تهران شناسی

ملاصدرا، خیابانی نو در اراضی قدیمی ونک

موقعیت مکانی خیابان ملاصدرا تهران

از نظر تقسیمات منطقه­ای خیابان ملاصدرا تهران و خیابان شیراز شمالی در منطقه سه و محدوده ونک واقع شده­اند و خیابان شیراز جنوبی در منطقه 6 قرار دارد. خیابان ملاصدرا دقیقا از غرب میدان ونک آغاز می­شود، این خیابان یک خیابان شرقی- غربی است و در انتها با انحنایی به سمت شما به بزرگراه چمران متصل می­گردد. بزرگراه کردستان و خیابان شیخ بهایی دو خیابان اصلی هستند که خیابان ملاصدرا آن­ها را قطع می­کند. از دیگر خیابان­های اصلی که با ملاصدرا تقاطع مشترک دارند، می­توان به خیابان­های شاد (در جنوب)، پردیس شرقی (در شمال)، شیرازی (در شمال و جنوب)، گلشن (در شمال) و خوارزمی (در جنوب) اشاره کرد.

 

موقعیت مکانی خیابان شیراز

خیابان شیراز شمالی از خیابان پردیس غربی آغاز می­شود و پس از گذشتن از بزرگراه همت خیابان شیراز جنوبی شروع می­شود. خیابان شیراز جنوبی با پیوستن به خیابان 64 ام و بزرگراه کردستان به پایان می­رسد خیابان­های مهم زیادی به خیابان شیرازی می­رسند یا آن را قطع می­کنند که می­توان به خیابان­های حاضری، لادن، حکیم اعظم و معصومی در بالای خیابان ملاصدرا و خیابان­های گرمسار، سامان، سهیل (قانعی­ راد)، اتحاد و برزیل غربی در جنوب ملاصدرا تا حد فاصل همت اشاره کرد.

 

تغییر نام خیابان سهیل به دکتر محمدامین قانعی راد

خیابان سهیل در شرق خیابان شیراز جنوبی قرار دارد و در انتهای خود به خیابان برزیل غربی می­رسد در سال 1397 به تصویب شورای شهر تهران به نام خیابان دکتر محمدامین قانعی راد از نخبگان و پیشکسوتان جامعه­شناسی ایران، تغییر یافت. شهردار تهران با بیان اینکه ارزش­گذاری برای ارزش­های شهر یکی از وظایف مدیریت شهری است از تغییر نام این خیابان خبر داد (روزنامه ایران، 11/ 10/ 1397).

 

موقعیت مکانی خیابان شیخ بهایی

خیابان شیخ بهایی از میدان شیخ بهایی در شرق ده ونک آغاز می­شود و از شمال تا جنوب امتداد می­یابد. خیابان­های مهمی که با شیخ بهایی تقاطع دارند، خیابان صائب تبریزی، خیابان ملاصدرا، خیابان سامان، بزرگراه همت، بلوار ایرانشناسی و خیابان 64 ام هستند. خیابان شیخ بهایی در انتها به بزرگراه حکیم می­رسد.

 

خیابان شیخ بهایی و جایگاه آن در محله ونک (برگرفته از سایت تهران من)

 

مسیرهای دسترسی به خیابان ملاصدرا

خیابان ملاصدرا دقیقا در حد فاصل ارتباطی شرق و غرب تهران قرار گرفته است. همسایگی این خیابان با خیابان ولیعصر، باعث شده تا به خطوط اتوبوس تندروی شهری تجریش- راه­­آهن دسترسی پیدا کند. همچنین ایستگاه تاکسی میدان ونک دقیقا در شما این خیابان قرار گرفته است.

در سال 1391 شبکۀ حمل و نقل عمومی در محله ملاصدرا تهران بهسازی، بازپیرایی و تجهیز شد (روزنامه رسالت- 23/5/1391). با بهبود این شبکه و گسترش ناوگان اتوبوسرانی آن، کمبود خطوط مترو و قظار شهری کمتر به چشم می­خورد.

 

مسیرهای دسترسی به خیابان شیراز

خیابان شیراز در حد فاصل دو بزرگراه کردستان و خیابان شیخ بهایی قرار دارد و از این نظر دسترسی به آن سهل و آسان است. همچنین قرار گرفتن مراکز مهم اداری، تجاری و فرهنگی در آن این خیابان را تبدیل به یک خیابان مرکزی در شهر تهران کرده است که مسیر تاکسی­ها و اتوبوس­های زیادی از نزدیکی آن می­گذرد.

 

مسیرهای دسترسی به خیابان شیخ بهایی

از طریق سامانۀ اتوبوسرانی می­توان به خیابان شیخ بهایی دسترسی داشت. ایستگاه شیخ بهایی در بزرگراه همت و زیر پل همت قرار دارد. این ایستگاه همچنین برای کسانی که قصد مراجعه به بیمارستان بقیه الله را دارند بهترین مسیر دسترسی را فراهم می­کند.

 

نقشه محدوده ملاصدرا، خیابان شیرازی و خیابان شیخ بهایی

 

مراکز خدماتی محله ملاصدرا تهران

خیابان ملاصدرا و موقعیت آن در نزدیک اکثر مراکز اداری و دولتی تهران باعث شده تا اکثر بانک­ها شعبه­ای در این خیابان داشته باشند. بانک ملی، تجارت، صادرات، شهر، رسالت، دی، آینده، ملت، کارآفرین، پارسیان، گردشگری و غیره. پس اگر برای کارهای بانکی خود، نیاز به مراجعه به بانکی داشته باشید می­توانید مطمئن باشید که بانک مورد نظرتان را خیابان ملاصدرا و یا حداقل در خیابان­های اطراف آن پیدا خواهید کرد. مرکز ام آر آی ملاصدرا و بیمارستان بقیه الله از مراکز درمانی در این محدوده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان نیز در این خیابان قرار گرفته است.

از دیگر مراکز خدماتی خیابان ملاصدرا با سابقه­ای زیاد، فروشگاه بزرگ ملاصدرا است که از مجموعه اتحادیه تعاونی­های مصرف محلی ایران است. این فروشگاه انواع و اقسام کالاهای مصرفی خانواده اعم از خوراکی و وسایل خانه را ارائه می­دهد.

 

تعاونی مصرف محلی ایران در خیابان ملاصدرا

 

یکی از مجتمع­های ورزشی بزرگ تهران به نام رویال ونک در تقاطع خیابان ملاصدرا و شیراز شمالی قرار گرفته است. این مجتمع ورزشی خدماتی مانند استخر، حمام سنتی، ماساژ تراپی و باشگاه بدنسازی را ارائه می­دهد.

ایستگاه آتش­نشانی چهل و سوم تهران نیز در تقاطع خیابان ملاصدرا و شیخ بهایی واقع شده است.

 

وضعیت املاک در ملاصدرا تهران

هرچند به نظر می­رسد ملاصدرا منطقه­ای اداری باشد ولی از نظر شرایط سکونت نیز جایگاه خوبی دارد. این منطقه یکی از مناطق خوش­نشین تهران است. بسیاری از خانواده­های ثروتمند در اینجا ساکن هستند که همین باعث افزایش نرخ قیمت­های اجاره و خرید مسکن در ملاصدرا شده است. قیمت املاک با توجه به سال ساخت، قرار داشتن در خیابان­های اصلی یا فرعی و نوع کاربری آن متفاوت است.

 

مراکز خدماتی خیابان شیراز تهران

خیابان شیراز بورس خرید مصالح ساختمانی و بهداشتی در تهران است. اگر شما برای خانه یا محل کارتان احتیاج به کاشی، سرامیک، کاسه و سنگ توالت و دستشویی و شیرآلات ساختمانی داشته باشید می­توانید به این خیابان بیایید. انواع و اقسام این محصولات، ایرانی و خارجی با تنوع بالا در این خیابان فروخته می­شود. مطمئنا دست خالی باز نخواهید گشت.

شعبه ارزی- ریالی بانک ملی در خیابان شیراز شمال روبروی برج ایران سکنا است. ساختمان پردیس بانک رفاه و مهمانسرای شرکت هم در نزدیکی خیابان شیراز شمالی، خیابان حاضری قرار دارد. بانک­های سرمایه، کشاورزی و مسکن هم در خیابان شیراز شمالی شعبه دارند.

دفتر مرکزی کاخانۀ سیمان آبیک در تهران در خیابان شیراز شمالی، تقاطع ونک و آرارات جنب کلانتری 145 ونک است که با توجه به بورس بودن خیابان شیراز در محصولات ساختمانی وجود این دفاتر و مراکز در آن واضح است. شما می­توانید دفاتر فروش و نمایندگی بسیاری از شرکت­های معتبر در زمینه ساختمان­سازی را در این محدوده بیابید.

 

بورس مصالح ساختمانی در خیابان شیراز (برگرفته از سایت تجارت نیوز)

وضعیت املاک محله شیراز تهران

محله شیراز از محله­های قدیمی تهران است. اولین ویلاها و مجتمع­های این خیابان بودند که محله ونک را صورت شهری بخشیدند. ویلاهای قدیمی آن از بناهای جدید کیفیت بهتری دارند و از نظر زیبایی نیز طراحی ستون­های و نمای بیرونی خانه­ها جذاب­تر است. املاک این منطقه به خاطر قرار داشتن در منطقه­ای تجاری- اداری قیمت بالایی دارند.

به طور کلی در سال 92 یک بررسی در تقاضای مسکن در اطراف میدان ونک و خیابان شیراز نشان داد که برخلاف انتظار دست­ اندر کاران حوزه مسکن، که فکر می­کردند مردم به خانه­های نوساز و کم واحد علاقه بیشتری دارند، تقاضای مصرف­کنندگان به سمت آپارتمان­هایی در مجتمع­های قدیمی مانند برج­ها بوده است. حتی یک آپارتمان نوساز با همان متراژ از نظر قیمت از واحدهای قدیمی مجتمع­ها ارزان­تر بوده است (روزنامه شرق، 24/ 8/ 1395). شاید دلیل این تغییر ذائقه امکاناتی است که در این برج­ها ارائه می­شوند. بسیاری از این برج­ها خدمات رفاهی قابل توجهی از قبیل فضای سبز، سیستم­های مرکزی مخابراتی، پارکینگ مناسب، نگهبانی و جمع­آوری زباله­ها دارند. همچنین متراژ آن­ها برخلاف خانه­های آپارتمانی نوساز بیشتر است و کسانی که علاقه­مند به داشتن خانه­های بزرگ هستند می­توانند با خرید منزل در برج­های این منطقه هم از خدمات بهتر و هم از فضای بزرگتری استفاده کنند. همین باعث شده بود تا در سال 1392 با وجود رکود بازار مسکن، هنوز برج­های این محدوده از بازار خوبی برخوردار باشند.

 

مراکز خدماتی خیابان شیخ بهایی تهران

خیابان شیخ بهایی هم مانند خیابان شیراز دو وضعیت کاملا متفاوت را در شمال و جنوب بزرگراه همت تجربه می­کند، به طوری که در قسمت شمالی آن مراکز خدماتی فراوان، رستوران­های متعدد و مراکز آموزشی بسیاری وجود دارد و در قسمت جنوبی پس از بزرگراه همت ساختمان­های اداری و دولتی بیشتر فضا را اشغال کرده­اند. البته دو مجتمع بزرگ برج­های آ. اس. پ و ونک پارک در شرق این خیابان، دارای فروشگاه، پاساژ و مراکز خدماتی مورد نیاز ساکنان و کارمندان ادارات اطراف هستند. ساختمان شرکت مخابرات، مجتمع اداری شیخ بهایی، مرکز پزشکی شیخ بهایی، بیمارستان بزرگ و مجهز بقیه الله در این خیابان قرار دارند.

همچنین هتل و رستوران تاج محل در بالای بزرگراه همت از معروف­ترین رستوران­های بین­المللی تهران است که علاقه­مندان به غذاهای هندی می­توانند برای تجربۀ یک غذای باکیفیت و خوشمزه هندی به آن مراجعه کنند.

 

برج­های کوی نوبنیاد ونک

 

وضعیت املاک محله شیخ بهایی تهران

همانطور که اشاره شد خیابان شیخ بهایی دارای هویتی تجاری است و ساختمان­های اطراف آن بیشتر بدین منظور به کار می­روند با این وجود دو مجتمع بزرگ ونک پارک و آ. اس. پ با داشتن خدمات رفاهی و تجاری بسیار از جاذبه­های این منطقه برای زندگی هستند. رستوران­ها و فروشگاه­های این دو برج بسیار معروفند و بسیاری از ساکنین اطراف مثل شهرک والفجر از این مراکز استفاده می­کنند.

 

فضای سبز محله ملاصدرا، خیابان شیراز و شیخ بهایی

طبق آمار منتشر شده فضای سبز این محدوده به نسبت فضای شهری آن کم است و این از مشکلات بزرگ منطقه است. شاید دلیل آن وجود بیش از حد مراکز اداری و تجاری و ارزش بالای زمین در منطقه است که باعث شده مجالی برای ساخت فضای سبز باقی نماند. با این حال چند بوستان و پارک شاخص تهران در این منطقه قرار گرفته است.

 

مراکز فرهنگی، هنری و آموزشی در محدوده ملاصدرا، خیابان شیراز و شیخ بهایی

محله ملاصدرا تهران دارای مراکز فرهنگی بسیاری است که نام بردن از تک تک آن­ها کاری دشوار است برای همین ما به ذکر چند نمونه شاخص آن اکتفا می­کنیم:

1- نگارخانه مس: این نگارخانه از قدیمی­ترین بخش­های محله ملاصدرا تهران است و قدمت آن بسیار بیشتر از خود خیابان ملاصدرا و مناطق اطراف آن است. در سال 1338 جمعی از هنرمندان در آن نمایشگاهی گروهی برپا کردند. این مرکز فرهنگی و هنری در سال 1367 مجددا با هدف معرفی هنر و هنرمندان گمنام ایران راه اندازی شد. تمرکز نگارخانه بر هنرهای نفیس قلم­زنی، تذهیب و معرق است. آدرس دقیق نگارخانه، خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز شمالی، خیابان زاینده­رود، مجتمع پارک پرنس می­باشد.

2- نگارخانه بنفشه: خیابان ملاصدرا، خیابان شیخ بهایی، خیابان دانشور

3- نگارخانه نقطه: خیابان شیراز شمالی، کوچه حکیم

4- گالری آرته: خیابان شیراز جنوبی، بلوار علیخانی، بیست متری گلستان، دوازده متری دوم

5- باغ ایرانی: باغ ایرانی یکی از معروف­ترین بوستان­های تهران است. این بوستان با قدمتی بالا در کنار ده ونک قدیمی شناسنامه هویتی منطقه نیز محسوب می­شود. پس از گسترش فضاهای اداری و تجاری در محدوده ونک، نیاز به یک فضای سبز برای استفاده ساکنان احساس می­شد. به این ترتیب مهندسای فضای سبز با تکیه بر اصالت این منطقه و درختان بلند آن یک پارک با طراحی و الهام از باغ­های ایرانی و نقش­مایه­های اسلامی طراحی کردند. این بوستان 34000 متر مربع وسعت دارد و چهار سر در زیبا و اصیل ایرانی ورودی­های اصلی آن را تشکیل می­دهد. این بوستان با داشتن رمپ برای معلولان از بوستان­های استاندارد شهری است. از فضاهای دیگر آن کوشک مرکزی با رستوران و چای­خانه، کتابخانۀ عمومی با فضای مطالعه، زمین بازی کودکان، محل ورزش و زمین ورزشی روباز است. همچنین مراکز خرید و تفریحی بسیاری مثل شهر کتاب، برج آفتاب، مرکز خرید سئول، مرکز خرید ونک و رستوران­ها و طباخی­های محله ملاصدرا تهران در نزدیکی آن قرار دارند.

6- پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی: این پژوهشگاه وظیفه مطالعه در زمینه علوم انسانی را دارد و دارای انتشارات و دوره­های آموزشی در مقاطع آموزش عالی است. کتابخانه بزرگ و مجهز آن مکان مناسبی برای پژوهشگران علاقه­مند در حوزه علوم انسانی و اجتماعی است. برای دسترسی به پژوهشگاه بایستی از خیابان شیخ بهایی وارد خیابان 64 ام شوید. پژوهشگاه در کنار مجتمع آ. اس. پ قرار دارد.

7- بنیاد ایرانشناسی: این بنیاد تازه تأسیس دارای موزه و کتابخانه بزرگی است که مراجعه عموم به آن آزاد است. اکثر منابع مرتبط با تاریخ و فرهنگ ایران در این کتابخانه یافت می­شود. استفاده از این کتابخانه رایگان است. آدرس بنیاد ایرانشناسی در غرب خیابان شیخ بهایی، بلوار ایرانشناسی است.

8- بوستان سید جمال­الدین اسدآبادی، در غرب خیابان شیراز جنوبی

9- بوستان سئول در شمال خیابان ملاصدرا

10- موسسه ژئوفیزیک و تاسیسات زلزله­نگاری دانشگاه تهران، در خیابان شیخ بهایی بالاتر از بیمارستان بقیه الله

11- مدارس شیخ بهایی، مفید 3 و علامه طباطبایی از مدارس معروف تهران در خیابان ملاصدرا قرار دارند.

12- مسجد بقیه الله، از مساجد تازه ساز منطقه در خیابان شیخ بهایی است که یکی از مراکز فرهنگی- مذهبی این محدوده محسوب می­شود.

13- موسسه آموزش عالی خاتم در خیابان شیراز شمالی، خیابان حکیم اعظم.

14- مرکز خرید سئول، که همان میدان شیخ بهایی است.

15- بستنی منصور، خیابان ملاصدرا پس از چهارراه شیراز، یکی از مکان­های دوست داشتنی برای کسانی که اهل شکم­گردی باشند. اینجا یکی از قدیمی­ترین بستنی فروشی­های تهران است.

 

بستنی منصور

 

تاریخچه محدوده ملاصدرا، خیابان شیراز و شیخ بهایی

این سه خیابان در محدوده ونک و منطقه سه تهران قرار دارند. البته هر دو خیابان شیخ بهایی و خیابان شیراز در جنوب بزرگراه همت جزء منطقه 6 محسوب می­شوند. محله ونک 21984 نفر جمعیت دارد. از شمال به تقاطع بزرگراه چمران و خیابان سئول، از جنوب به بزرگراه همت، از غرب به بزرگراه چمران و از شرق به خیابان شیخ بهایی و سئول محدود می­شود. مساحت آن به طول کلی 2348006 متر مربع است و 7% منطقه سه را تشکیل می­دهد.

در نقشه­ای که از قرن ششم باقی مانده ونک یکی از روستاهای قصران ری است. این روستا از قنات­های اوین دارای حقابه بوده و باغ­ها و زمین­های زراعی بسیاری داشت. در سال 1250 شمسی و دوره ناصرالدین شاه که تهران سر و سامانی گرفت و چند دروازه برای آن ساخته شد، ده ونک و زمین­های اطراف آن هم به چشم آمدند. میرزا یوسف خان مستوفی الممالک این زمین­ها را از شاه خرید. ونک به داشتن درختان توت و انار و زالزالک معروف بود. زالزالک آن در تهران خواهان زیادی داشت و شعر بدو بدو زالزالک دارم، زالکه، زالزالکه مال باغ ونکه در فصل زالزالک در خیابان­های تهران طنین انداز می­شد.

در سال 1313 املاک ونک در دفاتر اسناد رسمی که به تازگی شکل گرفته بودند ثبت شدند. تا سال 1315 و ساخت خیابان پهلوی (ولیعصر کنونی)، ونک چندان در دسترس نبود و بعد از این هم تا سال­ها این خیابان محل دسترسی محله­های ونک به شهر تهران بود. با این حال خیابان شیرازی در زمان رضاشاه هم جزئی از شهر تهران به حساب می­آمد.

گسترش شهر تهران در سال­های دهه 30 و 40، باعث شد تا ونک به عنوان منطقه­ای خوش آب و هوا و مناسب برای ساخت و سازهای شهری در برنامه­ریزی­های شهرداری تهران قرار بگیرد. در سال 1338 کشت و کار در منطقه ممنوع شد و خاندان مستوفی بسیاری از زمین­های خود را فروختند. مقدار زیادی از زمین­ها به “فیروزگر”ها از خانواده­های زرتشتی ساکن محله ملاصدرا داده شد و بعد تعداد بیشتری از آدم­های معروف و سرمایه­دار آن زمان زمین­های آنجا را خریدند. بنای اولیه و ابتدایی خیابان ملاصدرا و قسمت­هایی از شیخ بهایی در این هنگام گذاشته شد. تقریبا خیابان شیراز هم به بافت شهری متصل شده بود. خانواده­های ثروتمند در آن ویلاهای بزرگ و مجهزی ساختند و مجتمع­های این خیابان بود که ونک را به شهر تبدیل کرد. در سال 1339 خیابان شیراز و چند خیابان دیگر که در آن زمان جز شمال شهر تهران بودند آسفالت شد.

پیشرفت محدوده ملاصدرا، شیراز و شیخ بهایی به سال­های دهه چهل و پنجاه باز می­گردد. در سال 1342 تاسیسات آب تهران و مخزن ونک ساخته شد و یک نقشه کلی برای ونک آماده گردید. نقشه­ای که ساختمان­های بلند و مهمی را که به تهران شکل و شمایل یک شهر مدرن را بدهد در بر داشت. به همین منظور در سال 1345 انستیتوی تکنولوژی راه و ساختمان ونک تاسیس شد. طرح آسمانخراش­هایی که امروز در شیخ بهایی به چشم می­خورد هم در این سال­ها ارائه گردید. برج آ. اس. پ یا کوی نوبنیاد ونک از سال 1349 آغاز به ساخت کرد و در سال 1354 با داشتن امکانات رفاهی متنوع برای ساکنان آن افتتاح شد. هنوز هم این برج از بهترین برج­های مسکونی تهران است.

 

برج­های آ اس پ در حال احداث

 

در قسمتی که اکنون به اسم شیخ بهایی شناخته می­شود دشتی بزرگ وجود داشت. در طرح گسترش تهران و مدرن­سازی آن قرار بود که خیابانی عریض و طویل ساخته شود برای همین بین سال­های 1345- 1347 درختان خیابان شیخ بهایی برای ایجاد این بلوار قطع شد. درختانی که قدمت بسیاری داشتند و هنوز بازماندگان آن در ده ونک و بوستان باغ ایرانی و بعضی کوچه پس کوچه­های محل دیده می­شود. حالا همه چیز برای ایجاد یک محله مدرن آماده بود.

طرح­هایی که برای ساختن آپارتمان­ها و برج­های بلند در این منطقه وجود داشت باعث شد تا افرادی که به اروپا و آمریکا مهاجرت کرده بودند برای زندگی در برج­های بلند و جدید با خدمات رفاهی گوناگون علاقه­مند شوند. همین امر بافت اجتماعی و فرهنگی محدوده شیخ بهایی و شیراز را معین کرد.

در اواسط دهه پنجاه، شهردار تهران در محلی در خیابان ملاصدرا اولین فروشگاه سازمان گوشت کشور را برای عرضه محصولات پروتئینی مردم تهران راه اندازی کرد. این محله در بین مردم به گوشت خونه معروف شده بود.

در سال 1354 شهردار تهران و سئول با هم دیداری داشتند. در این دیدار هر دو طرف به تفاهم رسیدند تا یکی از خیابان­های شهرهای خود را به نام پایتخت شهر مقابل نامگذاری کنند. در آن زمان هر دو خیابان تهران و سئول چندان پیشرفته نبودند ولی در اندک زمانی هر دو خیابان در هر دو کشور تبدیل به خیابان­های مهم تجاری و اداری شدند و بهای ملک در آن­ها بالا رفت. خوب است بدانید که سفارت کره جنوبی اکنون در خیابان شیخ بهایی، خیابان دانشور غربی قرار دارد. بوستان سئول نیز به تازگی برای یادبود روابط دوستانه ایران و کره جنوبی افتتاح شد.

 

بوستان سئول

 

پس از انقلاب از سال 1358 مجوزها برای ساخت و ساز داده شد. در سال 1359 ونک به بخش­های مختلفی تقسیم شد. مردم زیادی برای تصاحب زمین به محدوده ملاصدرا و گوشت خونه ریختند و بناهای کوچکی در زمین­های شمال ملاصدرا ساختند.

پس از انقلاب طرح مجتمع­های مسکونی ونک پارک در شرق شیخ بهایی و شمال ساختمان­های آ. اس. پ پیگیری شد و از سال 1367 تا 1380 فازهای مختلف آن به بهره­برداری رسید. پس از انقلاب ساخت و ساز در این محدوده بسیار بالا رفت و در اوایل انقلاب ساخت و سازهای بی­رویه شهرداری را مجبور به دخالت در روند ساخت­ و سازها کرد.

پس از انقلاب و گسترش چشمگیر این محدوده نیاز بود که بر خیابان­های جدید اسم گذاشته شود. به همین منظور اسامی ملاصدرا و شیخ بهایی برای نامگذاری دو خیابان اصلی و جدید و بر اساس مشاهیر علم و ادب ایران انتخاب شد. (مطالب سابقه تاریخی برگرفته از کتاب محله ما جلد 37، ونک)

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا