طراحی و دکوراسیون

آشنایی با سبک دکوراسیون صنعتی و مهمترین ویژگی های آن

 

یکی از سبک های پرطرفدار دکوراسیون داخلی، سبک دکوراسیون صنعتی می باشد که در آن عناصر قدیمی و مدرن با یکدیگر ترکیب شده و فضایی خاص و منحصر به فرد را در خانه ایجاد می کنند. سبک دکوراسیون صنعتی یکی از سبک های دکوراسیون می باشد که برخلاف خاص بودن آن، مورد توجه و استقبال افراد زیادی قرار نمی گیرد. در این سبک دکوراسیون مصالح همچون آلومینیوم، آهن، بتن و آجر را به طور مستقیم مشاهده خواهید کرد. تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، کابل های برق و لوله های تاسیسات نیز در این سبک دکوراسیون به آسانی قابل مشاهده هستند و برای آن ها پوشش خاصی در نظر گرفته نشده است. در ادامه با ویژگی های دکوراسیون صنعتی بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

سبک دکوراسیون صنعتی چیست؟

در این سبک دکوراسیون عناصر قدیمی که دارای گرما و صمیمیت قابل توجه هستند در کنار عناصر شیک و مدرن مورد استفاده قرار می گیرند از این رو این نوع دکوراسیون دارای جلوه خاص و منحصر به فرد در محیط خانه خواهد بود. برخلاف دیگر سبک های دکوراسیون، در دکوراسیون صنعتی همواره سعی می شود مصالح ساختمانی بدون پوشش در فضای داخلی خانه به نمایش گذاشته شوند. در هنگام انتخاب و چیدمان اثاثیه و مبلمان در این نوع دکوراسیون به کارایی آن ها نیز توجه می شود. از این سبک دکوراسیون اغلب برای طراحی خانه های مدرن، فضاهای اداری و تجاری با سقف بلند استفاده می شود.

 

تاریخچه دکوراسیون صنعتی

ریشه دکوراسیون صنعتی به اوایل قرن بیستم بازمی گردد. با پایان یافتن انقلاب صنعتی دوم در این دوران اکثر کارخانه های اروپای غربی تعطیل شدند و از این رو محل تولید محصولات آن ها به کشورهایی با نیروی کار ارزان انتقال یافت. از این رو بسیاری از ساختمان ها در آن زمان متروکه شدند. پس از گذشت چندین سال وسعت شهرها و جمعیت آن افزایش یافت و نیاز به فضای مسکونی بیشتر از قبل احساس می شد. به همین دلیل بسیاری از کارخانه های متروکه به مکان های مناسب جهت سکونت تبدیل شدند و سبک دکوراسیون صنعتی از آن زمان به طور قابل توجهی رواج یافت.

 

سبک دکوراسیون صنعتی

 

از سبک دکوراسیون صنعتی امروزه می توان در انبارها و فضاهای صنعتی بازسازی شده استفاده کرد. آپارتمان های دارای سقف بلند، فضاهای اداری و تجاری و آپارتمان های مدرن گزینه های مناسب جهت اجرای دکوراسیون صنعتی هستند. در صورتی که جذب سادگی و منحصر به فرد بودن این سبک شده باشید می توانید از این سبک دکوراسیون در مکان های مورد نظر خود استفاده نمایید.

 

آشنایی با مهمترین ویژگی های دکوراسیون صنعتی

با استفاده از دکوراسیون صنعتی برای بخش های مختلف در خانه می توان از طراحی خاص استفاده کرد و با استفاده از این سبک بین بخش های مختلف خانه تفاوت ایجاد کرد. اجرای این سبک دکوراسیون در هر مکانی به هدف و کاربرد مکان مورد نظر وابسته می باشد. همین امر باعث می شود دکوراسیون مدرن، دکوراتیو و قابل توجه در منزل خود ایجاد نمایید. در حقیقت دکوراسیون صنعتی جریانی از طراحی داخلی بسیار دشوار می باشد و در صورت کمک گرفتن از یک متخصص این امر برای شما ساده خواهد شد.

 

استفاده از مصالح ساختمانی ساده در دکوراسیون صنعتی

آجر، بتن، چوب و فلز از جمله مصالح پرکاربرد هستند که در دکوراسیون صنعتی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه موارد استفاده از این مصالح ساختمانی را در این سبک دکوراسیون به طور مختصر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

کاربرد آجر و بتن در دکوراسیون صنعتی

آجر و بتن پرکاربردترین مصالح ساختمانی در انبارها و ساختمان های صنعتی قدیمی هستند. در دکوراسیون صنعتی از این دو بدون هیچ گونه پوششی استفاده می شود. در دکوراسیون صنعتی از بتن پولیش شده برای کف خانه و آجر برای دیوارهای خانه استفاده می شود.

 

ویژگی های دکوراسیون صنعتی

استفاده از سطوح فلزی و چوبی در دکوراسیون صنعتی

در این سبک دکوراسیون استفاده از سطوح فلزی و چوبی نیز به طور قابل توجه مشاهده می شود. در دکوراسیون صنعتی چوب و فلز نقش اساسی دارند از این رو اثاثیه منزل انتخاب شده برای این سبک دکوراسیون اغلب از جنس چوب و فلز می باشند. استفاده از چوب و فلز در کنار یکدیگر در دکوراسیون صنعتی یک ترکیب مدرن ایجاد می کند.

در این سبک دکوراسیون همچنین می توان از هود و کابینت ضدزنگ استیل و همچنین لوله های کوچک فلزی در کنار یکدیگر استفاده نمود. استفاده از این مصالح در این سبک دکوراسیون به فضای آشپزخانه شما جلوه صنعتی و خاصی داده می شود.

در کف خانه های دکور شده به سبک دکوراسیون صنعتی می توان از جوب استفاده کرد، همچنین شما می توانید از الوارها و پارکت های چوبی به این منظور استفاده نمایید.

 

کاربرد رنگ های خنثی و طبیعی در دکوراسیون صنعتی

رنگ های روشن و سرزنده در دکوراسیون صنعتی استفاده ای ندارند و ترکیب رنگ های خنثی و رنگ های طبیعی در این سبک دکوراسیون جایگزین رنگ های روشن و سرزنده شده اند. در این سبک دکوراسیون اغلب برای از بین بردن فضای سرد و خشک از رنگ های قهوه ای و خرمایی به عنوان رنگ غالب استفاده می شود. برای دکوریجات و وسایل کوچک تر نیز از دیگر رنگ های خنثی استفاده خواهد شد. همچنین شما می توانید با استفاده از چوب، فلز و آجر به راحتی رنگ های طبیعی را وارد فضای داخلی منزل خود نمایید و جلوه ای صنعتی به آن ببخشید. در دکوراسیون صنعتی ترکیب رنگ سفید و خاکستری، ترکیبی فوق العاده در نظر گرفته می شود.

 

نکات دکوراسیون صنعتی

انتخاب مبلمان و وسایل متناسب با دکوراسیون صنعتی

مناسب ترین گزینه برای طراحی فضای داخلی در سبک دکوراسیون صنعتی مبلمان و دکوریجاتی هستند که حس و حال فضای صنعتی قرن بیست را یادآوری کنند. بهتر است این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که برای بسیاری از افراد زندگی در محیط صنعتی بازسازی شده امکان پذیر نیست از این رو باید مبلمان و دکوریجات را طوی انتخاب نمایید که حس محیط طبیعی را به راحتی وارد فضای داخلی نماید. در نظر گرفتن کارایی مبلمان انتخاب شده از اهمیت قابل توجهی برخوردار است و همچنین توصیه می کنیم از افراط و تجمل خودداری نمایید.

 

انتخاب مبلمان و دکوریجات صنعتی قدیمی و وینتج برای دکوراسیون صنعتی

در این سبک دکوراسیون بهتر است بخشی از مبلمان و دکوریجات از لوازم و دکوریجات قدیمی انتخاب شود. در صورت عدم دسترسی به این موارد می توانید وسایلی را انتخاب نمایید که در شکل و ظاهر آن ها از وینتج، اثاثیه کارخانجات و آزمایشگاه های قدیمی بهره گرفته شده باشد.

 

کاربرد تابلو نقاشی و قاب عکس در دکوراسیون صنعتی

در صورت تمایل برای از بین بردن فضای یکنواخت در دکوراسیون صنعتی توصیه می کنیم از یک یا دو قطعه بزرگ از قاب عکس ها و یا تابلوهای نقاشی جهت تزئین دیوارها استفاده نمایید.

 

ویژگی های مهم دکوراسیون صنعتی

استفاده از گیاهان در دکوراسیون صنعتی

به منظور ایجاد طراوت و سرزندگی در دکوراسیون صنعتی توصیه می کنیم از گیاهان سرزنده استفاده نمایید.

 

استفاده از لوله ها و اتصالات به صورت آشکار در دکوراسیون صنعتی

لوله ها و اتصالات آشکار به عنوان یکی از عناصر اصلی در دکوراسیون صنعتی شناخته می شوند. در صورتی که قصد دارید کاربری انبارها و فضاهای صنعتی را تغییر دهید نباید آن ها را مخفی سازید. برای این لوله ها و اتصالات رنگ سفید بهترین زمینه می باشد زیرا در محیط یک تضاد بسیار زیبا ایجاد می کند. در صورتی که در مکان مورد نظر شما جهت اجرای دکوراسیون صنعتی لوله و اتصالات در نما وجود نداشت توصیه می کنیم در ساخت وسایل و دکوریجات از لوله استفاده نمایید.

 

منابع روشنایی مناسب در دکوراسیون صنعتی

انتخاب منابع روشنایی مناسب در دکوراسیون صنعتی یکی از چالش های بزرگ این سبک دکوراسیون می باشد. در این سبک دکوراسیون اغلب از آباژورهای پایه بلند و آویز روشنایی ساده از جنس فلز استفاده می شود. البته لازم به ذکر است برای این سبک دکوراسیون استفاده از آباژورها و آویزهای قدیمی و وینتج گزینه مناسبی می باشد.

 

استفاده از شلف ها و قفسه های باز در این سبک دکوراسیون

اکسسورهای دیواری یکی از پرکاربردترین اکسسورها در این سبک دکوراسیون هستند. شما می توانید این گونه اکسسوری ها را با استفاده از قطعات ماشین آلات بسازید و از این طریق طراحی های خاص و قابل توجه ایجاد نمایید. این اکسسوری ها باید با روح این سبک دکوراسیون سازگاری داشته باشند. در این سبک دکوراسیون استفاده از شلف ها و قفسه های دیواری کاربرد بسیار زیادی دارد. شما همچنین می توانید از قفسه های قدیمی موجود در کارخانه ها و انبارها در این سبک دکوراسیون استفاده نمایید. البته شما می توانید طراحی های مدرن تر را نیز انتخاب نمایید.

 

ویژگی های اصلی دکوراسیون صنعتی

 

تمام اکسسوری های مورد استفاده در دکوراسیون صنعتی باید کاملا با این سبک دکوراسیون هماهنگی داشته باشد. شما می توانید از این قفسه ها در آشپزخانه ها جهت جاسازی اشیا و لوازم مورد نیاز استفاده نمایید. البته نکته مهم در این بخش این است که از این قفسه ها جهت قرار دادن لوازم دکوری در اتاق نشیمن و یا به عنوان کتابخانه استفاده نمایید.

 

طراحی اتاق نشیمن با استفاده از دکوراسیون صنعتی

یکی از بخش های خانه که بیشترین وقت خود را در آن می گذرانیم اتاق نشیمن است از این رو هنگام طراحی این اتاق باید زیبایی، ظرافت و ایجاد دکوراسیون متفاوت در آن مورد توجه قرار گیرند. در صورتی که تمایل به داشتن دکوراسیون صنعتی در اتاق نشیمن منزل خود دارید توصیه می کنیم از آجرهای قرمز رنگ در آن استفاده نمایید. شما همچنین می توانید از کاغذ دیواری های با طرح آجری در اتاق نشیمن استفاده کرده و با استفاده از اکسسوری های صنعتی و مبلمان چوبی دکوراسیون اتاق نشیمن خود را کامل نمایید.

در سال 1947 یک کارخانه که دارای آجرهای دیواری بود به منزل مسکونی تبدیل شد و از این رو طرح های آجری برای نخستین بار در این سبک دکوراسیون مورد استفاده قرار گرفتند. استفاده از طرح های آجری در این سبک دکوراسیون بعدها به یکی از ویژگی های اصلی این سبک دکوراسیون تبدیل شد. استفاده از این طرح ها امروزه از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد. در کنار طرح های آجری شما همچنین می توانید از لوله های فلزی آب، عناصر روشنایی بخش صنعتی و اکسسوری های چوبی در کنار طرح های آجری استفاده نمایید. در این صورت می توانید طراحی بی نظیر و خاص در اتاق نشیمن منزل خود ایجاد نمایید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا