طراحی و دکوراسیون

اطلاعاتی درباره گیاهان آپارتمانی

 

از جمله سبک های زندگی که امروزه مردم زیادی به آن گرایش دارند «آپارتمان نشینی» است. این در حالی است که در گذشته بیشتر مردم در خانه های ویلایی زندگی می کردند. زندگی در خانه های ویلایی و بهره برداری از باغچه و گل و گیاهان زینتی صفای خانه را چند برابر می کرد. با مهاجرت مردم به سمت زندگی آپارتمان نشینی دیگر خبری از باغچه های پرگل و گیاه وجود ندارد و این مسأله می تواند تا حدودی در روحیه افراد تاثیر بگذارد. استفاده از گل ها و گیاهان آپارتمانی در محیط منزل می تواند تا حدودی این مشکل را برطرف کند. این گیاهان زیبایی های فراوانی دارند و صفای زیادی را به محیط خانه می بخشند. در این مطلب می خواهیم درباره گیاهان آپارتمانی بحث کنیم و به معرفی آن ها چند نمونه از آن ها بپردازیم. پس از مطالعه آن احتمالا شما هم مصمم به داشتن این گیاهان زیبا در منزل خود می شوید.

 

فواید نگهداری گیاهان آپارتمانی

نگهداری گیاهان آپارتمانی در منزل فایده های زیادی دارد. وقتی شما از چند گیاه در منزل خود مراقبت کنید صرفا از زیبایی آن ها بهره مند نمی شوید. چرا که علاوه بر زینتی که دارند می توانید از مزایای بسیار خوب آن ها استفاده کنید. در ادامه به تشریح برخی از این مزایا می پردازیم:

 

1- تنفس آسان

نگهداری گیاهان آپارتمانی سبب می شود که افراد از تنفس بهتری بهره ببرند. چون انسان در فرایند تنفس اکسیژن را از محیط می گیرد و دی اکسید کربن بدنش را پس می دهد. گیاهان دقیقا برعکس عمل می کنند. آن ها در عمل فتوسنتز گاز کربن دی اکسید را می گیرند و اکسیژن درون خود را پس می دهند. همین مسأله موجب شده که انسان ها و گیاهان شریک زیست محیطی خوبی برای هم باشند. وجود این گیاهان در منزل سبب بهبود وضعیت تنفس افراد می شود و موجب تقویت و نشاط عملکرد کلی بدن است.

 

2- پاک سازی هوا

همانطور که می دانید در هوایی که تنفس می کنیم آلودگی های زیادی وجود دارد. طبق تحقیقات پژوهشگران گیاهان می توانند بیش از 85 درصد آلودگی های موجود در هوا را کاهش دهند و از بین ببرند. بنابراین خوب است که در منزل خود از گیاهان نگهداری کنید تا میزان آلودگی ها کاهش یابد و به راحتی بتوانید هوای پاک تنفس کنید.

 

3- نگهداری از گیاهان آپارتمانی و تقویت جسم

پژوهشگران با انجام مطالعات فراوان به این نتیجه رسیده اند که گیاهان آپارتمانی می توانند تقویت کننده خوبی برای بدن انسان باشند. مثلا کسانی که تازه عمل جراحی انجام داده اند اگر گیاه در نزدیکی آنان باشد شرایط بدنی شان زودتر بهبود پیدا می کند. در صورت نگهداری این گیاهان در منزل می توانید خستگی های روزمره خود را زودتر دفع کنید. در نتیجه نشاط بیشتری را تجربه خواهید کرد.

 

 

4- نگهداری گیاهان آپارتمانی و افزایش تمرکز

طبق نظر دانشمندان نگهداری از انواع گیاهان آپارتمانی تا 70 درصد تمرکز شما را افزایش می دهد. بهتر است این گیاهان را در قسمت های مختلف خانه نگهداری کنید. همچنین در صورت امکان در جاهای دیگر همچون محل کار، کتابخانه، مدرسه و … قرار دهید تا همیشه بتوانید از حداکثر تمرکز ممکن بهره ببرید. تحقیقات نشان می دهد که وجود گل و گیاه در محیط هایی مانند کلاس درس سبب می شود دانش آموزان بهتر مفاهیم مطرح شده توسط معلم را دریابند.

 

 

برای نگهداری گیاهان آپارتمانی در منزل چه شرایطی لازم است؟

گیاهان آپارتمانی به گیاهانی گفته می شود که در محیط بیرون ممکن است نتوانند مقاومتی در برابر شرایط جوی داشته باشند. این گیاهان معمولا در برابر سرما حساس هستند و سریعا واکنش نشان می دهند. گیاهان و گل های آپارتمانی هم مانند سایر گیاهان به عواملی چون آب، نور و رطوبت نیاز دارند. توجه داشته باشید که در صورت نگهداری آن ها در منزل حتما شرایط مذکور را برایشان فراهم کنید. در صورت فراهم نشدن این شرایط خیلی سریع واکنش نشان می دهند. با بروز علائم مختلف در آن ها نیازشان به رطوبت، نور، سردی و گرمی هوا و … معلوم می شود.

 

معرفی چند گیاه آپارتمانی

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم گیاهان آپارتمانی انواع مختلفی دارند که هر کدام از ویژگی های خاصی برخوردار هستند. در ادامه به معرفی چند مورد از زیباترین آن ها می پردازیم:

 

 

سینگونیوم

سینگونیوم نام یکی از گیاهان آپارتمانی است که رشد خیلی خوبی دارد. همچنین از گونه های بومی مکزیک به شمار می رود. این گیاه دارای برگ هایی پهن به همراه رگبرگ هایی زرد است. ساقه آن به مقدار زیاد ریشه های هوایی تولید می کند. هرچه سن این گیاه بیشتر شود برگ های زیرین آن پژمرده و از بین می روند و در نتیجه زیبایی خود را از دست می دهد.

 

موسی در گهواره (رهوئو)

از دیگر گیاهان آپارتمانی که خاستگاه آن کشور مکزیک می باشد گیاه موسی در گهواره است که نام دیگرش هم «رهوئو» است. این گیاه از خانواده برگ بیدی هاست و دارای برگ های پهن نیم گوشتی سبز به همراه رگبرگ های ارغوانی است. این گیاه یک گیاه زیباست که شرایط نگهداری ساده ای دارد و به همین جهت از طرفداران زیادی برخوردار است. رهوئو گل های زیبایی می دهد و این گل ها درون برگ های آن قرار می گیرند. به همین دلیل در بیشتر دنیا آن را با نام موسی در گهواره می شناسند.

 

کراسولا خرفه ای

از گیاهان آپارتمانی بسیار زیبا که بومی کشور آفریقاست می توان به کراسولا خرفه ای اشاره کرد. این گیاه از خانواده گیاهان گوشتی محسوب می شود که آب را درون برگ هایش ذخیره می کند. نام دیگر آن «گیاه یشم» است؛ به دلیل رنگ برگ هایش که سبز یشمی هستند. رشد این گیاه کُند است. جالب است بدانید که در چهار فصل سال سبز است و با تغییر فصل برگ هایش زرد نمی شوند. برگ های آن کوچک، ضخیم و براق است و از این رو یکی از بهترین گیاهانی است که می توانید در منزل نگهداری کنید.

 

گیاه آپارتمانی شفلرا

شفلرا نام گیاهی است که در تمام فصول سال سبز می باشد. این گیاه آپارتمانی با نام «درخت چتر» نیز شهرت دارد. رشد آن آهسته است و برگ هایی مرکب دارد. به این معنا که از 5 برگچه مستطیلی و تخم مرغی تشکیل شده که البته در برگچه های جوان تعداد برگچه ها 3 تا 7 تاست. گیاه شفلرا نیز زیبایی های فراوانی دارد و نگهداری آن در منزل جلوه های خاصی به محیط می بخشد.

 

حسن یوسف

حسن یوسف از مشهورترین گیاهان آپارتمانی به شمار می رود. این گیاه از خانواده نعناعیان است. چرا که برگ های آن شبیه به برگ های نعناع و پونه است. حسن یوسف هم برگ دارد و هم گل. جالب است بدانید که از نظر زیبایی برگ های آن از گل هایش پیشی گرفته اند. از این گیاه در رنگ های مختلف وجود دارد که از جمله آن ها می توان به صورتی، قرمز، ارغوانی و سبز اشاره کرد. پرورش آن بسیار آسان است و به راحتی با قرار دادن در آب ریشه می زند. حسن یوسف همیشه جوان است و اگر تصمیم به نگهداری از آن دارید بدانید که می خواهید از یک گل دائمی نگهداری کنید.

 

 

گیاه آپارتمانی سانسوریا

از دیگر گیاهان آپارتمانی می توان به سانسوریا اشاره کرد. این گیاه به گیاه شمشیری یا زبان مادرشوهر هم شهرت دارد. عمر این گیاه طولانی است و در برابر شرایط آب و هوایی مختلف حساسیتی ندارد. از این رو به سختی پوسیده می شود. در حقیقت این گیاه از خانواده کاکتوس‌هاست. به همین دلیل می تواند برای مدت طولانی آب را درون برگ هایش ذخیره کند. از مزایای پرورش این گیاه آبیاری با فاصله زیاد است. پس اگر فرصت این را ندارید که هر روز گیاهان را آبیاری کنید گیاه سانسوریا مناسب شماست. توجه داشته باشید که این گیاه ذاتاً به آب کمی نیاز دارد و اگر به آن زیادی آب بدهید در اندک زمانی می توانید شاهد پوسیده شدنش باشید.

 

برگ انجیری

یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی که نگهداری از آن بسیار آسان است گیاه برگ انجیری می باشد. از مشخصه های این گیاه می توان به برگ های دندانه‌ای اش اشاره کرد. این گیاه بیشتر برای کسانی مناسب است که تا به حال سابقه نگهداری از گیاهان را در منزل خود نداشته اند. برگ انجیری در مقابل نور خورشید از خود حساسیت نشان می دهد. از این رو بهترین مکان ها برای نگهداری از آن نزدیک پنجره و جاهایی است که نور خورشید به صورت مستقیم به آن نتابد. گفتنی است که گیاه برگ انجیری به آب زیادی نیاز ندارد و مقدار آب توصیه شده برای آن در تابستان ها هفته ای یک بار و در زمستان ها هفته ای دو بار می باشد.

 

چند توصیه مهم برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی

تمامی گیاهان معرفی شده در بالا شرایط نگهداری خاص مربوط به خودشان را دارند. ولی به طور کلی برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی باید یک سری موارد را در نظر بگیرید:

 

  • قبل از آن که برای تهیه و خرید گیاه اقدام کنید حتما شرایط محیط منزل خود نظیر میزان نور، درجه رطوبت، درجه حرارت و … را بررسی کنید و در هنگام خرید به کارشناس مربوطه گزارش دهید تا آن ها هم بهترین و مناسب ترین گیاه را برای منزل‌تان معرفی کنند.
  • حواستان باشد که در هنگام خرید گیاه حتما از فروشنده شرایط نگهداری آن را بپرسید. این که چه مقدار باید به گیاه آب بدهید و یا درجه دما و رطوبت محیط باید چقدر باشد خیلی مهم است.
  • در صورتی که در نگهداری از گیاهان تجربه ندارید توصیه می کنیم گیاهانی را بخرید که شرایط نگهداری شان آسان باشد. یعنی به آب کمی نیاز داشته باشند و یا در برابر تغییر دما و شرایط نوری حساسیت نشان ندهند.
  • در زمان خرید باید تمامی قسمت های گیاه را بررسی کنید و اگر هر گونه اثری از آفت و یا علف های هرز دیدید از خرید آن صرف نظر کنید.
  • دقت داشته باشید که برای خرید گیاه آپارتمانی در فصل زمستان باید به فکر حفاظت آن از هوای سرد باشید. چون در برابر هوای سرد واکنش نشان می دهند. برای انتقال آن به منزل باید در چند لایه کاغذی مناسب حمل شود.
  • برخی گیاهان برای رشد و تقویت شان به مواد غذایی نیاز دارند. دقت کنید که در زمان خرید گیاه مورد نظر از فروشنده تمامی دستورالعمل های غذایی آن را بپرسید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا