تهران شناسی

معرفی مجتمع مسکونی سامان ونک

 

ظهور برج ها در کلان شهر تهران

حدود چهل تا پنجاه سال پیش، همزمان با توسعه کشورهایی مثل ایران، ترکیه، اندونزی، کره جنوبی و… ظهور برج ها در کلان شهرهای این کشورها رونق گرفت. ساختن برج از الگوی شهرسازی آمریکا، کانادا و اروپا وام گرفته شده بود. با شروع پیشرفت های اقتصادی در این کشورهای در حال توسعه، خیل بزرگی از مردم روستایی و مردم شهرهای کوچک به کلان شهرها هجوم آوردند و به یکباره جمعیت شهرنشین رو به افزایش گذاشت. بالطبع با این تغییر بزرگ در جمعیت شهری می بایست زیرساخت های مناسبی از سوی دولت ها جهت اسکان این نیروی کار تازه، اندیشیده می شد.

در ایران نیز در حدود سال های 1347 (دهه پنجاه شمسی) که کشور در مسیر صنعتی شدن گام برمی داشت، شرکت های بسیاری در تهران دایر شد که نیروی کار مورد نیاز خود را از روستاها و شهرهای کوچکتر تامین می کرد. این ساکنین تازه از راه رسیده نیاز به مسکن داشتند و همین موضوع باعث شد تا تهران در دهه پنجاه با مشکل کمبود مسکن مواجه شود. یکی از راهکارهای ارائه شده برای سامان دادن به این بحران جمعیتی، ایجاد برج های بلند بود که در اصطلاح در مقوله رشد عمودی شهرها قرار می گرفت. هدف از ایجاد برج ها استفاده بهینه از اراضی شهری جهت اسکان هر چه بیشتر جمعیت شهرنشین بود. این سیاست منجر به ظهور برج های بسیاری در کلان شهر تهران شد. بعضی از قدیمی ترین این برج ها عبارتند از:

ـ مجتمع مسکونی سامان ونک که در منطقه سه شهرداری تهران و بین خیابان های شیرازی (شیراز شمالی) و خیابان شیخ بهایی واقع شده است.

 

 

ـ برج‎های A-S-P که در دهه پنجاه شمسی با هدف مدرن کردن پایتخت ساخته شد و در نزدیکی مجتمع مسکونی سامان ونک قرار گرفته است.

ـ برج مسکونی پارک پرنس، که این برج نیز در خیابان شیراز شمالی احداث شده است و نزدیک به مجتمع مسکونی سامان ونک و برج های  A-S-P (آ.س.پ) می باشد.

ـ برج بین المللی تهران که نزدیک به خیابان شیخ بهایی و اتوبان کردستان واقع شده است.

ـ برج ها اسکان که در سمت شمال ‌شرقی چهارراه میرداماد واقع شده است.

ـ برج های مسکونی ونک پارک که در منطقه 6 قرار دارد.

 

مجتمع مسکونی سامان ونک واقع در خیابان شیخ بهایی

 

با ذکر این نام این برج ها و موقعیت مکانی آنها مشاهده می شود که اکثر آن ها مثل مجتمع مسکونی سامان ونک، برج های  A-S-P (آ.س.پ) و برج مسکونی پارک پرنس همگی در منطقه سه شهر تهران قرار گرفته اند. دلیل این امر حرکت هسته تجاری شهر به سمت منطقه شش و سه می باشد.

 

ویژگی های هسته تجاری ـ اداری شهرها

مركز شهر بــه ناحيه تمركز مشــاغل، مغازه ها و امكانــات تفريحي و گذران اوقات فراغت اطلاق مي شود. از نشــانه های اين مراكز گروهی از ساختمان هاي بلند، مؤسسات فرهنگي و نقطه تجمع حمل و نقل ريلي و خطوط اتوبوســراني اســت. از نقطه نظر جغرافيدانان مرکز شهر به بخشی از شهر اطلاق می شود که كه كانون تجاري يا قلب اقتصادي شــهر های بزرگ و كوچك است. از دیگر ویژگی های این بخش بالا بودن اجاره بها، متراكم بودن فعالیت های خدماتی، فعاليت هاي تجاري و اداري است.

 

منطقه سه به عنوان هسته تجاری ـ اداری نوین شهر تهران

منطقه سه که شامل خیابان های شیراز شمالی و شیخ بهایی شمالی نیز هست. دارای بیشترین تراکم سفارت خانه ها، مراکز آموزشی و ادارات دولتی، ساختمان های تشریفاتی، بانک ها و… است. همچنین در این منطقه شاهد وجود بزرگراه های فراوانی هستیم که برای مدیریت ترافیک و حمل و نقل جمعیت شاغل در این منطقه ساخته شده اند. این اتوبان ها عبارتند از: بزرگراه شهید صدر، بزرگراه شهید چمران، بزرگراه شهید همت، اتوبان رسالت، بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی، بزرگراه مدرس و بزرگراه کردستان!

منطقه سه از هر لحاظ ویژگی های هسته تجاری شهر را دارد. و از دوران پهلوی با دو هدف مدرن ساختن مرکز شهر، مدیریت و اسکان جمعیت شاغل اقدام به احداث برج هایی چون مجتمع مسکونی سامان ونک در این منطقه شد.

 

مجتمع مسکونی سامان ونک

مجتمع مسکونی سامان ونک در دهه پنجاه شمسی و بر پایه اصول معماری آمریکایی و تحت نظارت مهندسان و مستشاران خارجی ساخته شده است. استحکام بنا به اندازه ای است که در زمان جنگ ایران و عراق، مردم از پارکینگ مجتمع مسکونی سامان ونک و برج های مشابه آن به عنوان جانپناه استفاده می کردند. این مجتمع که دارای محوطه ای منحصر به فرد می باشد، مکانی عالی برای زندگی در مرکز شهر محسوب می شود. مجتمع مسکونی سامان ونک در فضایی عالی خدماتی چون رستوران، استخر و سالن اجتماعات را نیز در اختیار ساکنین قرار داده است.

 

مجتمع مسکونی سامان ونک از نمایی دیگر

 


1ـ ساخت منحصر به فرد مجتمع مسکونی سامان ونک

مجتمع مسکونی سامان ونک دارای سه برج بزرگ است که در آنها واحدهای دوبلکس، تریپلکس و کوادرو پلکس نیز می توان یافت.

ـ دوبلکس به واحدهایی گفته می شود که دارای دو طبقه مجزا هستند. این دو طبقه از طریق راه پله ای که عموما در وسط یا گوشه ای از خانه قرار دارد به یکدیگر راه دارند.

ـ تریپلکس به واحدهای با سه طبقه مجزا گفته می شود که هر طبقه شامل بخش هایی از خانه است. این واحد ها نیز همانند واحدهای دوبلکس از طریق راه پله به یکدیگر راه دارند. در واحدهای این چنینی معمولا فضاهای چون سالن ورزشی در نظر گرفته می شود.

ـ کوادرو پلکس که نام دیگر فورپلکس است شامل واحدی با چهار طبقه مجزا است. این چهار طبقه نیز همانند موارد بالا از طریق پله به یکدیگر متصل شده و به هم راه دارند.

 

2ـ موقعیت مکانی مجتمع مسکونی سامان ونک

مجتمع مسکونی سامان ونک بین خیابان های شیراز شمالی و شیخ بهایی شمالی، در خیابانی به همین نام (سامان) قرار گرفته است. در واقع خیابان سامان خیابان های شیرازی و شیخ بهایی را به یکدیگر متصل می کند. ساکنین این مجتمع از جنوب به اتوبان همت، از غرب به اتوبان شهید چمران و از شرق به اتوبان کردستان دسترسی دارند. از نظر دسترسی های محلی نیز، ساکنین مجتمع از طریق خیابان ملاصدرا به راحتی به میدان ونک دسترسی دارند.

 

Saman Residential Complex، مجتمع مسکونی سامان

 

3ـ ترافیک و حمل و نقل عمومی

ترافیک و رفت و آمد زیاد افراد از خصیصه های مشترک تمام نقاط مرکزی در شهرها است. بنابراین خیابان سامان و ساکنین مجتمع مسکونی سامان ونک نیز از این موضوع مستثنا نیستند. در طول روز در این نقطه از شهر شاهد تردد زیاد افراد و اتومبیل ها هستیم که البته وجود اتوبان های مناسب در نزدیکی این محله تا حدودی زیادی از بار ترافیکی آن کاسته است. از نظر حمل و نقل عمومی، نیز ساکنین این مجتمع از امکانات خوبی برخوردارند. شبکه ایستگاه های اتوبوس و مترو دسترسی به خیابان سامان را آسان کرده است. نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به مجتمع مسکونی سامان ونک، ایستگاه اتوبوس ملاصدرا است.

 

4ـ دسترسی به فضاهای سبز

بوستان خوارزمی، بوستان شاد، بوستان سئول، بوستان امداد و بوستان شیراز چند نمونه از بوستان های محلی هستند که ساکنین مجتمع مسکونی سامان ونک دسترسی آسانی به آنها دارند. علاوه بر این آن ها می توانند از فضای سبز پارک های بزرگ و زیبای منطقه سه نیز بهره مند شوند. از جمله این پارک ها می توان به پارک طالقانی، پارک ملت و پارک آب و آتش اشاره کرد.

 

5ـ دسترسی به مراکز درمانی

مرکز اورژانس بیمارستان بقیه الله الاعظم درست مقابل خیابان سامان قرار گرفته است. بیمارستان بقیه الله الاعظم یکی از تخصصی ترین بیمارستان های کشور محسوب می شود و هر روزه بیش از 5000 نفر در بخش اورژانس و کلینیک های تخصصی آن توسط متخصصان نامدار ویزیت می شوند. وجود چنین مرکز درمانی در نزدیکی محل سکونت، یکی از مزیت های مجتمع مسکونی سامان ونک است.

از دیگر مراکز درمانی نزدیک به این مجتمع می توان به بیمارستان دندانپزشکی شهید شکری و مرکز درمان ناباروری مام، اشاره کرد.

 

6ـ سایر مراکز خدماتی و آموزشی

هتل تاج محل یکی از مراکز ارائه دهنده خدمات گردشگری است که در نزدیکی خیابان سامان قرار گرفته است. این هتل آپارتمان که در سال 1380 افتتاح شده است دارای هشتاد واحد لوکس و زیبا است.

 

هتل تاج محل واقع در خیابان شیخ بهایی

 

دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله یکی از مراکز آموزش عالی کشور است که در نزدیکی مجتمع سامان، در خیابان شیخ بهایی قرار دارد.

محله ونک دارای بیش از بیست و پنج مرکز خرید است که مرکز خرید سئول یکی از آن ها می باشد. مرکز خرید سئول در میدان شیخ بهایی قرار دارد. ساکنین مجتمع مسکونی سامان ونک به سهولت و از طریق خیابان شیخ بهایی می توانند به این مرکز خرید مراجعه کنند. واحد های این مرکز خدماتی چون فروش لباس، عکاسی، فروش لوازم خانگی، مبلمان و غیره را به مشتریان ارائه می دهند. علاوه بر این دسترسی به میدان ونک و استفاده از مراکز خرید این میدان نیز کار آسانی است. مرکز خرید آسمان و مرکز خرید ونک، دو مرکز خرید مشهور در این میدان هستند که خرید لباس، کیف کفش و… از آن ها خالی از لطف نیست.

بازار میوه و تره بار ونک نیز به فاصله کمی از این مجتمع در خیابان عرفی شیرازی قرار گرفته است.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا