قوانین حقوقی ملک

اطلاعاتی جامع و کامل در رابطه با انواع هزینه های انتقال سند خانه

 

قیمت خانه ها امروزه به طور شدید در حال رشد است و از این رو ممکن است پرونده خرید و فروش مسکن در آینده نه چندان دور بسته شود اما این موضوع باعث راکد شدن کامل بازار مسکن نخواهد شد. در این شرایط عده ای نیز تمام تلاش خود را می کنند تا به آرزوی دیرینه خود یعنی صاحب خانه شدن جامه عمل بپوشانند. یکی از مراحل ناخوشایند پیرامون خریدن خانه این است که پس از کلی دوندگی با مراحل اداری و کاغذبازی مواجه می شوید؛ اما آیا می دانید مراحل مختلف پرداخت هزینه های انتقال سند خانه چه هستند؟

 

شما حدود ۳۰ تا ۴۰ روز فرصت دارید تا تمامی مراحل پرداخت هزینه های انتقال سند را انجام دهید اما همانطور که گفتیم در صورت تاخیر حتی یک روز ممکن است مجبور شوید تمامی مراحل را از ابتدا انجام دهید. مهلت زمانی در نظر گرفته شده برای رفت و آمد به ارگان های مختلف مناسب می باشد اما اگر از آن دسته از افرادی هستید که عادت دارید کارهای خود را به روز آخر محول کنید بهتر است بدانید که به راحتی می توان یک معامله خوب را باد هوا دهید. عموما پول مورد نیاز برای نقل و انتقال سند حدود دو تا دو میلیون و سیصد هزار تومان می باشد.

 

مرحله اول جهت پرداخت هزینه انتقال سند خانه

مراجعه به بنگاه های خرید و فروش خانه نخستین مرحله انتقال سند خانه می باشد. بین طرفین معاملات ملکی در بنگاه املاک مبایعه نامه و یا قولنامه تنظیم خواهد شد. جهت تنظیم قولنامه به یکی از اسناد هویتی همچون کارت ملی و یا شناسنامه نیاز خواهید داشت. در صورتی که قصد دارید برای خریدار و یا فروشنده شرایطی تعیین نمایید حال نوبت ثبت رسمی شرط و شروط می باشد زیرا در مراحل دیگر این امکان برای شما فراهم نخواهد شد. از جمله این شرایط می توان به تحویل گرفتن خانه به صورت رنگ آمیزی شده و تخلیه خانه در تاریخ مشخص اشاره کرد. تمامی این شرایط باید با جزئیات کامل در قولنامه ذکر شوند. ذکر این شرایط در قولنامه به شما کمک خواهد کرد در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهدات به صورت قانونی او را مجبور سازید تا تمامی تعهدات را اجرایی کند.

 

HOUSE GAVEL 1200px GETTY MIN 1024x683 1 - اطلاعاتی جامع و کامل در رابطه با انواع هزینه های انتقال سند خانه

نقل و انتقال سند خانه

 

راهکارهای کلاهبرداران هنگام تنظیم قولنامه

قبل از امضای قولنامه، نشانی و مشخصات ملک خریداری شده را باید با دقت مطالعه نمایید. برخی از کلاهبرداران ملک و یا زمین خاصی را به مشتری نشان خواهد داد اما مشخصات زمین و یا واحد مسکونی دیگری را در قولنامه ذکر می کنند.

 

سعی کنید حداقل پیش پرداخت را جهت انتقال سند خانه پرداخت نمایید

در صورتی که به پای قرارداد رفته اید و هنوز برای خرید خانه مورد نظر شک و تردید دارید بهتر است مبلغی که به عنوان پیش پرداخت، در بنگاه پرداخت می نمایید کمترین مبلغ ممکن باشد. با انجام این کار در صورت پشیمان شدن در هنگام خرید هزینه کمتری را به عنوان خسارت پرداخت خواهید کرد. در صورتی که قولنامه در بنگاه فسخ شود درصدی از پیش پرداخت که از خریدار دریافت شده است به عنوان خسارت به فروشنده ارائه خواهد شد و در صورتی که مبلغ قابل توجهی در نظر گرفته باشید درصد زیادی از آن کسر خواهد شد. در شرایطی که جهت فسخ قولنامه مبلغ مشخص در نظر گرفته شده باشد هوشمندانه ترین کار پرداخت حداقل میزان ممکن به عنوان پیش پرداخت می باشد؛ زیرا جهت دریافت پول خود دچار دردسر خواهید شد. پس از امضا کردن قولنامه و دریافت کد رهگیری، پرداخت بقیه هزینه ها جهت انتقال سند خونه و تسویه حساب با فروشنده به طی کردن مراحل بعد و انتقال قطعی سند بستگی خواهد داشت.

 

house and key on wooden table on sunlight background building concept concept of selling real estate 1138190269 563869f4765c46a3a194e83d80ca61eb 1024x683 1 - اطلاعاتی جامع و کامل در رابطه با انواع هزینه های انتقال سند خانه

هزینه انتقال سند خانه

 

جهت پرداخت هزینه انتقال سند خانه یک ماه فرصت دارید

برای فروشنده و خریدار در مبایعه نامه فرصت ۳۰ تا ۴۰ روزه در نظر گرفته می شود تا مراحل قانونی انتقال سند خانه به اتمام برسد. در صورتی که به این مهلت بی توجهی کنید قولنامه باطل خواهد شد و باید خسارت قابل توجهی را پرداخت نمایید. این نکته را به خاطر داشته باشید که نباید گول مهلت یک ماهه را خورد زیرا فرآیند زمان بر است و این امکان وجود دارد حتی در صورت شروع به موقع نیز وقت زیادی کم بیاورید.

 

برای انتقال سند خانه باید چه هزینه ای در بنگاه پرداخت شود؟

فرمول های خاصی برای تعیین میزان حق کمیسیون و تنظیم قولنامه مشاوران املاک وجود دارد. دستمزد آن ها بر اساس یک درصد قیمت ملک تعیین خواهد شد. در این موارد تبصره هایی همچون متراژ خانه و محل ملک نیز وجود دارد. با توجه به این تبصره ها مبلغ حق کمیسیون در استان ها و شهرستان های مختلف متفاوت می باشند. در اکثر مواقع حق کمیسیون بنگاه باید توسط فروشنده پرداخت شود اما از آنجا که در این مورد قانون مشخصی وجود ندارد برخی از فروشندگان توافق می کنند هزینه انتقال سند خانه به صورت نصف نصف پرداخت شود.

 

مرحله دوم: استعلام از سند

مراجعه به دفتر اسناد رسمی مرحله بعد انتقال سند خانه می باشد. در دفتر ثبت اسناد رسمی باید سند ملک مورد معامله را استعلام نمایید. با انجام این کار متوجه خواهید شد که آیا سند خانه در گرو و یا وثیقه زندانی یا ارگان خاصی نمی باشد. همچنین موارد مشکوک، غیر قانونی و کلاهبرداری احتمالی در مورد آن خانه را متوجه خواهید شد.

استعلام سند به صورت اینترنتی انجام می گیرد. بین دفتر اسناد رسمی و اداره ثبت شبکه انحصاری اینترنتی وجود دارد که موارد احتمالی را به اطلاع دفترخانه می رساند. در صورت وجود مشکل خاص و مغایرت بین اطلاعات درج شده ممکن است رفع اشکال تا دو هفته به طول بیانجامد و در غیر این صورت کار استعلام ظرف یک تا سه روز به اتمام خواهید رسید.

 

هزینه استعلام برای انتقال سند خانه چه مقدار می باشد؟

به طور رایج دفاتر ثبت اسناد رسمی جهت گرفتن استعلام برای انتقال سند خانه هزینه بسیار کمی دریافت می کنند. در شرایطی که اعلام استعلام چند مرحله ای شود و با مشکل خاصی مواجه شوید هزینه ها افزایش خواهند یافت.

 

house purchase documents 132194024 - اطلاعاتی جامع و کامل در رابطه با انواع هزینه های انتقال سند خانه

مراحل انتقال سند خانه

مشکلات انتقال سند خانه های وام دار

در صورتی که ملک مورد نظر شما با استفاده از تسهیلات بانکی خریداری شده باشد این احتمال وجود دارد که مشکلاتی برای شما پیش آید. در صورتی که مالک قبلی امور دریافت تسهیلات بانکی را پشت سر گذاشته باشد بهتر است بخشی از وام را خود پرداخت کرده باشد و مابقی را شما پرداخت نمایید.

 

مرحله سوم: پرداخت عوارض و مالیات جهت انتقال سند خانه

پس از حل مشکلات ثبتی و وام نوبت به تسویه حساب شهرداری در رابطه با عوارض ملک و تسویه حساب اداره دارایی و مالیات خواهد رسید. در این مرحله فروشنده باید به شهرداری مراجعه کرده و عوارض نوسازی، پسماند و سهم آموزش و پرورش از فروش املاک را پرداخت نماید. فروشنده همچنین می تواند به خریدار یک وکالت نامه ارائه دهد و از او بخواهد که این کارها را او انجام دهد. هزینه این مرحله از انتقال سند خانه به صورت قانونی به عهده فروشنده می باشد.

کار تسویه عوارض در شهرداری در طول دو تا سه ساعت کاری به اتمام خواهد رسید. انجام تسویه حساب با اداره دارایی نیازمند سه روز کاری می باشد. در روز نخست سند و کپی، بنچاق، کد رهگیری بنگاه، مبایعه نامه، گواهی پایان کار ساختمان، کپی شناسنامه و کارت ملی صاحب سند باید به اداره مالیات ارائه شود. مبلغ مالیات در روز دوم برای شما مشخص خواهد شد و می توانید از طریق پایانه فروش اداره مالیات نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید. همچنین می توانید برای پرداخت آن به بانک ملی مراجعه نمایید. برگه تسویه مالیات روز سوم از طریق اداره برای شما صادر خواهد شد که باید آن را به دفترخانه ارائه دهید.

 

میزان هزینه مرحله سوم انتقال سند خانه

عوارض ملک باید به صورت سالانه دریافت شود و شهرداری بر اساس قدمت ساختمان برای عوارض ملک باید مبلغی را تعیین کند. تعیین مبلغ عوارض سالانه دارای فرمول خاصی می باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید قبل از دریافت برگ تسویه عوارض نباید بنچاق را امضا کرد زیرا در این صورت هزینه عوارض به عهده شما به عنوان خریدار قرار خواهد گرفت. هنگام معامله هر ملک باید مبلغ بسیار کمی را جهت کمک به آموزش و پرورش پرداخت نماید. مبلغ مالیات برای املاک مسکونی ثابت می باشد و چیزی حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان می باشد.

 

مرحله چهارم مرحله نهایی انتقال سند خانه

پس از به پایان رسیدن این مراحل وقت نوشتن بنچاق جدید برای خریدار می باشد. بنچاق جدید که برگه ای رسمی و دارای رمز می باشد برای ثبت رسمی اسناد مورد استفاده قرار می گیرد و از طریق آن انتقال سند خانه به نام خریدار انجام خواهد گرفت. مشخصات شما به عنوان مالک جدید درج خواهد شد و تمامی صورت حساب های پرداخت شده دریافت خواهد شد سپس دفترخانه جهت ثبت بنچاق به شما فرصت یک روزه خواهد داد. در این مرحله باید هزینه ثبت و انتقال سند خانه را پرداخت نمایید و چندین امضا دفتری را به ثبت برسانید.

 

هزینه انتقال سند خانه برای خانه های بدون وام

جهت نوشتن بنچاق دفترخانه باید از خریدار حدود ۹۰ هزار تومان دریافت کند، اما اگر سند به صورت رهن باشد به این صورت که جهت خرید ملک از وام و تسهیلات استفاده شده باشد هزینه نوشتن بنچاق برای انتقال سند خانه حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا