تهران شناسی

کیفیت آپارتمان در تهران

شهرداری تهران به واسطه کارشناسان خبره خود اقدام به بررسی و تحقیق در ارتباط با وضعیت ساخت و ساز آپارتمان در تهران کرده و از جوانب مختلف اقدام به بررسی کیفی آن ها در سراسر شهر بزرگ تهران کرده است. به گفته شهرداری تهران شاخص کیفیت آپارتمان در تهران را می توان بر اساس مصالح ساختمانی و سازه فلزی به کار رفته در آن مورد ارزیابی قرار داد. بر طبق این شاخص این کارشناسان خبره اقدام به دسته بندی آپارتمان در تهران در سه رده با دوام، نیمه با دوام و کم دوام کرده اند.

 

ساختمان های بادوام و معماری آن ها

از نظر کارشناسان شهرداری تهران با توجه به اقلیم و قرار گیری در گسل و مسائل تاثیر گذار دیگر در حال حاضر دو نوع سیستم سازه ی بتن آرمه و اسکلت فلزی از جمله با دوام ترین ها هستند که در ساخت آپارتمان با کیفیت در تهران به کار گرفته شده اند.

آمارها نشان می دهد که در سال ۱۳۷۵ بیشترین درصد ساختمان هایی که دارای اسکلت فلزی بودند مربوط به نواحی غربی و البته برخی از مناطق مرکزی تهران بوده است. یعنی بیشترین درصد مقاوم ترین آپارتمان در تهران متعلق به نواحی غربی و مرکزی تهران بوده و در شمال تهران نسبت به نواحی جنوبی در صد ساختمان هایی که در ساخت آن ها از اسکلت فلزی استفاده شده بود بیشتر بود.

عکس زیر نمایی از درصد ساختمان هایی را نشان می دهد که در سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ در ساخت آن ها از اسکلت فلزی استفاده شده است:

 

 

همچنین در جای دیگری آمارها نشان می دهد که در سال های ۱۳۷۵ بیشترین درصد از ساختمان هایی که در ساخت آن ها از بتن آرمه استفاده شده است مربوط به آپارتمان ها در نواحی شمال غربی بوده است که درصدی حدود ۲۲ تا ۳۶ درصد بوده است و در شمال شرقی تهران نیز ۸ تا ۲۲ درصد اما همچنان در قسمت های جنوبی کم دوام ترین ساختمان ها به چشم می خورده اند چرا که در ساخت آنها کم ترین درصد بتن آرمه به کار رفته است. عکس زیر نمایی رنگی از درصد آپارتمان در تهران است که در همین سال ها از بتن آرمه در ساخت آن ها استفاده شده است.

 

 

اما با توجه به آمارها در سال ۱۳۸۵ حدود ۷۳ تا ۷۶ درصد آپارتمان در تهران و در بخش های شرقی دارای اسکلت فلزی هستند و در نواحی غربی حدود ۶۸ تا ۷۳ درصد و درصدی کمی در حدود ۳۹ تا ۴۷ درصد آپارتمان در شمال غربی تهران از اسکلت فلزی در ساخت آپارتمان ها استفاده کرده اند و تا این زمان نیز ادامه داشته است.

عکس زیر نشان دهنده درصد آپارتمان با کیفیت در تهران است که در سال ۱۳۸۵ به بعد در ساخت آن ها از اسکلت فلزی استفاده شده است:

 

 

طبق آمارها در نواحی شمالی تهران درصد ساختمان هایی که از بتن آرمه در ساخت آن ها استفاده شده است نسب به سایر نقاط تهران بیشتر است و همچنان جنوب تهران و البته جنوب شرقی تهران کم ترین درصد آپارتمان با کیفیت در تهران را شامل می شده اند که با بتن آرمه مقاوم سازی شده باشند. تصویر پایین نشان دهنده آماری از آپارتمان در تهران از سال های ۱۳۸۵ به بعد می باشد که از بتن آرمه در ساخت آن ها استفاده شده است.

 


ساختمان های نیمه با دوام و معماری آن ها

در جای دیگر این کارشناسان اعلام کرده اند که از جمله ساختمان هایی که در رده نیمه با دوام ساختمان ها موجود در سطح شهر بزرگ تهران قرار می گیرند ساختمان هایی هستند که در ساخت آن ها از اسکلت نیمه فلزی، تیر آهن و آجر، تیر آهن و سنگ، سنگ و چوب، چوب و فلز و آجر و خشت استفاده شده است. آمارهای گرفته شده توسط شهرداری تهران نشان می دهد که در استان تهران به طور تقریبی ۶۰ درصد و در نقاط شهری تهران بزرگ مقدار تقریبی 1/33 در صد از آپارتمان در تهران از اسکلت نیمه فلزی استفاده کرده و در رده نیمه با دوام قرار دارند.

طبق آمارهای نشان داده شده شهرداری تهران در سال های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ تمرکز آپارتمان در تهران با ساخت نیمه مقاوم بیشتر در نواحی جنوب غربی بوده چرا که در ساخت این آپارتمان ها از آجر و آهن استفاده شده است. در سال های ۱۳۸۵ به بعد نیز به همین ترتیب بوده فقط این نواحی کمتر شده است.

تصویر زیر نمایی رنگی از درصد آپارتمان نیمه بادوام در تهران در بین سال های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ می باشد که در ساخت آن ها از آجر و آهن استفاده شده است:

 

 

تصویر زیر نشان دهنده در صد آپارتمان در تهران از سال های ۱۳۸۵ تا کنون است که در ساخت آن از آجر و آهن استفاده شده است:

 

 

سن آپارتمان در تهران

از جمله موارد دیگری که می تواند نشان دهنده کیفیت فعلی ساختمان باشد سن ساخت بنا است که شهرداری تهران در آمار گیری دیگری اقدام به برآورد ساختمان ها با سن های مختلف کرده تا تشخیص بهترین مکان برای زندگی و البته هزینه خرید مسکن آسان تر باشد. از سال های ۱۳۸۵ تا کنون درصد آپارتمان در تهران با سن های ۳۰ سال و ۲۰ سال و ۱۰ سال و کمتر و ۵ سال و کمتر به ترتیبی است که در نمودار های زیر نشان می دهد:

 

درصد آپارتمان در تهران با ۳۰ سال سن

 

 

همان طور که می بینید درصد آپارتمان در تهران با سن ۳۰ سال در شمال غربی تهران نسبت به سایر نقاط تهران کمتر است.

درصد آپارتمان در تهران با ۲۰ سال سن

 

 

همان طور که قابل رویت است نواحی شمال غربی بیشترین درصد ساختمان هایی را شامل می شوند که دارای ۲۰ سال سن هستند.

آپارتمان در تهران با سن ۱۰ سال و کمتر

 

 

همان طور که ملاحظه می کنید نواحی شمال غربی و شمال شرقی دارای جوان ترین بناهای هستند.

آپارتمان در تهران با سن ۵ سال و کمتر

عکس زیر نمایی از درصد آپارتمان در تهران است سن آن ها ۵ سال و کمتر است.

 

 

این تصویر نشان دهنده این است که بیشترین ساخت و سازها در سال های اخیر در نواحی شمال غربی و شمال شرقی و جنوب غربی و مرکز تهران صورت گرفته است.

اما شهرداری تهران در نمودار دیگری درصد کیفیت آپارتمان در تهران را بر حسب مناطق تهران به خوبی نشان می دهد.

 

 

نقش سامان ۷۲۴ در انتخاب آپارتمان با کیفیت در تهران

سامان ۷۲۴ به موجب دارا بودن کارشناسان خبره در امر تعیین کیفیت آپارتمان در تهران به بررسی کیفی ساختمان از هر لحاظ با شواهد موجود پرداخته و به شما بر خلاف مشاوران املاک دیگر که قادر به در اختیار گذاشتن آماری از این قبیل نبوده و به گفتن سن ساختمان اکتفا می کنند به شما در انتخاب بهتر آپارتمان با کیفیت در تهران کمک خواهند کرد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا