تهران شناسی

آشنایی کامل و جامع با پارک طالقانی تهران

 

یکی از پارک های جنگلی تهران که در مجاورت تپه های عباس آباد واقع شده است پارک طالقانی تهران می باشد. اکثر شهروندان تهران این پارک را با نام های پارک جنگلی عباس آباد و تپه های داوودیه می شناسند. مساحت این پارک حدود ۳۱۰ هزار متر مربع می باشد که در حاشیه بزرگراه حقانی و در ارتفاعات عباس آباد قرار گرفته است. پارک طالقانی تهران به عنوان یکی از سرسبزترین پارک های تهران شناخته شده است که اکثر ورزشکاران به دلیل وسعت و طراحی خوب جهت انجام فعالیت های ورزشی به این پارک می آیند.

این پارک به دلیل آب و هوای خوب و وجود گونه های مختلف گیاهی در آن به ریه تنفسی تهران مشهور شده است. پارک آب و آتش، پارک نوروز و پل طبیعت بعدها در مجاورت پارک طالقانی تهران ساخته شدند. پارک طالقانی در مجاورت گنبد مینا واقع شده است. وجود پل طبیعت بین پارک طالقانی و پارک آب و آتش باعث اتصال این دو پارک به یکدیگر شده است و به همین دلیل است که این پارک به محبوبیت قابل توجهی بین شهروندان دست یافته است.

 

آشنایی با تاریخچه پارک طالقانی تهران

در زمان های گذشته پارک طالقانی زمین کشاورزی بوده است و البته بخشی از آن نیز به بانک کشاورزی تعلق داشت. شرکت نوسازی عباس آباد چندین سال پس از افتتاح این پارک آن را خریداری کرد و در سال ۱۳۵۰ طرح نوسازی آن در مجلس تصویب شد و طراحی آن به عهده مهندس مشاور لوئیس دیویس انگلیسی بوده است. طراحی، فضا سازی و آبیاری پارک طالقانی از سال ۱۳۵۶ با مشاوره شرکت مهندسی اسپانیایی آغاز شد و در سال ۱۳۶۰ نیز پایان یافت. پس از احداث پل طبیعت روی بزرگراه مدرس این پارک به پارک آب و آتش تهران متصل شد.

 

DSC06185 1024x768 1 - آشنایی کامل و جامع با پارک طالقانی تهران

 

شگفتی های پارک طالقانی تهران

از جذابیت ها و شگفتی های پارک طالقانی تهران می توان به مرتفع بودن آن اشاره کرد که این امر باعث ایجاد چشم اندازهای منحصر به فرد از تهران در این منطقه شده است. وجود درختچه های یاس زرد و توری و همچنین درختانی مثل سپیدار، افرا، ارغوان و اقاقیا باعث ایجاد تنوع بسیار زیاد در بافت گیاهی این منطقه شده است. در پارک طالقانی تهران حدود ۴۰۵۱۴ اصله درخت و درختچه وجود دارد از این رو به عنوان ریه های مهم شهر تهران شناخته شده است که روح تازه ای را در جان تهران دمیده است. با ورود به پارک طالقانی می توانید گونه های نادر بلوط ایتالیایی و بلوط همیشه سبز را مشاهده کنید.

 

در بخش های مرتفع پارک طالقانی تهران نیز بزرگترین و مرتفع ترین پرچ ایران قرار گرفته است که این پارک را از دیگر پارک های موجود در تهران متمایز می سازد. برج پرچم که در بخش پایین پرچم وسیع و بلندبالا واقع شده است مسئولیت کنترل پرچم را به عهده دارد. طول این پرچم بسیار بزرگ حدود ۱۰۰۰ متر و ارتفاع آن حدود ۱۵۰ متر می باشد. ارتفاع میله این پرچم به عنوان سومین پرچم مرتفع در جهان شناخته شده است.

آشنایی با مسیرهای دسترسی به پارک طالقانی تهران

پارک طالقانی تهران در منطقه ۳، بزرگراه حقانی و پس از بزرگراه مدرس واقع شده است و دسترسی به آن با استفاده از وسایل نقلیه عمومی و شخصی به راحتی امکان پذیر می باشد.

دسترسی به پارک طالقانی تهران با استفاده از مترو

مترو حقان نزدیک ترین ایستگاه مترو به پارک طالقانی تهران می باشد. پس از پیاده شدن از مترو با عبور از مسیر پیاده روی ۵ دقیقه ای، فضای سر سبز پارک را پیش روی خود خواهید دید. از ایستگاه متروی همت نیز با پیاده روی بسیار کم می توان به ابتدای پارک برسید. در صورتی که قصد دارید از این پارک به سمت پارک آب و آتش بروید می توانید از ماشین های ون و تاکسی استفاده کنید. در صورتی که یکی از طرفداران پیاده روی نیز می باشید می توانید مسیر پل چوبی را در پیش بگیرید و به ابتدای پس طبیعت و سپس پارک آب و آتش برسید.

 

h0RR2WDPjKBVlFWn 1518443403606 - آشنایی کامل و جامع با پارک طالقانی تهران

 

دسترسی به پارک طالقانی با استفاده از خودرو شخصی

برای رفتن به پارک طالقانی از طریق خودرو شخصی سه مسیر بزرگراه همت، بزرگراه مدرس و بزرگراه حقانی پیش روی شما خواهد بود. اغلب مردم از طریق ورودی بزرگراه حقانی به پارکینگ پارک وارد می شوند.

دسترسی به پارک طالقانی تهران از طریق اتوبوس

ایستگاه پایانه حقانی نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس به پارک طالقانی تهران می باشد. خط اتوبوس ۳۰۵ که مسیر میدان صنعت به پایانه حقانی را می پیماید از این مسیر نیز عبور می کند.

دسترسی به پارک طالقانی تهران با استفاده از تاکسی

دسترسی به پارک طالقانی تهران با استفاده از تاکسی نیز امکان پذیر می باشد بدین صورت که برای نزدیک شدن به این پارک می توان سوار تاکسی هایی شد که مقصد آن ها میدان ونک و یا شهید حقانی باشد.

 

40566265 1024x768 1 - آشنایی کامل و جامع با پارک طالقانی تهران

 

امکانات تفریحی پارک طالقانی تهران:

زیپ لاین پارک طالقانی تهران

یکی از مهمترین امکانات تفریحی موجود در پارک طالقانی تهران زیپ لاین می باشد. زیپ لاین یک ورزش هیجان انگیز می باشد که به شما این امکان را می دهد تا حس پرواز را تجربه کنید. زیپ لاین به عنوان یک هیجان و سرگرمی متفاوت شناخته می شود. در این ورزش شما به یک قرقره بسته می شوید و روی یک سیم بکسل واقع در بالای محوطه رها می شوید و پس از پیمودن مسیر به طرف دیگر مسیر خواهید رسید. استفاده از این ورزش از ساعت ۱۵ تا ۲۲ در پارک طالقانی تهران امکان پذیر است.

پل چوبی یکی از امکانات تفریحی پارک طالقانی تهران

پل چوبی پراک طالقانی تهران یکی از بخش های دوست داشتنی این پارک می باشد که سوژه ای فوق العاده و منحصر به فرد برای عکاسی می باشد. در سراسر پارک طالقانی تهران راه چوبی قابل مشاهده می باشد و به این منطقه جلوه زیبا و خاصی بخشیده است. پیاده روی در این مسیر چوبی باعث می شود خاطرات لذت بخشی را تجربه نمایید.

فعالیت های ورزشی پارک طالقانی تهران

هوای پاک موجود در پارک طالقانی تهران و چشم انداز جنگلی آن این پارک را به مکانی مناسب برای انجام ورزش های مختلف تبدیل کرده است. همین امر باعث شده است بسیاری از طرفداران ورزش های همگانی برای انجام فعالیت های ورزشی خود این پارک را انتخاب کنند. جهت انجام فعالیت های عمومی در پارک طالقانی تهران مسیرهای خاص و دستگاه های ورزشی تعبیه شده است. در بخش های مختلف پارک برای استفاده همگانی زمین بسکتبال، والیبال، گل کوچیک، ورزش های زورخانه ای، میزهای پینگ پنگ و شطرنج قرار گرفته اند.

به دلیل وجود مسیرهای شیب دار، مسیرهای مخصوص پیاده روی و دو در پارک طالقانی تهران این پارک به مقصد اصلی بسیاری از ورزشکاران تبدیل شده است. در سراسر پارک طالقانی تهران می توانید ورزشکاران حرفه ای و آماتور را در حال تمرین کردن مشاهده کنید. این پارک برای علاقه مندان به ورزش های هوازی و افرادی که قصد کاهش وزن دارند به عنوان مکان مناسب در نظر گرفته شده است.

تفریحات خانوادگی موجود در پارک طالقانی تهران

به دلیل وجود بیش از ۳۰ آلاچیق زیبا در پارک طالقانی تهران و همچنین، باربیکیو مجهز، بوفه، کافه و رستوران های شیک و مدرن خانواده های بسیار زیادی این پارک را جهت سپری کردن تعطیلات و اوقات تابستانی خود انتخاب می کنند. اگر قصد دارید به یک پیک نیک جذاب خانوادگی در این پارک بروید تنها به یک زیرانداز، تنقلات و وسایل بازی کم نیاز خواهید داشت. بساط لبو، باقالی، آش و بلال به راحتی در گوشه و کنار پارک طالقانی تهران به راحتی یافت می شوند.

دیگر امکانات موجود در پارک طالقانی تهران

نمای بسیار زیبا آبنماها در سراسر پارک طالقانی تهران علاوه بر امکانات ورزشی و فضاها؛ پل چوبی و آلاچیق های مناسب که علاقه مندان زیادی دارند، برای علاقه مندان به حرفه عکاسی سوژه های بسیار ناب را ایجاد کرده است. در ورودی پارک حوضچه سنگی وجود دارد که در فصل بهار و در تعطیلات تابستان افراد زیادی را به سمت خود جذب می کند. این حضوچه های سنگی اغلب پر از ماهی های قرمز هستند که مردم آن ها را در این حوضچه ها رها کرده اند. از دیگر امکانات موجود در پارک طالقانی می توان به مسجد، ۲ زمین بازی مختص کودکان، سرویس بهداشتی، نیمکت و آلاچیق مختلف اشاره کرد.

 

hDERTH3cJdjXasb7 1518443204967 - آشنایی کامل و جامع با پارک طالقانی تهران

 

اماکن دیدنی موجود در اطراف پارک طالقانی تهران

پارک طالقانی تهران یکی از پارک های موجود در کلانشهر تهران می باشد که شما را به دیگر جاذبه های شهری متصل می کند. علاوه بر استفاده از تفریحات پارک طالقانی به شما توصیه می کنیم از اماکن دیدنی موجود در اطراف پارک نیز بازدید کنید. از اماکن دیدنی اطراف این پارک می توان به پل طبیعت که دارای چشم انداز بسیار زیبا و تجربه ماندگار می باشد و پارک آب و آتش اشاره کرد. یکی از جذاب ترین پارک های تفریحی تهران که دسترسی به آن از طریق پل طبیعت معروف امکان پذیر است پارک آب و آتش می باشد. یکی دیگر از اماکن دیدنی نزدیک پارک طالقانی تهران بوستان گفت و گو می باشد.

امنیت در پارک طالقانی تهران چگونه است؟

همانطور که گفتیم امکانات بسیار خوبی در پارک طالقانی تهران وجود داردف حال جالب است بدانید علاوه بر این امکانات این پارک به طور کلی به دوربین های مدار بسته بسیار زیادی مجهز است از این رو امنیت در این پارک در وضعیت مطلوبی قرار دارد. نیروهای انتظامی که به طور پیوسته در این پارک به گشت زدن مشغول هستند امنیت را به این پارک هدیه داده اند. به دلیل امنیت مطلوب این پارک می توانید همراه با خانواده، کودکان و دوستان خود از تفریح در این پارک نهایت لذت را ببرید. با تفریح در این پارک می توانید خاطرات خوبی را به همراه خانواده تجربه نمایید. البته این موضوع را در نظر بگیرید که وجود امنیت در این پارک نباید باعث شود از میزان مراقبت خود از کودکتان کم نمایید. فضای این پارک بزرگ، جنگلی و تو در تو می باشد از این رو هر لحظه امکان گم کردن فرزند شما وجود دارد.

شما می توانید از کافه ها، رستوران ها و فست فودهایی که در اطراف پارک طالقانی تهران و بوستان آب و آتش واقع شده است غذای مورد نیاز خود را خریداری نمایید. در مجاورت این پارک رستوران های بین المللی و سنتی واقع شده اند که شما می توانید با توجه به ذائقه خود تصمیم بگیرید تا ناهار خود را در کدام یک از رستوران ها، فود کورت ها و یا فست فودها سرو نمایید. منوی رستوران های موجود در این منطقه بسیار متنوع می باشد. این پارک یکی از پارک های ایده آل برای وقت گذرانی می باشد.

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا