تهران شناسی

معرفی محله توانیر

 

معرفی محله توانیر

در این مقاله بر آن خواهیم بود تا معرفی جامعی از محله توانیر (شهید عباسپور) ارائه دهیم. هدف آن است که این محله را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داده و نقاط قوت و ضعف آن را به مخاطبین نشان دهیم.

 

1ـ موقعیت مکانی محله توانیر

از میان مناطق بیست و دو گانه تهران، محله توانیر در قسمت شمالی منطقه شش قرار گرفته است. منطقه شش به لحاظ موقعیت مکانی در حوزه مرکزی شهر تهران واقع شده است. این منطقه 3/3 درصد از سطح شهر تهران را در بر گرفته که این مقدار معادل 45/2138 هکتار است. در واقع محله توانیر در همسایگی منطقه سه و در نزدیکی میدان ونک قرار دارد. قسمت کوچکی از محله توانیر در شمال آن، جزو منطقه سه محسوب می شود. این محله از طریق خیابان ولیعصر و خیابان برزیل به میدان ونک دسترسی دارد. نزدیک ترین اتوبان به محله توانیر اتوبان همت است که در شمال این محله قرار گرفته است. دو خیابان اصلی ولیعصر و سید جمال الدین اسد آبادی به ترتیب در شرق و غرب این محله قرار دارند.

 

برشی از نقشه محله توانیر

 

2ـ سرانه فضای سبز شهری

اهمیت و نقش فضاهای سبز در حیات شهری، نقشی انکار ناپذیر دارد. به طوری که اندازه گیری و مدیریت سرانه فضاهای سبز شهری از مباحث مهم در برنامه ریزی و مدیریت شهری تلقی می شود. این موضوع بیش از هر چیز به لحاظ بیولوژیکی و روانی ساکنین را تحت تاثیر خود قرار می دهد. وجود فضای سبز مناسب نه تنها جهت تمدد اعصاب ساکنین نقش مهمی را ایفا می کند بلکه مانع ایجاد آلودگی هوا و آلودگی صوتی می­شود. غیر از این فضای سبز شهری با کاهش دما، جذب گرد و غبار و افزایش رطوبت نسبی باعث ایجاد طراوت در محیط می شود.

منطقه شش بر اساس تقسیمات شهرداری، خود به شش ناحیه کوچکتر تقسیم می شود که محله توانیر در ناحیه دو آن قرار دارد. براساس داده های سازمان پارکها و فضای سبز شهر تهران، ناحیه دو و پنج نسبت به سایر نواحی از بیشترین سرانه فضای سبز برخوردار است. سرانه فضای سبز شهری در محله توانیر، 6/14 متر مربع به ازای هر نفر می باشد.

نزدیک ترین پارک ها به محله توانیر عبارتند از: بوستان نور، بوستان نیلو، بوستان دوستان، بوستان یاس، بوستان بعثت، بوستان پارک و بوستان نظامی گنجوی.

 

محدوده محله توانیر

 

3ـ حمل و نقل و ترافیک در محله توانیر

منطقه شش و به تبع آن محله توانیر مرکزیت مکانی و موقعیت گره گاهی در بین مناطق شمالی، جنوبی، شرقی و غربی تهران دارد. این موقعیت ارتباطی مناسب باعث استقرار عمده فعالیت های اداری، خدماتی و تجاری در این منطقه شده است. برای مثال بسیاری از سازمان ها، ادارات، مراکز آموزش عالی، وزارتخانه ها، بیمارستان ها و… در این منطقه مستقر شده اند. نزدیکی مراکز اداری و خدماتی برای ساکنین محل شمشیری است دو لبه! این موضوع از این جهت که ساکنین محلی دسترسی آسانی به این مراکز دارند مزیت محسوب می شود. اما از جهت دیگر اشتغال زیاد افراد در این مراکز اداری و خدماتی بار ترافیکی محلی را افزایش می دهد.

محله توانیر در محدوده طرح ترافیکی زوج و فرد قرار گرفته است. بر این اساس شما در هر زمان نمی توانید از خودروی شخصی جهت عبور و مرور استفاده کنید. اما وجود زیر ساخت های مناسب حمل و نقل شهری این موضوع را حل کرده است. شما می توانید با استفاده از خطوط ویژه اتوبوس تندرو (BRT) و همچنین مترو به هر نقطه در این محله دسترسی داشته باشید. نزدیک ترین ایستگاه مترو به محله توانیر ایستگاه شهید همت می باشد. همینطور ایستگاه اتوبوس توانیر در ابتدای خیابان نیلو قرار گرفته است.

 

مسیر اتوبوس های تندرو به سمت محله توانیر

 

4ـ بافت شهری

 

ـ خیابان ها

محله توانیر در دوران پهلوی و در پی رشد فیزیکی شهر تهران به سمت شمال آن پدید آمد. با توجه به اینکه این رشد و توسعه برنامه ریزی شده بود، به لحاظ شهرسازی بافت محله از منطق مهندسی برخوردار است. یعنی نقشه خیابان ها، کوچه ها و میدان ها پیش از احداث ساختمان های محله پی ریزی شده است. با توجه به این موضوع خیابان ها و کوچه ها در محله توانیر عریض و استاندارد می باشد.

 

ـ ساختمان ها

همانطور که پیشتر گفته شد، احداث محله توانیر به زمان پهلوی بر می گردد. پس می توان انتظار داشت که بناهای قدیمی را در کنار ساختمان های جدید مشاهده کنیم. امروزه محله توانیر جزو مراکز اداری، تجاری و خدماتی شهر تهران است. بنابراین وجود ساختمان های عظیم و مدرن از ویژگی های بارز این محله است. این بافت مختلط از ساختمانهای مدرن، بناهای قدیمی و معمولی، امکان سکونت را برای اقشاری با درآمدهای متفاوت از متوسط تا غنی امکان پذیر کرده.

5ـ بافت فرهنگی

28 درصد از موسسه های آموزش عالی، 5/6 درصد دبیرستانها، 18 درصد سینماها و 40 درصد سازمانها و ادارات تهران در منطقه شش قرار دارد. بسیاری از دانشکده ها و خوابگاه های دانشجویی مربوط به دانشگاه های خوارزمی، امیرکبیر و علامه طباطبایی در منطقه شش واقع هستند. بنابراین هر روزه شاهد رفت و آمد افراد تحصیل کرده و نخبه گان جامعه در این منطقه و به تبع آن در محله توانیر هستیم. شایان ذکر است که، اگرچه نسبت ساختمانهای مسکونی به تجاری در محله توانیر کمتر است اما ساکنین این محله جزو اصیل ترین شهروندان تهران هستند.

 

نمونه ای از بافت مسکونی در محله توانیر

 

6ـ مراکز درمانی مشهور محله توانیر

محله توانیر یکی از مهمترین مراکز تجمع پزشکان، کلینیک های تخصصی و بیمارستان های مشهور است. در ذیل به معرفی چند نمونه از مراکز درمانی موجود در این محله خواهیم پرداخت.

 

ـ بیمارستان دی

مهمترین مرکز درمانی مستقر در محله توانیر، بیمارستان دی می باشد. مرکز تخصصی و فوق تخصصی مذکور فعالیت خود را از سال 1370 آغاز کرده است. بیمارستان دی یکی از بزرگترین مراکز درمانی کشور است که استانداردهای آن با بیمارستان های بین المللی برابری می کند. این بیمارستان بین خیابان شهید عباسپور و خیابان ولیعصر قرار گرفته است. این بیمارستان به بخش خصوصی اختصاص دارد.

 

بیمارستان دی یکی از مهمترین مراکز درمانی در محله توانیر

 

ـ کلینیک آریتمی تهران

این مرکز که اولین مرکز خصوصی تشخیص و درمان آریتمی (اختلالات در ضربان قلب) در ایران است از سال 1381 فعالیت خود را آغاز کرد. این مرکز بین خیابان دوستان و میدان توانیر قرار گرفته است. دسترسی به این مرکز تخصصی از طریق بزرگراه همت و خیابان شهید عباسپور امکان پذیر است.

 

ـ انستیتو بیماری ‌های پستان کاویانی

این مرکز در مجاورت میدان توانیر قرار گرفته است. از برجسته ترین پزشکان این مرکز می توان به دکتر احمد کاویانی فوق تخصص جراحی پستان اشاره کرد.

 

ـ ساختمان پزشکان توانیر

مجموعه کاملی از پزشکان عمومی و متخصص در ساختمان پزشکان توانیر دور هم گرد آمده اند. بعضی از پزشکان متخصص موجود در این ساختمان در زمینه های ذیل فعالیت می کنند.

متخصص چشم، فوق تخصص روماتولوژی، متخصص دندانپزشکی ترمیمی، متخصص دهان، فک و صورت، متخصص درمان ریشه دندان و…

این ها تنها چند نمونه از مراکز درمانی موجود در محله توانیر تهران بود که به طور مختصر معرفی شدند.

 

ساختمان پزشکان توانیر

 

ـ گاندی یکی از لوکس ترین خیابان های محله توانیر

یکی از لوکس ترین خیابان های محله توانیر به نام ماهاتما گاندی رهبر آزادی خواه هندوستان نام گذاری شده است. این خیابان در جهت شمالی ـ جنوبی و به موازات خیابان ولیعصر است. طول خیابان گاندی از خیابان شریفی تا خیابان وزرا است و این دو خیابان را به هم متصل می کند. بخش هایی از این خیابان در منطقه 3 و قسمت هایی از آن در منطقه 6 واقع شده است. به لحاظ موقعیت مکانی، خیابان گاندی نزدیک به میدان ونک است. دسترسی به این خیابان از طریق ایستگاه مترو شهید حقانی به سهولت امکان پذیر است. علاوه بر مترو دسترسی به این خیابان از طریق اتوبان های همت و مدرس نیز امکان پذیر است. برج بخارست و بانک مشترک ایران و ونزوئلا از مهمترین و مشهورترین مجتمع های اداری ـ تجاری این خیابان هستند. خیابان گاندی به لحاظ موقعیت مکانی مناسب و دسترسی عالی به اتوبان ها از مناطق اعیان نشین محله توانیر به حساب می آید.

 

 پارک نظامی گنجوی ، محله توانیر

 

غیر از خیابان گاندی، خیابان شهید عباسپور و خیابان نظامی گنجوی نیز جزو خیابان های اصلی و لوکس محله توانیر به حساب می آیند. طبق آمار سال 1400 برای خرید یک متر آپارتمان مسکونی در محله توانیر می بایست بین 35 تا 75 میلیون تومان هزینه کرد. البته این نرخ مربوط به سال گذشته و به صورت تقریبی است. قیمت ملک در محله توانیر طی سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است. این موضوع این محله را به مکان مناسبی جهت سرمایه گذاری تبدیل کرده است. محله توانیر اگرچه در روز پر ازدحام و شلوغ است اما با پایان ساعات کاری ادارات از ازدحام آن کاسته می­ شود. ساکنین در طول ساعات استراحت شبانه با آلودگی صوتی ناشی از تردد مواجه نیستند و خواب راحتی را تجربه خواهند کرد.

نکته آخر اینکه: در صورتی که محل کار شما در مرکز شهر تهران قرار دارد و مایلید در نزدیکی محل کار خود ساکن باشید، محله توانیر گزینه مناسبی برای شماست!

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا