قوانین حقوقی ملک

چگونگی پرداخت پول در معاملات ملکی

انجام معاملات ملکی دارای پیچیدگی های خاص می باشد که ممکن است در آینده مشکلاتی را برای شما ایجاد نماید. جهت پیشگیری از مشکلات در رابطه با معاملات ملکی توصیه می کنیم قبل از رهن، خرید و یا اجاره ملک مورد نظر به اطلاعات کامل و جامع در رابطه با قوانین و مراحل آن دست یابید. چگونگی پرداخت پول در معاملات ملکی یکی از مسائل مهم در این زمینه می باشد.

در صورت داشتن اطلاعات کامل هر دو طرف بسیاری از پرونده های حقوقی تشکیل نمی شوند و از هدر رفتن وقت و انرژی دستگاه های قضایی و مردم پیشگیری خواهد شد. امروزه با وجود اینترنت و سایت های مختلف در شرایط مختلف می توانیم به اطلاعات مورد نیاز به آسانی دست یابیم و با جستجوی ساده می توان از تجربه و نظریه های متخصصان بهره برد. در این شرایط احتمال بروز خطا، سهل انگاری در انجام معاملات ملکی، بستن قرارداد ملکی و پرداخت هزینه ها به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

متاسفانه قانون خاصی در رابطه با چگونگی پرداخت پول در معاملات ملکی در ایران وجود ندارد و اغلب این امر بر اساس توافق طرفین صورت می گیرد. با این وجود برخی از روش ها بیشتر رایج هستند و به عنوان عرف پرداخت معاملات ملکی شناخته شده اند. نحوه پرداخت پول در معاملات ملکی در گذشته اغلب به صورت نقدی و یا با چک شخصی انجام می گرفت. با گذشت زمان که ارزش پول کاهش یافت و تورم افزایش قابل توجهی یافت امکان پرداخت معاملات ملکی به صورت نقدی وجود ندارد. در روش پرداخت از طریق چک شخصی نیز ممکن است حساب طرف خالی باشد و یا کلاهبرداری به روش های مختلف صورت گیرد.

در ادامه روش های پرداخت هزینه های معاملات ملکی که از اطمینان بیشتری برخوردار هستند را بررسی خواهیم کرد جهت آشنایی با این روش های مختلف ما را تا پایان همراهی نمایید.

 

house mortgage - چگونگی پرداخت پول در معاملات ملکی

 

روش های مختلف پرداخت پول در معاملات ملکی

چک ها در انواع مختلف وجود دارند که تنها برخی از آن ها در معاملات ملکی مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجا که دیگر روش ها امنیت کمتری دارند تنها در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه تمامی روش های پرداخت پول در معاملات ملکی را به طور کامل مورد بررسی قرار می دهیم و مزایا و معایب آن ها را ذکر خواهیم کرد.

 

استفاده از چک عادی جهت پرداخت هزینه ها در معاملات ملکی

استفاده از چک عادی یکی از روش های پرداخت پول در معاملات ملکی می باشد. چک هایی که صاحب حساب آن ها را به صورت جاری صادر می کند و جهت خرید اجناس مختلف آن را به طلبکار خود ارائه می دهد چک عادی گفته می شود. این چک ها یا به نام طلبکار صادر می شوند و یا به صورت وجه حامل نوشته می شوند. چک عادی به خودی خود هیچگونه اعتباری ندارد و اعتبار خود را از صاحب حساب می گیرند. انجام معامله با این گونه چک ها خطراتی را به همراه دارد از این رو استفاده از آن ها در معاملات ملکی رواج بسیار کمی دارند.

در صورتی که چک عادی به دلایل مختلف پاس نشود با مشکلات فراوانی مواجه خواهید شد. انجام اقدامات قانونی و برگشت زدن چک بسیار وقت گیر خواهد بود و در نهایت ممکن است موفق به دریافت مبلغ نگردید.

افرادی که به یکدیگر اطمینان کامل دارند در معاملات ملکی می توانند از چک عادی استفاده کنند. همچنین اگر خریدار تاجری موفق باشد می تواند از چک شخصی خود جهت پرداخت پول معاملات ملکی استفاده نماید و فروشنده نیز با این مورد مشکلی نخواهد داشت. به طور کلی استفاده از چک عادی در انجام معاملات ملکی توصیه نمی شود.

 

Saman724 654455455222 1024x537 1 - چگونگی پرداخت پول در معاملات ملکی

 

استفاده از چک بانکی تضمین شده جهت پرداخت پول در معاملات ملکی

چک بانکی تضمین شده اغلب به عنوان چک رمزدار نیز شناخته می شود، این چک توسط بانک و به عهده همان بانک صادر می شود. همانطور که از نام این چک پیداست بانک پرداخت آن را تضمین کرده و معادل همان پول نقد می باشد. در صورت داشتن چک بانکی تضمین شده می توانید به یکی از شعبه های بانک صادر کننده در هر بخشی از کشور مراجعه کرده و پول مورد نظر را دریافت نمایید.

از مزایای چک تضمین شده بانکی می توان به این نکته اشاره کرد که فوت و یا ورشکستگی صاحب حساب در پرداخت آن تاثیری نداشته و صاحب چک در هر شرایطی می تواند مبلغ مورد نظر را دریافت نماید.

مزایای این چک باعث شده است تا استفاده از آن در تمامی معاملات و بویژه معاملات ملکی رواج داشته باشد. با این وجود چک بانکی تضمین شده نیز دارای مشکلاتی می باشد. در صورت گم شدن چک بانک شخص دریافت کننده باید بلافاصله موضوع را به بانک اطلاع دهد تا جلوی پرداخت آن گرفته شود در غیر این صورت یابنده چک می تواند چک مورد نظر را نقد کند.

 

چک بین بانکی تضمین شده برای پرداخت پول معاملات ملکی

پرداخت مبلغ معاملات بانکی از طریق این نوع چک توسط بانک صادر کننده تضمین می شود. این نوع چک به نام طرف معامله و به شماره حساب او صادر می گردد. از این رو تنها شخص دریافت کننده چک قادر به دریافت مبلغ خواهد بود. این نوع چک قابلیت دریافت به صورت نقدی را ندارد و تنها می توان به حساب واریز کرد. در موارد بسیار زیادی از این نوع چک استفاده می شود اما لازم به ذکر است چک بین بانکی تضمین شده نیز معایب خود را دارد.

در صورتی که معامله به هر دلیلی به هم بخورد، خریدار می تواند به بانک مراجعه کرده و چک مورد نظر را به حساب بخواباند، سپس می تواند هزینه را به فروشنده برگرداند. این نوع چک دردسر فراوانی برای شما ایجاد خواهد کرد و در صورتی که خریدار قصد داشته باشد فروشنده را آزار دهد می تواند به آسانی این کار را انجام دهد.

 

Real Estate in Mexico 2018 1024x683 1 - چگونگی پرداخت پول در معاملات ملکی

 

انتقال وجه معاملات ملکی به صورت کارت به کارت

در برخی از معاملات ملکی نیز پرداخت مبلغ به صورت کارت به کارت انجام می گیرد. انتقال کارت به کارت اغلب برای مبلغ بیعانه انجام می گیرد زیرا این کار اغلب برای مبالغ محدود سه تا پنج میلیون تومان انجام می گرفت. در برخی از معاملات که طرفین به یکدیگر اعتماد دارند پرداخت مبالغ معاملات ملکی به این صورت انجام می گیرد هرچند در پرداخت به این روش به دلیل وجود کد رهگیری امکان استعلام از بانک مبدا و مقصد وجود دارد اما روش مطمئنی برای پرداخت پول در معاملات مسکن نمی باشد.

 

پرداخت مبالغ معاملات بانکی از طریق دستگاه پوز

در برخی از معاملات ملکی نیز افراد مبلغ بیعانه را از طریق دستگاه پوز موجود در بنگاه املاک پرداخت می نمایند. در برخی از موارد مبلغ معامله ملکی از طریق دستگاه کارت خوان موجود در محضر پرداخت می شود. در این شرایط محضر تعهد می دهد که پول را به حساب فروشنده واریز نماید.

 

پرداخت کارت به کارت مبلغ معاملات بانکی

این روش زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فروشنده، صاحب بنگاه و یا محضردار را بشناسد و در این بین اعتماد کامل وجود داشته باشد؛ اما لازم به ذکر است که این روش نیز مطمئن نیست و معایب خود را دارد. مراجعه به بانک و دریافت چک تضمین شده و رمزدار به صرف وقت و هزینه بیشتری نیاز دارد اما استفاده از این چک ها باعث می شود خیال شما بابت امنیت پول پرداخت شده و یا دریافت شده راحت باشد.

 

نکات مهم در رابطه با نحوه پرداخت پول معاملات ملکی

  • نحوه پرداخت پول در معاملات ملکی یکی از مواردی است که ممکن است باعث ایجاد مشکل و اختلاف بین طرفین معامله شود.
  • در اکثر معاملات ملکی پول به صورت مرحله ای پرداخت خواهد شد.
  • در مرحله اول پرداخت مبلغ معاملات ملکی بین طرفین توافق ایجاد شده و آن ها مبایعه نامه امضا می کنند. در مرحله اول مبلغی به عنوان بیعانه پرداخت می شود.
  • با توافق طرفین مبلغ بیعانه و تاریخ تنظیم قرارداد اصلی تعیین خواهد شد.
  • در مرحله دوم پول در زمان تحویل ملک و دریافت کلید از فروشنده پرداخت می شود.
  • در مرحله سوم که زمان انتقال سند در محضر می باشد باقی مانده مبلغ معاملات ملکی پرداخت خواهد شد.
  • استفاده از چک رمزدار تضمین شده بانکی و بین بانکی به عنوان بهترین روش های پرداخت مبلغ معامله ملکی محسوب می شوند.
  • در معاملات ملکی استفاده از چک عادی شخصی توصیه نمی شود زیرا در این مورد تنها تضمین پاس شدن چک اعتبار شخص صاحب حساب می باشد.
  • در برخی از معاملات ملکی بخشی از مبلغ به صورت کارت به کارت و یا از طریق دستگاه کارت خوان موجود در بنگاه و یا محضر پرداخت می شود اما از آنجا که این روش ها امنیت کافی ندارند بهتر است تا جای ممکن از آن ها استفاده نکنید.
  • برای خرید خانه وام دار باید به بانک مراجعه کرده و پس از انتقال وام به نام خود مقداری از مبلغ خانه را به صورت قسطی به بانک پرداخت نمایید.
نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا