دانستنی های ملکی

همه چیز درباره رهن آپارتمان

به اعتقاد بسیاری، مزایای اجاره نشینی از خرید خانه بیشتر است، تا جایی که افرادی هستند که با وجود بودجه کافی برای خرید خانه به رهن آپارتمان روی می آورند چرا که ممکن است با بودجه ای که در دست دارند قادر به رهن آپارتمانی باشند که سالیان سال طول بکشد تا بتوانند توان خرید همان خانه را پیدا کنند و شاید با روند افزایش تورم سالیانه هیچ گاه نتوانند مشابه آن آپارتمان را تهیه کنند. به طور کلی اجاره نشینی و رهن آپارتمان مزایایی دارد که در این جا قصد داریم به آن بپردازیم:

 

buying a home with a reverse mortgage - همه چیز درباره رهن آپارتمان

 

  1. تغییر مکان بدون محدودیت

اگر به دلایل مختلفی مجبور باشید که محل زندگی خود را در فاصله های زمانی کوتاه مدت دو یا سه ساله و … تغییر دهید باید در نظر داشته باشید که پروسه خرید آپارتمان زمان خیلی بیشتری طول خواهد کشید، از طرفی ممکن است به دلیل نوسانات قیمت مسکن امکان فروش آپارتمان را داشته باشید ولی بودجه کافی برای خرید یک آپارتمان با همان امکانات را نداشته باشید، به همین دلیل اجاره و یا رهن آپارتمان که پروسه ای کوتاه مدت دارد و آزادی عمل بیشتری به شما در تغییر مکان می دهد، در این مورد کاربرد بهتری خواهد داشت.

 

  1. تعهدات کوتاه مدت

تصور کنید شخصی هستید که برای ادامه تحصیل و یا کار و غیره به شهر دیگری نقل مکان کرده اید و قصد دارید تا مدتی که ممکن است این مدت به سال بکشد و یا بیشتر از یک سال طول بکشد در آن جا زندگی کنید، از طرفی امکان صرف زمان برای یافتن خانه مناسب برای خرید را ندارید و از طرف دیگر شاید اصلاً قصد خرید خانه برای این مدت کوتاه را نداشته باشید، بنابراین نیاز است که اقدام به اجاره و یا رهن آپارتمان کنید. در این جا مزیت رهن آپارتمان نسبت به اجاره نشینی در این است که تعهدات اجاره نشینی حداکثر دو سال است و در رهن آپارتمان شما قادر خواهید بود تا تعهدات بلند مدت مثلاً ۳۰ ساله هم با موجر خود داشته باشید.

 

  1. حذف هزینه های نگه داری

یکی از دلایلی که حتی افرادی که توان مالی دارند اقدام به خرید خانه نکرده و اجاره و یا رهن آپارتمان را ترجیح می دهند، این است که تمایلی به این که مبلغی را صرف نگه داری از محل زندگی و یا کسب و کار خود داشته باشند، ندارند. این هزینه ها می توانند شامل: هزینه ایزوگام، هزینه صافکاری و رنگ، تعمیر آیفون، مشکلات مربوط به لوله کشی آب و گاز و یا مشکلات مربوط به شوفاژ خانه و … که گاهی اوقات سر به فلک می کشند و صاحب خانه را به درد سر می اندازند در صورتی که مستاجر هیچ تعهدی نسبت به هیچ کدام از آن ها نخواهد داشت. از طرفی مستاجر مانند موجر که صاحب آپارتمان باشد مجبور به پرداخت هزینه هایی از قبیل بیمه های آتش سوزی و یا حوادث و مالیات و غیره که روز به روز هم افزایش می یابد، نخواهد بود.

این ها همه امتیازاتی هستند که موجب می شوند، بسیاری از افراد هیچ گاه به فکر خرید خانه نباشند. این است که گفته می شود، اجاره نشینی، خوش نشینی.

 

apartment 406901 1920 - همه چیز درباره رهن آپارتمان

 

رهن آپارتمان یعنی چه؟

رهن آپارتمان یا به طور کلی رهن خانه همان اجاره می باشد با این تفاوت که در رهن آپارتمان اجاره ماهیانه یا به حداقل می رسد و یا به طور کامل حذف می شود و در عوض مبلغ پیش پول اضافه می گردد.

 

مزیت رهن آپارتمان نسبت به اجاره

برای افرادی که قصد دارند آپارتمان خود را اجاره و یا رهن بدهند به طور قطع اجاره بهتر از رهن آپارتمان می باشد، چرا که در اجاره مستاجر موظف خواهد بود که مبلغی را ماهیانه به عنوان اجاره بهاء به موجر تسلیم کند ولی در رهن این مبلغ یا به حداقل می رسد و یا به طور کلی حذف می شود. البته گاهی اوقات و در شرایطی می تواند حسن هم محسوب شود چرا که صاحب خانه قادر خواهد بود تا مبلغ پیش پول را سرمایه گذاری کرده و از سود آن استفاده کند.

حال اگر بخواهید از دید مستاجر به مقایسه معایب و مزایا بپردازیم بایستی این موارد را در نظر بگیریم، که:

  1. در رهن کامل خانه مستاجر متعهد به پرداخت ماهیانه اجاره نیست و در انتهای قرارداد مبلغ پیش پول را به صورت کامل دریافت می کند.
  2. در رهن کامل امکان تمدید قرارداد بیشتر از اجاره آپارتمان می باشد چرا که در انتهای قرارداد معمولاً برای صاحب خانه باز پرداخت پول سخت است بنابراین امکان کنار آمدن با مستاجر بیشتر خواهد بود.


محاسبه تعیین قیمت رهن آپارتمان

در تعیین رهن آپارتمان به صورت کلی این موجر می باشد که تعیین کننده قیمت است و او هم معمولاً با انجام یک تحقیق کلی که میزان کلی رهن آپارتمان در یک محله چقدر است و امکانات آپارتمانش به چه صورتی است، اقدام به تعیین قیمت می کند.

اما اگر از یک کارشناس بپرسید که چگونه می توان مبلغ رهن آپارتمان را محاسبه کرد، به طور قطع مسئله را این طور مطرح می کند که مبلغ تعیین شده برای رهن آپارتمان در واقع برابر است با یک چهارم تا یک ششم قیمت فروش آپارتمان، به این ترتیب که هر چقدر آپارتمان جوان تر باشد میزان مبلغ رهن از یک چهارم شروع می شود و در صورتی که سن آپارتمان بیشتر باشد این مقدار به یک ششم تغییر خواهد کرد.

 

نقش سامان ۷۲۴ در رهن آپارتمان

از آنجایی که صاحب خانه ها تمایلی به رهن کامل آپارتمان ندارند مگر این که در مضیقه مالی باشند و نیاز به یک مبلغ مد نظر داشته باشند و ترجیح بدهند به جای فروش اقدام به رهن آپارتمان کنند، این کار را انجام می دهند، بنابراین تعداد مواردی که بتوان برای رهن آپارتمان پیدا کرد، بسیار اندک خواهد بود. در این زمینه شما به عنوان شخصی که نیاز به رهن آپارتمان دارید نیاز دارید تا موارد مختلف را در دست داشته باشید تا بهترین تصمیم را بگیرید، سامان ۷۲۴ به عنوان یک رسانه در زمینه املاک با در دست داشتن دامنه اطلاعات وسیع در این رابطه به شما در یافتن بهترین موارد کمک خواهد کرد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا