فناوری املاک

گرمایش از کف را چگونه باید انجام داد؟

 

مقدمه

یکی از مشکلات متداولی که همواره برای بسیار از افراد در فصول سرد سال مانند زمستان به وجود می آید، موضوع گرم کردن محیط منزل می باشد. در برخی از مناطق شمالی کشور در فصل زمستان و پاییز شاهد سرمای طاقت فرسا و استخوان سوزی هستیم که مشکلات بسیار زیادی را برای ساکنان این مناطق وجود می آورد.

برای حل مشکل گرمایش منزل راه حل های بسیار زیادی وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد. در میان تمامی این راه حل ها اما سیستم گرمایش از کف می تواند یک گزینه ایده آل برای بسیاری محسوب شود. اگر دوست دارید در خصوص این موضوع اطلاعاتی را کسب کنید تا بتوانید توسط آن از این سیستم برای گرمایش منزل خود استفاده نمایید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

Riscaldamento a pavimento 1 1024x683 - گرمایش از کف را چگونه باید انجام داد؟

گرمایش از کف

 

گرمایش از کف چیست؟

در گذشته های دور برای گرم کردن یک محیط نیاز بود تا از بخاری و سایر سیستم های گرمایشی استفاده کرد. یکی از بزرگ ترین ایراداتی که به این روش گرم کردن محیط خانه وارد بود، موضوع هدر رفت انرژی و البته گرم نشدن محیط خانه آن طور که باید و شاید بود. با استفاده از سیستم های گرمایشی قدیمی محیط به شکلی یکنواخت گرم نمی شد و کانون گرما تنها در محلی که بخاری در آن قرار داشت، بود. برای واحدهای مسکونی و آپارتمانی موضوع هدر رفت انرژی یک مسئله مهم و حیاتی محسوب می شد. در این جا بود که ساکنین واحدهای مسکونی رو به استفاده از سیستم گرمایش از کف آوردند.

در حال حاضر از مشتریان پر و پا قرص این سیستم گرمایشی را می توان کشورها اروپایی و آمریکایی دانست. علت این موضوع را می توان این مورد دانست که در کشورهای اروپایی و آمریکایی منابع انرژی مانند نفت و گاز محدود است و این کشورها باید به دنبال پیدا کردن بهترین راه ها برای صرفه جویی در مصرف انرژی باشند.

در این سیستم گرمایشی، انتقال گرما به شکلی کاملا نامحسوس و به صورت تشعشعی-تابشی می باشد. همین مسئله باعث می شود تا علاوه بر گرم شدن یک محیط به شکلی یکنواخت و ایده آل، از هدر رفت انرژی گرمایشی نیز جلوگیری شود.

 

 

اجرای سیستم گرمایش از کف به چه صورتی است؟

افرادی که در خصوص سیستم گرمایش از کف اطلاعاتی ندارند، ممکن است این تصور را داشته باشند که پیاده سازی این سیستم گرمایشی کاری ساده است و هر شخصی توانایی انجام این کار دارد. در صورتی که این طور نیست برای اجرای این کار نیاز است تا یک سری از مراحل طی شود تا کار به بهترین شکل ممکن صورت گیرد.

به جرات می توانیم این موضوع را بیان کنیم که حتی مهندسان باتجربه و خبره باید در ابتدا طرح خود را بر روی کاغذ بیاورند و سپس بر اساس نقشه ای که در ذهن دارند، کار خود را پیش ببرند.

برخی از مهندسان ماهر این تصور را دارند که بدون پیاده سازی ایده های خود بر روی کاغذ می توانند این کار را انجام دهند. در صورتی که این یک تفکر کاملا غلط و اشتباه می باشد؛ چرا که بدون آوردن ایده بر روی کاغذ نمی توان آن طور که باید و شاید کار را پیش برد.

 

 • محاسبات و نقشه کشی

برای این که بتوان فرایند روند کار را با جزئیات و البته نظم و ترتیب انجام داد، نیاز است تا در ابتدا ایده ای که در ذهن دارید را پیاده سازی کنید. به این صورت دقیقا می دانید در هر مرحله از کار باید چه کاری را انجام دهید. این اما تنها مزیت محاسبات و نقشه کشی نمی باشد؛ چرا که به این وسیله می توان متوجه این موضوع شد که باید چه متریالی را برای ساخت این سیستم گرمایشی به کار گرفت.

 

c73679b66b9d6d93d37429778b538fa347659451 1678272825 c0935ab1 1920x1280 1 1024x683 - گرمایش از کف را چگونه باید انجام داد؟

نصب گرمایش از کف

 

 • آماده سازی متریال اولیه

برای این که بتوان گرمایش از کف را انجام داد، نیاز است تا در محل مورد نظر یک سری وسایل قرار داد. از مهم ترین این وسایل می توان به فوم، لوله، جعبه کلکتور و.. اشاره کرد. زمانی که متریال اولیه را خریداری کردید، نوبت به اجرا و پیاده سازی آن می رسد.

 

 • نصب متریال در محل مورد نظر

بعد از این که متریال مورد نظر خریداری شد، نوبت به نصب آن ها در محل مورد نظری که در مرحله اول روی کاغذ آورده اید، می رسد. در ابتدای کار نیاز است تا فوم ها بر روی زمین و در محل مورد نظر خوابانده شوند. بعد از انجام این کار حال نوبت به نصب لوله های گرمایشی می رسد.

با انجام این سه مرحله محل مورد نظر شما مجهز به سیستم گرمایش از کف خواهد بود. سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کند این موضوع است که اجرای این سیستم گرمایشی چقدر زمان می برد؟ در پاسخ باید بگوییم انجام این کار از ۰ تا ۱۰۰ در حدود ۳ الی ۵ روز زمان بر می باشد.

 

AdobeStock 516029639 1024x683 - گرمایش از کف را چگونه باید انجام داد؟

استفاده از سیستم های گرمایشی

 

 

انواع سیستم های گرمایش از کف

سیستم های گرمایش از کف خود دارای سه زیر مجموعه هستند که هر شخص با توجه به نیازی که دارد می تواند یکی از آن ها را انتخاب نماید.

 • گرمایش از کف با نیروی الکتریسیته
 • گرمایش از کف با آب گرم
 • گرمایش از کف با هوای گرم

انتخاب نوع سیستم گرمایشی یک چیز سلیقه ای است و هر کس باید با توجه به نیازی که دارد این مورد را مشخص نماید. برای این که بدانید کدام روش گرمایشی می تواند برای شما یک انتخاب مناسبی باشد، نیاز است تا در ابتدا یک نیازسنجی نسبت به خواسته خود داشته باشید. البته مشورت کردن با افراد آگاه در این زمینه نیز می تواند به شما کمک کند.

 

مزایای سیستم گرمایش از کف

به جرات می توانیم این موضوع را بیان کنیم که اگر بخواهیم در خصوص تمامی مزایای این سیستم گرمایشی صحبت کنیم نگارش ده ها صفحه مقاله نیز ممکن است نتواند حق مطلب را ادا کند. با این تفاسیر اما قصد داریم در مورد مهم ترین مزایای این سیستم گرمایشی محبوب و پر استفاده در دنیا، صحبت کنیم.

 

 • گرمای یکنواخت

گرم شدن یکنواخت محیط همواره دغدغه بسیاری از افراد می باشد. اغلب سیستم های گرمایشی متداول که از آن ها استفاده می شود، این قابلیت را ندارند. برای سیستم های گرمایش از کف اما قضیه متفاوت است. به این دلیل که در کف محل مورد نظر شما لوله های گرمایشی به صورتی مرتب قرار گرفته اند، گرما نیز به صورت یکنواخت پخش می شود.

 

 • جلوگیری از هدر رفت انرژی

بسیاری از ساکنین یک محیط همواره به دنبال پیدا کردن بهترین راه ها هستند تا بتوانند توسط آن از هدر رفت انرژی جلوگیری کنند. در حال حاضر هیچ سیستم گرمایشی مانند گرمایش از کف نمی تواند از هدر رفت گرما در یک محیط جلوگیری کند.

 

 • گرمای مطبوع

حتما برای شما این موضوع پیش آمده است که به هنگام پا گذاشتن بر روی کف یک حس مطلوب و دلنشینی داشته باشید. ۹۹ درصد گرمای یک محیط به صورت کامل به سیستم گرمایشی که از کف به آن وارد می شود، وابسته است. اگر می خواهید به هنگام پا گذاشتن بر روی کف یک حس خوبی داشته باشید، این سیستم گرمایشی می تواند همان گزینه ایده آل شما باشد.

 

 • تمیز بودن محیط منزل

خانم های خانه دار و کدبانو به تمیز بودن محیط منزل خود اهمیت بسیار زیادی می دهند. استفاده از بخاری، شوفاژ، شومینه و… می تواند به مرور زمان باعث کثیف شدن محیط شود. سیستم های گرمایشی از کف اما فاقد آلودگی محیطی هستند و شما می توانید با خیال آسوده از آن ها استفاده کنید.

 

 • به محیطی که در آن نصب می شوند، آسیب وارد نمی کنند.

یکی از سوالاتی که ممکن است برای بسیاری از افراد به وجود آید این است که آیا استفاده از سیستم های گرمایش از کف می تواند به کفپوش هایی که در محل قرار داد، آسیب وارد کند؟ خیر. این سیستم های گرمایشی هیچ آسیبی به سرامیک ها وارد نمی کنند و خیال شما باید از این بابت راحت باشد. البته ناگفته نماند شرط این بی زیان بودن در این است که این کار توسط افراد با تجربه و بلد کار انجام شود.

 

 

water underfloor 1 2000x1248 1024x639 - گرمایش از کف را چگونه باید انجام داد؟

گرمای محیط با استفاده از سیستم گرمایشی

 

 

معایب سیستم گرمایش از کف

هر وسیله ای که در کنار تمام مزایایی که دارد، قطعا دارای ایراداتی نیز می باشد. سیستم گرمایش از کف نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 

 • مدت زمان گرم کردن محیط

یکی از مهم ترین ایراداتی که می توان به این سیستم های گرمایشی وارد کرد، موضوع مدت زمان گرم شدن محیط توسط این سیستم ها می باشد. در حداقل ترین حالت ممکن برای گرم شدن یک محیط نیاز است تا ۴۸ ساعت این سیستم گرمایشی روشن باشد. البته ناگفته نماند پیشرفت علم و تکنولوژی مانند همیشه به کمک انسان ها آمده است. این روزها اکثر سیستم های گرمایشی مجهز به کنترل از راه دور می باشند. در این صورت دیگر دغدغه ای از بابت روشن کردن این سیستم های گرمایشی باقی نمی ماند.

 

 • نیاز به استفاده از یک سیستم گرمایشی مکمل

در مناطق سردسیر قطعا این سیستم گرمایشی به تنهایی نمی تواند محیط را به اندازه ای مطلوب گرم کند. در اینجاست که باید از یک سیستم مکمل برای گرم کردن یک محیط استفاده کرد.

با این دو ایرادی که بر سیستم های گرمایشی وارد است، اما استفاده از آن ها یک روش مقرون به صرفه و در عین حال بسیار کاربردی برای عمده افراد می باشد.

 

 

هزینه اجرای این سیستم گرمایشی به چه صورت محاسبه می شود؟

این روزها با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه موضوع قیمت برای بسیاری از افراد یک مسئله مهم و اساسی محسوب می شود. با توجه به نوسانات قیمتی که در بازار شاهد آن هستیم، در مورد قیمت سیستم های گرمایشی نمی توان یک صحبت قطعی داشت؛ چرا که وابسته به المان های مختلفی می باشد.

 

 • کیفیت متریالی که از آن استفاده می شود.

کیفیت همیشه حرف اول و آخر را در تعیین قیمت سیستم های گرمایشی از کف می زدند. طبیعتا در صورتی که کیفیت متریالی که از آن ها استفاده می شود ایده آل باشد باید هزینه بیش تری پرداخت کرد.

 

 • متراژ محیط

دومین المان تاثیرگذار بر روی قیمت را می توان متراژ محیطی که قصد نصب سیستم های گرمایشی در آن را دارید، دانست. طبیعتا اگر قرار باشد برای یک محیط بزرگ از این سیستم گرمایشی استفاده کنید، باید هزینه به مراتب بالاتری را پرداخت کنید.

 

 • نوع سیستم گرمایشی

سیستم های گرمایشی از کف این روزها در چند نوع مختلف به بازار عرضه می شوند. طبیعتا برای خرید سیستم های گرمایشی هوشمند باید هزینه به مراتب بالاتری پرداخته شود. از مهم ترین مزیت سیستم های گرمایشی از کف می توان به این مورد اشاره کرد که حتی از راه دور نیز امکان تنظیم دمای آن ها وجود دارد.

با بررسی این سه مورد می توانید یک برآورد کلی نسبت به هزینه سیستم گرمایش از کف داشته باشید تا بتوانید توسط آن محیط منزل خود را به بهترین حالت ممکن گرم کنید.

 

SE Moorhouse Farm underfloor heating 01 1024x576 - گرمایش از کف را چگونه باید انجام داد؟

جنس سیستم گرمایش از کف

 

 

آیا جنس کفپوشی که در محل نصب است می تواند تاثیری در انتقال گرما داشته باشد؟

از سوالات متداول دیگری که ممکن است برای افرادی که قصد نصب سیستم گرمایش از کف را دارند به وجود آید این است که آیا جنس کفپوش می تواند تاثیری بر روی انتقال گرما داشته باشد؟

بله جنس کفپوش محیط یک رابطه ای کاملا مستقیم را با انتقال گرما دارد. اگر کفپوش محل مورد نظر سنگ و یا سرامیک باشد، گرمای محیط را نسبت به کفپوش های پارکت و پلاستیکی سریع تر منتقل می کند. همین موضوع سبب می شود تا در محیط هایی که کفپوش ها از جنس سنگ هستند، محیط سریع تر گرم شود.

 

سخنی پایانی

در این مقاله در مورد سیستم های گرمایش از کف، مزایا و معایب این روش گرمایی توضیحاتی داده شد. اگر دوست دارید تا مطابق با اصول و البته به شکلی مدرن محیط منزل و یا محل کار خود را گرم نمایید، پیشنهاد می کنیم حتما از این روش گرمایشی استفاده کنید.

البته موضوع مهمی که نیاز است تا در ارتباط با آن صحبت کنیم این است که انجام این کار را تنها به دست افراد و متخصصان ماهر و کاربلد بسپارید تا نتیجه کار همان چیزی که مد نظر شماست، باشد.

 

559718818 huge scaled 1 1024x577 - گرمایش از کف را چگونه باید انجام داد؟

خرید سیستم گرمایش از کف

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا