معماری ساختمان

هر آنچه که بایستی پیش از اجرای روف گاردن بدانید

 

هر آنچه که بایستی پیش از اجرای روف گاردن بدانید

با توجه به افزایش جمعیت و ساخت خانه های آپارتمانی دیگر خبری از خانه های حیاط دار نیست. بسیاری از افراد همچنان آرزوی گذران اوقات فراغت خود را در حیاط خانه در سر می پرورانند.
اما خوشبختانه دنیای ساخت و ساز و معماری نیز پیشرفت های قابل توجه ای داشته و توانسته خود را با نیاز مردم جلو ببرد. یکی از این موارد اجرای روف گاردن است.
این المان با نام های دیگری چون بام سبز، سقف سبز، بام باغ و یا اسامی این چنینی خوانده می شود. در حال حاضر نیز به یکی از محبوب ترین المان ها در مجتمع های مسکونی تبدیل شده است.
حال در این مقاله سعی داریم تا در مورد مزایا، انواع آن و سوالات رایجی که در مورد این موضوع مطرح می شود صحبت کنیم.

 

روف گاردن چیست

بام سبز در حقیقت به فضای سبزی اطلاق می شود که بر روی پشت بام ساختمان ها قرار دارد. با اجرای آن می ‌توانید بستر مناسبی برای کشت و رشد گیاهان در ارتفاعات بالاتر از سطح زمین فراهم کنید.

روف گاردن می ‌تواند این شانس را به شما بدهد که ضمن بهره گیری از ویو بی نظیر شهر؛ بتوانید محیطی را برای گذر اوقات فراغت خود داشته باشید. این المان ها تداعی کننده حیاط های قدیمی خانه های ویلایی هستند اما به شکل مدرن تری طراحی شده اند.

 

 

گذری بر تاریخچه روف گاردن

روف گاردن یا همان باغ بام برای نخستین بار در کشور آلمان طراحی و اجرا شد. این موضوع محدود به این کشور نشد و در سال های اخیر شاهد نصب باغ بام های متعددی در کشورهای اروپایی و آمریکایی بوده ایم.  شهر شیکاگو که در ایالات متحده آمریکا واقع شده نمونه بارز این مطلب می باشد. تالار واقع شده در شهر واجد بامی پوشیده شده از گیاه و درختچه های سرسبز است. با این کار ضمن ارتقای جلوه بصری محیط، فضا را برای افراد حاضر صمیمی تر و دلنشین تر کرده اند.
جالب است بدانید که با تعبیه این المان می توانید دمای محیط را تا میزان زیادی کاهش دهید. بر اساس آزمایش های انجام شده به علت پوشش گیاهی واقع شده در این قسمت؛ هوا حدود 25 درجه خنک تر از پشت بام هایی است که فاقد این پوشش گیاهی هستند.

 

آشنایی با انواع روف گاردن

حال که با معنای کلی باغ بام آشنا شدید بهتر است به سراغ انواع آن برویم. همانطور که انتظار می رود این المان ها دارای طیف گسترده ای هستند تا بتوانند جوابگوی انواع سلایق باشند. کاربران می ‌توانند با توجه به متراژ و یا سلایق خود انواع متنوعی از آنها را برگزینند.

 

 • باغ بام گسترده

در این نمونه ها عموما از پوشش گیاهی استفاده می شود که ریشه آنها کوتاه است. از آن جایی که خاک استفاده شده در این نوع روف گاردن ارتفاع کمی دارد گیاهان استفاده شده باید بتوانند به خوبی خود را با شرایط وفق دهند.

 

 • باغ بام متمرکز

برعکس نمونه قبلی در این روف گاردن از گیاهانی با ریشه های عمیق تر و بلندتر استفاده می شود. ریشه گیاهان سی سانتیمتر و یا بیشتر است. به علت این ویژگی کاربر محدودیتی برای انتخاب گیاه و یا درختچه ها نخواهد داشت. شما می توانید هر مدل گیاهی که تمایل داشته باشید را در باغ بام خود بکارید. گیاهانی مثل توت فرنگی، هندوانه و یا حتی گیاهان دارویی مثل بابونه در این فضا قابلیت اجرا و کشت دارند.

اما دسته بندی باغ بام ها محدود به این دو مورد نمی شود. بعضا ممکن است بر اساس امکانات و تجهیزات به کار رفته نیز کلاس بندی شوند. در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

 

 

انواع کلاس بندی روف گاردن:


ویژگی های باغ بام کلاس A

 • متریال کف: موزاییک یا سنگ
 • پوشش گیاهی حاشیه: استفاده از گیاه طبیعی و یا شمشاد
 • پوشش گیاهی مرکزی: استفاده از چمن طبیعی
 • چگونگی تعبیه پوشش: همراه با عایق کاری و زهکشی

 

ویژگی های باغ بام کلاس B

 • متریال کف: ترموود ( Thermowood)
 • فضای حاشیه: استفاده از گیاه طبیعی و کاج
 • چگونگی تعبیه پوشش گیاهی: با به کارگیری جعبه های Thermowood و گلدان
 • متریال صندلی و مبل: صندلی های چوبی و یا چرم همراه با تعبیه سایبان و چتر
 • روشنایی: به کارگیری لامپ های محوطه (متناسب با سایر المان ها)

 

ویژگی های باغ بام کلاس C

 • متریالی کف: Thermowood پلکانی
 • فضای حاشیه: به کارگیری گیاهان طبیعی
 • چگونگی تعبیه پوشش گیاهی: با استفاده از جعبه های ترموود (متریالی مشابه آنچه در کف استفاده شده)
 • متریال صندلی ها: Thermowood ، همراه با الاچیق
 • روشنایی: استفاده از لامپ های مخصوص باغ و هالوژن کاری (نور مخفی)

 

قیمت گذاری و برآورد هزینه

یکی از مواردی که در حین اجرای باغ بام مطرح می شود قیمت این المان هاست. قیمت روف گاردن نیز همانند هر محصول یا پروژه دیگری می تواند متاثر از چندین فاکتور باشد. به طور مثال عواملی مثل طبقه سازه، شرایط اقلیمی، نوع پوشش گیاهی انتخاب شده، تعداد باکس های گل و کلیه تجهیزات؛ بر روی هزینه نهایی تاثیر گذار خواهند بود.
توصیه همیشگی ما به کارفرمایان عزیز این است که کیفیت را اولویت کار خود قرار دهند سپس بر روی قیمت تمرکز کنند. همانطور که میدانید بعضا با کاهش قیمت ممکن است کیفیت متریال استفاده شده نیز افت کند. این موضوع ممکن است در طولانی مدت به ضرر کارفرما تمام شود.

کارفرما میتواند بر اساس سلیقه و بودجه خود از طیف گسترده ای از متریال ها استفاده کند. به طور مثال اجرای متریالی چون ژئوسنتتیک، ژئودرین، ژئوتکستایل و ژئوممبران موجب کم شدن هزینه ها خواهد شد. همچنین با استفاده از این مصالح می توانید مطمئن باشید که ضریب ایمنی عملیات در پروسه های عایق کاری و زهکشی تا میزان خوبی افزایش خواهد یافت.

 

 

عملیات طراحی تا اجرا روف گاردن

دیزاین بام سبز به واسطه دو مرحله انجام می پذیرد. این مراحل شامل “عملیات ساخت و ساز” و “لنداسکیپ” است.
بخش عمرانی و ساخت و ساز شامل پروسه ‌های “عایق کاری” و “زهکشی” است. منظور از بخش لندسکیپ نیز تعبیه پوشش گیاهی و المان های دیگری مثل سایه بان، جکوزی، باربیکیو و سایر اکسسوری ها است.

برای اجرای روف گاردن باید پلان ریزی انجام شود. در گام نخست یک طرح شماتیکی از سوی کارفرما به تیم اجرایی داده میشود. با توجه به طرح اولیه مجموعه متوجه می شود که سلایق کلی کارفرما به چه شکل است.
در گام بعدی بر اساس فاکتور هایی مثل متراژ، حداکثر تحمل سازه برای اضافه نمودن وزن، متریال استفاده شده در سازه، شرایط اقلیمی و جهت تابش نور آفتاب؛ طرح های اولیه با استفاده از برنامه های معماری ترسیم می گردند.
فردی که برای طراحی و یا ترسیم پلان انتخاب می ‌شود لازم است تا به تمامی ریز جزئیات واقف باشد. چرا که در نظر گرفتن حتی کوچکترین اعداد و ارقام می تواند در کم و زیاد شدن هزینه ها تاثیر گذار باشد. ضمن آنکه مجموعه باید تمام تلاش خود را بکند تا کوچکترین آسیبی به سازه وارد نشود.

البته نوع روف گاردن انتخابی نیز می ‌تواند در پروسه ترسیم پلان تاثیر گذار باشد. اما به طور کلی جزئیات مربوط به این پروسه در دو گروه عملیاتی تقسیم می شود. گروه اول اکسسوری ها و یا تجهیزات کاربردی و ظاهری هستند. گروه دوم به کلیه تجهیزات فنی مثل ایزوله سازی، ابزار های آبیاری و … اطلاق می شود.

در نهایت بایستی مشخص کنیم که روف گاردن از چه نوعی باشد. موارد دیگر مثل چتر، مبل، آلاچیق، گلدان ها، دیوارپوش و … نیز باید به شکل متناسب و هماهنگ با دیگر اجزا انتخاب شوند.

 

سوالات رایج و باورهای غلط

 

 • آیا باغ بام مستعد نشت یا سرریز شدن آب است؟

برخی از افراد بر این باور هستند که به علت تعبیه گیاه و آبیاری آنها احتمال نشت آب به پشت بام و لایه های زیرین زیاد است. اما این یک تصور غلط است چرا که در روف گاردن از چندین لایه برای عایق کاری استفاده میشود پس این احتمال تقریبا صفر است. در انواع سقف های سبز از لایه های ضد آب استفاده می شود. این لایه‌ ها ضمن ضد آب نمودن پشت بام موجب محافظت آن در برابر اشعه های یووی خورشید خواهند شد. به علاوه از زنگ زدگی آن نیز پیشگیری خواهند کرد. لذا در این مورد دیگر نگرانی نخواهد بود.

 

 • آیا تعبیه باغچه های سبز موجب اختلالات ساختاری در سازه خواهد شد؟

هنگامی که این پروسه را به یک مجموعه با تجربه و کارآزموده بسپارید آنها می توانند تمامی احتمالات را بررسی کنند. آنها حجم بار وارد شده به سازه را بر اساس کلیه تجهیزات استفاده شده + میزان باران و برفی که ممکن است بر روی پشت بام جمع شود در نظر می گیرند. یک تیم حرفه ای کیفیت و امنیت را اولویت کار خود قرار می دهد چرا که می داند رضایت مشتری از هر چیزی مهم تر است.

 

 • تمامی روف گاردن ها جز المان های گران قیمت هستند

هنگامی که افراد تصمیم به اجرای باغچه بر روی پشت بام خود می گیرند در ابتدا بر این باور هستند که احتمالاً با هزینه های هنگفتی مواجه می شوند. زمانی که شما خواسته و بودجه خود را با تیم معماری در میان می‌گذارید آنها می ‌توانند اقتصادی‌ ترین نمونه ها را به شما پیشنهاد دهند. به عبارتی هر فردی با توجه به هر نوع بودجه ای می تواند این المان ها را اجرا نماید و از آن لذت ببرد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا