطقه 2 شهر تهران است. این منطقه از نواحی شمالی شهر تهران به حساب می آید. این منطقه که در شمال شرقی میدان آزادی واقع شده است از غرب تا شمال غرب شهر تهران ادامه پیدا می کند. محدوده منطقه دو را می توان قسمت های میانی و شمالی شهر تهران دانست که در مجاورت مناطق یک، سه، پنج، شش، نه و ده قرار گرفته است.

محدوده جغرافیایی منطقه 2 تهران از شمال به ارتفاعات کوه البرز محدود می شود. این منطقه از جنوب به خیابان آزادی منتهی شده و از شرق به بزرگراه شهید چمران و خیابان توحید می رسد. در سمت غربی منطقه 2 بزرگراه اشرفی اصفهانی و محمدعلی جناح قرار دارد. منطقه 2 به لحاظ تقسیمات شهرداری تهران، به 9 ناحیه و 14 محله تقسیم می شود. بعضی از معروفترین محله های منطقه 2 عبارتند از: مرزداران، پونک، شهرآرا، گیشا، تهران ویلا، سعادت آباد و شهرک غرب!

 

مجتمع مسکونی ایران زمین واقع در شهرک غرب

 

موقعیت مکانی شهرک غرب

شهرک غرب همسایه جنوبی سعادت آباد می باشد. محله شهرک قدس از شمال با بلوار دادمان و بلوار مدیریت محدود شده است. شهرک غرب در جنوب به بزرگراه همت و بزرگراه شیخ فضل الله دسترسی دارد و محدوده آن توسط این دو بزرگراه مشخص شده است. این محله همچنین در جهت شرق با بزرگراه چمران و در جهت غرب با بلوار فرحزادی، بلوار ایوانک شرقی و خیابان زرافشان شمالی محدود و مشخص شده است. این محله همجوار با محله‌ های ‌شهرک آزمایش، ونک، کوی نصر، ایوانک، دریا، سپهر و شهرک والفجر می باشد.

 

وجه تسمیه شهرک غرب

شهرک غرب یکی از مناطق واقع در شمال غرب شهر تهران و همانطور که بیان شد جزو منطقه 2 شهرداری می باشد. این منطقه به دلیل پیروی از الگوهای شهرسازی مدرن، وجود خیابان ‌‌های عریض و استاندارد، تراکم جمعیت کم، آب ‌و هوای پاک، وجود امکانات رفاهی و درمانی مناسب، معماری متفاوت که می توان آن را در خانه های ویلایی موجود در این محله مشاهده کرد و دسترسی آسان به اتوبان ها و بزرگراه ‌های شهر، به یکی از گرانترین محله های مسکونی تهران تبدیل شده ‌است. وجه تسمیه نامگذاری این محله به نام شهرک غرب حضور گسترده و نقش پررنگ مهندسان آمریکایی در ساخت این شهرک است.

آغاز این شهرک سازی به پاییز سال 1340 باز می گردد. در آن سال روستای خوش آب و هوای خوردین که ساکنینی مسیحی داشت با رویای ساخت تهرانی مدرن، توسط مهندسان آمریکایی (غربی) تبدیل به شهرکی شد که در آن از الگوهای شهرسازی آمریکایی استفاده کرده بودند. شباهت زیاد بافت این شهرک نوساز به بافت شهری آمریکایی دلیل اصلی این نام گذاری بود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با تغییر ایدئولوژی حاکم، شهرک غرب به شهرک قدس تغییر نام پیدا کرد. یکی از جاذبه های شهرک غرب وجود خانه های ویلایی با معماری خاص الگو برداری شده از به روز ترین خانه های آمریکایی دهه 40 و 50 شمسی است. این ویلاها که توسط مهندسان آمریکایی ساخته شده است هنوز از ارزنده ترین نمونه های معماری در تهران به حساب می آیند.

 

طبقه بندی اجتماعی منطقه ۲

محدوده شهرداری منطقه دو تهران از نظر طبقه اجتماعی طیف‌ متفاوتی از اقشار مردم را در خود جای داده است.  به‌ طور مشخص بعضی از محله های این منطقه به دلیل نقش خدماتی که دارند و نیز آب و هوای مناسب، جاذب قشر متوسط به بالا شده اند. از جمله این محله ها می توان به شهرک غرب، سعادت‌آباد، دریا، کوی نصر، سپهر و… اشاره کرد. از سویی دیگر اقشار اجتماعی کم درآمد و کم‌ برخوردار در محله هایی چون زنجان، اسلام‌آباد، فرحزاد و… نیز در این منطقه سکونت دارند.

از مهمترین عوامل ایجاد بافت ناهمگن اجتماعی در این منطقه می توان به قدمت سکونت در این منطقه و وجود بافت روستایی و فرسوده در آن، اشاره کرد. بنابراین بسته به اقشار و طبقات اجتماعی متفاوتی که در این منطقه سکونت دارند می توان طیف وسیعی از سبک زندگی را در این منطقه مشاهده نمود. علاوه براین، منطقه دو از جمله مناطق شهری دارای تراکم جمعیتی بالا در تهران است. یکی از تاثیرات تراکم جمعیت در این منطقه ساخت مجتمع های مسکونی بزرگ از جمله مجتمع مسکونی ایران زمین در آن است. طبق آخرین سرشماری جمعیت این منطقه برابر با ۷۰۱٬۳۰۳ نفر بوده است.

 

مجتمع مسکونی ایران زمین واقع در شهرک غرب

دسترسی به مجتمع مسکونی ایران زمین

از نظر حمل و نقل عمومی نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به مجتمع مسکونی ایران زمین، ایستگاه اتوبوس دریا است. علاوه بر این ایستگاه مترو میدان صنعت دسترسی خوبی به کاربران جهت رسیدن به این مکان ارائه می دهد. در صورت استفاده از وسیله نقلیه شخصی می توانید از اتوبان های پارک وی (چمران)، نیایش، یادگار امام و همت جهت رسیدن به این مکان استفاده کنید.

 

مجتمع مسکونی ایران زمین، برج باغی در شهرک غرب

همانطور که پیشتر بیان شد مجتمع مسکونی ایران زمین در فاز یک شهرک غرب قرار دارد. این مجتمع متشکل از سه برج بهم پیوسته است که در زمینی به مساحت 12.500 متر مربع احداث شده است. زیربنای مفید هر طبقه برابر با 3.370 متر مربع است. در هر طبقه آپارتمان هایی متنوع از لحاظ متراژ و موقعیت قرارگیری وجود دارند. مجتمع مسکونی ایران زمین از مهمترین ویژگی برج باغ ها یعنی محوطه سبز اختصاصی برج، بی بهره نمانده است. این مجتمع دارای 8000 متر مربع فضای سبز در اطراف خود است. محوطه مذکور با آب نماهای زیبا، آلاچیق، پارک و زمین بازی کودکان، مسیر پیاده روی و نورپردازی تجهیز و تزیین شده است. این مجتمع دارای پلان های متنوعی است و از واحدهای دو خوابه 136، 144 و 154 متری تا پنت هاوس های 450 تا 700 متری را در خود جا داده است. این مجتمع برای هر نوع سلیقه ای واحدی برای عرضه دارد.

 

امکانات و خدمات مجتمع مسکونی ایران زمین

علاوه بر آنچه گفته شد، مجتمع مسکونی ایران زمین دارای مجموعه ی ورزشی اختصاصی به وسعت 800 متر مربع می باشد. در این مجموعه ورزشی، سالن های ویژه ای جهت انجام ایروبیک و بدنسازی تعبیه شده است. یکی دیگر از امکانات و خدمات ارائه شده در این مجتمع  استخر سرپوشیده به همراه سونای خشک، سونای بخار و جکوزی می باشد. استخر سرپوشیده مذکور با سقفی از نوع قاب فضایی « Space Frame » در طبقه ی همکف قرار گرفته است. این استخر دارای نور طبیعی است و به فضای سبز جنوب ساختمان مشرف می باشد. از دیگر امکانات مجتمع مسکونی ایران زمین می توان به سالن اجتماعات چند منظوره این مجتمع اشاره کرد. این سالن با داشتن مجهزترین سیستم های صوتی و تصویری روز دنیا برای انجام تمامی جلسات و مراسم ها مناسب می باشد. از این سالن به عنوان سینمای خصوصی برج نیز استفاده می نمایند.

 

مجتمع مسکونی ایران زمین واقع در شهرک غرب

آسانسورها و پارکینگ

در ساخت این مجتمع از بهترین مصالح، ابزار و دستگاه ها استفاده شده است. برای مثال می توان به یازده دستگاه آسانسور ساخت شرکت KONE فنلاند که در این برج ها به کار رفته است اشاره کرد. این آسانسور ها با ظرفیتی معادل 11 نفر و با سرعت 2.5 متر بر ثانیه برای جا به جایی در اختیار ساکنین قرار دارد. چهار عدد از این آسانسورها دارای نمایی شیشه ای می باشند (پانورامیک) که در ضلع شمالی ساختمان و در طرفین لابی واقع شده اند. از این آسانسورها می توان مناظر زیبای رشته کوه البرز را در شمال تهران، تماشا کرد. مجتمع مسکونی ایران زمین دارای سه طبقه پارکینگ است که علاوه بر ورودی با عرض استاندارد و شیب ملایم، مجهز به کارواش نیز می باشد.

 

مصرف انرژی و سیستم های گرمایشی و سرمایشی

این مجتمع با رعایت اصول بهینه سازی مصرف انرژی ساخته شده است به طوری که سیستم کنترل روشنایی در آن کلاً اتوماتیک است. در ساخت پنجره ها از فریم های عایق حرارتی، شیشه های دوجداره و تزریق گاز بی اثر در بین شیشه ها استفاده شده است. تمامی دیوارهای خارجی واحدها در جهت کاهش پرت حرارتی با چند لایه از عایق پلاستوفوم پوشیده شده است. در کف ‌سازی واحدها نیز عایق حرارتی و صوتی در نظر گرفته شده است. این کار با بهره گیری از پوکه صنعتی لیکا اجرا شده است. این پوکه های صنعتی در ضخامت‌های ۸ الی ۲۵ سانتی‌متر در کف واحدها مورد استفاده قرار گرفته است.

در سیستم سرمایش و گرمایش مجتمع مسکونی ایران زمین از سه دستگاه چیلر به ظرفیت 500 تن استفاده شده است. این چیلرها ژاپنی و ساخت شرکت EBARA هستند. موتورخانه مجتمع در دو طبقه و در وسعتی در حدود 1.500 متر مربع استقرار یافته است. در این موتورخانه از مخازن اندود شده ی اپوکسی با پوشش سیمانی و رویه سرامیکی جهت ذخیره آب استفاده می شود. در تجهیزات فوق از شیرهای صنعتی Spirax Sarco ساخت کشور انگلیس استفاده شده است. سیستم سرمایش و گرمایش واحدهای این مجتمع از نوع فن کوئل سقفی است که دارای ترموستات جهت کنترل دما نیز می باشد.

 

سرویس های بهداشتی و دفع زباله

در سرویس های بهداشتی از شیرآلات KWC سوئیس استفاده شده است. سرویس های بهداشتی به سیستم تهویه و حوله خشک کن مجهز می باشند و در کاشیکاری آنها از محصولات اسپانیایی استفاده شده است. سیستم شوتینگ مجتمع برای دفع زباله در فضایی مجزا و به دور از راهرو ها تعبیه شده است. کف پوش واحدها نیز سنگ است که کمترین میزان آلرژی زایی را در بین کفپوش های موجود دارد. راهروهای مجتمع تا زیر سقف سنگ کاری شده است که امر نظافت و شستشوی آنها را آسان می کند.

 

ورودی مجتمع مسکونی ایران زمین 

آنچه که از یک برج باغ یا مجتمع مسکونی مدرن انتظار می رود این است که در وهله اول و با ورود به فضای مجتمع و لابی آن، فرد به زیبایی، استحکام و مجلل بودن مجتمع مذکور پی ببرد. در مورد مجتمع مسکونی ایران زمین این امر به خوبی مورد توجه قرار گرفته است. ورودی این مجتمع در فضای سبز وسیعی قرار دارد. لابی نیز با  درب های چوبی زیبا، سقفی مرتفع، دیوارهای سنگ کاری شده تا زیر سقف و… به خوبی درخور این مجتمع می باشد.

 

سیستم های امنیتی و اطفاء حریق

بی شک تمام مجتمع های مسکونی عظیم چون مجتمع مسکونی ایران زمین، به جهت آنکه ساکنین زیادی را در خود جای داده اند بار مسئولیتی زیادی بر دوش دارند. سازندگان و مدیران این مجتمع ها وظیفه حفاظت از جان و مال ساکنین را بر عهده دارند. بنابراین می بایست در این زمینه تدابیر مناسبی اندیشیده و به کار گرفته شده باشد.

واحد مدیریت مجتمع مسکونی ایران زمین در لابی این مجتمع قرار دارد. نگهبانان مجتمع به صورت 24 ساعته به کار حفظ امنیت ساکنین مشغولند. بدین ترتیب از ورود افراد غریبه به مجتمع جلوگیری به عمل می آید. غیر از این مجتمع مذکور با 29 طبقه و 362 واحد مسکونی می بایست از نظر امداد رسانی به هنگام حریق به خوبی عمل نماید. خوشبختانه مجتمع ایران زمین دارای سیستم اطفاء حریقی مطابق با الگوهای روز جهانی است. سیستم اطفاء حریق مجتمع دارای افشانک و باکس های اطفاء حریق با ذخیره آب 8 ساعته است. این سیستم با بهره گیری از دتکتورهای دودی و حرارتی محل وقوع آتش سوزی را مشخص می کند. علاوه بر این در هر راهرو کپسول های آتش نشانی نیز تعبیه شده است.

از دیگر تدابیر اندیشیده شده در این ساختمان برای زمان حریق می توان به شش سری پله اضطراری اشاره کرد که در هنگام حریق، هوا به آن پمپاژ می گردد تا مانع ورود دود به این راه پله ها شود. دو باند برای فرود هلیکوپتر نیز بر روی سقف این مجتمع تعبیه شده است تا در مواقع ضروری از آن استفاده شود.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا