دانستنی های ملکی

افزایش نرخ اجاره خانه در تهران

 

عقد اجاره یا قرارداد اجاره به چه معنی است؟

وقتی که شخص مالک بخواهد استفاده از دارایی مورد نظر را به شخص دیگری واگذار کند قراردادی بین موجر (صاحب ملک منقول یا غیرمنقول) و مستاجر بسته میشود. مهمترین نکاتی که در متن قرارداد ذکر می شود شامل موارد ذیل است:

  • مشخصات طرفین قرارداد
  • مشخصات مالی که قرار است به اجاره مستاجر در بیاید (در اینجا اجاره خانه)
  • مدت زمان اجاره
  • نحوه پرداخت اجاره بها
  • ذکر شرایط مورد توافق بین موجر و مستاجر

 

اعتبار اجاره نامه ها

قرارداد اجاره یا اجاره نامه ها به طور کلی به سه صورت نوشته می شوند که به لحاظ اعتباری کمی با یکدیگر متفاوت هستند.

  • اولین نوع آنها اجاره نامه هایی است که در دفاتر اسناد رسمی نوشته و ثبت می شوند. این نوع اجاره نامه ها از اعتباری زیادی برخوردارند. برای عقد اجاره در موارد خاص و حساس ترجیح داده می شود که اجاره نامه توسط دفاتر اسناد رسمی نوشته و ثبت شود.
  • نوع دوم که متداولترین نوع اجاره نامه بین مردم است، اجاره نامه ای است که در بنگاه های معاملات ملکی نوشته می شود. این نوع اجاره نامه ها بر روی کاغذهای مخصوص بنگاه های معاملات ملکی که مورد تایید اتحادیه صنف مشاورین املاک نیز هست نوشته می شود. اعتبار این نوع اجاره نامه ها کمتر از نوعی است که در دفاتر اسناد رسمی نوشته و ثبت شده است.
  • نوع سوم اجاره نامه هایی است که بر روی کاغذی معمولی توسط موجر و مستاجر نوشته می شود. در صورتی که تنظیم این قرارداد به صورت اصولی صورت بگیرد و تمام نکاتی که در بالا ذکر شده است در متن قرارداد آورده شود، این نوع از اجاره نامه همانند اجاره نامه های تنظیم شده در بنگاه های معاملات ملکی دارای اعتبار اسناد عادی خواهد بود و در دادگاه می توان به آن استناد کرد. نکته مهم اینکه اجاره نامه دستی غیر از امضا و اثر انگشت موجر و مستاجر می بایست به امضای دو تن از شاهدین نیز برسد.

 

Rent agreement process in Mumbai FB 1200x700 compressed 1024x597 - افزایش نرخ اجاره خانه در تهران

 

انگیزه ها و دلایل متفاوت مستاجران در ارتباط با اجاره خانه در تهران

همانطور که می دانیم تهیه مسکن در کنار نیاز به خوراک و پوشاک یکی از مهمترین نیازهای بشر است. به صورت منطقی در صورتی که افراد پول کافی جهت تهیه مسکن داشته باشند اقدام به خرید آن خواهند کرد. اما امروزه به دلایل مختلف تعداد افراد مستاجر بویژه در تهران بیش از افرادی است که صاحب خانه هستند. در ذیل به طور مختصر به دلایل اجاره خانه توسط افراد پرداخته می شود:

 

گروه اول

گروه اول که بیشترین تعداد را در بین جامعه مستاجر ایران دارند، افرادی هستند که مایل هستند خانه ای هر چند کوچک و محقر را خریداری نمایند و خود مالک خانه شوند. پیدا کردن خانه و جابه جایی هر ساله برای این افراد کاری طاقت فرسا است اما متاسفانه قدرت مالی و بودجه کافی جهت خرید خانه را ندارند و به اجبار مستاجر باقی می مانند.

 

گروه دوم

گروه دوم کارآفرینانی هستند که مسدود کردن تمام سرمایه خود را برای خرید خانه عملی غیر منطقی می دانند. زیرا با این سرمایه می توانند فعالیت های اقتصادی سودآور تری را به انجام برسانند. این گروه با وجود تمکن مالی برای خرید خانه از این کار سر باز می زنند.

 

گروه سوم

گروه سوم شامل افرادی است که توانایی خرید خانه را دارند اما نه آن خانه ای که مد نظرشان است. این گروه ترجیح می دهند به جای خرید خانه ای متوسط، سرمایه شان را برای رهن و اجاره خانه ای لوکس صرف کنند.

 

 

دلیل رشد بی سابقه اجاره خانه در تهران

اقتصاد به معنی حفظ تعادل است. در صورت اختلال و عدم توازن در هر قسمت از اقتصاد سایر بخش ها نیز دچار بی تعادلی خواهند شد. اجاره خانه نیز به عنوان بخشی از پیکره اقتصادی جامعه جدا از این مساله نیست. همانطور که در سال های اخیر مشاهده کردیم، اعمال تحریم ها علیه ایران باعث ایجاد بی نظمی در فعالیت های اقتصادی زیادی در کشور شده است. تحریم ها تمام بازارهای اقتصادی ایران را تحت تاثیر خود قرار داده است، از بازار خرید و فروش نفت گرفته تا ساخت و ساز و خرید و فروش مسکن! با ایجاد محدودیت ها و تورم حاصل از این بی نظمی های اقتصادی، نرخ ساخت و ساز مسکن در کشور بسیار کم شد. بالطبع عرضه مسکن نیز کاهش یافت که این امر موجب بالا رفتن اجاره بها و همینطور قیمت واحدهای مسکونی در کل کشور بویژه در تهران شد.

این افزایش قیمت های افسار گسیخته از قوانین وضع شده در کشور تبعیت نمی کردند. چون قوانین مطابق با تورم موجود در بازار مسکن نبود. از این رو افراد بیشتری توان خرید مسکن را از دست دادند. از سوی دیگر صاحبخانه هایی که ملک خود را با قیمت بیشتری نسبت به سابق خریداری کرده بودند، روی دریافت اجاره بهای بیشتر از سوی مستاجر حساب می کردند. به این صورت گرانی اجاره خانه در تهران موجب کوچ اجباری بسیاری از شهروندان تهرانی به شهرهای اطراف و حاشیه تهران شد.

 

home for rent 1024x576 - افزایش نرخ اجاره خانه در تهران

رشد بی سابقه اجاره خانه در تهران و سایر نقاط کشور

 

نرخ اجاره خانه در تهران

برای آگاهی از نرخ اجاره خانه در تهران کافی است سری به سایت های اختصاصی خرید و فروش و اجاره خانه در تهران بزنید. با مراجعه به سایت های مذکور به راحتی می توان افزایش قیمت  اجاره بهای سال جاری را نسبت به سال پیش مشاهده کرد. در ذیل نرخ رهن و اجاره مسکن در بعضی از نقاط شهر تهران در سال ۱۴۰۱ آورده شده است.

نرخ اجاره بهای مناطق مختلف مسکونی، مربوط به سال ۱۴۰۱ در شهر تهران

 

 

نام محله

 

متراژ آپارتمان مسکونی

 

سال ساخت

میزان رهن (ودیعه) درخواستی از سوی مالک به تومان میزان اجاره ماهیانه درخواستی از سوی مالک به تومان
قیطریه ۱۵۰ متر مربع ۱۳۹۹ ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ۲۵.۰۰۰.۰۰۰
پاسداران ۱۳۵ متر مربع ۱۳۹۶ ۷۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ۲۴.۰۰۰.۰۰۰
نارمک میدان ۲۱ ۱۰۰ متر مربع ۱۳۸۵ ۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ۶.۵۰۰.۰۰۰
تهران پارس ۱۴۲ متر مربع ۱۳۹۷ ۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ۱۶.۰۰۰.۰۰۰
پیروزی، خ، پرستار ۱۴۰ متر مربع ۱۳۸۰ ۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ۱۲.۰۰۰.۰۰۰
شهر ری، سرتخت ۹۵ متر مربع ۱۳۹۱ ۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ۵.۵۰۰.۰۰۰
سعادت آباد، م، کاج ۱۲۰ متر مربع ۱۳۹۹ ۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ۴۰.۰۰۰.۰۰۰
شهرک غرب ۱۲۵ متر مربع ۱۳۹۹ ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ۳۸.۰۰۰.۰۰۰
جنت آباد مرکزی ۹۰ متر مربع ۱۳۹۹ ۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ۱۰.۰۰۰.۰۰۰
استاد معین ۹۰ متر مربع ۱۴۰۰ ۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ۶.۰۰۰.۰۰۰
شمشیری ۵۴ متر مربع ۱۳۸۹ ۱۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ۲.۴۰۰.۰۰۰
آذری ۱۵۰ متر مربع ۱۴۰۰ ۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ۴.۵۰۰.۰۰۰

 

موارد درج شده در جدول بالا نرخ اجاره بها در مناطق مسکونی مختلف شهر تهران در سال ۱۴۰۱ را نشان می دهد. نمونه های آورده شده در جدول به صورت تصادفی انتخاب شده اند. با مقایسه قیمت های اجاره بها در جدول بالا و شکل آمده در ذیل می توانید به افزایش اجاره خانه در تهران طی یک سال اخیر پی ببرید.

 

 حاشیه نشینی پیامد افزایش نرخ اجاره خانه در شهر تهران

امروزه افزایش نرخ اجاره خانه در تهران به یکی از مهمترین دغدغه های شهروندان تهرانی تبدیل شده است. همانطور که می دانیم اصلیترین مفهومی که از واژه تورم به دست می آید، افزایش نامتناسب و غیر منطقی قیمت اجناس و خدمات است. در حال حاضر در دوره ای قرار گرفته ایم که طی هر هفته شاهد افزایش قیمت محصولات غذایی، پوشاک، خدمات درمانی، و سایر موارد هستیم. در مقابل افزایش دستمزدها مطابق با افزایش قیمت کالاها و خدمات مورد نیاز افراد نیست. این موضوع باعث کاهش قدرت خرید شهروندان می شود. به صورتی که به طور مشهودی سفره خانواده های ایرانی، طی سال های اخیر کوچک و کوچکتر شده است.

اولین واکنش خانواده ها برای جبران این عدم تعادل بین دخل و خرج، کم کردن و حذف بعضی از هزینه ها است. این موضوع شامل مسکن، به ویژه در ارتباط با خانواده ها مستاجر نیز می شود. بطوریکه در سالهای اخیر میان مستاجران تهرانی روند نزولی شکل گرفته است. بدین صورت که مستاجران مرفه نواحی بالای شهر به مناطق متوسط، مستاجران نواحی متوسط به نواحی پایین شهر و در نهایت مستاجران نواحی پایین شهر که جزو اقشار ضعیف جامعه بودند به حاشیه شهر تهران رانده شدند.

نکته آخر اینکه برای یافتن دلیل این موج افسار گسیخته تورم به نوک انگشت راهنما خیره نشویم بلکه ماه را در آسمان ببینیم. همانطور که بخش های مختلف اقتصاد در یک جامعه با یکدیگر در ارتباط هستند، اقتصاد جوامع مختلف جهانی نیز به یکدیگر مرتبط هستند و از یکدیگر تاثیر می­ پذیرند. بی شک تحولات اقتصادی اخیر و افزایش نرخ اجاره بها مسکن در ایران ریشه در تحریم های اعمال شده بر کشورمان دارد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا