تهران شناسی

معرفی محله داوودیه و بلوار میرداماد

 

موقعیت مکانی بلوار میرداماد

بلوار میرداماد مرکز منطقه داوودیه در شمال تهران است. بلوار میرداماد به طول تقریبی ۳.۳ کیلومتر از خیابان ولیعصر که در غرب آن قرار دارد شروع شده و با گذر از میدان مادر به سمت شرق تا خیابان شریعتی ادامه می یابد. محله میرداماد از شمال توسط محله  قلهک و از جنوب با بزرگراه همت محصور می شود. این بلوار جزو منطقه ۳ شهرداری تهران و از مناطق شمالی و بالای شهر تهران به شمار می رود که با بزرگراه مدرس و بزرگراه آفریقا تقاطع دارد.

 

تاریخچه

همانطور که بیان شد محله داوودیه که امروزه بیشتر به میرداماد مشهور است در منطقه ۳ شهرداری تهران واقع است. داوودیه یکی از محلات زیبا با رونق اقتصادی مطلوب در پایتخت است که از امکانات و خدمات مناسبی برخوردار می باشد. وجه تسمیه نام این محله، یعنی داوودیه به تصرف ییلاق ارغوانیه توسط داوود خان باز می گردد. داوود خان پسر میرزا آقا خان نوری بوده و در زمانی که این محله جزو ییلاقات شمال شهر تهران محسوب می شد کل آن را به تصرف خود درآورد و از آن پس مردم جای ارغوانیه به این مناطق داوودیه گفتند. با رشد و توسعه شهر تهران در دوره های بعدی بلواری در این محله احداث شد که راه ارتباطی روستاهای چالهرز، ضرابخانه و دروس با ونک محسوب میشد. این بلوار بعدها به بلوار میرداماد مشهور شد که امروزه در کنار خیابان های دکتر مصدق، ظفر، البرز و شمس تبریزی جزو معروفترین خیابان های محله داوودیه به حساب می آید. میر محمد باقر استرآبادی معروف به میرداماد، فیلسوف ایرانی شیعه دوازده امامی و از شاگردان ابن سینا در سنت‌های مشاء اسلامی ـ نوافلاطونی بود. او به همراه سهروردی (دانشمند علوم سنتی اسلامی) و ملاصدرا برجسته ترین چهره های رنسانس فرهنگی ایران در دوره صفویه بودند. وی همچنین موسس اصلی مکتب اصفهان بود. شاگردان و شیفتگان میرداماد از او به عنوان سومین معلم (معلم الثالث) پس از ارسطو و فارابی یاد کرده اند.

 

800px Head Statue of Mir Damad–سردیس میرداماد 692x1024 - معرفی محله داوودیه و بلوار میرداماد

میر محمد باقر استرآبادی معروف به میرداماد

 

نوع بافت شهری در محله میرداماد

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در این بلوار واقع شده است. علاوه بر این در این بلوار ساختمان های مهم دیگری نیز وجود دارد که از جمله آنها می توان به برج اسکان، مرکز کامپیوتر پایتخت، مرکز خرید آرین، مجتمع تجاری ـ اداری رز، سازمان املاک و مستغلات شهرداری، ساختمان روزنامه های جام جم و اطلاعات، اداره ثبت شرکت ها واقع در خیابان البرز، اداره کل امور مالیاتی شمال تهران، شرکت نفت پارس، بیمارستان تخصصی کودکان مفید که در تقاطع این بلوار با خیابان شریعتی قرار گرفته است و… اشاره کرد.

همچنین در میرداماد بوتیک‌ ها و مراکز خرید سطح بالایی وجود دارد که بیشتر آنها در قسمت شرقی خیابان یعنی نزدیک به میدان مادر قرار دارند. (این میدان قبلا به نام میدان محسنی شناخته می شد و در حال حاضر نیز بسیاری از افراد آن را محسنی می خوانند.) در این قسمت از شهر تهران می توانید لباس های گران قیمتی از برندهای معروف را در بوتیک ها مشاهده کنید چرا که بسیاری از افراد ثروتمند ساکن در این محله توانایی لازم جهت خرید آنها را دارند.

بعضی از سفارتخانه هایی که در محله داوودیه قرار دارند عبارتند از: سفارت امارات متحده عربی واقع در خیابان ظفر، سفارت کوبا واقع در خیابان نفت جنوبی، جمهوری ایرلند واقع در خیابان رازان، جمهوری دموکراتیک صحرای غربی واقع در میدان مادر خیابان شاه نظری بن بست آذرکان و…

 

mirdamad20 1024x596 - معرفی محله داوودیه و بلوار میرداماد

 

ترافیک و حمل و نقل عمومی

همانطور که بیان شد در بلوار میرداماد و محله داوودیه مراکز مهم اداری ـ تجاری چون بانک ها، مراکز خرید، موسسات زبان، سفارتخانه ها، صرافی ها، ساختمان پزشکان، مطب پزشکان متخصص، آژانس های گردشگری و… وجود دارند از این رو بافت محله به نوعی خدماتی محسوب می شود که این ویژگی عامل جذب کارمندان بسیاری به این منطقه می شود علاوه بر آن این محله همواره شاهد تردد روزانه افراد جهت انجام امور اداری، تجاری، خرید، پاساژ گردی و… می باشد. بنابراین ترافیک در این بلوار بویژه در ساعاتی خاص (به عنوان مثال ساعات اولیه صبح و زمان تعطیلی ادارات) سنگین است. اما این بلوار از مزیت حمل و نقل عمومی بی بهره نمانده است.

وجود ایستگاه مترو و ایستگاه اتوبوس در میرداماد، دسترسی به این بلوار را به راحتی امکان پذیر کرده است. ایستگاه متروی این بلوار در مجاورت میدان مادر (میدان محسنی سابق) قرار گرفته است. همچنین در مسیر اتوبوس های تندرو (بی آر تی) تجریش ـ راه آهن واقع در خیابان ولیعصر، ایستگاهی به نام میرداماد وجود دارد که درست در ابتدای بلوار مستقر است. دسترسی به بلوار مذکور از طریق این ایستگاه اتوبوس به راحتی امکان پذیر است. در صورت استفاده از خودروی شخصی بزرگراه های شهید حقانی، بزرگراه مدرس و اتوبان شهید همت  در دسترس شما قرار دارند.

 

280754 - معرفی محله داوودیه و بلوار میرداماد

ترافیک در ساعاتی از روز در بلوار میرداماد سنگین می باشد.

 

بافت فرهنگی محله داوودیه (میرداماد)

محله داوودیه که با نام میرداماد بیشتر شناخته می شود، با توجه به موقعیت مکانی و بافت خدماتی (اداری ـ تجاری) که دارد جزو مناطق اعیان نشین تهران به شمار می رود. محله قبا، محله قلهک، محله ونک، محله آرارات، محله زرگنده و محله سید خندان در همسایگی داوودیه هستند. ساکنین محله داوودیه اغلب جزو اقشار سطح بالای جامعه مثل پزشکان متخصص، کارکنان رده بالای دولتی، رجل سیاسی و… می باشند. وجود انواع موسسات آموزش خصوصی و دانشکده هایی چون، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی، دانشکده شیمی دانشگاه تهران، دانشکده توانبخشی دانشگاه تهران، و نزدیکی دانشگاه خواجه نصیر به این محله از دیگر شاخصه های مهمی فرهنگی داوودیه به شمار می رود. زندگی در این محله علاوه بر پول و سرمایه قابل توجه، نیازمند شأن اجتماعی نیز هست!

 

 

پارک ها، بوستان ها و فضای سبز

از جمله پارک ها و بوستان هایی که در محله داوودیه یا نزدیک به آن واقع شده اند می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

۱ـ بوستان تخارستان در محله داوودیه و در آدرس، میدان مادر، کنارگذر میرداماد، خیابان نیل قرار دارد. بوستان تخارستان در نزدیکی مراکزی چون پمپ بنزین میرداماد و رستوران شاندیز واقع شده است. نزدیکترین ایستگاه مترو به بوستان تخارستان، ایستگاه مترو شهید حقانی است شما می توانید از ایستگاه اتوبوس ظفر نیز برای رسیدن به این بوستان استفاده نمایید.

۲ـ بوستان اقاقیا در محله داوودیه، خیابان قدوسی، خیابان بیست و دو بهمن، قرار دارد. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این بوستان در نزدیکی مراکزی چون پل طبیعت و پارک آب و آتش قرار گرفته است. در صورت استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، نزدیکترین ایستگاه مترو به بوستان اقاقیا، ایستگاه مترو شهید حقانی و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این بوستان، ایستگاه اتوبوس حقانی است.

۳ـ پارک کودکان در خیابان دستگردی، خیابان تبریزیان، خیابان نامی قرار دارد. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این پارک در نزدیکی مراکزی چون مجتمع تجاری نگین ظفر، پمپ بنزین میرداماد  و بیمارستان ایرانمهر واقع شده است. در صورت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، مناسب ترین ایستگاه مترو برای دسترسی به این مکان، ورودی ۳ مترو میرداماد و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این مکان، ایستگاه اتوبوس کتابخانه ملی است.

۴ـ بوستان ناجی نیز در محله میرداماد تهران و در آدرس خیابان دستگردی، خیابان بخارا، خیابان فرزان قرار دارد. این بوستان در نزدیکی مراکزی چون بیمارستان تندیس، بیمارستان کودکان علی‌اصغر و رستوران شاندیز واقع شده است. در صورت استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، نزدیکترین ایستگاه مترو به این مکان، ایستگاه مترو شهید حقانی و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این بوستان، ایستگاه اتوبوس ظفر است.

تمامی پارک های نام برده شده در بالا علاوه بر برخورداری از فضای سبز مناسب جهت تمدد اعصاب و پیاده روی دارای فضای ویژه بازی کودکان و وسایل ورزشی نیز می باشند.

 

پارک 1024x663 - معرفی محله داوودیه و بلوار میرداماد

فضای ویژه بازی کودکان

 

موزه دفینه

موزه دفینه یا تماشاگه پول که در بلوار میرداماد و نبش کوچه دفینه واقع شده است در واقع ساختمان سوپرمارکتی است که در دهه ۵۰ شمسی به سفارش آقای نظام عامری در این مکان ساخته شد. معماری این سازه برگرفته از مکتب «فرانک لوید رایت» معمار و طراح داخلی اهل ایالات متحده آمریکا است. پس از انقلاب ملک مذکور مصادره و در حدود ۸ سال تحت عنوان موزه دفینه های تاریخی مورد بهره برداری قرار گرفت. در این موزه بیش از ۱۴۰۰ سکه قدیمی، ۷۵۰ قطعه اسکناس و در حدود ۲۰۰ قطعه اشیای موزه‌ای دیگر در معرض نمایش گذاشته شده است. این موزه در حال حاضر با نام سردار آسمانی مشغول به کار است.

 

1110 1024x553 - معرفی محله داوودیه و بلوار میرداماد

موزه دفینه یا تماشاگه پول واقع در بلوار میرداماد، نبش کوچه دفینه

 

برج های اسکان

عملیات احداث برج ‌های سه گانه اِسکان که در ضلع شمال شرقی تقاطع میرداماد و خیابان ولیعصر واقع هستند از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۶ به طول انجامید. این برج ها دارای ۴ طبقه تجاری در پایین و ۲۳ طبقه مسکونی بر روی طبقات تجاری هستند. ارتفاع این برج ‌ها از سطح خیابان تا روی بام ۹۰ متر است.  این برج ها توسط شرکت اسکان ایران احداث شده اند. شرکت مذکور دارای تجارب بسیاری در ارتباط با ساخت برج، پل، تونل، آزاد راه و… در کارنامه خود می باشد. در هر برج ۹۰ واحد مسکونی وجود دارد. به جز طبقه سوم که دو واحدی است در هر طبقه این برج ها ۴ واحد وجود دارد. مساحت واحدهای دو خوابه ۱۸۰ تا ۱۸۵ متر، سه خوابه ۲۰۵ تا ۲۲۵ متر و واحدهای چهار اتاق خوابه ۲۳۰ متر مربعی هستند. مساحت واحدهای طبقه آخر نیز ۴۲۳ متر مربع می باشد. این برج ها مانند بسیاری از برج های بزرگ دارای امکاناتی چون استخر بزرگسالان و استخر مخصوص کودکان می باشد.

 

Skan tower skan group 6 1024x684 - معرفی محله داوودیه و بلوار میرداماد

برج های اسکان

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا