تهران شناسی

منطقه هفت تهران، منطقه ای که باید آن را شناخت

 

منطقه هفت تهران، اصیل و پرجمعیت

منطقه هفت تهران در طول تاریخ دستخوش تغییرات زیادی بوده است. این منطقه از مناطق ۲۲ گانه تهران بزرگ است که قدمتی دیرینه دارد. منطقه هفت به عنوان یکی از مناطق مرکزی پایتخت، از ابعاد مختلف در موقعیت مناسبی قرار دارد. دسترسی عالی به بزرگراه ها، ایستگاه مترو و ایستگاه های اتوبوسرانی، سالهاست که رونق این منطقه را ضمانت کرده اند.

منطقه هفت تهران به دلیل ارتفاع نسبی با سایر مناطق استان تهران، دارای آب و هوای مطلوب تری است. باغ های قدیمی، محله های اصیل و مراکز فرهنگی جدید از جذابیت های ویژه منطقه هستند‌. ساختمان های منطقه مذکور اغلب دارای بافت سنتی روبه مدرن و پیشرفته هستند. می توان اغلب ساکنان این منطقه را بومیان تهران نامید.

مراکز خرید عمده نیاز ۳۱۵ هزار نفر جمعیت منطقه هفت پایتخت را تا حدودی فراهم میکنند. سرانه فضای سبز این منطقه به لطف احداث پارک های وسیع، نسبتا مطلوب است. این منطقه به دلیل قرارگیری ساختمان وزارت اطلاعات، منطقه ای استراتژیک محسوب میشود.

 

Tehran7 - منطقه هفت تهران، منطقه ای که باید آن را شناخت

 

تاریخچه پربار منطقه هفت تهران

تاریخچه منطقه هفت تهران به زمان قاجار مربوط میشود. هنگامی که تهران به عنوان پایتخت برگزیده شد، باغها و تفرجگاه های بسیاری در این منطقه احداث شدند. یعنی باغ ها و محله های منطقه هفت از آن دوران به یادگار مانده اند. عمارت ها و اراضی این منطقه در دوران پهلوی دچار تغییر کاربری شدند. در واقع در دوران پهلوی باغ عشرت آباد به پادگان تبدیل شد. اراضی محله عباس آباد نیز در این دوران به منطقه نظامی بدل شدند. توسعه و پیشرفت این منطقه در دوره پهلوی دوم صورت گرفت. خانه ها و اماکن مختلف این منطقه توسط قشر مرفه تهران بزرگ قرار گرفتند.

منطقه هفت تهران در طول دوران، به عنوان راه ارتباطی و پیوند دو هسته مرکزی شهر محسوب شده است. در چهل سال اخیر نیز این منطقه کاملا حالت شهری گرفته است. احداث مترو، بهانه خوبی برای رشد منطقه و تبدیل آن به هسته شهری محسوب میشود.

 

لوکیشن منطقه هفت تهران

منطقه هفت تهران همانگونه که از نامگذاری اش آشکار است، یکی از مناطق مرکزی شهر به شمار می آید. شمال منطقه هفت با مناطق ۳ و ۴ همجوار است. منطقه هفت از شرق با منطقه هشت و از بعد غربی با منطقه شش همسایه است. محله های جنوبی این منطقه نیز با منطقه دوازده و سیزده همجوار هستند. بنابراین منطقه هفت راه ارتباطی مناسبی برای دسترسی به مناطق مذکور است. مرز شرقی منطقه هفت تهران شامل خیابان سبلان و خیابان مجیدیه است.

بزرگراه رسالت مرز شمالی منطقه هفت تهران محسوب میشود. در حالیکه خیابان های دماوند و انقلاب مرز جنوبی را تشکیل میدهند. منطقه هفت از جهت غرب به بزرگراه مدرس و همچنین خیابان شهید مفتح منتهی میشود.

 

وسعت و جمعیت منطقه هفت تهران

منطقه هفت تهران بزرگ دارای مساحتی بالغ بر ۱۵۳۴ هکتار یا ۱۵، ۳۳۵، ۲۱۲ متر است. محدوده مذکور به طور تقریبی ۱/۲ ٪کل مساحت شهر تهران را در برمیگیرد. بنابراین می توان این منطقه را یازدهمین منطقه وسیع تهران به شمار آورد.

مساحت منطقه هفت تهران به ۵ ناحیه و ۱۶ محله تقسیم بندی میشود. جمعیت ۵ ناحیه منطقه هفت، بالغ بر ۳۱۲ هزار نفر است. در واقع جمعیت این منطقه در سرشماری سال ۱۳۹۵، حدود ۳۱۲ هزار نفر تخمین زده شده است. این جمعیت به طور تقریبی متشکل از ۱۱۶ هزار خانوار است. به طور تقریبی ۱۶۰ هزار نفر جمعیت این منطقه را مردان و مابقی را بانوان تشکیل میدهند. بنابراین توازن نسبی جمعیت حاکم است. روند رشد جمعیتی این منطقه طی سالهای ۱۳۷۵ الی ۱۳۸۵ مثبت بوده است. به احتمال زیاد، روند رشد جمعیت طی سالهای اخیر، منفی و نامطلوب باشد.

 

1 12 - منطقه هفت تهران، منطقه ای که باید آن را شناخت

 

امکانات مختلف منطقه هفت پایتخت

منظور از امکانات منطقه هفت تهران، مراکز فرهنگی، وضعیت حمل و نقل، فضای سبز، اماکن تفریحی و مراکز خرید است. این منطقه به لحاظ امکانات اولیه چون حمل و نقل، مراکز درمانی و آموزشی غنی است. در واقع در این منطقه ۹ ایستگاه مترو فعال هستند که رفت و آمد جمعیت بالای این منطقه را آسان کرده اند. مراکز خرید بزرگی در منطقه هفت دایر شده اند که نیاز مردن به اقلام ضروری را فراهم نموده اند. مرکز خرید زعفرانیه، اندیشه، روشن، فروشگاه تیراژه، یاس، نگین، بهار و زمرد از بزرگترین مراکز خرید این منطقه محسوب میشوند.

مجهز بودن منطقه هفت تهران به بیمارستان های متعدد، نیاز ساکنان این منطقه به امکانات درمانی را تا حدودی رفع میکند. بیمارستان ارتش ۵۰۲ از قدیمی ترین بیمارستان های منطقه هفت محسوب میشود. بیمارستان و مراکز درمانی آراد، امام سجاد، امام حسین، مهراد، پاسارگاد، خانواد ه ارتش و …در این منطقه دایر هستند.

 

امکانات فرهنگی منطقه هفت، از مدرسه تا سینما

منطقه هفت تهران از لحاظ امکانات فرهنگی در حد نرمال جامعه قرار دارد. در واقع مدارس و مراکز آموزشی متعدد در تمامی مقاطع تحصیلی در این منطقه دایر هستند. احداث سینماهای فعال در منطقه هفت، امکان تفریح و سرگرمی سالم را برای جمعیت فراهم نموده است. سینماهای منطقه هفت شامل موارد ذیل هستند:

 • سینما تیراژه
 • مجموعه فرهنگی هنری تهران
 • سینما صحرا
 • سینما سروش
 • سینما پایتخت

لیست تعدادی از مدارس و مراکز آموزشی منطقه هفت به شرح ذیل است:

 • آینده سازان
 • ۲۲ بهمن
 • امام سجاد
 • امام موسی صدر
 • امام هادی
 • امام صادق
 • صالح
 • سرای دانش
 • شهید رجایی
 • معصومیه
 • الزهرا
 • احسان نیک
 • البرز پایدار

 

اماکن تفریحی منطقه هفت پایتخت

امکانات تفریحی و رفاهی منطقه هفت تهران شامل موزه ها، سینما ها، هتل ها و بوستان های واقع در این منطقه هستند. اماکن تفریحی و سیاحتی این منطقه علاوه بر ساکنان، نظر مسافران و توریست ها را جذب میکنند. معروف ترین اماکن تفریحی و سیاحتی منطقه هفت شامل موارد ذیل هستند:

 • موزه تصویر خانه یا عکاس خانه شهر، از موزه های بسیار جذاب و پر بار شهر تهران است. این موزه تخصصی در میدان هفت تیر واقع شده است. موزه عکس خانه علاوه بر بررسی تخصصی تاریخ عکس و عکاسی در ایران، از گنجینه ارزشمندی از میراث تصویری نگهداری میکند‌.
 • باغ موزه قصر به عنوان موزه زورخانه تهران شناخته میشود. این موزه در خیابان پلیس تهران واقع شده است و آماده بازدید علاقمندان است.
 • بوستان اندیشه یا هلال احمر با فضایی طبیعی و دلنشین، مکان مناسبی برای تفریح و استراحت خانواده های بسیاری است. استخر قدیمی و درختان سرسبز این بوستان را از سایر پارک ها متمایز کرده اند.
 • استخر هتل معروف مارلیک علاوه بر سونا و جکوزی، به سالن ماساژ و حمام سنتی نیز مجهز است. این مکان تفریحی، مقصدی عالی برای تفریح، ورزش و استراحت است.
 • مجموعه ورزشی صادق زاده واقع در خیابان سبلان منطقه هفت تهران است. این مجموعه دارای سالن ورزشهای رزمی، سالن بدنسازی، سالن تنیس، ایروبیک، بسکتبال و …است.
 • هتل های معروف این منطقه شامل هتل پرشین پلازا، هتل لاله، هتل آپادانا و هتل ستاره هستند.
 • پارک و بوستان های قیطریه، نامجو، طالقانی، مادر، مریم، آزادگان، رسالت، معلم، پرنیان و …امکان تفریح و استراحت افراد بسیاری را فراهم نموده اند. در واقع این منطقه دارای فضای سبز نسبتا مطلوب است.

 

939965 974 1024x576 - منطقه هفت تهران، منطقه ای که باید آن را شناخت

 

آشنایی با محله های منطقه هفت شهر تهران

محله های منطقه هفت تهران به دلیل قدمت دیرینه و اماکن تاریخی جذابیت خاصی برای ساکنان و مسافران دارند. آشنایی با محله های این منطقه خالی از لطف نیست.

 

 • محله قصر

محله قصر منطقه هفت تهران همان محله ی کاخ قصر ناصرالدین شاه است. این محله از جهت شمال به محله مجیدیه، از جنوب به خیابان پلیس و از شرق به بزرگراه شهید صیادی ختم میشود. خیابان های نامجو و مرودشت از خیابان های مهم محله قصر هستند.

 

 • مجیدیه و دبستان

دو محله دبستان و مجیدیه، همسایه های قدیمی هستند که بزرگراه صیادی از میان آنها عبور میکند. بسیاری از ساکنان این دو محله، هموطنان ارمنی هستند. محله دبستان طی سالهای اخیر به دلیل ساخت و ساز گسترده، بافت قدیمی خود را از دست داده است.

 

 • امجدیه

محله امجدیه در گذشته دارای گستردگی بیشتری بوده است. ورزشگاه شیرودی یا امجدیه از اماکن معروف امجدیه است. دانشگاه خوارزمی نیز در این محله واقع شده است.

 

 • محله حشمتیه

محله حشمتیه دارای بافت نسبتا جدید و مدرن است. ساکنان این محله ابتدا عمدتا نظامیان، بازاریان و کارگران بودند. اما امروزه اقشار مختلف در حشمتیه سکونت دارند.

 

 • محله نظام آباد

وجه تسمیه نظام آباد به دلیل استقرار نظامیان شاهنشاهی در این محله مربوط میشود. خیابان های شهید صیادی، شریعتی، دماوند و خیابان سبلان در مجاورت این محله قرار دارند.

 

نقشه تهران 003 - منطقه هفت تهران، منطقه ای که باید آن را شناخت

 

قیمت ملک در منطقه هفت تهران

قیمت ملک در هریک از محله های منطقه هفت تهران با محله دیگر متفاوت است. قیمت مسکن در محله های معروف این منطقه بالاتر از سایر محلات است. قیمت واحدهای آپارتمانی نسبت به سایر املاک، مناسب تر است‌. به طوری که بیشتر افراد نسبت به خرید آپارتمان در محله های این منطقه اقدام میکنند.

قیمت نسبی املاک در منطقه هفت، نسبت به قیمت املاک در سایر مناطق، متوسط است. در واقع اقشار متوسط جامعه قدرت خرید مسکن در این منطقه را دارند. البته که تورم و وضعیت اقتصادی نابسامان، قیمت هر متر ملک را تحت تاثیر قرار میدهد.

 

دسترسی به خیابان های پر رفت و آمد منطقه هفت

سه بزرگراه پر رفت و آمد شمال به جنوب تهران از منطقه هفت عبور میکنند. بزرگراه امام علی، شهید صیاد شیرازی و شهید مدرس دسترسی ساکنان این منطقه به سایر نقاط تهران را تسهیل نموده اند. خیابان های انقلاب، شریعتی، مطهری، مفتح، سهروردی، دماوند، بهشتی و سبلان بهترین راه های ارتباطی منطقه هفت هستند.

منطقه هفت تهران علاوه بر اتصال گسترده به محور مواصلاتی، به دلیل آب و هوای نسبتا مساعد محبوبیت بالایی دارد. این منطقه با ویژگی های متفاوتی که دارد، نقشی اساسی در پایداری و پیشرفت پایتخت ایفا میکند.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا