تهران شناسی

منطقه یک تهران تلفیق سنت و مدرن

 

معرفی کلی منطقه یک تهران

شمالی‌ترین و درعین‌حال جذاب‌ترین بخش تهران منطقه یک است. منطقه یک تهران قدمت تاریخی هزاران‌ساله را به دوش می‌کشد. زیباترین رود دره‌های تهران مثل رود دره درکه، گلاب دره، ولنجک و دارآباد در این منطقه زیبا قرار دارند.

از نظر جغرافیایی منطقه یک تهران از شمال به رشته‌کوه البرز، از غرب به منطقه درکه و اوین، از شرق به لواسانات، از جنوب به بزرگراه‌های چمران و آیت‌الله صدر منتهی می‌شود.

منطقه یک تهران از نظر بافت، جاذبه‌های گردشگری، مراکز خرید، تفریحی، فرهنگی و سکونت جزء مناطق فوق‌العاده عالی محسوب می‌شود.

این منطقه از قدیم‌الایام به علت موقعیت جغرافیایی و اجتماعی جزء مناطق پررونق و پر جاذبه بوده است. از آنجا که این منطقه هسته کلیدی شمیرانات است، معمولا منطقه یک تهران را به نام شمیرانات می شناسند.

مساحت این منطقه تقریبا 101 کیلومترمربع و دارای 27 محله و 10 ناحیه است. از مهرماه سال 1400 به بعد از نظرقیمت بهترین محله‌های منطقه یک شهرداری تهران به ترتیب زعفرانیه، ولنجک، الهیه، فرمانیه، نیاوران و قیطریه معرفی شده است.

         

نقشه منطقه یک تهران

 

 جمعیت منطقه یک تهران

منطقه یک تهران بر اساس آمار سال  95، 487.509 جمعیت دارد. از این جمعیت 48درصد مرد و 52 درصد زن است. منطقه یک تهران برای داشتن ساختمان‌ها و آسمان‌خراش‌های بلند و شیک معروف است. البته هنوز هم بافت‌های سنتی در این منطقه یافت می شود. منطقه یک از نظر سیاسی به خاطر سفارت خانه های کشورهای دیگر بسیار پر اهمیت است.

از جمله ویژگی های سیاسی و اجتماعی مهمی که در این منطقه وجود دارد و سبب اهمیت چندین برابری آن شده است، عبارت است از:

مهم ترین قطب گردشگری تهران

کاخ و موزه های تاریخی فراوان

بازارها و مراکز تجاری سنتی و مدرن زیاد

مراکز آموزشی مهم

سفارتخانه ها و سازمان های جهانی.

 

بافت و محله‌های منطقه یک تهران

منطقه یک تهران از لحاظ طراحی شهری یک بافت شبه روستایی دارد و می‌توان آن را باغ شهر نیز نامید. شهرستان شمیران در کوهپایه‌های البرز جنوبی قرار دارد و به دلیل نیمه کوهستانی بودن و موقعیت ساختاری در حوزه شهرسازی که تلفیق مدرن و سنت است از دیرباز مورد توجه بوده است.

در دوران قاجار منطقه یک تهران بیشتر روستایی بوده و اتفاقات مهم سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تهران در این دوره در مرکز شهر تمرکز داشت. کاخ گلستان واقع در منطقه 12 تهران گویای این موضوع است. البته بعد از آقا محمد خان قاجار منطقه یک تهران کنونی مورد توجه شاهان و شاهزادگان برای استراحت، تفرج و شکار قرار گرفت.

با گسترش شهرنشینی و تغییر شکل بافت تهران از روستایی به شهری  و تثبیت زندگی شهرنشینی در دهه 40 و 30 این منطقه به علت داشتن ارزش‌های محیطی فراوان مورد توجه اقشار مرفه و پردرآمد، افراد حکومتی و سفارت‌های خارجی قرار گرفت. زیرا مرکز شهر بسیار شلوغ بود و این اقشار برای دور بودن از شلوغی در این منطقه ساکن شدند.

 

 

محله‌های مشهور منطقه یک

منطقه یک تهران دارای محله‌های مشهور زیادی است که به اختصار به آنها اشاره می‌شود.

– اراج

– ازگل

– امامزاده قاسم

– اوین

– باغ فردوس

– تجریش

– جماران

– چیذر

–حصار بوعلی

– حکمت دارآباد

– دربند

– درکه

– دزاشیب

– زعفرانیه

– سوهانک

– شهرک نفت

– شهرک شهید محلاتی

– شهرک دانشگاه

– فرمانیه

– قیطریه

– کاشانک

– کوهسار

– گلاب دره

– محمودیه

– نیاوران

– ولنجک

– رستم‌آباد

 

شمال تهران

 

محله اراج: یکی از محله‌های بسیار قدیمی شمیران در منطقه یک تهران می‌باشد که مملو از باغ‌ها و فضاهای سبز بی‌شماری بوده است. با این حال که ساختمان‌های زیادی در این محله ساخته شده است کماکان نسبت به سایر محله‌های شمیران باغ‌های خود را حفظ کرده است.

ازگل: محدوده این محله در شمال شرقی تهران قرار دارد و نسبت به سایر مناطق از آب‌وهوای سردتری برخوردار است. محله‌های اراج و سوهانک در نزدیکی ازگل است. قیمت خانه های ازگل نسبت به مرکز وجنوب تهران بالاتر بوده اما در برابر محله های اعیان نشین قیمت مناسب تری دارد.

امامزاده قاسم: این امامزاده درشمال تجریش و درارتفاع ۱۷۰۰متری دامنه البرز قرار دارد. این امامزاده در روستایی به نام دژ علیا قرار گرفته است.

اوین: این محله در منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. مثل سایر محله‌های این منطقه از آب‌وهوایی بکر و باغات فراوان برخوردار بوده اما در حال حاضر به علت ساخت‌وساز زیاد دیگر از آن باغات خبری نیست. میانگین قیمت خانه‌های اوین به خاطر قرار گرفتن در منطقه یک تهران نسبتا بالاست.

باغ فردوس: منطقه یک تهران مملو از ابنیه های تاریخی است. باغ فردوس در نزدیکی تجریش قرار گرفته و  شهرت این محله بیشتر به خاطر عمارت فردوس می‌باشد. در حال حاضر بافت آن نوساز بوده و ویژگی های سنتی خود را تقریبا از دست داده است.

 

تجریش: منطقه یک تهران با نام بلندآوازه تجریش گره‌ خورده است. این منطقه سکونتگاه تمدن هزارساله است و به آن طجرشت‌ می‌گفتند. محله تجریش نیز جزو محله‌های خوش و آب هواست و به خاطر امامزاده صالح و بازار سنتی تجریش از رونق زیادی برخوردار است. در این محله املاک زیادی وجود دارد و کسانی که دوست دارند در این محله زندگی کنند، گزینه های زیادی برای انتخاب ملک وجود دارد.

 

میدان تجریش

 

جماران: از محله‌های قدیمی منطقه یک شهرداری تهران جماران است که این منطقه نیز از مناطق خوش‌آب‌وهوا محسوب می‌شود. این محله در قدیم جاموران خوانده می شد و علت این نام گذاری وجود مارهای فراوان در این محله بود.

چیذر: از محلات با اصالت تهران به حساب می‌آید. نام قدیم آن شیزر است. چیذر از محله‌های لاکچری تهران بوده و جزء ناحیه های گران قیمت منطقه یک است.

دارآباد: محله دارآباد به دلیل وجود رودخانه دارآباد و درختان بی‌شمار به این نام مشهور است. این منطقه دارای فضای جنگلی وسیعی بوده و به خاطر طبیعت زیبایش معروف است.

دربند: برای فرار از شلوغی های تهران دربند یکی از بهترین گزینه های گردشگری است. گذراندن چند ساعت در این محله حس و حال بی نظیری را به افراد منتقل می کند. دربند از جاذبه‌های گردشگری در منطقه یک تهران است.

 

دربند

 

درکه: یکی از محله‌های شمال تهران است. در نزدیکی ولنجک و اوین قرار دارد. از محله‌هایی است که گردشگران زیادی را برای تفریح و گردش به خود جذب کرده است.

دزاشیب‌: یکی دیگر از محله‌های منطقه یک تهران محسوب می‌شود. از نظر طبقه‌بندی در این محله اقشار متوسط به بالا زتدگی می کنند.

زعفرانیه: از محلات درجه یک و شیک منطقه یک تهران به حساب می‌آید. مثل سایر محله‌ها باغات فراوان داشته که الان جای خود را به ساختمان‌های لوکس داده است.

سوهانک: از محله‌های قدیمی شمال شرق تهران محسوب می‌شود. ساخت خانه در این محله از دهه 40 شروع شده و در حال حاضر ساختمان های لاکچری زیادی را در خود جای داده است.

فرمانیه: فرمانیه یکی از لوکس‌ترین محله‌های منطقه یک تهران به شمار می‌آید. خانه‌های شیک و مدرن در این محله بسیار زیاد است. مثل تمام محله‌های منطقه یک املاک گرانی دارد.

 

فرمانیه

 

قیطریه: شناسنامه تاریخی شمیران و منطقه یک تهران قیطریه است. بر اساس کاوش‌های باستان‌شناسی قدمت تاریخی این منطقه سه هزارساله تخمین زده می شود.

نیاوران: یکی از مشهورترین محلات در منطقه یک تهران است. گرچه اماکن مهمی مثل شهرداری یک تهران، سفارت خانه اتریش، فرهنگ‌سرای نیاوران در این محله است اما شهرت اصلی این محله به خاطر وجود کاخ نیاوران است.

ولنجک: از محله‌های اعیان‌نشین به حساب می‌آید. به قله توچال نزدیک بوده و دارای آب‌وهوای عالی است. از سالیان طولانی جزو محله‌های گران منطقه یک شهرداری تهران است. باتوجه ‌به قرار گرفتن درکه در سمت غرب این محله چشم‌انداز آن بسیار فوق‌العاده می‌باشد.

محمودیه: یکی دیگر از محلات شمالی تهران که بسیار مرفه نشین محسوب می‌شود. از گذشته محله سرمایه‌داران به شمارمی رود. این محله نیز پر از باغ بوده که الان آثار زیادی از باغات باقی نمانده و جای خود را به ساختمان‌های پرزرق و برق داده است.

 

محمودیه تهران

 

جاذبه‌های گردشگری منطقه یک

مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری منطقه یک تهران

دربند و درکه

باغ فردوس و موزه سینما

بازار تجریش

گورستان ظهیرالدوله: خیابان دربند، خیابان ظهیرالدوله

امامزاده ابراهیم (ع): شمال غربی روستای آبنیک

امامزاده موسی (ع): روستای لواسان بزرگ

امامزاده قاسم (ع): ارتفاعات شمالی

امامزاده صالح (ع): میدان تجریش

پارک نیاوران: جنوب کاخ نیاوران

پارک و موزه حیات‌وحش دارآباد

پارک جمشیدیه

پیست اسکی شمشک

کاخ‌موزه سعدآباد: خیابان موزه

کاخ‌موزه نیاوران: کاخ نیاوران

پارک قیطریه: منطقه قیطریه

 

مراکز تجاری خرید منطقه یک تهران

مهم‌ترین مراکز خرید در منطقه یک تهران

مجتمع تجاری ارگ در میدان تجریش

مجتمع تجاری الهیه

مجتمع تجاری تندیس

مجتمع تجاری پالادیوم

مجتمع تجاری قائم در خیابان تجریش

مجتمع تجاری ولنجک  در خیابان ولنجک

مجتمع تجاری گالریا در ولنجک

مجتمع تجاری روشا در نیاوران

مجتمع تجاری الماس ایران در بلوار ارتش

مجتمع تجاری توچال در ولنجک

مجتمع تجاری جم سنتر در نیاوران

 

پالادیوم

 

پل‌های ارتباطی در منطقه یک تهران

بعد از شناخت محله‌های منطقه یک تهران بسیاری از شما شاید دوست داشته باشید به این محله‌ها دسترسی پیدا کنید. از مناسب‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین پل‌های ارتباطی در این منطقه استفاده از مترو و ایستگاه های اتوبوس است. نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو:

ایستگاه مترو تجریش

ایستگاه مترو شهید صدر

ایستگاه مترو قائم

ایستگاه مترو قیطریه

ایستگاه مترو نوبنیاد

ایستگاه مترو شهید محلاتی

 

مراکز درمانی منطقه یک

درمانگاه پارسیان

درمانگاه ولنجک

درمانگاه خانواده و کودک

درمانگاه شهدای اوین

درمانگاه حصاربوعلی

درمانگاه قیطریه

درمانگاه پایتخت

درمانگاه کوثر

درمانگاه حصاربوعلی

درمانگاه قیطریه

درمانگاه پایتخت

درمانگاه کوثر

درمانگاه رضویه

درمانگاه شمیرانات

درمانگاه اقدسیه

درمانگاه مروارید

درمانگاه فرشته

درمانگاه سعد دربند

درمانگاه چیذر

درمانگاه شهدای تجریش

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا