فناوری املاک

همه چیز در مورد لوازم خانگی هوشمند

 

همه چیز درباره لوازم خانگی هوشمند

در سال های اخیر در سطح نوآوری های تکنولوژیک، اصطلاح اینترنت اشیا (IoT) وارد بازی شده است که البته ممکن است به طور دقیق ندانید به چه چیزی اشاره دارد. اما مطمئناً اگر در مورد لوازم خانگی هوشمند و اتوماسیون خانگی صحبت کنیم، شکی نیست که می دانید که این دستگاه‌های هوشمند می‌توانند زندگی ما را راحت‌تر کنند و روز به روز در خانه‌ها رایج‌تر می‌شوند، زیرا کارایی مطلوب و کنترل آسان از راه دور از طریق تلفن هوشمند را ارائه می‌کنند.

 

همه چیز در مورد لوازم خانگی هوشمند

 

لوازم خانگی هوشمند وسایلی هستند که برای مصارف خانگی مانند تلویزیون، یخچال، مایکروویو، اجاق گاز، ماشین لباسشویی، جاروبرقی و غیره در نظر گرفته شده اند که از فناوری های ارتباطی برای مدیریت از راه دور از طریق دستگاه های تلفن همراه، تبلت، رایانه یا دستیار مجازی استفاده می کنند. به لطف اتصال بی سیم بین سیستم های اتوماسیون خانگی، لوازم خانگی هوشمند بخشی از اکوسیستم متصل خانه های دیجیتال هستند. وسایل متصل به اینترنت برای انجام عملکردهای اتوماسیون خانگی نیاز دارند.

لوازم خانگی هوشمند از اتوماسیون ­هوشمند در سیستم خود استفاده میکنند که امکان ارتباط بین کاربر و دستگاه را از طریق اینترنت فراهم میکند.

کنترل لوازم خانگی هوشمند با یک اپلیکیشن موبایل انجام میشود که اطلاعاتی در مورد مصرف انرژی هر وسیله متصل، زمان استفاده، برنامه زمانی، حالت شستشو ارائه میدهد. حتی می تواند مواد غذایی تمام شده را نشان دهد. هدف از خودکارسازی لوازم خانگی سهولت استفاده از آنها برای کاربران از طریق فعال سازی خودکار آنها، اطلاع رسانی تعمیر و نگهداری و غیره است. مزایای دیگری که این محصولات هوشمند ارائه می دهند بهینه سازی انرژی و امنیت بیشتر هم برای مردم و هم برای خانه ها است.

 

 

لوازم خانگی هوشمند چیست؟

لوازم خانگی کوچک و بزرگ هر دو میتوانند در سیستم اتوماسیون خانگی گنجانده شوند و یک سیستم هوشمند و خودکار را ارائه دهند. علاوه بر این، این سیستم اعمال شده در آشپزخانه می تواند یک ارتباط کامل بین دستگاه و کاربر برقرار کند.

اما اگر سوال شما در مورد نحوه کار این لوازم خانگی هوشمند است، آنها این کار را به لطف اتصال به اینترنت و با برنامه های طراحی شده توسط سازندگان و متناسب با هر دستگاه انجام می دهند.

به این ترتیب، به شما این امکان را می دهند که از طریق تلفن هوشمند، تبلت یا دیگر انواع موبایل یا دستگاه های تکنولوژیکی ، کنترل کامل دستگاه را داشته باشید. همه آنها به دستیابی به یک عملیات شخصی تر سازگار با نیازها کمک می کنند. و همچنین دستیابی به کارایی و راحتی بیشتر در خانه را فراهم می سازند.

 

لوازم خانگی هوشمند چیست؟

 

 

یک دستگاه هوشمند چه مزایایی به همراه دارد؟

در مورد لوازم خانگی هوشمند می‌توانیم یک سری مزیت پیدا کنیم که آنها را به گزینه‌ای بهینه برای دستیابی به خانه‌ای راحت‌تر و کارآمدتر تبدیل می‌کند. در ادامه به توضیح این مزایا می پردازیم:

 

بهره وری انرژی

فناوری‌ها روز به روز در حال پیشرفت‌ هستند، به‌ویژه آن‌هایی که تأثیر مثبتی بر زندگی شخصی، خانگی و کاری ما دارند. علاوه بر این، هر از چند گاهی، پیشرفت ها و نوآوری ها در همه زمینه ها ظاهر می شود. آگاهی از تغییرات آب و هوایی و دستیابی به جهانی پایدارتر تلاش زیادی برای بهبود این فناوری ها انجام داده است. بنابراین، امروزه اینها با بهره وری انرژی مرتبط هستند.

پیشرفت تکنولوژی به صرفه جویی در مصرف انرژی و مصرف کارآمدتر لوازم خانگی کمک می کند. به این ترتیب لوازم خانگی هوشمند اطلاعات استفاده و عادات ما را به دست می آورند و می توانند از طریق گوشی هوشمند همواره با ما در ارتباط باشند.

 

نظارت از راه دور

دستگاه ها و اپلیکیشن های موبایل برای کنترل این نوع لوازم خانگی هوشمند و کارآمد ضروری هستند. به لطف موبایل و اینترنت اشیا ، می توانید لوازم خود را در هر کجا که هستید کنترل کنید، حتی از روی مبل خانه یا اگر در یک مهمانی با دوستان خود هستید. بسیاری از مدل‌ها دارای یک دستیار مجازی هستند که به شما کمک می‌کند تنظیمات و پارامترهایی را برای اجرای دستگاه‌های خود از هر جایی اعمال کنید.

 

امنیت لوازم خانگی هوشمند

تا همین چند سال پیش، برای جلوگیری از حوادث احتمالی ، قبل از خروج از خانه باید بررسی می‌کردید که همه لوازم خانگی خاموش باشند، زیرا زمانی که بیرون می‌روید، نمی‌توانید برای خاموشی آنها یا اقدام خاصی رسیدگی کنید.

با لوازم خانگی هوشمند، این اتفاق نمی افتد، زیرا در صورت تشخیص هر گونه خرابی، از طریق برنامه به گوشی هوشمند اطلاع می دهند که اتفاقی در حال رخ دادن است. یعنی می توانند هشدار دهند که نشت گاز یا آب در حال رخ دادن است و دستگاه به دلیل خرابی خاصی متوقف شده است. به این ترتیب، می توانید از خطرات عمده ای که می تواند امنیت شما، خانواده یا همسایگانتان را به خطر بیندازد، اجتناب کنید.

در ادامه قصد داریم نمونه هایی از لوازم هوشمندی که می توانید در خانه خود داشته باشید را به شما نشان دهیم. احتمالاً قبلاً برخی از آنها را می شناسید.

 

مزایای لوازم خانگی هوشمند

 

یخچال هوشمند

یکی از لوازم ضروری در هر خانه ای است و دارای مدل های هوشمند نیز می باشد. از طریق اتصال WiFi و تلفن هوشمند می توانید دمای داخل یخچال را کنترل کنید، عملکردهای انجماد یا خنک کننده سریع، وضعیت فیلتر و غیره را فعال کنید.

به عنوان مثال، برندهایی مانند بوش یا زیمنس با فناوری Home Connect خود امکان کنترل یخچال و ادغام آن در اتوماسیون خانگی را فراهم می کنند. حتی می‌توانید از طریق دوربین داخل دستگاه بررسی کنید که آیا چیزی که می خواهید در یخچال وجود دارد یا خیر.

حتی از طریق برنامه می‌توانید به نکات و ترفندهایی برای دستیابی به کارایی بیشتر یا نگه داشتن غذا برای مدت طولانی‌تر، دسترسی داشته باشید.

 

 

ماشین ظرفشویی

مزایایی که یک مدل هوشمند از این دستگاه در اختیار ما قرار می دهد، مشابه مزایایی است که می توانیم در ماشین لباسشویی و خشک کن پیدا کنیم. در تلفن هوشمند خود می‌توانیم هشدارهایی را در صورت کمبود مواد شوینده دریافت کنیم، برنامه‌های شستشوی مختلف را فعال و کنترل کنیم، برنامه‌ها را پیکربندی و تنظیم کنیم.

 

 

ماشین لباسشویی هوشمند

ماشین لباسشویی هوشمند در حال حاضر در بسیاری از خانه ها یک ضرورت است. علاوه بر این، تقریباً همه ماشین‌های لباسشویی، حتی ماشین‌های لیبل خصوصی، به اینترنت متصل هستند . این امر کمک می کند تا وظایف خاص و شخصی سازی شده را با کارایی بالا انجام دهید .

برخی از عملکردها که بسیار جالب هستند عبارتند از: منطقی کردن مقدار دقیق مواد شوینده بر اساس حجم لباس های وارد شده در محفظه شسشتشوی ماشین، برنامه ریزی شستشوها برای آماده بودن لباس ها در هنگام بازگشت به خانه یا تنظیم برنامه ها با توجه به نوع لباس و پارچه.

برنامه ریزی شستشوها برای راه اندازی ماشین لباسشویی در مواقعی که مصرف کمتری دارد یا اینکه برنامه درست زمانی که ما بخواهیم تمام شود و بلافاصله لباس ها را آویزان کنیم بسیار مفید است.

 

زندگی هوشمند

 

قهوه ساز

برای بسیاری از افراد، نوشیدن یک قهوه به محض بلند شدن از خواب یک امر ضروری در روز است. فناوری هوشمند همچنین به وسایل کوچکی مانند قهوه ساز راه پیدا کرده است تا بتوان آنها را از راه دور با استفاده از یک برنامه کنترل کرد. به این ترتیب به محض بلند شدن یا مثلا قبل از دوش گرفتن امکان امکا نوشیدن یک فنجان قهوه را خواهیم داشت.

 

 

فر و مایکروویو

در مورد فرها، هوشمندسازی یک انقلاب بوده است. شما می توانید دستگاه را با صدا کنترل کنید و آماده است تا از دما و زمان ایده آل برای پخت انواع غذاها (از طریق حجم، وزن و درجه رطوبت) مطلع شود. به همین ترتیب،  وضعیت پخت غذا را نشان می دهد و می‌توانید با کنترل از راه دور آن را خاموش و روشن کنید. این امر بسیار مفید است که وقتی به خانه می رسید غذا را آماده ببینید. حتی مدل‌هایی وجود دارند که شامل عملکرد پیرولیتیک هستند ، که از طریق برنامه نیز قابل کنترل است.

 

 

نظافت با وسایل هوشمند آسان تر شده است!

فن آوری نه تنها به ما کمک می کند تا وظایف ضروری را با این وسایل انجام دهیم، بلکه این امکان را برای ما فراهم می کند تا تمیز کردن کارآمد و نگهداری کافی را برای افزایش عمر مفید آنها انجام دهیم .

به عنوان مثال، مدرن ترین اجاق ها خود را تمیز می کنند، زیرا دارای مکانیزمی برای تسهیل این کار هستند. به عنوان مثال، پیرولیز ، سیستم یا عملکردی است که فر را تا 500 درجه سانتیگراد گرم می کند تا همه کثیفی ها را از بین ببرد.

درست است که این سیستم جدید نیست، اما از طریق هوش مصنوعی می توان مصرف انرژی را به گونه ای تنظیم کرد که تا آنجا که ممکن است در طول فرآیند به حداقل برسد. به همین ترتیب، سیستم هایی نیز وجود دارند که از بخار آب (هیدرولیز) استفاده می کنند.

در مورد اجاق‌های القایی ، آنها به سختی کثیف می‌شوند زیرا سرد می‌مانند (فقط ظرف گرم می‌شود) و بقایای غذا نمی‌سوزند. اگر در مورد ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی صحبت می کنیم ، جدیدترین مدل ها در مورد نیاز به تمیز کردن داخل هشدار می دهند.

برخی از این عملکردها بر اساس ترجیح ما غیرقابل استفاده هستند، اما در موارد بسیاری مورد قدردانی قرار می گیرند، به خصوص زمانی که وقت نداریم یا از نوعی ناتوانی یا عدم امکان انجام تمیز کردن یا نگهداری کارآمد رنج می بریم.

در نتیجه، لوازم هوشمند در حال حاضر یک واقعیت در زندگی ما هستند، جایی که می‌توانیم کارهایی مانند آشپزی، تمیز کردن یا تمیز کردن لباس‌ها را به روشی ساده‌تر، راحت‌تر و استفاده از فناوری برای استفاده کارآمدتر از آنها انجام دهیم.

 

 

لوازم هوشمند

 

 

نکات تکمیلی در مورد لوازم خانگی هوشمند

می‌توانیم لوازم خانگی هوشمند را کوچک‌ترین واحد ساختمانی بنامیم که یک خانه هوشمند را تشکیل می‌دهد. روز به روز، بسیاری از دستگاه ها در حال حاضر به وضعیت دستگاه های خانه هوشمند ارتقا می یابند. با این حال،  فراموش نکنیم که هنگام خرید لوازم خانگی هوشمند باید به نکاتی توجه کرد.

 

ترموستات های هوشمند

این یک نوع دستگاه هوشمند و ترموستات است. می توان از آن با اتوماسیون خانگی استفاده کرد و وظیفه کنترل گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع خانه را بر عهده دارد.

 

قفل هوشمند

این یک قفل الکترومکانیکی است. این دستگاه برای انجام عملیات قفل و باز کردن قفل در هنگام دریافت چنین دستورالعمل هایی از یک دستگاه مجاز طراحی شده است. از پروتکل بی سیم و کلید رمزگذاری برای هدایت فرآیند مجوز استفاده می کند.

 

زنگ درب هوشمند

یک زنگ در متصل به اینترنت است. هنگامی که یک مهمان یا بازدیدکننده به درب خانه می رسد، تلفن هوشمند صاحب خانه یا سایر دستگاه های الکترونیکی را مطلع می کند. هنگامی که بازدیدکننده دکمه زنگ در را فشار می‌دهد یا بازدیدکننده را با حسگر حرکت داخلی زنگ در تشخیص می‌دهد فعال می‌شود.

 

روشنایی هوشمند

روشنایی هوشمند فناوری کنترل روشنایی برای بهره وری انرژی، راحتی و ایمنی است. نورپردازی شامل کاربرد عمدی نور برای دستیابی به یک اثر زیبایی شناختی یا عملی است.

 

جاروبرقی هوشمند

انواع جاروبرقی که بدون تعامل انسانی بسته به الگوریتم خاصی کار می کنند، جاروبرقی هوشمند نامیده می شوند.

 

دوشاخه هوشمند

مصرف برق خود را از راه دور با سوکت وای فای هوشمند یا سوکت هوشمند کنترل کنید.

 

 

امنیت لوازم خانگی هوشمند

 

 

سیستم های دوربین هوشمند

سیستم های دوربین های امنیتی سیمی یا بی سیم و خانه های هوشمند دارای یکپارچگی بالایی هستند. می توانید دوربین های خود را از راه دور با ادغام آنها در خانه هوشمند خود نظارت کنید.

 

سیستم های اینترکام تصویری

سیستم های دوربین های امنیتی سیمی یا بی سیم و خانه های هوشمند دارای یکپارچگی بالایی هستند. می توانید دوربین های خود را از راه دور با ادغام آنها در خانه هوشمند خود نظارت کنید.

 

اعلام حریق هوشمند

با ردیاب‌های دود بی‌سیم و واحدهای کنترل حرارت به‌عنوان آلارم‌های هشدار آتش هوشمند ، از خطرات قبل از رشد جلوگیری کنید .

 

پرده های هوشمند

سیستم هوشمند شما با رله ای که استفاده می کند، دستگاه های مکانیکی شما را به دستگاه های هوشمند تبدیل می کند. با سیستم شاتر هوشمند می توانید پرده های خود را از فواصل دور باز و بسته کنید.

 

تلویزیون های هوشمند

می توانید موسیقی یا ویدیوهای مورد نظر را از طریق اینترنت باز کنید و از طریق برنامه های هوشمند به محتوا دسترسی پیدا کنید. برخی از تلویزیون های هوشمند دارای تشخیص صدا یا ژست هستند. به این ترتیب می توان تلویزیون خود را با صدای خود یا برخی حرکات و ژست ها مدیریت کرد.سیستم های روشنایی هوشمند. علاوه بر امکاناتی مانند دسترسی از راه دور و سوئیچ، می توان از آن برای روشن کردن چراغ در صورت حضور شخصی در اتاق یا خاموش کردن آن در صورت نبودن شخصی در اتاق با سنسورهای مختلف استفاده کرد. علاوه بر این، شدت نور ارائه شده با توجه به نور روز به طور خودکار تنظیم می شود.

همانطور که می بینید، لوازم خانگی هوشمند به عنوان سیستم هایی در نظر گرفته می شوند که زندگی ما را راحت تر می کنند، مصرف انرژی ما را کاهش می دهند و از ما در برابر خطرات مختلف محافظت می کنند. بدیهی است که این سیستم ها که به تازگی در کشور ما شروع به کار کرده اند در هر خانه جدیدی که ساخته می شود در آینده دیده می شود. اتوماسیون خانگی می تواند کار را کمی برای انسان آسان کند.

 

سیستم های خانه هوشمند را به راحتی کنترل کنید

اپلیکیشن های موبایل با این امکان که به راحتی خانه هوشمند خود را کنترل کنید، راحتی فوق العاده ای ایجاد می کنند. همچنین به کمک دستیارهای هوشمند و با دادن دستورات صوتی آنها را قادر می سازد به سرعت کنترل شوند.

لوازم خانگی هوشمند، از طریق دستیارهای هوشمندی مانند Google Assistant ، Amazon Alexa ،  Apple Siri ،  Yandex Alice  دستورات صوتی شما را درک کرده و قابل کنترل هستند.

 

کنترل لوازم خانگی هوشمند

 

جمع بندی

کنترل وسایلی که در یخچال داریم از داخل یک فروشگاه یا سوپرمارکت، روشن کردن ماشین لباسشویی از دفتر کار یا روشن کردن اجاق گاز وقتی در راه خانه هستیم، تنها بخشی از امکاناتی است که توسط لوازم هوشمند خانگی ارائه می شود.

رسیدن اپلیکیشن‌های هوشمند به بخش لوازم خانگی یک مسئله جذاب و کاربردی است. با این حال، علیرغم این واقعیت که ما سال هاست در مورد طرح هایی می شنویم که به طور خودکار خرید را برای ما انجام می دهند و حتی به طور مستقل با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند – مثلاً یخچال با فر – حتی امروزه این پروژه ها نیز در مرحله توسعه هستند که اکنون فقط در نمایشگاه های تخصصی دیده می شوند.

یکی از زمینه‌هایی که در آن پیشرفت‌های مهمی در زمینه لوازم خانگی هوشمند گنجانده شده است، شستشو است.  ال‌جی به تازگی مجموعه جدید ماشین‌های لباسشویی با فناوری Turbo Wash را ارائه کرده است که علاوه بر شستشوی لباس‌های کل خانواده در 59 دقیقه، دارای برنامه‌های اضافی و اختصاصی است که می‌توان آن‌ها را از موبایل دانلود کرد. بنابراین، لکه چمن یا پاشیدن سس گوجه‌فرنگی به لطف فناوری NFC که در این طیف جدید ماشین‌های لباسشویی گنجانده شده است، دیگر نمی‌تواند مشکلی ایجاد کند.

پس میبینیم که بشر روز به روز به تکنولوژی های جذاب تری در زمینه هوشمندسازی می رسد و این یعنی یک زندگی راحت تر بدون اتلاف وقت و انرژی! برای خواندن مطالب بیشتر در مورد هوشمندسازی خانه و لوازم خانگی می توانید سری به مجله املاک سامان ۷۲۴ بزنید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا