تهران شناسی

منطقه چهار تهران در یک نگاه

 

آشنایی با شرقی ترین نقطه تهران

منطقه چهار تهران را می توان شرقی ترین نقطه شهر تهران دانست که در قسمت شمال شرقی این شهر قرار دارد. مساحت این منطقه 61288367 کیلومتر مربع می باشد و دارای 9 ناحیه و 20 محله است. این منطقه با پنج منطقه مرزهای مشترک دارد و در مجاورت هم قرار دارند. به این صورت که از سمت جنوب به خیابان رسالت در مناطق 7 و 8 و در محدوده خیابان دماوند به منطقه 13، از سمت شمال با منطقه 1 و همچنین رشته کوه های البرز، از سمت غرب به خیابان لنگری در محدوده منطقه 1 و محله پاسداران به منطقه 3 و از سمت شرق به حریم خود ختم می شود. منطقه چهار تهران را می توان یکی از وسیع ترین و پرجمعیت ترین مناطق تهران دانست که مهاجران بسیاری می پذیرد و ساخت و ساز های فراوانی در آنجا صورت می گیرد.

تاریخچه ی منطقه چهار تهران به اواخر دوره ی قاجار و دوران پهلوی برمیگردد. در آن زمان از این منطقه برای باغ کاری های کشاورزی استفاده می کردند. از سال 1355 به بعد کاربری این منطقه تغییر کرد و نقش تفرجگاه و ییلاقی پیدا کرد. این ویژگی این منطقه را به مکان ساخت ویلاهای تابستانی برای قشر مرفه تبدیل کرد. سکونت های اولیه ای که در این منطقه شکل گرفت در دهه ی 35 تا 45 و در محدوده ی نارمک شمالی و تهرانپارس بوده است. با توسعه ی تدریجی این منطقه در دهه ی 1330 تا 1350 در تهرانپارس و نارمک بافت های مدرنی به وجود آمد. همزمان با مدرنیته شدن این مناطق کارخانه ها و کارگاه های صنعتی نیز در این منطقه شکل گرفتند. تقریبا از سال 1356 به بعد منطقه چهار تهران که ورودی شرقی این شهر می باشد محل استقرار برای مهاجرانی که از شهر ها و روستاهای دیگر می آمدند، قرار گرفت.

 

منطقه چهار تهران

 

ویژگی ها و موقعیت های منطقه چهار تهران

منطقه چهار تهران از نظر جغرافیایی در قسمت شمال شرق تهران قرار گرفته است. این منطقه با مناطق 1،3،7،8،13 مرز مشترک دارد. جمعیت این منطقه به 803789 نفر می رسد که از این تعداد 390028 نفر زن می باشند و 413761 نفر مرد هستند. پرجمعیت ترین محله ی این منطقه تهرانپارس غربی و کم جمعیت ترین محله ی آن کوهک یا کالاد می باشد. همچنین این منطقه دارای 230036 خانوار می باشد و وسعت آن حدود 950 کیلومتر مربع است. از نظر ژئومورفولوژی، شهر تهران به سه دسته ارتفاعات شمالی، کوهپایه های شمالی و دشت تقسیم بندی می شود که منطقه چهار در محدوده ی کوهپایه ای قرار میگیرد. این منطقه امکانات مناسبی دارد و از نظر دسترسی به نقاط دیگر تهران از موقعیت خوبی برخوردار است. همچنین به دلیل وجود مراکز رفاهی، فرهنگی، درمانی، آموزشی و … ساکنان این منطقه برای رفع احتیاجات روزمره خود نیازی به طی مسافت طولانی ندارند.

منطقه چهار تهران دارای ویژگی هایی همچون فضای سبز و وجود داشتن عناصر طبیعی مانند پارک جنگلی لویزان، حصار، سرخه، سد لار و لتیان و دره های فشم و لواسانات می باشد. در این منطقه کارگاه های تولیدی و صنعتی کوچک و تعمیر گاهی وجود دارد. منطقه چهار بافت قدیمی خود را حفظ کرده است و در اغلب محلات دارای بافت قدیمی با خیابان ها و کوچه های باریک و کم عرض می باشد.  در این منطقه وجود خطوط مترو و اتوبوس های تندرو دسترسی به سایر نقاط شهر را آسان کرده است. همچنین در این منطقه دانشگاه علم و صنعت و پردیس شهید عباسپور (دانشگاه شهید بهشتی) قرار گرفته است. امروزه بافت های جدید و مدرن شهری به منطقه 4 اضافه شده است که این امر موجب افزایش خرید و فروش مسکن در این منطقه شده است.

 

منطقه چهار تهران

 

امکانات منطقه 4 شهرداری تهران

منطقه چهار تهران از نظر دسترسی در موقعیت مکانی مناسبی قرار گرفته است. و دارای امکانات رفاهی، درمانی، خدماتی، آموزشی، فرهنگی و … می باشد. در این منطقه پارک ساحل، پارک سپه شهر، پارک شادی، پارک فلاح، بوستان جنگلی شیان، پارک یاس، پارک لویزان و پارک پلیس واقع شده است. مراکز خرید منطقه چهار عبارتند از: مرکز خرید دنیای نور، مرکز خرید هروی سنتر، مرکز خرید الماس هروی، مرکز خرید تیسفون، مرکز خرید نگین شرق.

مراکز درمانی که در منطقه چهار تهران قرار دارند عبارتند از: بیمارستان تهرانپارس، بیمارستان الغدیر، درمانگاه تخصصی شمیران نو، درمانگاه تخصصی شیان، درمانگاه مهر تهرانپارس، درمانگاه مادران. پیش دبستانی پسرانه، پیش دبستانی دخترانه، دبستان پسرانه، دبستان دخترانه، متوسطه دوره اول پسرانه، متوسطه دوره اول دخترانه، متوسطه دوره دوم پسرانه، متوسطه دوره دوم دخترانه، هنرستان فنی پسرانه، هنرستان فنی دخترانه، هنرستان کاردانش پسرانه، هنرستان کاردانش دخترانه از مدارسی هستند که در این منطقه وجود دارند. منطقه چهار دارای مراکز علمی، دانشگاه ها، فرهنگسراها، مجموعه های ورزشی و بوستان های مختلفی می باشد. از مراکز علمی این منطقه می توان به دانشگاه شهید رجائی، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه شهید چمران، پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور و پیام نور مرکزی اشاره کرد. مراکز فرهنگی که در منطقه چهار تهران قرار دارند عبارتند از: فرهنگسرای اشراق، فرهنگسرای هنگام، خانه فرهنگ صدف، پردیس سینمایی هروی، پردیس سینمایی هدیش، پردیس سینمایی نارسیس. تعداد بوستان های این منطقه تا سال 1400 به 217 بوستان می رسید.

مراکز حمل و نقل عمومی که در این منطقه قرار دارند عبارتند از: ایستگاه متروی تهرانپارس، ایستگاه متروی خواجه عبدالله انصاری، ایستگاه متروی شهید زین‌الدین، ایستگاه متروی فرهنگسرا، ایستگاه متروی حسین‌آباد، ایستگاه متروی هروی، ایستگاه متروی شهید باقری، ایستگاه متروی دانشگاه علم و صنعت، ایستگاه متروی سرسبز. البته حمل و نقل عمومی از طریق اتوبوس نیز در این منطقه میسر می باشد.

 

منطقه چهار تهران

 

آشنایی با ناحیه های منطقه چهار تهران

منطقه چهار تهران دارای 9 ناحیه است که هر کدام از این نواحی دارای محله های مختلفی می باشد. هم اکنون به معرفی ناحیه ها می پردازیم. ناحیه 1 منطقه چهار از سمت جنوب به محور رسالت، از سمت غرب به خیابان شریعتی، از سمت شمال به بزرگراه شهید زین الدین و از سمت شرق به خیابان شهید استاد حسن بنا منتهی می شود. ناحیه 2 این منطقه از سمت جنوب به محور رسالت، از سمت غرب به خیابان شهید استاد حسن بنا و از سمت شمال و شرق به بزرگراه امام علی (ع) و خیابان شهید صبوری و هنگام منتهی می شود. ناحیه 3 بین خیابان پاسداران، بزرگراه شهید بابایی، خیابان شهید طجرلو و بزرگراه شهید زین الدین قرار دارد. این ناحیه یکی از بزرگترین ناحیه منطقه چهار می باشد. ناحیه 4 از جنوب به رسالت، از شرق به بزرگراه شهید باقری، از شمال به بلوار دلاوران و از غرب به خیابان هنگام منتهی می شود.

ناحیه 5 از منطقه چهار تهران از سمت غرب به بزرگراه شهید زین الدین و شهید باقری محدود می شود. ناحیه 6 از جنوب و شرق به خیابان دماوند و احسان، از شمال به بزرگراه شهید زین الدین و از غرب به بلوار شاهد منتهی می شود. ناحیه 7 از شمال به بزرگراه شهید بابایی، از جنوب به بلوار دلاوران و خیابان شهید صبوری و از غرب به بزرگراه امام علی منتهی می شود. ناحیه 8 شرقی ترین نقطه منطقه چهار است که از طرف شمال و غرب بین خیابان احسان و بزرگراه شهید بابایی قرار دارد و از طرف شرق و جنوب بین خیابان دماوند و جاده تلو قرار گرفته است. ناحیه 9 از غرب به شهرک گلستان، از شمال به بزرگراه شهید بابایی و از شرق و جنوب به خیابان شهید عباسپور و بزرگراه شهید زین الدین منتهی می شود.

 

آشنایی با محله های منطقه چهار تهران

منطقه چهار تهران شامل 20 محله می باشد که عبارتند از: محله اوقاف، محله پاسداران، محله ضراب‌خانه، محله تهران‌پارس شرقی، محله تهران‌‌پارس غربی، محله هروی (حسین‌آباد – مبارک‌آباد)، محله حکیمیه، محله شمس‌آباد، محله مجیدیه، محله شمیران نو، محله علم و صنعت، محله قاسم‌آباد، محله نارمک، محله قنات کوثر، محله کاظم‌آباد، محله کالاد، محله کوهسار، محله گلشن(خاک سفید)، محله لویزان – شیان، محله مجیدآباد، محله مهران، محله نارمک شمالی.

محله تهرانپارس در دو منطقه ی 4 و 8 تهران است که به دو قسمت تهرانپارس غربی و تهرانپارس شرقی تقسیم شده است. تهرانپارس شرقی به دلیل ترافیک کم و محیط آرام محل مناسبی برای سکونت می باشد. محله پاسداران نیز در شمال شرق تهران قرار دارد و اصلی ترین خیابان آن خیابان پاسداران است. محله ی حکیمیه به دلیل دور بودن از مرکز شهر و همجواری با پارک جنگلی سرخه و حصار، لواسان و لویزان هوای مطبوعی دارد. محله جوادیه از محل های قدیمی منطقه چهار تهران می باشد که دارای قنات، درختان قدیمی و بافت قدیمی زیبا می باشد. محله شیان و لویزان دارای امامزاده های متعدد و مساجد می باشد که موجب مذهبی بودن این محله شده است.

محله ضرابخانه به علت داشتن مراکز فرهنگی، گردشگری و تجاری و نزدیکی به بزرگراه محله ی محبوبی می باشد. محله نارمک در دهه 20 توسط فرانسوی ها ساخته شد. این محله توسط بزرگراه رسالت به دو قسمت جنوبی و شمالی تقسیم می شود که قسمت شمالی آن جزء منطقه چهار محسوب می شود. محله ی هروی از مناطق قدیمی تهران محسوب می شود اما بافت های قدیمی در این محل تقریبا کمرنگ شده است.

 

منطقه چهار تهران

 

خرید خانه در منطقه 4 پایتخت

منطقه چهار تهران به دلیل امکانات رفاهی، خدماتی، آموزشی، درمانی و … و همچنین دسترسی خوب آن، محل مناسبی برای سکونت می باشد. این منطقه محله پرطرفدار و محبوبی است، خصوصا افرادی که از اول زندگی خود در این منطقه بوده اند تمایل بیشتری برای خرید خانه در این محله دارند. منطقه 4 شهرداری تهران بیشتر بافت های قدیمی خود را حفظ کرده است از این رو خرید خانه ی کلنگی نیز در این منطقه رواج دارد. امروزه به دلیل تغییر بافت این منطقه از بافت قدیمی به بافت مدرن شهری، تقاضای خرید مسکن در این منطقه بیشتر شده است. البته که قبل از اقدام به خرید باید با توجه به بودجه ی خود منطقه و محله ی مورد نظر و مناسب را انتخاب کنید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا