دانستنی های ملکی

نکاتی درباره آموزش املاک و مستغلات

 

آموزش املاک و مستغلات

آموزش هر فن و حرفه ای از درک صحیح واژه ها و مفاهیم موجود در آن رشته به کارآموز آغاز می شود. بی شک اگر کارآموزان از اصطلاحات و مفاهیم موجود در فعالیت مورد نظر آگاهی لازم را نداشته باشند گمراه خواهند شد. بنابراین در آغاز این مقاله که سعی بر آموزش فنون کسب و کار املاک و مستغلات دارد به تعریف صحیحی از این واژه ها خواهیم پرداخت.

 

۱ـ معنی واژه مستغلات

در گذشته از واژه مستغلات برای اراضی که در آن ها غله کاشته و برداشت می شد استفاده می کردند. اما امروزه واژه مستغلات را در کنار کلمه املاک برای اشاره به سازه هایی که بر روی زمین (عرصه) بنا شده است، استعمال می کنند. در نهایت عبارت املاک و مستغلات، به کسب و کاری در زمینه خرید و فروش ملک، رهن و اجاره آن ها، اشاره دارد.

 

۲ـ معنی واژه املاک

املاک حالت جمع کلمه ملک به معنی باغ و زمین و سازه های روی آن ها مانند خانه، ساختمان و… است. املاک جزو دسته اموال غیر منقول به حساب می آید. یعنی اموال که امکان حمل و نقل و جابجایی آنها وجود ندارد و در صورت جا به جایی دچار خسارت می شوند. املاک غیر منقول انواع مختلفی دارد که در ذیل به صورت مختصر به آنها می پردازیم.

ـ املاک مسکونی: املاک مسکونی به خانه ها و منازل قابل سکونت برای افراد اطلاق می شود.

ـ املاک تجاری: به املاکی گفته می شود که در آنها فعالیت های تجاری انجام می شود. هتل ها، مراکز خرید، دفاتر اداری از این نوعند.

ـ املاک کشاورزی: به زمین هایی گفته می شود که فعالیت های زراعی و دامپروری در آنها انجام می شود. مثل مزارع کشت گندم، شالیزارهای برنج و باغ های میوه، گاوداری ها و…

ـ املاک صنعتی: همانطور که از نام آن بر می آید به اموال غیر منقولی اطلاق می شود که در آنها فعالیت های صنعتی صورت می پذیرد مثل انواع کارخانه ها، انبارها و… این نوع از اموال غیر منقول به دلیل ارزش مالی زیادی که دارند طبعا مشتریان خاصی دارند و در حوزه صنعت مشاورین املاک کمتر به آنها پرداخته می شود.

یک مشاور املاک خوب می بایست از دسته بندی های املاک با خبر باشد تا در صورت تقاضای مشتری جهت سرمایه گذاری در این بازار، بتواند موارد متنوعی را در سبد تقاضای او قرار دهد.

 

men g73ce89cc3 1280 1280x640 1 1024x512 - نکاتی درباره آموزش املاک و مستغلات

آموزش املاک و مستغلات

 

کسب و کار مشاوره املاک و مستغلات

امروزه در نگاه عامه مردم، مشاوره املاک جزو شغل های پردرآمد و بدون سختی کار است. از نظر مردم مشاورین املاک بدون سرمایه گذاری مالی و تنها با انعقاد قراردادهایی بین خریدار و مشتری حق الزحمه های کلانی دریافت می کنند. این شغل از نظر عامه مردم شغل بی دردسر و با سودی خالص است. اگر شما نیز درباره این شغل نظر مشابهی دارید بهتر است از همین لحظه از وارد شدن به این عرصه منصرف شوید!

هیچ شغل و حرفه ای بدون تلاش و ممارست بازدهی نخواهد داشت. اولین گام در زمینه فعالیت در کسب و کار مشاوره املاک و مستغلات، آموزش مباحث تئوری این شغل است. امروزه مدارس و آموزشگاه هایی بسیاری در زمینه تعلیم مشاورین املاک فعالیت می کنند. این آموزشگاه ها با برگزاری دوره های مبتدی تا حرفه ای سعی بر آموزش و پرورش کارشناس هایی با استانداردهای بین المللی دارند. بی تردید بیان تمام نکات مربوط به آموزش املاک و مستغلات در چند پاراگراف ممکن نیست. در این اینجا سعی بر این داریم تا بصورت فشرده به بیان مهمترین عناوین آموزشی در این باره بپردازیم.

 

۱ـ همگام بودن با تکنولوژی   

همگام بودن با تکنولوژی اولین قدم در راه موفقیت در زمینه جذب مشتری است. تصور کنید که برای سرمایه گذاری در زمینه املاک مسکونی به یک بنگاه مشاور املاک مراجعه کرده اید. دیدن کارشناسی که در میان دفتری پر از قلم خوردگی به دنبال فایل مورد نظر شماست مطلوب تر است، یا کارشناسی که در تبلت یا کامپیوتر خود در کسری از ثانیه تمام فایل های متناسب با بودجه شما را همراه عکس و فیلم ملک مسکونی، در اختیارتان  قرار می دهد؟ بی شک در عصر حاضر با فراگیر شدن استفاده از اینترنت، انتظار ما از کارشناسان حوزه مشاوره املاک همگام بودن با فناوری های روز، تسریع و تسهیل روند مشاوره و دقت بیشتر در اطلاعات مربوط به املاک است. ایجاد وب سایت جهت ارائه خدمات مشاوره ای یکی از راهکارهای مناسب و به روز برای بنگاه های مشاوره املاک محسوب می شود. همچنین استفاده از سامانه های مبتنی بر وب جهت ارائه خدمات مشاوره ای توصیه می گردد.

 

Real Estate Agent Training 1024x576 - نکاتی درباره آموزش املاک و مستغلات

ارتباط تکنولوژی با کسب و کار مشاوره املاک

 

در رابطه با مبحث تکنولوژی، می توان به تبلیغات نیز اشاره کرد. امروزه تبلیغات به صورت گذشته (چاپ آگهی در روزنامه و…) جوابگوی مردمی که بیشتر زمان خود را در فضای مجازی به سر می برند نیست. از برنامه ها و نرم افزارهای اختصاصی در زمینه خرید و فروش املاک جهت درج آگهی استفاده کنید. همواره این را در نظر داشته باشید که استفاده نکردن از متدهای روز کسب و کار باعث عقب افتادن شما از رقبایتان خواهد شد.

 

۲ـ مباحث تئوری را در عمل به کار گیرید

موی خود را در آسیاب سفید نکنید! ممکن است با مطالعه و حضور در کلاس های آموزش املاک و مستغلات دانش تئوری شما در ارتباط با این کسب و کار افزایش یابد اما باید بدانید، تا زمانی که این مهارت ها را به صورت عملی و در فضای واقعی کسب و کار، مورد استفاده قرار ندهید، تبدیل به یک مشاور حرفه ای نخواهید شد. بنابراین پس از کسب دانش و اطلاعات در رابطه با حرفه مشاور املاک، یک دوره کارآموزی برای خود در نظر بگیرید. در طول دوره کارآموزی دقیق باشید. کارشناسان ماهر و کارکشته را از همه جوانب مورد بررسی قرار دهید. از نحوه لباس پوشیدن و صحبت کردن گرفته تا به کار بردن اصطلاحات و… به همه نکات ریز در جذب و تعامل با مشتری دقت کنید تا به اصطلاح فوت کوزه گری را یاد بگیرید.

 

eac identifying CPD Training 1024x576 - نکاتی درباره آموزش املاک و مستغلات

مباحث تئوری را در عمل به کار گیرید

 

۳ـ  مدیریت پورتفولیو (Portfolio) در کسب و کار و آموزش املاک و مستغلات

پس از کسب دانش و تجربه در زمینه کسب و کار مشاوره املاک اینک شما به یک کارشناس خبره تبدیل شده اید. در نظر داشته باشید که اولین سرمایه شما به عنوان مشاور نیرو و زمانی است که صرف این حرفه می کنید. دومین سرمایه درآمدی است که از طریق این کسب و کار به دست آورده اید. یک مشاور کارکشته هیچگاه تمام سرمایه خود را در یک زمینه مصرف نمی کند.

واژه پورتفولیو که بیشتر در رابطه با بازار بورس و سهام به کار گرفته می شود به معنی سبد است. در واقع این واژه به این موضوع اشاره دارد که تمام سرمایه خود را در یک سبد نگذارید. در کسب و کار مشاوره املاک راه های مختلفی برای کسب درآمد وجود دارد. اولین راه خرید و فروش ملک مشتریان و کسب درآمد از راه دریافت کمیسیون است. راه دوم گسترش دایره روابط، جذب مشتری و معرفی آنها به همکاران می باشد. راه سوم سرمایه گذاری در املاک است. شما به عنوان مشاور بی شک به موارد اکازیون جهت سرمایه گذاری بر خواهید خورد. بهتر است قسمتی از سرمایه مالی خود را جهت خرید ملک مطلوب و فروش آن در زمان مناسب به کار گیرید.

مشاوری با استانداردهای بین المللی برای خود پرتفولیویی مناسب تعریف می کند تا درصد ریسک کار خود را به طرز چشمگیری کاهش دهد. به عنوان مثال شما می توانید سرمایه و نیروی خود را به این ترتیبی که در شکل ذیل آمده است تقسیم بندی کنید. در این صورت با رکود در یک سبد، شما هنوز سبدهای سرمایه دیگری خواهید داشت تا از طریق آنها کسب درآمد کنید.

برای آشنایی با ویژگی های کارشناس خبره، در مبحث آموزش املاک و مستغلات می توانید مقاله «استخدام مشاور املاک» را در همین وب سایت مطالعه کنید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا