طراحی و دکوراسیون

معرفی گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری از آنها

 

اگر شما هم یکی از کسانی هستید که تصمیم گرفته اید خانه خود را با گلدان پر کنید و می خواهید هنر زیبا و پر ارزش مراقبت از گیاهان را شروع کنید این راهنمای مورد نیاز برای شماست. ما برای شما بهترین گیاهان آپارتمانی را انتخاب کرده ایم که در خانه از مقاومت بالایی برخوردار هستند و نیاز به مراقبت کمی دارند.

 

 

oakImage 1614375232368 superJumbo 1024x725 - معرفی گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری از آنها

نگهداری از گیاهان آپارتمانی

 

شما می توانید زمان زیادی را صرف جستجوی بهترین گیاهان آپارتمانی برای یک اتاق خواب کوچک کنید.  این سرمایه گذاری ارزش آن را دارد، زیرا گیاهان آپارتمانی یک راه کاملا طبیعی برای حذف عوامل سمی مانند بنزن، تری کلرواتیلن و فرمالدئید از هوا هستند. علاوه بر ظاهر عالی و مزایای سلامتی مانند خواب بهتر، مراقبت از بهترین گیاهان برای تصفیه هوای اتاق خواب شما معمولاً آسان است. گیاهان تصفیه‌ کننده هوا می ‌توانند به جذب و به دام انداختن سموم کمک کنند. آنها اکسیژن را برای ایجاد هوای تمیزتر آزاد می ‌کنند و محیط خواب سالم ‌تر و خنک ‌تری را در سراسر اتاق خواب ایجاد می ‌کنند. مراقبت از بیشتر گیاهان آپارتمانی نسبتاً آسان است و با رعایت برخی قوانین نگهداری مانند نور و نحوه آبیاری می توان گیاهان سرسبزی داشت.

 

 

گیاهان آپارتمانی مقاوم و ماندگار هستند

آیا با تمام اشتیاق آرزو می کنید که گیاهان آپارتمانی شما به اندازه کافی دوام بیاورند و در طول زمان مقاومت کنند؟ مراقبت آنها برای تحقق آرزوی شما ضروری است. در اینجا ما برخی از مهم ترین نکات نگهداری از این گیاهان را به شما می گوییم تا عمر طولانی داشته باشند و مانند روز اول مقاوم بمانند:

 

نور کافی : توصیه می شود گیاهان داخل خانه را در نزدیکی پنجره قرار دهید، زیرا آنها برای انجام فتوسنتز به نور نیاز دارند و این به آنها اجازه رشد می دهد. البته به یاد داشته باشید که از آفتاب مستقیم خودداری کنید. هیچ گیاهی بدون نور نمی تواند زندگی کند. گیاهان آپارتمانی خود را در روشن ترین مناطق خانه، معمولا نزدیک پنجره ها قرار دهید. با نور مصنوعی امکان نصب گیاهان در تاریک ترین مکان ها فراهم می شود.

 

رطوبت کافی : سعی کنید رطوبت محیط را بالا نگه دارید، تقریباً بین ۲۰ تا ۶۰ درصد. اگر دمای محیط زیاد است، گیاه را مرطوب کنید و از قرار دادن آن در نزدیکی منابع حرارتی و بخاری ها خودداری کنید.

 

دما : اکثر گیاهان دمای آپارتمان های ما را تحمل می کنند، اما از گرمای بیش از حد خراب می شوند و آنها را خشک می کند. اگر در دما بالای ۱۸ درجه سانتی گراد باشد، شاخ و برگ را آب بپاشید.  این گیاهان، به ویژه گیاهان گلدار، از تغییرات دمایی ۲-۳ درجه سانتیگراد بین روز و شب استقبال می کنند.

 

آبیاری : مرطوب نگه داشتن خاک بسیار مهم است، اما هرگز زیاد به گیاهان آپارتمانی آب ندهید.

 

Watering Houseplants 1024x683 - معرفی گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری از آنها

نحوه آبیاری به گیاهان

 

در نهایت فراموش نکنید که هر از چند گاهی گرد و غبار روی برگ های آن ها را پاک کنید و کود لازم را برای رفع تمام نیازهایشان به آنها بدهید. همچنین به خاطر داشته باشید که باید گیاهان داخل خانه خود را پیوند بزنید و گلدان های آنها را هر دو سال یا بیشتر تعویض کنید تا به درستی رشد کنند و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنند.

 

 

چگونه گل ایده آل را برای هر فضا انتخاب کنیم؟

هال: برای نگهداری از گل در هال و پذیرایی بهتر است برخی گیاهان آپارتمانی که به نور بیشتری نسبت به بقیه نیاز دارند را انتخاب کنید. آن ها را زیر پنجره قرار دهید و هر از چند گاهی گیاهان خود را مرطوب کنید.

آشپزخانه: آشپزخانه منحصراً برای تهیه غذا در نظر گرفته نشده است. در واقع این فضا مکانی برای بودن و گذراندن وقت با خانواده و سپس لذت بردن از غذاهای لذیذ و خوش طعم است. بدون شک می ‌توانیم با گیاهان ایده ‌آل آشپزخانه خود را به یک مکان سرسبز و آرامش بخش تبدیل کنیم. گل همیشه بهار، نعناع، رزماری یا ریحان از مناسب ترین گیاهان آپارتمانی برای آشپزخانه هستند. در مکان های زیر می توانید گلدان هایتان را قرار دهید:

 • پنجرهاین مکان ایده آل شما است، می توانید طاقچه یا قفسه داخلی را برای قرار دادن گیاهان خود انتخاب کنید.
 • آویزان  کردن:  می توانید آنها را از طریق یک قلاب آویزان کنید یا در سبدهای آویزان قرار دهید.
 • قفسه: می توانید یک قفسه نزدیک سقف انتخاب کرده و یک ردیف کامل از گیاهان را تشکیل دهید.
 • درون یک جعبه یا روی یک سینی: گلدان های کوچک را با هم دسته بندی کنید و آنها را مرتب بچینید.
 • اپن آشپزخانه: می توانید گلدان ها را روی آن قرار داده و از زیبایی منظره آشپزخانه تان لذت ببرید.

 

 

اتاق خواب

برای یک خواب آرامش بخش و قرار گرفتن در یک فضای رمانتیک چه چیزی بهتر از گیاهان آپارتمانی پیدا می کنید؟ می توانید گیاهان را درون گلدان های کوچک خود قرار داده و آنها را روی پنجره اتاق و فضاهای خالی نگهداری کنید. گیاهان به آرامش شما در هنگام خواب کمک می کنند.

 

Low light house plants featured 1 1024x664 - معرفی گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری از آنها

انواع گیاهان آپارتمانی

 

 

انواع گل ها و گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری از آنها

 

 

 • گل برگ انجیری:

به دلیل شکل برگ ها و مراقبت کمی که نیاز دارد، این گیاه را به بهترین دوست برای کسانی تبدیل می کند که وقت زیادی برای اختصاص دادن به آن ندارند. نیاز به آبیاری و نور متوسط ​​دارد و اگرچه محیط های خشک برای او بهتر است، اما توصیه می شود هر از چند گاهی روی برگ های آن آب بپاشید. بنابراین این گل برای قرار گرفتن در فضاهایی مانند اتاق نشیمن یا اتاق پذیرایی ایده آل است.

 

 • پیچک :

اگر خانه شما نور طبیعی زیادی نداشته باشد گل پیچک عالی است  .به یاد داشته باشید، پیچک همیشه مکان های سایه دار و مرطوب را ترجیح می دهد. آن را کم آبیاری کنید و گهگاه روی برگ هایش آب بپاشید.

 

 • سانسوریا:

این گل یکی از مقاوم ترین گیاهانی است که وجود دارد و می تواند با هر فضایی سازگار شود. در سایه و در محیط های بسیار خشک به خوبی رشد می کند. این گیاه را در هر کجا قرار دهید عالی به نظر می رسد.

 

 • ساکولنت :

این گل ایده آل برای ایجاد ارتعاشات خوب است. ساکولنت ها سبز و اکسیژن دار هستند و آرامش را به فضا می آورند. آنها نسبت به خشکی مقاوم هستند و نور خورشید را دوست دارند. اما برای اینکه سالم بمانند و رنگ روشنی داشته باشند، تنها چند ساعت در روز به نور نیاز دارند. آنها برای اتاق خواب عالی هستند.

 

 • نیلوفر:

آنها یکی دیگر از جذاب ترین گیاهان آپارتمانی هستند که می توانند بسیاری از سموم مضر را فیلتر کنند. این گل رطوبتی از خود خارج می کند و با حذف میکروب ها از هوا باعث افزایش رطوبت در اتاق می شود.

 

بهترین گیاهان آپارتمانی کدامند؟

 • گیاهان برگ سبز : شاخ و برگ فراوان، برگ های رنگارنگ و بزرگ و تنوع شکل آن ها خودنمایی می کند. آنها معمولاً در مناطق گرمسیری رشد می کنند، زیرا برای رشد خود به گرما و رطوبت نیاز دارند.

 

 

Most Colorful Houseplants Birkin Philodendron 1024x602 - معرفی گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری از آنها

نگهداری از گیاهان آپارتمانی

 

 • ارکیده ها : گیاهانی هستند که به راحتی از طریق گل های متقارن دو طرفه آنها قابل تشخیص هستند و تقریباً در همه جای دنیا یافت می شوند و مورد توجه قرار می گیرند.
 • گیاهان گل دار: گیاهانی بسیار زیبا و زینتی هستند، زیرا حتی زمانی که فصل گلدهی نیست، رنگ گل های خود را حفظ می کنند.
 • گیاهان کاکتوس : بیشتر به عنوان کاکتوس شناخته می شوند. زیبایی آنها در اشکال مختلفی است که به خود می گیرند، که گاهی اوقات شامل گل می شوند. آنها گیاهانی با مراقبت آسان هستند و برای دکوراسیون داخلی ایده آل هستند.
 • گیاهان گوشتخوار : گیاهان گوشتخوار گیاهانی هستند که توجه زیادی را به خود جلب می کنند، زیرا می توانند هزاران حشره را فریب دهند تا آنها را بگیرند، بلعیده و فقط مواد مغذی مورد نیاز خود را از آنها جذب کنند. یک گزینه خوب برای خانه هستند.
 • گیاهان آویزان آپارتمانی : این گیاهان ساقه ‌هایی دارند که به طور مستقل می توانند بایستند. آنها تمایل دارند در سطح زمین رشد کنند و اشکال مختلفی ایجاد کنند. این گیاهان برای تزئین هر فضای داخلی و تسخیر هر گوشه عالی هستند.

 

 

چه گیاهانی تزئینی هستند؟

تنوع رنگ، شکل و اندازه برگ ها در گیاهان آپارتمانی بسیار زیاد است، بنابراین همیشه می توان آن را با هر نوع دکوراسیون و رنگی در اتاق ترکیب کرد. ظاهر گلدان نیز بسیار مهم است تا با بقیه عناصر تزئینی متفاوت نباشد. البته، هنگام انتخاب گیاه آپارتمانی خود، ابتدا به این فکر کنید که چه چیزی دوست دارید و به چه چیزی نیاز دارید. زیرا گیاهان زیادی برای تزئین تمام مکان های خانه وجود دارد.

 

How to feed houseplants 1024x576 - معرفی گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری از آنها

انواع گل های آپارتمانی

 

 • کاکتوس : علاوه بر معروف بودن، گونه های بسیار متنوعی با گل و بدون گل از کاکتوس برای تزئین منزل وجود دارد. مراقبت از آنها ساده است و هر اتاقی را دلنشین می کنند.
 • آلوئه ورا : گیاهی بسیار جذاب و آسان برای نگهداری، که در درجه اول به دلیل خواص دارویی آن شناخته شده است.
 • گیاه پاچیرا : نگهداری آسان دارد، یک گیاه تزئینی با رشد ایده آل است می توانید آن را درون خانه آویزان کنید. این گیاه به گیاه پول نیز معروف است.
 • گل نواری: برگ ‌های آن بسیار نازک و کشیده بوده، اما بسیار مقاوم هستند و رنگ سبز آن با خطوط زرد برای تزئین هر اتاقی ایده‌ آل است.
 • اریکا : به دلیل شکل ساقه ها و برگ های بلند و زیبا به درخت خرما معروف است. برای تزئین هر فضایی ایده آل است.

 

 

چه گیاهانی برای داخل خانه مفید هستند؟

 • سرخس : گیاهی سبز رنگ بسیار زیبا و شاداب است. به مراقبت زیادی نیاز ندارد، اما توصیه می شود یک بشقاب زیر آن بگذارید.
 • بنفشه آفریقایی: یک گلدان ایده آل برای منزل است زیرا تقریباً در تمام طول سال شکوفا می شود. علاوه بر این، مراقبت از آن بسیار آسان است و برای داخل خانه عالی است.
 • کروتون : این یک گیاه آپارتمانی بسیار شاد با برگ های بزرگ، مقاوم و رنگارنگ است. به آبیاری منظم، نور زیاد و دمای ثابت نیاز دارد.

 

 

چه گیاهانی انرژی خوبی در خانه می دهند؟

وجود گیاهان آپارتمانی در محیط برای تمرکز و حفظ سلامت مفید است، اما برخی از آنها انرژی مثبت را به خانه ها نیز می آورند. برخی از این گیاهان عبارتند از:

 • پتوس : یک گیاه آپارتمانی است که حس های مثبتی از خود ساطع می کند، اما این همه ماجرا نیست باغبانان می گویند که فقط لمس کردن برگ های آن حس آرامش را به ارمغان می آورد.
 • ریحان : ریحان گیاهی مقدس در هند است که از زمان های قدیم برای پاکسازی خانه ها استفاده می شده است. ریحان از انرژی بد محافظت می کند، انرژی خوب را جذب می کند و هماهنگی و آرامش را فراهم می کند.
 • اکالیپتوس : برای جلب رفاه اقتصادی به خانه شما توصیه می شود و علاوه بر آن با هدف افزایش بهره وری و تمرکز حین کار استفاده می شود.
 • آویشن : از زمان های قدیم آویشن برای تمیز کردن و پاکسازی فضاها استفاده می شده است، زیرا با اعتماد به نفس پایین و انرژی های منفی مبارزه می کند.

 

 

گیاهان آپارتمانی که هوا را تصفیه می کنند کدامند؟

سانسوریا: یکی از گیاهانی است که در برخی مطالعات علمی به عنوان یک تصفیه کننده عالی محیط ها شناخته شده است. توانایی آن در حذف بنزن، فرمالدئید، تری کلرواتیلن، زایلن و تولوئن چشمگیر است.

پتوس: یکی دیگر از گیاهانی است که ضد آلودگی محسوب می شود. در واقع، تمام گیاهان خانواده پتوس قادر به تصفیه هوا از حداکثر پنج ماده سمی هستند.

اسپاتی فیلوم: این گل که به نام های گل صلح، شمع باد یا گل مردگان نیز شناخته می شود، گیاهی با عمر طولانی است که از نظر قدرت تصفیه، آلاینده هایی مانند فرمالدئید، بنزن و زایلن، مونوکسید کربن و تری کلرواتیلن را جذب می کند.

فیکوس روبوستا: گونه ای با منشاء آسیایی است که فرمالدئید را از محیط حذف می کند، اکسیژن محیط را تامین می کند و به حفظ رطوبت آن کمک می کند، زیرا میزان تبخیر و تعرق بالایی دارد.

 

 

اشتباهات رایج در نحوه نگهداری از گیاهان آپارتمانی

 

آبیاری:

مهمتر از همه، یک گیاه برای سالم بودن به آب و نور نیاز دارد. با این حال، بزرگترین مشکل برای باغبانان تازه کار مدیریت آبیاری است. بهتر است به جای پیش بینی، منتظر بمانید تا آنها نیاز خود را به آب نشان دهند.

 

استفاده از آب سرد:

برای مرحله مهم آبیاری، از آب سرد استفاده نکنید. آبی که برای آبیاری گیاهان آپارتمانی استفاده می کنید باید خنک باشد، نه خیلی سرد و نه خیلی گرم. برای آبیاری کافی است که چند بطری را تقریباً دو روز قبل از آبیاری پر کنید و در محیط قرار دهید تا دمای اتاق را بگیرند.

 

نور مناسب:

نور دومین عنصر مهم بعد از آبیاری برای یک گیاه است .تعداد کمی از گیاهان آپارتمانی سایه کامل را تحمل می کنند و آنهایی که برگ هایشان رنگی یا رنگارنگ است حتی بیشتر از بقیه به نور نیاز دارند. با این حال هرگز آنها را پشت پنجره رو به آفتاب قرار ندهید، برگ های آنها مانند آفتاب سوختگی آسیب می بیند. در عوض، پنجره ای را به سمت نور ایده آل با نوری زیبا بدون نور مستقیم خورشید انتخاب کنید و گلها را تا حد امکان به آن نزدیک کنید.

 

کود دهی :

از قرار دادن گل ها در نزدیکی بخاری خودداری کنید و اگر هوای محیط در زمستان خشک است، شاخ و برگ را خیس کنید. همچنین اگر متوجه شدید که گیاه داخل خانه شما بسیار تشنه است، فورا به آن کود ندهید، این کار ریشه های گیاه را می سوزاند. ابتدا به گل آب دهید سپس کود دهی را آغاز کنید.

 

تمیز کردن:

یک گیاه آپارتمانی نیاز به مراقبت دارد، اما به خوبی، هدفمند و بدون زیاده روی. برای جلوگیری از گرد و غبار از فتوسنتز، مثلاً برگ های بزرگ را با اسفنج تمیز کنید و ریزترها را اسپری کنید. برای براق شدن آنها می توانید از پولیش (بسیار موثر در برابر اثرات سنگ آهک) استفاده کنید.  برگها را با آب ولرم و اسفنج نرم بین دو بار مصرف به خوبی بشویید تا خطر خفگی گیاه را تهدید نکند.

 

Which plants are not good for home Precautions for common houseplants 1024x597 - معرفی گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری از آنها

مرطوب کردن گیاه آپارتمانی

 

 

رطوبت ایده آل برای گیاهان آپارتمانی چقدر است؟

رطوبت نسبی ۶۰ درصد برای انسان ایده آل و برای گیاهان قابل قبول است. بسیاری از آنها تا ۵۰% را بدون رنج زیاد تحمل می کنند. داشتن چندین گیاه به حل این مشکل کمک می کند، زیرا هر گیاه از طریق تعرق، رطوبت را آزاد می کند.

 

 

چگونه برای گیاهان رطوبت ایجاد کنیم؟

در واقع تا ۹۷ درصد از آبی که هنگام آبیاری گیاهان ریخته می شود در هوا رها می شود. بنابراین هر چه تعداد گیاهان در فضای داخلی شما بیشتر باشد، هوا مرطوب تر است و گیاهان بهتر رشد می کنند.

 

 

چگونه بفهمیم گیاه به آب نیاز دارد؟

انگشت خود را به عمق حدود ۳ سانتی متر در بستر گیاه قرار دهید. هنگام لمس باید کمی مرطوب باشد. اما اگر سطح خاک شروع به خشک شدن کرد، زمان آب دادن گیاه است. همچنین می توانید گلدان را وزن کنید: خاک مرطوب گلدان سنگین تر از خاک خشک گلدان است. در داخل خانه، یک ظرف آبیاری با گردن بلند و باریک انتخاب کنید. این امکان آبیاری ملایم را فراهم می کند.

 

sculptural houseplants intro getty 0220 4e3c5e351e9542c6936fa935d0911e6b 1024x683 - معرفی گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری از آنها

نحوه آبیاری گلدان

 

 

سخن پایانی

چه گیاهان برگ دار باشند و چه  گلدار ، کوچک یا بزرگ، گیاهان آپارتمانی می توانند بخش مهمی از چیدمان دفتر یا خانه ما باشند. آنها ظاهری زیبا و سرحال به خانه شما می دهند.  نگهداری از گل کار سختی نیست و با رعایت کردن نکات بالا شما هم می توانید صاحب یک گلخانه با گلدان های متعدد شوید. با آبیاری منظم و کود دهی و هرس کردن به موقع همواره گلدان های سرحال و سرسبزی خواهید داشت.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا