طراحی و دکوراسیون

آشنایی با نکات مهم و کاربردی برای دکوراسیون مغازه

آیا تاکنون شده است که این موضوع ذهن شما را به خود مشغول کند که چرا برخی از مغازه ها با اجناس مشابه دارای میزان فروش متفاوت هستند؟ در پاسخ به این سوال با صراحت می توانیم بگوییم یکی از مواردی که فروش مغازه را تا حد قابل توجهی تحت تاثیر قرار می دهد نحوه چیدمان اجناس و دکوراسیون مغازه می باشد. در صورت داشتن دکوراسیون مغازه مناسب قطعا در جذب مشتریان به کسب و کار خود موفق خواهید شد. از مهمترین نکات دکوراسیون مغازه می توان به رنگ مناسب برای مغازه و نورپردازی حرفه ای اشاره کرد.

 

نکات مهم در دکوراسیون مغازه

عوامل زیادی در نوع طراحی داخلی و دکوراسیون مغازه شما تاثیرگذار هستند که از جمله این موارد می توان به نوع جنس و محصولات که در مغازه به فروش می رسانید اشاره کرد. برای دکوراسیون مغازه خود می توانید از طراحی های زیبا و شیک استفاده کنید و از این طریق به راحتی توجه تمامی افراد را به مغازه خود جذب کنید. در ادامه با ایده های طراحی و دکوراسیون مغازه ها و فروشگاه های خرید بیشتر آشنا خواهید شد.

جالب است بدانید یکی از نکات مهم که در تعیین طراحی و دکوراسیون مغازه نقش قابل توجهی دارند خواسته ها و تمایلات مشتریان می باشد. بهتر است طراحی و دکوراسیون را برای مغازه خود انتخاب نمایید که از لحاظ مختلف کاملا منحصر به فرد و متمایز باشد. دکوراسیون مغازه باید به گونه ای انتخاب شود که بتواند به راحتی نظر تمامی افراد را به سوی خود جذب نماید. در صورتی که برای مغازه خود یک دکوراسیون شیک و مدرن انتخاب نمایید قطعا در جذب تعداد مشتریان بیشتر موفق خواهید بود.

 

توجه به جزئیات و نحوه چیدمان اجناس در دکوراسیون مغازه

یکی از مهمترین نکات دکوراسیون مغازه توجه به جزئیات و نحوه چیدمان اجناس در دکوراسیون مغازه می باشد. جالب است بدانید نحوه چیدمان اجناس در مغازه در جذب مشتریان تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. البته یکی از نکات مهم دیگر در این رابطه این است که نحوه ترکیب اجناس با یکدیگر باعث می شود مشتری مدت زمان بیشتری را در مغازه شما سپری کند.

 

اهمیت ویترین در دکوراسیون مغازه

یکی از عوامل تعیین کننده ورود مشتری به مغازه شما ویترین مغازه خواهد بود. اکثر مشتریان بر اساس آنچه که در ویترین مغازه شما مشاهده می کنند تصمیم می گیرند تا از اجناس داخل مغازه نیز دیدن کنند. پس یکی از نکات مهم و کاربردی در دکوراسیون مغازه آگاهی داشتن از سلیقه عمومی و درخواست و نیاز مشتریان می باشد. طراحی دکوراسیون زیبا و چشمگیر ویترین مغازه در اغلب مواقع بر جذب مشتریان در مقایسه با دکوراسیون داخلی مغازه تاثیر بیشتری خواهد داشت.

اهمیت طراحی ورودی در دکوراسیون مغازه

در هر مغازه ای نحستین بخشی که مشتریان با آن مواجه می شوند ورودی می باشد و نحوه طراحی ورودی مغازه در تعداد قدم هایی که مشتری در مغازه شما برمی دارد تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. اغلب اوقات طراحی ورودی مغازه به فضا و اندازه مغازه شما بستگی دارد. در طراحی ورودی مغازه باید نکات زیر را همواره مد نظر قرار دهید.

  • استفاده از نورپردازی و لامپ های مناسب در دکوراسیون مغازه
  • انتخاب رنگ مناسب برای طراحی و دکوراسیون داخلی مغازه
  • استفاده از صفحه نمایش nv برای نمایش تبلیغات کار موجود در مغازه

در رابطه با استفاده از صفحه نمایش برای تبلیغات در مغازه می تواند این باور را در ذهن مشتری القا کند که اجناس داخل مغازه بسیار باارزش و گرانبها هستند. صفحه نمایش اغلب اوقات باید در بخش ورودی مغازه استفاده شود از این رو با استفاده از آن می توانید به راحتی مشتریان را جذب کرده و آن ها را از دست ندهید.

 

اهمیت چیدمان محصولات برای دکوراسیون مغازه

یکی دیگر از نکات مهم و کاربردی برای دکوراسیون مغازه این است که باید محصولات جذاب تر و پرفروش تر خود را در معرض دید مشتری قرار دهید. البته همواره باید سعی شود تا محصولات با مشتری کمتر را در قفسه های پایین قرار دهید. دسته بندی مطلوب و ایده آل محصولات در مغازه بر میزان فروش شما تاثیر قابل توجهی خواهد داشت از این رو نحوه چیدمان محصولات در طراحی دکوراسیون مغازه اهمیت قابل توجهی پیدا می کند و به مشتری کمک خواهد کرد تا محصول مورد نظر خود را به راحتی در مغازه شما پیدا کند.

 

اهمیت طراحی بخش و یا قسمت راست مغازه در دکوراسیون مغازه

با توجه به پژوهش های انجام گرفته روی تعداد زیادی از خرده فروشان و مغازه داران متوجه شدیم که حدود 90% از مشتریان پس از ورود به مغازه ابتدا به قسمت راست مغازه به صورت ناخودآگاه توجه می کنند از این رو اغلب به بخش راست مغازه دیوار قدرت گفته می شود. نحوه طراحی و چیدمان محصولات در قسمت راست مغازه در برداشت اول روی مشتری تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. با توجه به نکات بیان شده درک کردیم که توجه به بخش راست مغازه از اهمیت قابل توجهی برخوردار خواهد بود.

پس از ورود مشتری به مغازه شما در اولین نگاه به اجناس و محصولات چیده شده در بخش راست توجه خواهد کرد. از این رو طراحی و دکوراسیون بخش راست مغازه در دیدگاه کلی مشتری نسبت به مغازه شما نقش قابل توجهی خواهد داشت. پس همواره سعی کنید تا اجناسی را روی این دیوار بچینید که بتوانید مشتری را به راحتی جذب نمایید. می توانید اجناس جدید و یا خیلی خاص که مشتریان بیشتری آن ها را تقاضا می کنند روی دیوار بخش راست مغازه قرار دهید.

 

 

اهمیت طراحی مسیر حرکت مشتری در دکوراسیون مغازه

با توجه به طراحی دکوراسیون مغازه شما مسیر حرکت مشتری نیز تعیین خواهد شد. از این رو در گام نخست باید از طریق طراحی دکوراسیون مغازه مسیر حرکت مشتریان خود را تعیین نمایید. ابتدا باید به این نکته توجه کنید که مشتریان شما به کدام سمت تمایل دارند سپس با توجه به این موضوع می توانید مسیر مناسبی را برای حرکت مشتری در مغازه تعیین نمایید. با انتخاب مسیر حرکت مشتری در مغازه می توانید مشتریان خود را به سمت بازدید از دیگر اجناس فراهم آورید. بهتر است مسیر مورد نظر را در مغازه خود به گونه ای تعیین کنید تا محصولات شما به راحتی و تا حد زیادی در معرض دید مشتریان قرار بگیرند. در صورتی که مسیر حرکت مشتریان در مغازه شما به خوبی طراحی شده باشد احتمال فروش مغازه خود را افزایش خواهید داد.

نکته مهمی که در رابطه با طراحی مسیر حرکت مشتری باید در نظر بگیرید این است که جهت ایجاد مسیر روش قاطعی وجود ندارد و مسیرهای مورد نظر را می توان با توجه به مساحت و نقشه مغازه خود تعیین کنید.

  • امکان استفاده از مسیرهای دورانی به سمت راست وجود دارد.
  • شما می توانید مغازه خود را به چندین بخش تقسیم نمایید و هر بخش را با استفاده از رنگ و یا جنس خاص تعیین کنید.

یکی دیگر از نکات دکوراسیون مغازه این است که دکوراسیون مورد نظر شما باید به گونه ای طراحی شود تا مشتریان شما تمام مسیر را طی کنند. برای این منظور می توانید کالاهای خاص و جذاب خود را در پایان مسیرهای حرکتی قرار دهید تا مشتری شما تشویق شود برای دیدن آن کالای خاص تمام مسیر را طی کند.

 

اهمیت بخش پرداخت هزینه و یا صندوق در دکوراسیون مغازه

اغلب مشتریان هزینه اجناس خریده شده در مغازه شما را به صورت نقدی و یا از طریق دستگاه کارت خوان پرداخت می کنند از این رو بخش صندوق در دکوراسیون مغازه شما باید به صورت کاملا حساب شده طراحی شود و بخش صندوق در مغازه باید به عنوان نقطه توقف خوب و هدفمند در نظر گرفته شود. همانطور که گفتیم اکثر مشتریان در مغازه شما ابتدا به سمت راست تمایل دارند پس بهترین بخش برای قراردادن صندوق در سمت چپ مغازه خواهد بود. با قراردادن بخش پرداخت هزینه و یا صندوق در بخش چپ مغازه این ذهنیت در مشتری ایجاد می شود تا در صورتی که از قسمت چپ دیدن نکرده باشد قادر به انتخاب آن برای مشاهده مجدد باشد.

 

قرار دادن محصولات مهم در فضاهای استراتژیک در دکوراسیون مغازه

حال که اصول مهم چیدمان محصولات را در مغازه یاد گرفتید، قطعا دوست دارید تا نظر مشتریان خود را جذب نمایید از این رو یکی از کارهای مهم که می توانید در این زمینه انجام دهید استفاده از سرعت گیرها یا تابلوها و علامت های فصلی می باشد، با این کار می توانید مشتری خود را متقاعد سازید تا مغازه را بیشتر مورد بررسی قرار دهد.

یکی دیگر از نکات دکوراسیون مغازه این است که محصولاتی را نیز در وسط مسیر حرکتی مشتری قرار دهید، با این کار پس از این که مشتری به این نقطه رسید می تواند تصمیم بگیرد که آیا به خرید آن محصول نیاز دارد و یا خیر و در این صورت می توانید احتمال فروش مغازه خود را افزایش دهید. در اطراف این کالاها اغلب باید کالاهای مربوط به آن ها را قرار دهید تا احتمال فروش خود را تا حد قابل توجهی افزایش دهید. یکی دیگر از نکات کاربردی برای دکوراسیون مغازه این است که به طور منظم بخشی از چیدمان مغازه را تغییر دهید تا برای مشتری تکراری نشود.

البته برای این که فروش خود را افزایش دهید توصیه می کنیم تا محصولات محبوب مشتریان خود را در قفسه های میانی قرار دهید تا در چشم مشتری باشد و سپس می توانید اجناس با محبوبیت کمتر را در قفسه های بالاتر و یا پایین تر قرار دهید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا