دانستنی های ملکی

بررسی شرایط اعطای وام اجاره مسکن ۱۴۰۲

 

امروزه یکی از بخش هایی که در پیچ و تاب بازی های اقتصادی دچار رشد بی سابقه ای شده است بازار بزرگ مسکن است. در واقع تامین مسکن یکی از نیازهای اساسی هر انسان متمدنی می باشد. در این بین افزایش قیمت ها در بخش خرید و اجاره این کالای اساسی زندگی را برای بسیاری از افراد دشوار نموده است. در نتیجه این امر تامین این مهم را به یک دغدغه نگران کننده تبدیل نموده است. در سال های اخیر دولت ها با ارائه برنامه های متعددی سعی در کنترل رشد فزاینده قیمت ها در این بخش نموده اند. طرح های مسکن مهر در دهه ۸۰ یکی از طرح هایی می باشد که تا حدودی به کنترل تورم در بازار مسکن کمک نمود.

در سال های اخیر رشد قیمت تنها در بازار خرید مسکن نمی باشد و ما شاهد تورم بی سابقه ای در بحث اجاره می باشیم. همین امر نیز سبب شد تا دولت برای کاهش فشار از دوش خانوارهای ایرانی ارائه وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ را یکی از برنامه های خود قرار دهد. این طرح روشی موثر برای کنترل بار اقتصادی تحمیل شده به خانواده های ایرانی می باشد. در ادامه این متن قصد داریم تا به بررسی انواع وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ و میزان مبلغ در نظر گرفته شده برای این وام بپردازیم.

 

home loans in the philippines   condo investing 11zon 1024x576 - بررسی شرایط اعطای وام اجاره مسکن ۱۴۰۲

وام اجاره مسکن ۱۴۰۲

 

 

وام ودیعه مسکن چیست؟

ارائه وام ودیعه مسکن یکی از راهکارهای اقتصادی دولت ها در این کشورها برای کنترل بازار می باشد. ارائه این وام به افزایش قدرت مالی خانواده ها در بخش ساخت و یا تامین مسکن کمک می نماید. این راهکار اساسی امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز در اشکال مختلف اجرایی می شود. در نتیجه موفقیت حاصل از این روش سبب شده است تا سایر کشورهای جهان از آن به عنوان یک الگوی مناسب بهره ببرند. هدف اصلی که در اختصاص وام ودیعه مسکن تعریف شده است رشد توان مالی خانواده ها در جهت تامین مسکن مناسب برای زندگی می باشد.

در نتیجه در زمان ارائه وام ودیعه مسکن میزان بهره در نظر گرفته شده توسط بانک ها در پایین ترین حد ممکن می باشد. کاهش نرخ بهره وام می تواند تا حد قابل توجهی از فشار مالی وارده به جامعه بکاهد.  در نتیجه شرایط زندگی را نیز برای افراد جامعه راحت تر می نماید. افزایش قیمت اجاره بها در کشور سبب شده است تا استفاده از  وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ به یک راهکار اساسی برای کنترل قیمت تبدیل شود. این وام به طور اختصاصی به افرادی که فاقد مسکن دائمی می باشند تعلق می گیرد. این امر سبب می شود تا در نهایت آنها نیز قادر به تامین مسکن مورد نیاز خود باشند. در نهایت در تلاش هستیم تا در این مقاله به بررسی اصولی میزان و نحوه دریافت وام ودیعه مسکن بپردازیم. همچنین می خواهیم به بررسی چگونگی کارکرد این وام در کنترل رشد فزاینده  قیمت اجاره بها بپردازیم.

 

hdfc home loan 1024x614 - بررسی شرایط اعطای وام اجاره مسکن ۱۴۰۲

وام اجاره مسکن ۱۴۰۲

 

 

شرایط لازم برای ثبت نام برای دریافت این وام به چه صورت می باشد؟

توجه به این امر الزامی است که دولت ها غالبا در زمان ارائه اینگونه تسهیلات افراد خاصی را در اولویت برنامه خود قرار می دهند. در این بین معمولا هدف اصلی اختصاص وام ودیعه مسکن حمایت از بخش آسیب پذیر جامعه می باشد. جامعه هدف در نظر گرفته شده برای دریافت اینگونه وام ها نیز زنان سرپرست خانواده، حقوق بگیران دولتی و خصوصی می باشند. افراد بازنشسته و در نهایت مستمری بگیران بخش های مختلف نیز برخی از افراد دریافت کننده ی اینگونه تسهیلات هستند. البته در این بین برخی از افراد نیز می توانند از شرایط ویژه اینگونه وام ها بهره مند گردند. خانواده های پرجمعیت و افرادی که به تازگی ازدواج نموده اند نیز در اولویت بندی برای دریافت این وام می باشند.

 

بررسی برخی از شرایط عمومی به منظور دریافت وام ودیعه مسکن

برای دریافت وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ نیز مانند سایر تسهیلات دولتی نیاز است تا افراد از برخی از شرایط عمومی بهره مند باشند. در ادامه قصد داریم تا به بررسی برخی از شرایط تعریف شده برای این منظور بپردازیم. در وهله اول برای دریافت وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ نیاز است تا سرپرست خانواده برای دریافت این تسهیلات کاربردی اقدام نماید. داشتن شرط تاهل یکی از شرایط مهم و اولویت های در نظر گرفته شده به منظور دریافت وام ودیعه مسکن می باشد. البته قوانین شرایط را به گونه ای برنامه ریزی نموده است تا زنان مجرد بالای ۳۵ سال از این وام بهره ببرند. مردان مجرد بالای ۴۵ نیز با در نظر گرفتن شرایط خاص قادر به استفاده از این نوع تسهیلات می باشند. یکی از شرایط در نظر گرفته شده برای دریافت وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ برای زنان مجرد خود سرپرستی زنان بالای ۳۵ سال می باشد.

همچنین زنان در شرایطی که دارای طلاق نامه رسمی و صاحب فرزند می باشند نیز می توانند از این نوع وام استفاده کنند. نخبگان علمی نیز یکی دیگر از جامعه هدف به منظور دریافت این وام می باشد. در نتیجه این افراد با ارائه معرفی از بنیاد ملی نخبگان کشور می توانند این تسهیلات را به راحتی دریافت کنند. افراد تحت پوشش بهزیستی به ویژه معلولان جسمی که دارای سن بالای ۲۰ سال هستند نیز قادر به استفاده از این تسهیلات می باشند. در نهایت برخی از شرایط عمومی مانند ثبت اجاره نامه منزل در سامانه املاک و دریافت کد رهگیری از شرایط دریافت وام می باشد. عدم مالکیت ملک مسکونی از سال ۸۴ به بعد نیز از دیگر شرایط در نظر گرفته شده برای دریافت این وام می باشد. در نهایت با در نظر گرفتن شرایط خود و مطابقت آن با قوانین شما عزیزان می توانید نسبت به دریافت این وام اقدام کنید.

 

79034867 1024x768 - بررسی شرایط اعطای وام اجاره مسکن ۱۴۰۲

وام اجاره مسکن ۱۴۰۲

 

مبلغ وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ چقدر است ؟

میزان وام مسکن دریافتی توسط افراد در سال ۱۴۰۲ بنا بر شرایط محیطی و تغییرات حاکم بر بازار مسکن تعیین گردیده است. متخصصان در هر سال با بررسی قیمت ها میزان وام اجاره مسکن که می تواند به کاربران تعلق گیرد را تعیین می نمایند. بررسی تغییرات قیمت سبب شد تا میزان وام مسکن که در اختیار کاربران قرار می گیرد به سه دسته طبقه بندی شود. این سه دسته شامل ساکنان شهر تهران که میزان وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ تعلق گرفته به آنها حدود ۱۰۰ میلیون تومان است. همچنین ساکنان سایر استان های کشور نیز می توانند مبلغ تقریبی حدود ۷۰ میلیون تومان وام مسکن دریافت نمایند. سایر شهرهای کشور نیز که دارای جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر می باشند نیز می توانند حدود ۴۰ میلیون تومان وام ودیعه مسکن دریافت کنند.

 

وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ چند درصد است؟

بررسی های صورت گرفته بر میزان کارمزد دریافتی برای وام ودیعه مسکن نشان داد که عموما وام های تعلق گرفته برای خرید و یا اجاره مسکن از کارمزد ۱۸ درصد پیروی می نمایند. متقاضیانی که  اقدام به دریافت این وام نموده اند موظف هستند تا وام خود را در بازه زمانی معادل پنج سال تسویه کنند. در حالت کلی مدت زمان بازپرداخت وام و همچنین میزان سود دریافتی در بانک های مختلف کاملا متفاوت می باشد. کاربران قبل از اقدام به دریافت وام باید شرایط بانک در اعطای تسهیلات را بررسی و متناسب با شرایط خود اقدام به دریافت وام نمایند.

 

Different Types of Housing Loans Offered in Malaysia 1024x576 - بررسی شرایط اعطای وام اجاره مسکن ۱۴۰۲

وام اجاره مسکن ۱۴۰۲

 

 

بررسی کلی بانک هایی که این تسهیلات را در اختیار کاربران خود قرار می دهند

بانک مرکزی با بررسی های صورت گرفته توسط دولت تصمیم گرفت تا میزان بودجه مشخصی را برای اعطای وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ تعیین کند. بر این اساس بانک مرکزی میزان بودجه مشخصی در حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار تعیین نمود تا برای پرداخت وام اجاره مسکن تعلق گیرد. این بودجه با نیاز سنجی های صورت گرفته بین ۲۰ بانک مطرح توزیع شد تا بنا بر شرایط مورد بررسی در اختیار کاربران قرار گیرد.

 

 

شرایط بازپرداخت وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ به چه شکلی می باشد؟

نحوه بازپرداخت وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ در شهرهای مختلف بنا بر شرایط اقتصادی حاکم متفاوت می باشد. مدت زمان بازپرداخت وام ودیعه مسکن برای افرادی که ساکن استان تهران می باشند چیزی حدود ۵ سال و با میزان سود ۱۸ درصد است. بازپرداخت این وام برای سایر استان های کشور در بازه زمانی سه ساله و با میزان سود تقریبی ۱۳ درصد تعیین شده است. بازپرداخت وام ودیعه مسکن در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت نیز سه ساله و با میزان سود تقریبی ۱۳ درصد محاسبه شده است.

 

 

va home loan approval 1800 1024x683 - بررسی شرایط اعطای وام اجاره مسکن ۱۴۰۲

وام اجاره مسکن ۱۴۰۲

 

 

شرایط وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ چگونه است

دریافت وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ منوط به همراه داشتن برخی از مدارک الزامی توسط کاربران می باشد. در این بین می توان برخی از مدارک مانند مدارک شناسایی معتبر و همچنین اجاره نامه ثبت شده در سازمان املاک کشور اشاره نمود. در نهایت کاربران موظف هستند تا با ورود به سامانه نسبت به ثبت و بارگذاری مدارک خود اقدام نمایند. در نهایت با بررسی های صورت گرفته مراجع به یکی از شعب منتخب بانک مرکزی معرفی خواهد شد تا نسبت به دریافت وام ودیعه مسکن اقدام نماید. مدت زمان تعیین شده برای کاربران برای حضور در شعب بانک ها چیزی حدود ۱۵ روز تخمین زده شده است.

در نهایت کاربر باید در این فاصله زمانی نسبت به تکمیل مراحل ثبت درخواست خود برای دریافت وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ در شعب بانک ها اقدام نمایند. در نهایت کاربران می توانند با در دست داشتن مدارک شناسایی سرپرست خانوار و یا متقاضی دریافت وام مانند اصل کارت ملی و شناسنامه، همچنین اجاره نامه رسمی و در نهایت گواهی کسر از حقوق و یا شماره حساب  مربوط به پرداخت رایانه نسبت به دریافت این وام در شعب تعیین شده اقدام نمایند. ارائه یک ضامن معتبر نیز از دیگر شرایط در نظر گرفته شده در زمان پرداخت این وام می باشند که باید توسط کاربر به شعبه بانک معرفی گردد.

 

بررسی مهلت زمان در نظر گرفته شده برای پرداخت وام ودیعه مسکن

در صورت مطالعه شرایط لازم برای دریافت وام ودیعه مسکن و تطابق شرایط حاکم با شرایط کلی شما اگر همچنان تمایل به دریافت وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ دارید باید بدانید که مدت زمان تعیین شده از سوی ارگان های دولتی برای ثبت درخواست شما در سامانه تنها تا پایان شهریور ماه می باشد. یعنی کاربران گرامی که قصد استفاده از این تسهیلات را دارند می توانند تا تاریخ ۳۱ شهریور ماه در سامانه https://saman.mrud.ir نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند.

 

بخشنامه مهم در رابطه با پرداخت وام اجاره مسکن ۱۴۰۲

میزان وام اختصاص یافته به کاربران به منظور اجاره مسکن طی بخشنامه ای ای که در تیرماه سال ۱۴۰۱ ابلاغ شده است تعیین و به اطلاع بانک ها رسیده است. در این ابلاغیه بانک مرکزی به طور کاملا دقیقی یزان سقف اعظای تسهیلات اجاره مسکن سال ۱۴۰۲ را در شهر های مختلف تعیین نموده است. باید بدانید که رسیدگی به امور مستاجران و حمایت از آنها برای کاهش بار مالی وارده بر معیشت خانواده در سال ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی و همچنین شورای پول و اعتبار اقدام به تصویب دستورالعمل های حمایتی در این رابطه نمودند. در این دستورالعمل های قید شده است که افرادی که مشمول دریافت تسهیلات وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ می باشند می توانند به راحتی و با ثبت درخواست خود در سامانه تعریف شده برای این موضوع اقدام نمایند. در نهایت در این دستورالعمل اجرایی شرایط گوناگونی در نظر گرفته شده است.

یکی از موارد با اهمیت که در زمان تصویب این قوانین در نظر گرفته شده است میزان سقف تسهیلات دریافتی از سوی متقاضیان می باشد. البت بررسی ها نشان می دهد که میزان سقف تعیین شده برای وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ تاثیر چندانی بر دغدغه های خانواده ها نخواهد داشت. علت اصلی این امر نیز رشد فزاینده ی قیمت مسکن و در نهایت اجاره بها در این یکسال گذشته می باشد. در نهایت در بخشنامه ی ابلاغ شده از سوی ارگان های نظارتی و اجرایی به بانک ها میزان سقف دریافت تسهیلات بین صد میلیون تومان تا چهل میلیون تومان تعیین شده است. در تبصره های این قوانین اینگونه بیان شده است که متقاضی می تواند نسبت به دریافت مبالغ پایین تر از سقف تعیین شده نیز اقدام نماید. در نتیجه برای این منظور می تواند میزان سقف وام اجاره مسکن را که تقاضای دریافت آن را دارد در سامانه مشخص نماید.

 

 

real estate g35a60236a 1920 1024x576 - بررسی شرایط اعطای وام اجاره مسکن ۱۴۰۲

وام اجاره مسکن ۱۴۰۲

 

 

 در چه صورتی متقاضی نمی تواند از این تسهیلات استفاده نماید

قانونگذار در قانون دریافت وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ برخی از موارد را تعیین نموده که به واسطه آن متقاضی شامل امتیاز کافی برای دریافت وام اجاره مسکن نمی باشد. در ابتدا متقاضیان پس از ثبت درخواست خود در  سامانه موظف می باشند تا مدت زمانی را به بانک ها برای بررسی سوابق خود فرصت دهند. در این بازه زمانی شعب مربوطه از بانک مرکزی سوابق دریافت انواع تسهیلات مسکن توسط متقاضیان را بررسی می نمایند. داشتن هرگونه سابقه برای دریافت تسهیلات ساخت، خرید، جعاله و ودیعه مسکن توسط متقاضی و یا همسر او باعث می شود تا به درخواست متقاضی ترتیب اثر داده نشود. در نهایت بانک موظف است تا علت عدم اختصاص تسهیلات به متقاضی را در سامانه اطلاع رسانی نماید. در نهایت متقاضیان که نسبت به دریافت این وام اقدام می نمایند نباید در زمان ثبت درخواست، خود آنها و یا همسرشان صاحب مسکن و یا زمین باشند.

دارا بودن ملک در زمان ثبت درخواست باعث می شود تا به درخواست شما مبنی بر دریافت وام اجاره مسکن ۱۴۰۲  ترتیب اثر داده نشود. در نهایت کسانی که در بازه زمانی سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ از تسهیلات ودیعه مسکن استفاده نموده اند نیز قادر به استفاده از این تسهیلات نمی باشند. کسانی که از تسهیلات اعطا شده در سال ۱۴۰۰ به منظور همه گیری بیماری کرونا نیز بهره برده اند نیز قادر به استفاده از این تسهیلات نمی باشند.

 

در صورت عدم توجه به این ابلاغیه آیا موسسات مالی و بانک ها نیز جریمه ای دریافت می کنند؟

در پاسخ به این پرسش می توان اینگونه بیان نمود که قانونگذار در زمان تعیین این قوانین حمایتی برای بانک هایی که از اجرای آن تخطی می نمایند نیز قوانین بازدارنده ای را در نظر گرفته است. بر اساس این قوانین بانک ها و موسساتی که نسبت به اجرای این دستورالعمل کوتاهی می نمایند مشمول پرداخت جرایم مالیاتی می گردند. شرایط برای بانک ها به این شکل می باشد که در بازه زمانی تعیین شده باید نسبت به پرداخت سقف وام تعیین شده توسط بانک مرکزی اقدام نمایند. در صورت عدم توجه به این امر این بانک ها هستند که باید در برابر ضوابط قانونی تعیین شده پاسخگو باشند. در نهایت بانک ها باید تا بازه زمانی تعیین شده توسط بانک مرکزی برای اعطای تسهیلات نسبت به پرداخت وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ اقدام نمایند.

 

 

روش ثبت درخواست در سامانه به چه شکل می باشد؟

استفاده از سامانه به گونه ای طراحی شده است تا هر فردی بتواند به راحتی و با حضور در فضای سایت نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نماید. برای این منظور ابتدا کاربر باید با حضور در آدرس تعیین شده برای سامانه در این فضا حضور یابد. در بخش ابتدایی سامانه ما شاهد قسمتی تحت عنوان ثبت نام دریافت تسهیلات کمک ودیعه می باشیم. برای ثبت درخواست شما باید این گزینه را انتخاب و در نهایت به میز کاربری تعریف شده برای این منظور ورود نمایید. در نهایت با وارد نمودن کد ملی و شماره همراه برای شما یک رمز عبور یکبار مصرف تعریف خواهد شد که به شماره همراه شما ارسال می گردد.

در نهایت برای شما صفحه تحت عنوان قوانین دریافت وام اجاره مسکن ۱۴۰۲  باز خواهد شد که شما پس از مطالعه باید با این قوانین موافقت نمایید تا به صفحه بعد انتقال داده شوید. در نهایت در صفحه بعد متقاضی دریافت وام می تواند مشخصات خود را وارد نماید و بقیه مراحل را ادامه دهد. در نهایت نیاز است تا متقاضی به ترتیب افرادی را که تحت تکفل دارد را در سامانه ثبت نماید. در نهایت در مرحله پایانی ثبت تسهیلات ودیعه مسکن برای شما یک کد تایید ارسال می گردد. کد را در سامانه وارد نمایید و تایید نهایی را انجام دهید. با طی مراحل قید شده در متن شما نسبت به ثبت درخواست دریافت وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ اقدام نموده اید و تنها باید در انتظار پاسخگویی به درخواست ثبت شده باشید.

 

All about home loans for resale flats FB 1200x700 compressed 1024x597 - بررسی شرایط اعطای وام اجاره مسکن ۱۴۰۲

وام اجاره مسکن ۱۴۰۲

 

جمع بندی

با بررسی شرایط کنونی حاکم بر جامعه و رشد بی سابقه در قیمت ها می توان شاهد دشوار شدن شرایط زندگی برای مردم بود. در این راستا تهیه مسکن یکی از مهمترین مواردی می باشد که هر فرد به آن نیازمند می باشد و شرایط کنونی در تامین آن خلل اساسی ایجاد نموده است. امروزه نه تنها خرید مسکن برای خانواده ها بسیار دشوار شده است بلکه اجاره آن نیز به یکی از نگرانی های اساسی برای خانواده تبدیل شده است. همین امر نیز سبب شد تا دولت برای کاهش بار مالی تهیه مسکن برای خانواده ها اقدام به اعطای تسهیلات بانکی به منظور اجاره مسکن نماید. اعطای تسهیلات مالی به منظور ودیعه مسکن سال های متمادی است که در کشورهای توسعه یافته در حال اجرا می باشد. در این طرح قوانین خاصی را برای متقاضیان دریافت وام تعیین می نمایند. در نتیجه در صورت انطباق شرایط متقاضی با شرایط تعریف شده آنها می توانند از تسهیلات خرید و یا ودیعه مسکن بهره ببرند.

ایجاد تورم در بخش مسکن سبب شد تا دولت در سال های اخیر به فکر اعطای تسهیلات برای اجاره مسکن بیفتد. به طور معمول این طرح از سال ۹۹ در کشور ما نیز در حال اجرا می باشد. در نتیجه بنا بر شرایط میزان مبلغ وام برای کاربران در طی این سال ها بسیار تغییر نموده است. افزایش قیمت اجاره بها یکی از عوامل تعیین کننده در میزان وام اجاره مسکن می باشد که دولت به خانواده ها اختصاص داده است. در سال ۱۴۰۲ میزان این وام برای ساکنان تهران ۱۰۰ میلیون تومان و برای سایر شهر ها ۷۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

بازپرداخت و میزان سود تعلق گرفته برای وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ نیز برای تهرانی ها ۱۸ درصد و پنج ساله و برای سایر استان ها ۱۳ درصد و سه ساله تعیین شده است. در نهایت متقاضیان دریافت این وام می توانند با ثبت درخواست خود در سامانه نسبت به دریافت آن از طریق شعب بانک های سراسر کشور اقدام نمایند. در نهایت ما در این مقاله به صورت اجمالی به بررسی تمامی عوامل موثر در دریافت وام اجاره مسکن ۱۴۰۲ پرداختیم. متقاضیان گرامی می توانند با مطالعه این مقاله به اطلاعات کافی در مورد مبلغ وام اجاره مسکن ۱۴۰۲، شرایط وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲، و میزان درصد تعلق گرفته برای این وام دست یابند. در نهایت دریافت اینگونه تسهیلات می تواند تا حدود زیادی به خانواده ها برای تهیه ی مسکن مناسب کمک نماید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا