طراحی و دکوراسیون

با اصول مهم چیدمان دکوراسیون منزل و سبک های مختلف طراحی آشنا شوید

با اصول مهم چیدمان دکوراسیون منزل و سبک های مختلف طراحی آشنا شوید

چیدمان دکوراسیون منزل شما بازتاب ذهن شماست. با رنگ و سبکی که برای طراحی فضای منزل انتخاب می کنید حس و حال درونی خود را به مخاطب انتقال می دهید.

از طرفی چیدمان دکوراسیون منزل بر روحیه شما اثرگذار است. برخی افراد چیدمان های شلوغ را می پسندند و خلوت بودن دیوارها و گوشه و کنار منزل آنها را آزار می دهد. برخی دیگر در فضایی خالی از اشیاء و وسایل متعدد آرامش ذهنی بیشتری دارند.

با این توضیح باید بگوییم که درست است که برای چیدمان دکوراسیون منزل اصول و قواعد مشخصی وجود دارد و سبک های مختلف شما را برای چیدمان بهتر راهنمایی می کند اما در نهایت این شما هستید که با ذوق و سلیقه خود طراحی داخلی منزل را به اجرا در می آورید.

در این نوشتار ما شما را با نکات مهم طراحی آشنا می کنیم و به شما خواهیم گفت که چگونه می توانید با کمک سبک های مختلف طراحی خانه ای زیبا و چشم نواز داشته باشید.

 

 

به قواعد اصلی در چیدمان دکوراسیون منزل توجه کنید

برای آنکه بهترین چیدمان دکوراسیون منزل را داشته باشید قبل از شروع کار به رنگ های مورد علاقه تان فکر کنید. دوست دارید چه رنگی را بیشتر در اطراف خود ببینید و در اصطلاح ترجیح شما برای تم اصلی طراحی کدام رنگ است؟

نکته بعد در چیدمان منزل در نظر گرفتن تناسب ابعاد و اندازه هاست. شاید دیدن یک مجسمه مینیاتوری طلایی رنگ در یک مغازه وسایل دکوری حسابی شما را مجذوب خود کند اما خریدن و آوردن آن به خانه مثل پارک کردن خودرو سواری در میان ماشین های باری باشد. به اطرافتان نگاه کنید آیا در خانه شما بیشتر وسایل ظریف دیده می شود یا اشیاء دکوراتیو بزرگ و سنگین در سراسر خانه وجود دارد؟ به این سوال پاسخ دهید و سپس برای طراحی منزل خرید را آغاز کنید.

 

Screen Shot 2023 01 05 at 5 1024x782 - با اصول مهم چیدمان دکوراسیون منزل و سبک های مختلف طراحی آشنا شوید

طراحی دکوراسیون داخلی

 

اصلی که در طراحی دیوارها باید به آن توجه کنید نحوه قرار دادن تابلوها و پوسترها روی دیوار است. مرکز دیوار را در نظر بگیرید و آن نقطه را برای نصب تابلو انتخاب کنید. این اندازه به طور معمول یک و نیم متر ارتفاع تا سطح زمین دارد. تصویر باید در تیررس مخاطب باشد و نظر افراد را به خود جلب کند.

به ارتفاع و طول و عرض اجسام توجه کنید. ممکن است میز ناهارخوری بخشی از اپن خانه باشد یا میز ناهارخوری اختصاصی را برای سرو غذا بیشتر بپسندید. در هر کدام از این موارد ارتفاع میز و صندلی باید استاندارد باشد تا هنگام صرف غذا کاملا احساس راحتی کنید.

 

 

نقش مبلمان در چیدمان منزل

مبلمان نقش مهمی در چیدمان دکوراسیون منزل دارد. ارزش دارد که برای خرید مبل مناسب ساعت ها و روزها وقت صرف کنید. معمولا مبلمان با طراحی و رنگ منحصر به فرد خود در هر خانه اولین وسیله ای است که نظر مهمان ها را به خود جلب می کند. پس در انتخاب طرح و رنگ آن باید محتاط باشید. مبلمان وسعت زیادی دارد و رنگ آن بر سایر رنگ های موجود در خانه غلبه خواهد داشت. پس می تواند علاوه بر آنکه نقطه کانونی منزل باشد تم اصلی طراحی را هم به مخاطب نشان دهد.

فرش در چیدمان دکوراسیون منزل ایرانی یک عضو جدا نشدنی است. در مدرن ترین خانه ها نیز شما حداقل یک یا دو فرش را می بینید که خودنمایی می کند. فرش خانه را خانه می کند و به مخاطب نشان میدهد که شما به محیطی امن و آرام قدم گذاشته اید، جایی که خانه نام دارد و به گرمی از شما استقبال می شود.

هر چه قدر ابعاد فرش بزرگتر باشد شکوه و زیبایی خانه بیشتر به چشم‌ می آید. فرش ها باید در امتداد دیوار ها و کفپوش خانه باشند و کج انداخت آن چیزی به زیبایی فرش اضافه نمی کند. حتما پایه های مبل را از فرش ها فاصله دهید این کار علاوه بر زیبایی به بزرگتر نشان دادن فضا کمک می کند.

 

kyliefitts havenly theinside shelbynorwalk 23 2 1500x970 1 1024x662 - با اصول مهم چیدمان دکوراسیون منزل و سبک های مختلف طراحی آشنا شوید

دکوراسیون خانه های امروزی

 

نکات ساده اما مهم که در طراحی دکوراسیون منزل از دید شما پنهان می ماند

در چیدمان دکوراسیون منزل نکات ریزی وجود دارد که اگر از آن غافل بمانید طراحی شما ناقص به نظر می رسد. رنگ در طراحی خانه اهمیت زیادی دارد اما به طور مثال نباید فکر کنید انتخاب رنگ بنفش برای مبل، فرش، پرده، کفپوش و … جذابیت خانه شما را به رخ بیننده می کشد. به زبان ساده از همرنگ کردن تمام وسایل خانه خودداری کنید. ترکیب رنگ ها را بشناسید و هوشمندانه در قسمت های مختلف خانه از آن استفاده کنید.

برای تغییر چیدمان دکوراسیون منزل حتما لازم نیست که همه وسایل خانه را نو کنید. گاهی عوض کردن درب کابینت ها، دستگیره ها، کلید و پریز، رنگ آمیزی درب اتاق ها می تواند تحول بزرگی در خانه شما به وجود بیاورد.

به نظم و انضباط در چیدمان منزل اهمیت زیادی بدهید. در ناهمگون ترین سبک های طراحی حتی سبک بوهمیان یا کولی وار نظم خاصی دیده می شود که به زیبایی آن کمک کرده است. برای این کار از نظم دهنده ها، کمد دیواری های سراسری استفاده کنید. سیم های درهم و برهم وسایل برقی خانه شما را نازیبا نشان می دهد. می توانید سیم ها را در باکس مخصوص یا پوشش کابل قرار دهید.

قرار دادن وسایل دکوراتیو زیبا و تابلوهای منحصر به فرد و قاب عکس های خانوادگی شور و انرژی خانه شما را بالاتر می برد، اما وارد شدن به یک موزه که فقط اسمش خانه است نمی تواند چندان مورد پسند باشد. تعداد وسایل تزیینی را کم کنید و اگر به قاب عکس های خانوادگی علاقه زیاد دارید، یک دیوار را به عنوان گالری برای نصب قاب انتخاب کنید.

 

pittsburgh home tour couch art debe04c3 0220 horiz 1222 95f157f95a624918974430531e37a7d0 1024x682 - با اصول مهم چیدمان دکوراسیون منزل و سبک های مختلف طراحی آشنا شوید

استفاده از گیاهان در طراحی دکوراسیون

 

گل ها و گیاهان را در روح بخشیدن به چیدمان دکوراسیون  منزل دسته کم نگیرید وجود یک گلدان طبیعی از گیاه پوتوس می تواند حس و حال فوق العاده آرامش بخشی به خانه شما ببخشد. اما اگر گیاه طبیعی انتخاب کردید گل های مصنوعی را کنار بگذارید. وجود گلدان های مصنوعی از لطف و زیبایی گیاه طبیعی می کاهد.

 

بخش های گوناگون خانه در طراحی دکوراسیون منزل را در نظر بگیرید

چیدمان دکوراسیون منزل شما شامل بخش های مختلفی می شود. سالن پذیرایی، اتاق نشیمن، راهرو ورودی، اتاق خواب، آشپزخانه، تراس یا حیاط باید هماهنگی لازم را داشته باشد.

در سالن پذیرایی یا نشیمن بخش مهمی به اسم تی وی وال یا دیوار پشت تلویزیون وجود دارد. این قسمت را می توانید با آجر نسوز یا سنگ های کوچک براق یا کاغذ دیواری های سه بعدی طراحی کنید.

برای اتاق خواب ها اولین نکته حفظ نظم و ترتیب است. یک اتاق بهم ریخته اگر لوکس ترین وسایل هم درونش باشد مثل یک انباری به نظر می رسد. روی یک دیوار کمد دیواری سراسری کار کنید و برای وسایل دم دستی از عسلی و کشوهای آن استفاده کنید.

در حال حاضر در چیدمان دکوراسیون منزل آشپزخانه ها نقش مهمی دارند. طرحی که در خانه های امروزی اجرا می شود استفاده از میز جزیره به جای اپن و ایجاد آشپزخانه باز به جای بسته است. اما باید توجه داشته باشید که این نوع آشپزخانه ها فقط در تصویر زیبا هستند در زندگی روزمره آشپزخانه محل پر رفت و آمدی است و شلوغی آن هم امر اجتناب ناپذیری است.

بنابراین بهتر است برای آسایش و راحتی بیشتر با طرح های خلاقانه محیط آرامش بخشی را برای خود به وجود آوردید. تمیز و مرتب کردن آشپزخانه باز و آشپزخانه ای که روی یکی از دیوارهای سالن اجرا شده است اولین و بزرگترین دغدغه شما قبل از هر مهمانی خواهد بود.

 

wall decor ideas hbx120121inspoopener 001 copy 2 1649429676 1024x768 - با اصول مهم چیدمان دکوراسیون منزل و سبک های مختلف طراحی آشنا شوید

نحوه چیدمان منزل

 

بهترین بافت و فرم را در چیدمان منزل به سبک کلاسیک به کار ببرید

یکی از سبک های پرطرفدار در چیدمان دکوراسیون منزل سبک کلاسیک است. این سبک چیدمان لاکچری را در منزل شما به وجود می آورد و خانه شما با شکوه و مجلل نشان می دهد. سبک کلاسیک ابتدا در خانه های اشراف دیده میشد اما کم کم المان های مهم این سبک بین طبقات مختلف جامعه رواج پیدا کرد.

در سبک کلاسیک مبلمان های پر نقش و نگار و منبت کاری شده ی استیل جزو وسایل اصلی است. سرویس خواب نیز از همین طرح پیروی می کند. انتخاب رنگ های طلایی، گردویی، عنابی برای وسایل چوبی انتخاب مناسبی است.

فرش های پر تراکم با طرح های اسلیمی و سنتی در چیدمان دکوراسیون منزل چشم نواز و زیبا خواهند بود. بهتر است رنگ پرده را با رنگ غالب فرش یا یکی از ترکیب رنگ های مبلمان ست کنید. پرده ها باید از جنس ژاکارد، زربافت و مخمل باشند.

در چیدمان منزل به سبک کلاسیک وسایل تزیینی لوکس کاربرد فراوانی دارد. مجسمه های طلایی، گلدان های بزرگ لعابی، شمعدانی های نقره و تابلو فرش های نفیس این‌ فضا را پر تکلف نشان می دهد.

برای قرار دادن تلویزیون بخش مجزایی را در نظر بگیرید و از میز تلویزیون استفاده کنید. وجود مصنوعات چوبی مثل آینه و کنسول با رنگ های فندقی و کرم در راهروهای ورودی منزل ایده مناسبی است.

چیدمان دکوراسیون منزل با ظروف مسی و نقره ای یکی از ایده هایی است که برای تزیین منزل می توانید از آن کمک بگیرید.

 

نور نقش مهمی در خانه های سبک مدرن دارد

امروزه بیشتر افراد از چیدمان دکوراسیون منزل به سبک مدرن استقبال می کنند. زیرا سبکی است که اجرای آن هزینه معقولی دارد و وسایل آن در دسترس است.

در یک خانه مدرن با اتاق خواب های شیک و آشپزخانه ای به روز شما احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. در چیدمان مدرن از وسایل ضروری استفاده می شود. وسایل آشپزخانه توکار بوده و کمد ها و کابینت ها نقش مهمی در نظم دهندگی دارند. جنس کفپوش معمولا پارکت یا سرامیک می باشد و رنگ های خنثی مانند کرم یا طوسی برای آن انتخاب می شود.

 

0314254 scaled.jpg.optimal 1024x683 - با اصول مهم چیدمان دکوراسیون منزل و سبک های مختلف طراحی آشنا شوید

طراحی منزل مدرن

 

در یک فضای مدرن شیشه ها می توانند مرز بین فضای بیرونی و داخلی باشند و پله های استیل یا اکریلیک زیبایی و درخشش محیط را دو چندان کنند.

چیدمان دکوراسیون منزل کوچک با در نظر گرفتن قواعد سبک مدرن ایده مناسبی است. زیرا بازی نورها و رنگ ها در این سبک خانه کوچک شما را بزرگتر و دلبازتر نشان می دهد. در روز نور طبیعی با کمک پرده هایی از جنس حریر با آستر های نازک خانه شما را روشن می کند. در شب نور غیر متمرکز به کمک سیستم نوری هوشمند برقرار می شود. در سبک مدرن کنتراست نور کمتر می باشد و استفاده از آباژور و چراغ های دیواری تنها جنبه تزیینی دارد.

استفاده از مبلمان راحتی و اسپرت در سبک مدرن مرسوم است. طرح پتینه یکی از طرح های بسیار زیبایی است که می توان برای خرید فرش در نظر گرفت، حتی می توان کناره های پرده حریر را هم از جنس پتینه انتخاب کرد که چشم نواز و جذاب است.

 

 

سبک نئوکلاسیک چگونه به نیازهای شما در چیدمان دکوراسیون منزل پاسخ می دهد

سبک نئوکلاسیک یکی از متعادل ترین سبک هایی است که در چیدمان دکوراسیون منزل می توانید از آن بهره بگیرید. این سبک زیبایی و شکوه سبک کلاسیک را به شیوه ای مدرن به نمایش میگذارد. به این ترتیب دست شما در انتخاب وسایل و مبلمان منزل باز خواهد بود.

اشیاء کاربردی و خلاقانه در این فضا نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. اشکال هندسی با خطوط منحنی و شکسته می تواند جلوه زیادی داشته باشد. در این محیط شما می توانید از وسایل مورد علاقه خود مانند پیانو، تلسکوپ، ساعت پایه دار، سه پایه دوربین و… برای تزیین استفاده کنید.

 

apartment living room design ideas hbx040122nextwave 013 1656001210 1024x688 - با اصول مهم چیدمان دکوراسیون منزل و سبک های مختلف طراحی آشنا شوید

تغییر چیدمان منزل

 

نظم و ترتیب و قرینگی در سبک کلاسیک اهمیت زیادی دارد اما در اینجا شما می توانید خطوط نامتقارن را در وسایل لوکس و گرانقیمت به نمایش بگذارید.

سایه روشن نور در چیدمان دکوراسیون منزل به سبک نئوکلاسیک به خوبی دیده می شود. برای این کار علاوه بر سیستم‌ نورپردازی غیر متمرکز از آباژورهای خلاقانه، چراغ های دیواری، لامپ های حبابی و شیشه ای نیز استفاده می شود.

مبلمان استیل با پارچه های تک رنگ از جنس کتان در این فضا انتخاب مناسبی است. تابلوهای دیواری می توانند علاوه بر سبک رئال برشی از زندگی را به صورت انتزاعی نشان دهند.

با کمک استند میتوانید بخشی از خانه را به یک گلخانه کوچک تبدیل کنید بدون آنکه در استفاده از گیاهان افراط کنید. تعادل را در نظر بگیرید و از شلوغی بپرهیزید. خانه ها حتی در سبک های کلاسیک وقتی خلوت تر باشند این فرصت را در اختیار تمام المان های دکوراتیو قرار می دهند که به چشم بیایند.

 

 

جادوی رنگ ها در چیدمان دکوراسیون خانه شما

در چیدمان دکوراسیون منزل رنگ ها نقش مهمی را ایفا می کنند. به طور معمول یک رنگ به عنوان پس زمینه انتخاب می شود و ترکیب رنگ نزدیک به آن در سایر وسایل منزل دیده می شود. در تمام سبک های طراحی هارمونی رنگ ها باید رعایت شود. شاید شما به تنوع رنگی علاقه داشته باشید یا بخواهید سبک بوهمیان را برای چیدمان منزل خود به کار ببرید. اما در اجرای همین نوع سبک هم تناسب رنگ ها رعایت خواهد شد.

 

Modern Apartment Decor  - با اصول مهم چیدمان دکوراسیون منزل و سبک های مختلف طراحی آشنا شوید

انتخاب رنگ مناسب چیدمان منزل

 

استفاده از رنگ های صدفی، کرم، طلایی، زرشکی، قهوه ای، یشمی در سبک‌ کلاسیک رواج زیادی دارد. این رنگ ها با الهام از طبیعت حسی از ماندگاری و اصالت را در فضای کلاسیک منزل شما جاری خواهند کرد.

در دکوراسیون منزل مدرن معمولا رنگ های سفید، قارچی، خاکستری، طوسی به عنوان رنگ های پس زمینه در نظر گرفته می شوند و رنگ های قهوه ای روشن، آبی ملایم، زرد، سبز پاستیلی تکمیل کننده دکوراسیون خواهند بود.

در تلفیق سبک کلاسیک و مدرن و اجرای سبک نئوکلاسیک برای چیدمان دکوراسیون منزل شما می توانید از ترکیب رنگ های سفید، عاجی، کرمی، با رنگ های لاجوردی، فیروزه ای، زیتونی، سبز درباری، یاسی و … استفاده نمایید.

بازی رنگ ها بین اشیاء و وسایل مختلف ذهن مخاطب شما را درگیر می کند و ساعت های زیادی به زیبایی منزل شما خیره خواهند شد. پس از جادوی رنگ ها نهایت استفاده را ببرید و برای طراحی مبلمان، پرده، فرش، میز تلویزیون، ست جلو مبلی، عسلی، آینه و کنسول، بوفه های تزیینی، تختخواب، کابینت ها و… ترکیب رنگی درست را بشناسید.

 

 

خلاصه

همانطور که میدانید در چیدمان دکوراسیون منزل سبک های مختلفی قابل اجراست. سبک هایی مانند سبک کلاسیک، سبک مدرن، سبک نئوکلاسیک، سبک مینیمال، سبک روستیک، سبک بوهمیان و… از جمله سبک های طراحی است.

ما در اینجا از مهمترین سبک ها و نحوه چیدمان دکوراسیون منزل با شما سخن گفتیم. برای داشتن یک خانه زیبا و آرامش بخش ابتدا سلیقه خود را در نظر بگیرید. سپس با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید سبک مناسب طراحی را انتخاب کنید. در تهیه کردن وسایل و مبلمان میانه رو باشید. شاید پر کردن خانه با انواع و اقسام وسایل تزیینی و شیک برای شما یک رویای قابل دسترس باشد، اما قرار گرفتن در فضایی شلوغ و بی قاعده می تواند بسیاری از افراد را ناراحت کند.

 

T48JJmUYmgaVN6nenNzAG5 1024x596 - با اصول مهم چیدمان دکوراسیون منزل و سبک های مختلف طراحی آشنا شوید

چیدمان منزل کوچک

 

فکر کردن درباره چیدمان دکوراسیون منزل حس دلپذیری خواهد داشت اما برای آنکه در اجرا دچار مشکل نشوید و بودجه شما به هدر نرود بهتر است اصول این کار را بشناسید و با اهل فن مشورت کنید. کسانی که در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی منزل فعالیت می کنند ایده های جذابی را در اختیار شما قرار می دهند. این افراد با تجربه ای که کسب کرده اند تناسب رنگ ها و اندازه ها را به خوبی می شناسند و می توانند به شما برای رسیدن به خانه رویایی تان کمک کنند.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا