تهران شناسی

برای گردشگری در منطقه یک تهران به کجاها سربزنیم!

 

تهران به ۲۲ منطقه جغرافیایی مختلف تقسیم بندی شده است؛ منطقه یک در شمال شرقی تهران یکی از بهترین و پرطرفدارترین مناطق شهری است. این منطقه زیبا به واسطه خانه باغ ها و هوای خنک و دلپذیری که دارد از دیرباز مورد توجه اهالی تهران بوده است. امروزه با گسترش فضاهای شهری و افزایش ساخت و ساز، مراکز گردشگری تجاری و تفریحی زیادی در این منطقه تمرکز یافته اند و جاذبه های مدرنی برای آن ایجاد کرده اند. این روزها گردشگری در منطقه یک تهران جذابیت های خودش را دارد.

شاید برایتان جالب باشد که منطقه یک تهران تنها منطقه شهرداری است که جزء شهرستان تهران نیست بلکه زیر شاخه ای از شهرستان شمیرانات است. منطقه ۱ تهران بخشی است که در ارتفاعات شمالی تهران واقع شده و از شمال به کوههای البرز، از جنوب به بزرگراههای صدر ، شهید چمران، از شرق به پارک جنگلی قوچک و جاده لشکرک و از غرب به رودخانه خروشان درکه منتهی می شود.

شمیران به طور کلی به معنای جای بلند است و یکی از فرمانداریهای تهران به شمار می رود. شمیران از شرق به لواسان و دماوند و از غرب به سولقان، کن و کرج محدود می شود. تجریش مرکز شهرستان شمیرانات است که امروزه نقش بازار اصلی خرید منطقه را دارد و آخر هفته ها نیز میزبان کوهپیمایانی است که قصد تفرج در مناطق کوهستانی تجریش را دارند.

شهر تهران این روزها با شلوغی و دود و دم با مشکلات زیادی مواجه شده است اما در گردشگری در منطقه یک تهران این مزیت وجود دارد که با گشت و گذار در ارتفاعات منطقه دربند، کلکچال ،تو چال و دارآباد و…. می توان با لذت بردن  از هوای دلپذیر، طبیعت کوهستانی و چشم انداز رودخانه ها، شلوغی شهر را کلا از یاد برد.

اختیاریه، ازگل، جماران، ولنجک، اوین، جماران، قیطریه، سوهانک، زرگنده، تجریش، دزاشیب و نیاوران جزء مناطق معروف و قدیمی منطقه یک هستند و به دلیل اینکه امکانات شهری و رفاهی بسیار خوبی دارند مورد اقبال تهرانی ها برای سکونت شهری و ییلاقی قرار گرفته اند. با بالا گرفتن ساخت و سازهای تجاری، مجتمع های خرید بزرگ و جدید مانند ارگ تجاری تجریش و مرکز خرید پالادیم، این منطقه به یک قطب گردشگری در  تهران مبدل شده است. این منطقه همچنین با گسترش خطوط متروی قیطریه، قائم، نوبنیاد، تجریش و صدر دسترسی بهتری پیدا کرده است.

اگر اهل طبیعت گردی و کوه نوردی باشید گردشگری در منطقه یک تهران سوپرایزهای جالبی برایتان دارد. مکان هایی مانند کلکچال، دربند، توچال ، دارآباد و درکه بهترین مناطق برای گردشگری هستند. پارک جمشیدیه بوستانی با زیبایی وصف ناپذیر طبیعی و خیره کننده که در فصول مختلف سال زیبایی های طبیعت را بهتر از هر مکانی دیگری در شهر به تصویر می کشد. از ویژگی های منحصر بفرد این پارک وجود فضای کوهستانی و آب نماهای سنگی و آبشارهای بزرگ و مجاورت آن با مناطق کوهستانی است.

این پارک در مسیر اصلی صعود به بلندیهای پناهگاه کلکچال قرار گرفته است. در گردشگری در منطقه یک تهران گشت و گزار در پارک نیاوران و پارک زیبای قیطریه را فراموش نکنید.

 

کوهپیمایی دربند را از دست ندهید

گردشگری در منطقه یک تهران قطعا با کوهپیمایی دربند تکمیل می شود. با طی کردن مسافت کوتاهی از میدان تجریش و رسیدن به میدان دربند می توانید یک روز دل انگیز را در هوای خنک و تازه ارتفاعات دربند همراه با مشاهده آبشارها و رودخانه بگذرانید. مسیر کوهپیمایی در دربند از میدان مجسمه دربند آغاز شده و در دل رشته کوههای البرز ادامه پیدا می کند.

اگر در گردشگری در منطقه یک تهران کمی حوصله به خرج دهید و از کوهپیمایی خسته نشوید، در ادامه مسیر به یک آبشار دو قلو می رسید که در ارتفاع ۲۷۰۰ متری واقع شده است و تماشای آن کاملا شما را سر ذوق می آورد. پس از گذشت مدت زمانی به پناهگاه شیر پلا می رسید که در این مکان امکانات رفاهی مانند رستوران، خوابگاه، بوفه و انواع و اقسام غذاها و نوشیدنیها خستگی مسیر را از تن تان بیرون می برد.

اگر مسیر شیر پلا را باز هم ادامه بدهید به ارتفاعات توچال می رسید که به بام تهران شهرت دارد. مسیر دیگری هم برای رسیدن به توچال وجود دارد و آن تله کابین ولنجک است که شما را تا ایستگاه هفتم می برد و از آنجا می توانید به توچال دسترسی پیدا کنید و گردشگری در منطقه یک تهران را تا بالاترین قله ها ادامه دهید.

جالب است که بدانید ارتفاع ایستگاه توچال از سطح دریا ۳۷۰۰ متر است. اگر گردشگری در منطقه یک تهران  در فصل زمستان باشد می توانید از پیست اسکی توچال هم لذت ببرید و تابستانها هم می توان با گذراندن یک شب نشینی حسابی با همراهان و دوستان سفر را خاطره انگیز کرد.

 

darakeh neighborhood 2 original  2x  1024x683 1 - برای گردشگری در منطقه یک تهران به کجاها سربزنیم!

 

کوهپیمایی در درکه هم حال و هوای خودش را دارد

مسیر کوهپیمایی درکه هم مانند دربند و کلکچال از جذابیت خاصی برای خوش گذرانی های آخر هفته اهالی تهران برخوردار است.  در گذر از مسیر درکه برای رسیدن به ارتفاعات از حاشیه رودخانه ای عبور می کنید که در تمام سال جاری است و تنها میزان آب آن در نوسان است. در انتهای مسیر کوهپیمایی درکه به پلنگ چال می رسید که امکانات اقامتی برای شما فراهم است. پناهگاه پلنگ چال در ارتفاع ۲۵۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و یک مقصد عالی برای گردشگری در منطقه یک تهران است.

Ski Events 6360056b 1024x768 1 - برای گردشگری در منطقه یک تهران به کجاها سربزنیم!

 

پیست اسکی شمشک را از دست ندهید

پیست اسکی شمشک تنها ۵۸ کیلومتر از شمال شرق تهران فاصله دارد و در ارتفاع ۳۶۰۰ متری سطح آبهای آزاد قرار دارد. نگران نباشید پیست شمشک کاملا مجهز است و هتل و مهمانپذیر و رستوران برای گذراندن اقامتی به یاد ماندنی را فراهم کرده است. گردشگری در منطقه یک تهران با بازدید از پیست اسکی شمشک سفر شما را لذت بخش تر می کند.

 

شهر اوشان

در گردشگری در منطقه ۱ تهران در شمال غربی جاده سرسبز و زیبای لشکرک ۱۵ کیلومتر که حرکت کنیم به شهر اوشان می رسیم. اوشان به دلیل آب و هوای مطبوع و خنکی که دارد به یکی از پاتوق های اصلی مردم شمیران و ساکنان پایتخت می باشد.

 

دیدنی های دارآباد

دارآباد نام یکی از روستاهای اطراف شهر بود که در حال حاضر یکی از محله های اصیل و باصفای تهران است. جالب است که بدانید پزشکان فرانسوی برای بهبودی بیماری آسم مظفرالدین شاه به او پیشنهاد دادند در این منطقه زندگی کند که البته در گذشته این منطقه انبوه از درخت بود. این روزها هم محله دارآباد هنوز هم صفای گذشته را دارد و آنچنان درگیر مدرنیته و دود و دم نشده است. این منطقه به دلیل طبیعت زیبا و ارتفاعات سرسبزی که دارد به عنوان یکی از مقاصدگردشگری در منطقه یک تهران و مسیر کوهپیمایی انتخاب می شود.

در منطقه دارآباد علاوه بر بازدید از موزه حیات وحش می توانید از پارک دارآباد که تنها پارک ساحلی تهران است دیدن کنید. در طراحی و معماری این پارک ۱۰۰۰ متری از پارک ساحلی زاینده رود ایده گرفته شده است.

 

گردشگری در منطقه یک تهران در پارک نیاوران

پارک نیاوران در گذشته به نام صاحبقرانیه معروف بود. این پارک در جنوب کاخ نیاوران واقع شده است. در حوالی میدان نیاوران مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران واقع شده که حدود ۱۱ هکتار وسعت دارد و بنای آن را به زمان فتحعلی شاه قاجار نسبت داده می شود. در گذشته در این باغ نیزاری وجود داشت و به همین خاطر این منطقه به نی آوران مشهور بود و بعدها به نیاوران امروزی تغییر کرد.

پس از دوران حکومت فتحعلی شاه، محمد علی شاه بنای جمع و جور و ساده ای در این باغ ایجاد کرد و به دنبال آن ناصرالدین شاه با احداث کاخ صاحبقرانیه، شکوه و زیبایی این باغ را دو چندان کرد. کوشک احمد شاهی هم آخرین بنایی بود که به دست قاجارها به این مجموعه تاریخی مجلل اضافه شد. در نهایت محمد رضا پهلوی بنایی اختصاصی و مدرن تر برای خود و خانواده اش بنیان گذاشت و به آن مجموعه بنای سلطنتی اکتفا نکرد.

 

بازار تجریش1 1024x683 1 - برای گردشگری در منطقه یک تهران به کجاها سربزنیم!

 

دیدنی های بازار تجریش

تجریش بیشتر بخاطر وجود مقدس امامزاده صالح(ع) معروف است اما پس از زیارت، گشت و گزار در بازار تجریش خاطره به یاد ماندنی برایتان ایجاد خواهد کرد.  می توانم به شما اطمینان بدهم که در ادامه گردشگری در منطقه یک تهران، بازدید از این منطقه با حال و هوای شاد و عجیبی که دارد بارهای دیگر شما را به این حال و هوا خواهد کشاند. این بازار سنتی و قدیمی با معماری و بنای تاریخی منحصر بفردی که دارد و همجواری آن با مجموعه امامزاده و مسجد، بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

گردشگری در منطقه یک تهران برای طرفداران آثار تاریخی و میراث گذشتگان شگفتانه های جذابی مانند کاخ سعد آباد و کاخ نیاوران و موزه های متعدد دارد که از غنای تاریخی زیادی برخوردارند.

 

موزه حیات وحش دارآباد

در مسیر گردشگری در منطقه یک تهران از موزه حیات وحش دارآباد حتما دیدن کنید. بخصوص افرادی که علاقه زیادی به طبیعت و محیط زیست و حیوانات دارند می توانند در این محل با انواع گونه های موجودات زنده و چگونگی محیط زندگی و زیستگاههای آنها آشنا شوند.

 

13399234516921216917268382402215324413973 1024x684 1 - برای گردشگری در منطقه یک تهران به کجاها سربزنیم!

 

کاخ باشکوه سعد آباد

در گردشگری در منطقه یک تهران به مجموعه باشکوه کاخ موزه سعد آباد با وسعتی در حدود ۱۱۰ هکتار می رسیم که با فضای باز بسیار سرسبز و دلنشین ۱۸ کاخ کوچک و بزرگ در خود دارد. شما می توانید علاوه بر لذت بردن از فضای باز، از موزه های این مجموعه با ارزش تاریخی دیدن کنید.

 

باغ فردوس

باغ فردوس یک مجموعه بسیار زیبای هنری و تاریخی است که احتمالا خاطرات زیادی را از صحنه های فیلم هایی که مشاهده کرده اید پیش رویتان خواهد آورد. یک باغ منحصر بفرد و ارزشمند که فرصتی را برای قدم زدن در فضایی سرسبز و انبوه از درختان کهن در کنار گچبری های زمان قاجار به شما هدیه می دهد. باغ فردوس در انتهای خیابان ولیعصر و نرسیده به تجریش قرار دارد و با کافی شاپها و رستورانهای شیک و متفاوتش خاطره ای زیبا برای یک روز گردشگری در منطقه یک تهران برایتان به وجود می آورد.

 

خانه موزه دکتر حسابی 1024x683 1 - برای گردشگری در منطقه یک تهران به کجاها سربزنیم!

 

موزه پروفسور حسابی

در شمیران و در منطقه تجریش خانه ای وجود دارد که در سال ۷۲ تبدیل به موزه وسایل شخصی مدارک علمی و تحصیلی دکتر حسابی شد. اگر از آن گونه افرادی هستید که به مفاخر و شخصیت های بزرگ و زندگینامه شان علاقه دارید می توانید از این محل دیدن کنید و در ضمن عکسهای قدیمی پروفسور حسابی و افتخاراتش را مشاهده کنید.

 

لواسانات و رودبار قصران

لواسانات و رودبار قصران هم مانند شهرهای ییلاقی مانند فشم ، میگون و اوشان روستاهای کوهستانی و مرتفع و بسیار سرسبز و خرم هستند که با طبیعت بکر و رویایی که دارند شما را در مسیر گردشگری در منطقه یک تهران مبهوت خواهند کرد.

منطقه ۱ تهران جاذبه های فراوانی دارد که اینها بخش هایی از تفریحگاهها و مراکز تاریخی و گردشگری آن است. برای گردشگری در منطقه یک تهران به یک برنامه ریزی سفر چند روزه نیاز دارید تا بتوانید همه زیباییهای منطقه را ببینید. هرچند که هنوز هم مکانهای ناشناخته زیادی در این منطقه وجود دارد که گردشگران را غافلگیر می کند. پس فرصت را از دست ندهید و با سفر به تهران، به این منطقه پرطرفدار تهران و به قولی محله های بالای شهر سری بزنید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا