دانستنی های ملکی

کمیسیون املاک تهران در سال ۱۴۰۲

 

مقدمه

تهران پایتخت کشور پهناور ایران است. با توجه به پایتخت بودن استان تهران همواره بسیاری از افراد از شهرستان به این استان برای ادامه زندگی و یا کار سفر می کنند. برای این که بتوان در استان تهران اقامت داشت نیاز است تا اقدام به اجاره و یا خرید یک آپارتمان کرد. با توجه به بازار خوبی که کار خرید و یا اجاره ملک در تهران دارد، این روزها مشاوران املاک روزگار خوبی را سپری کرده و درآمد بالایی دارند.

اگر دوست دارید در مورد کمیسیون املاک تهران در سال ۱۴۰۲ اطلاعاتی به دست پیشنهاد می کنیم در این مقاله همراه ما باشید؛ چرا که قصد داریم در خصوص این موضوع صحبت کنیم.

 

who pays real estate commission 1024x576 - کمیسیون املاک تهران در سال ۱۴۰۲

کمیسیون املاک تهران

 

منظور از حق کمیسیون چیست؟

قطعا اگر تاکنون ملکی معامله نکرده باشید و یا تازه پا در مسیر مشاور املاک شدن گذاشته باشید، این سوال برایتان به وجود می آید که حق کمیسیون چیست. از آن جایی که مشاوران املاک نقش واسط دارند تا خریدار را به فروشنده و یا مستاجر را به موجر متصل کنند باید در ازای خدمتی که ارائه می دهند، مبلغی را دریافت کنند. در اصطلاح مشاوران املاک و عموم مردم این مبلغ با نام کمیسیون شناخته می شود. مبلغ کمیسیون از هر طرف معامله دریافت می شود و تنها یک طرف معامله ملزم به پرداخت آن نمی باشد.

هر ساله اتحادیه مشاوران املاک یک درصدی را برای کمیسیون در نظر می گیرد که به هنگام امضای قرارداد این مبلغ بر اساس نرخ مصوب مشخص می شود.

 

حق کمیسیون املاک تهران در سال ۱۴۰۲ و انواع آن

مشاوران املاک در معاملات مختلف بسته به ارزش هر ملک و نوع معامله کمیسیون های مختلفی را بر اساس نرخ های مصوبی که در هر سال اعلام می شود، از طرفین معامله دریافت می کنند. از طرف دیگر منطقه ای که قرار است در آن ملکی به فروش برسد و یا اجاره داده شود نیز می تواند بر روی مقدار کمیسیون تاثیر مستقیم بگذارد. بر اساس معاملاتی که در طی روز اتفاق می افتد درآمد مشاوران املاک مشخص می شود و هیچ مبلغ مشخصی را نمی توان به عنوان درآمد مشاوران املاک در روز و یا حتی ماه در نظر گرفت.

برای معاملات مختلف فرمول های مشخصی وجود دارد که بر اساس آن ها می توان حق کمیسیون را به صورت دقیق مشخص کرد. از مهم ترین معاملاتی که هر روزه در تهران شاهد انجام آن ها هستیم می توان به

  • حق کمیسیون رهن و یا اجاره ملک
  • حق کمیسیون برای رهن یک ملک
  • حق کمیسیون معاوضه ملک
  • حق کمیسیون برای فسخ قرارداد
  • حق کمیسیون مشارکت در ساخت یک ملک
  • حق کمیسیون خرید و یا فروش املاک

اشاره کرد.

 

در ابتدای هر سال در هر استان تعرفه حق کمیسیون توسط اتحادیه املاکان تهران مشخص می شود. برای محاسبه مقدار کمیسیون نیاز است تا از یک فرمول خاص استفاده کرد. نکته مهمی که باید آن را در نظر داشته باشید این موضوع است که کمیسیون اجاره ملک با کمیسیون فروش ملک و یا معاوضه دو ملک با یکدیگر متفاوت است.

مشاوران املاک قبل از این که قراردادی را میان دو طرف معامله منعقد کنند، مبلغ کمیسیون را مشخص می کنند تا طرفین معامله نسبت به آن مطلع باشند. یک نکته دیگری که باید آن را مد نظر قرار دهید این است که حتی در صورتی که بعد از معامله طرفین قصد فسخ را داشته باشند، باید هزینه ای جداگانه به مشاوران املاک پرداخت شود و طرفین نیز نمی توانند هیچ ادعایی در خصوص دریافت حق کمیسیون خود داشته باشند.

 

نحوه محاسبه کمیسیون املاک تهران برای  فروش ملک در سال ۱۴۰۲

در تهران به ازای فروش هر ملک ۰.۲۵ درصد ارزش آن به عنوان کمیسیون متعلق به بنگاه های املاکی است. جدا از این ۰.۲۵ درصد، ۹ درصد نیز تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده از طرفین معامله اخذ می شود.

با توجه به این تفاسیر ۰.۲۵ درصد ارزش ملک از فروشنده و ۰.۲۵ درصد ارزش ملک از خریدار تحت عنوان کمیسیون گرفته می شود. بسیاری از افراد این تصور را دارند که در کل باید ۰.۲۵ درصد ارزش ملک از دو طرف دریافت شود که این طور نیست.

به طور مثال برای یک ملک ۶ میلیاردی باید از فرمول زیر برای محاسبه مقدار کمیسیون استفاده شود.

۶.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ میلیارد تومان * ۰.۲۵ درصد = حق کمیسیون املاک

حق کمیسیون * ۹ درصد مالیات = مبلغ مالیات

جمع مبلغی که باید از هر طرف معامله دریافت شود با جمع این دو عدد به دست می آید.

 

نحوه محاسبه کمیسیون املاک تهران برای رهن و اجاره در سال ۱۴۰۲

۲۵ درصد مبلغ اجاره یک سال = حق کمیسیون

برای تبدیل رهن نیز کار سختی ندارید. در میان املاکیان هر ۱۰۰ میلیون تومان پول معادل ۳ میلیون تومان کرایه می باشد. با جمع اجاره بها یک سال و همچنین تبدیل پول پیش به اجاره می توانید متوجه این موضوع شوید که حق کمیسیون برای هر طرف معامله چقدر می باشد. البته ناگفته نماند ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز باید جداگانه محاسبه و به املاک پرداخت شود.

 

نحوه محاسبه کمیسیون املاک تهران برای رهن در سال ۱۴۰۲

برای این که بتوان حق کمیسیون از رهن یک ملک را مشخص کرد، نیاز است تا در ابتدا مبلغ کل رهن به اجاره تبدیل شود. برای تبدیل مبلغ رهن به اجاره هر ۱۰۰ میلیون پول پیش، ۳ میلیون تومان اجاره در نظر گرفته می شود. ۲۵ درصد مبلغی که از رهن به اجاره تبدیل شده به علاوه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده حق کمیسیون املاک می باشد.

البته فراموش نکنید کمیسیون اجاره و یا فروش تمامی ملک هایی که کاربری اداری، تجاری و مسکونی دارند به یک صورت محاسبه می شود و هیچ پیچیدگی خاصی در آن ها وجود ندارد.

برای تمدید قرارداد اجاره نیز باید یک مبلغی تحت عنوان کمیسیون به بنگاه های معاملاتی بابت زحماتی که می کشند، پرداخته شود. برای تمدید قرارداد اجاره یک دهم اجاره بها به عنوان کمیسیون در نظر گرفته می شود.

 

نحوه محاسبه کمیسیون املاک تهران برای معاوضه ملک در سال ۱۴۰۲

در بسیاری از مواقع ممکن است فرد به جای خرید یک ملک قصد تهاتر آن را با ملک دیگری داشته باشد. در این صورت در ۹۹ درصد مواقع، هیچ مبلغی میان خریدار و فروشنده رد و بدل نمی شود و تنها دو ملک با یک دیگر معاوضه می شوند. اتحادیه مشاوران املاک هیچ نرخ مصوبی را برای حق کمیسیون در نظر نگرفته است و اغلب این مورد به صورت توافقی میان سه طرف یعنی بنگاه های معاملاتی، خریدار و فروشنده مشخص می شود.

 

نحوه محاسبه کمیسیون املاک تهران برای فسخ قرارداد در سال ۱۴۰۲

در برخی مواقع ممکن است به دلایل مسائلی همچون پشیمان شدن یک طرف معامله، انصراف خریدار از خرید ملک، انصراف فروشنده از فروش ملک و یا به واسطه محقق نشدن یکی از شرایط لازم معامله، مشاور املاک مجبور به فسخ قراردادی که میان دو طرف بسته شده است، شود. در این حالت نیز طرفین معامله باید یک مبلغی را به بنگاه پرداخت نمایند. فسخ قرارداد هیچ تاثیری در مقدار کمیسیون ندارد و باید مبلغ کمیسیون به صورت تمام و کمال به مشاور املاک پرداخت شود.

به طور مثال اگر نوع قرارداد از نوع فروش باشد، باید ۰.۲۵ درصد از مبلغ عیان ملک تحت عنوان کمیسیون از هر دو طرف معامله دریافت شود. البته ناگفته نماند قوانین نانوشته بسیار زیادی در خصوص حق کمیسیون وجود دارد که طرفین معامله می توانند از آن ها برای جلب رضایت مشاوران املاک و فسخ قرارداد استفاده کنند.

قانون نانوشته اول این است که هر شخصی برای فسخ معامله پیش قدم شده است، باید کل کمیسیونی که از دو طرف معامله دریافت می شود را پرداخت نماید.

قانون نانوشته دوم این است که دو طرف معامله مشاوران املاک را در خصوص میزان کمیسیون راضی کنند و با مبلغ کم تری بنگاه قرارداد را فسخ نماید.

 

نحوه محاسبه کمیسیون املاک تهران برای مشارکت در  ساخت در سال ۱۴۰۲

حق کمیسیون قراردادهای مشارکت در ساخت کمی با سایر قراردادها متفاوت است. معمولا حق کمیسیون قراردادهای مشارکت در ملک بر اساس معیارهای مختلفی همچون موقعیت جغرافیایی ملک، سودی که از فروش ملک به دست می آید و… محاسبه می شود. مشاوران املاک با توجه به اشرافی که روی موقعیت جغرافیایی و سایر مسائل دارند ترجیح می دهند که کمیسیون مشارکت در ساخت را به صورت توافقی دریافت کنند.

اگر دوست دارید تا بر اساس عدد و رقم مقدار کمیسیون املاک تهران در حوزه مشارکت در ساخت را بدانید باید به شما بگوییم ۰.۲ درصد ثمن معامله باید به عنوان کمیسیون پرداخته شود. البته ناگفته نماند هزینه مورد نیاز برای ساخت یک ملک به قدری متغیر است که نمی توان یک صحبت قطعی در ارتباط با آن داشت.

 

calculator 1024x680 1 - کمیسیون املاک تهران در سال ۱۴۰۲

کمیسیون خرید خانه در تهران در سال ۱۴۰۲

 

وظیفه مشاور املاک در قبال طرفین قرارداد در چیست؟

همان طور که طرفین قرارداد در قبال مشاوران املاک وظیفه ای دارند و باید نسبت به رعایت مفاد قرارداد پایبند باشند، مشاوران املاک نیز باید یک سری از قوانین را رعایت کرده و به آن ها عمل کنند.

کل مفاد قرارداد باید به صورت شفاف و صریح به اطلاع طرفین معامله برسد و کوچک ترین شبهه ای در قرارداد وجود نداشته باشد.

مبلغ کمیسیون باید دقیقا مطابق با اصول و عرفی که توسط اتحادیه املاکان مشخص می شود دریافت شود. دریافت کمیسیون بیش تر از حد مجاز و عرف خلاف قوانین است.

مدیر بنگاه های معاملاتی به هنگام دریافت کمیسیون باید رسیدی مبنی بر دریافت این مبلغ را به هر دو طرف معامله بدهند. در این صورت یک رسمیتی به معامله بخشیده می شود و هر دو طرف خیالی آسوده را خواهند داشت.

بنگاه های معاملاتی باید از ۰ تا ۱۰۰ معامله در جریان باشند تا کوچک ترین اتفاقی که خارج از قوانین معامله ملک باشد میان خریدار و یا فروشنده رخ ندهد.

بنگاه های معاملات باید مجوز کسب و فعالیت داشته باشند تا بتوان به آن ها اعتماد کرد. در صورتی که قراردادی در بنگاه های معاملاتی که مجوز کسبی ندارند بسته شود، هیچ رسمیتی نخواهد داشت. همین مسئله باعث می شود تا در صورت بروز کوچک ترین مشکلی نتوان به مراجع ذی صلاح برای حل آن پناه برد. قبل از بستن هر قراردادی نسبت به این موضوع اطمینان حاصل نمایید تا مشکلی برایتان رخ ندهد.

با توجه به قانون جدید، تمامی قراردادهای ملکی باید دارای کد رهگیری باشند. در صورتی که قرارداد شما کد رهگیری نداشته باشد، از نظر قانونی فاقد اعتبار است. مشاوران املاک برای دریافت کد رهگیری نیز مبلغی به صورت جداگانه دریافت می کنند.

 

11816 1000x600 1 - کمیسیون املاک تهران در سال ۱۴۰۲

فرمول محاسبه کمیسیون املاک تهران

 

آیا کمیسیون املاک تهران با سایر شهرها متفاوت است؟

در گذشته های دور کمیسیون املاک در تمامی شهرها یکسان بود. در دهه اخیر این قانون اما توسط مسئولین ذی صلاح تغییر پیدا کرد. در حال حاضر کمیسیون املاک تهران در سال ۱۴۰۲ برای ۲۲ منطقه استان تهران به علاوه شهرستان های اطراف اعم از ری، شمیرانات، پاکدشت، رباط کریم، فیروز کوه، پیشوا، دماوند، شهریار، اسلامشهر، بهارستان و ملارد یکسان است. اگر در شهر دیگری قصد خرید و یا اجاره ملک را دارید می توانید حق کمیسیون را بر اساس مصوبه ای که اتحادیه مشاوران املاک مشخص کرده است، به دست آورید.

بسیاری از مشاوران املاک و بنگاه های معاملاتی ملک از قواعدی که برای آن ها در خصوص حق کمیسیون در نظر گرفته شده است، تخطی می کنند و مبلغ بیش تری را دریافت می کنند. در صورت مشاهده این مورد می توانید شکایات خود را به اتحادیه مشاوران املاک ببرند تا در اسرع وقت به آن ها رسیدگی شود.

 

 

پیشرفت علم و تکنولوژی به کمکتان آمده است.

قطعا افرادی که خیلی به مقوله خرید و فروش واقف نیستند، در محاسبه مقدار کمیسیونی که باید به بنگاه های معاملاتی بدهند ناتوان هستند. در گذشته هر مقدار کمیسیونی که توسط مشاور املاک مشخص می شد باید توسط طرفین معامله پرداخت می شد. علت این موضوع را می توان این مورد دانست که پیچیدگی های بسیار زیادی در حوزه محاسبات کمیسیون و مالیات وجود داشت و همه چیز مانند الان شفاف نبود.

 

 

  • محاسبه کمیسیون املاک توسط ربات های هوشمند

با پیشرفت علم و تکنولوژی و فراگیری اینترنت میان عموم مردم اما این روزها کار محاسبه کمیسیون راحت تر از همیشه شده است. بسیاری از وب سایت ها در کشور فعالیت دارند که می توانند، مقدار کمیسیونی که باید توسط شما به بنگاه های معاملاتی پرداخته شود را مشخص کنند. کافیست این وب سایت ها را پیدا کرده و اطلاعاتی که از شما خواسته می شود را تکمیل نمایید.

شاید برای شما این سوال به وجود آید که چطور می توان این وب سایت ها را پیدا کرد. در پاسخ باید بگوییم در موتور جستجوی گوگل عبارت ” محاسبه آنلاین کمیسیون املاک تهران در سال ۱۴۰۲ ” را سرچ نمایید. در این صورت می توانید لیستی از وب سایت هایی که در این زمینه فعالیت دارند را مشاهده نمایید.

بعد از ورود به این وب سایت ها، از شما یک سری اطلاعات خواسته می شود که باید به صورت دقیق آن ها را مشخص نمایید. بعد از گذشت چند ثانیه، مقدار کمیسیون به همراه مالیات بر ارزش افزوده بر روی صفحه نمایش گوشی و یا لپ تاپ شما ظاهر می شود.

البته نکته مهمی که نیاز است آن را مد نظر قرار دهید، این موضوع است که در ۱۰۰ درصد مواقع این فرمول ها نمی توانند عملکردی درست را داشته باشند. با این تفاسیر اما این ربات ها برای افرادی که اطلاعات زیادی در این خصوص ندارند، بسیار مفید هستند و می توانند یک دید کلی نسبت به مقدار کمیسیونی که باید برای هر قرارداد پرداخته شود را داشته باشند.

 

 

  • محاسبه کمیسیون املاک به صورت دستی

اگر حساب گر هستید و می خواهید کوچک ترین اشتباهی در روند محاسبه کمیسیون به وجود نیاید، می توانید به جای استفاده از ربات های هوشمند به صورت دستی اقدام به محاسبه کمیسیون نمایید. برای این که به صورتی دستی توانایی محاسبه کمیسیون را داشته باشید، کافیست این مقاله را به دقت مطالعه نمایید. در ابتدای مقاله فرمولی که باید برای محاسبه هر قراردادی از آن استفاده شود به صورت واضح و صریح نوشته شده است.

 

 

سوالات متداول

قطعا یک سری از سوالات هستند که بین عمده افراد عمومیت دارند. در این قسمت از مقاله قصد داریم به این سوالات متداول پاسخ دهیم.

آیا تمامی مشاوران املاک مطابق عرف بازار اقدام به دریافت کمیسیون می کنند؟

بله. در صورتی که بنگاه معاملاتی از این قوانین تبعیت نکند می توانید با شمار ۷۳۳۴ برای ثبت تخلف تماس بگیرید. مسئولین در سریع ترین زمان ممکن نسبت به پیگیری تخلف اقدامات لازم را انجام می دهند.

برای دانستن تعرفه کمیسیون در شهر خودم چه کاری باید انجام دهم؟

معمولا در ابتدای هر سال مقدار کمیسیون برای هر قراردادی مشخص می شود. با مراجعه به اتحادیه املاک شهر خود می توانید متوجه این مورد شوید.

آیا کل مبلغ کمیسیون باید به صورت یکجا پرداخته شود؟

این مورد یک امری توافقی است که باید میان بنگاه معاملاتی و طرفین معامله مشخص شود.

 

 

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد کمیسیون املاک تهران در سال ۱۴۰۲ صحبت شد. اگر دوست دارید تا کار شما به بهترین حالت ممکن انجام شود، باید تنها با بنگاه های معاملاتی معتبر و خوش نام در شهر خود در ارتباط باشید. در این صورت دیگر جای هیچ شکی برای شما از بابت قانونی بودن معاملات وجود نخواهد داشت.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا