طراحی و دکوراسیون

بررسی ویژگی های پارکت و لمینت

 

کف‌پوش ها یکی از بخش ‌های بسیار مهم و تاثیرگذار در دکوراسیون هستند. در دنیای امروز از کف‌پوش های متفاوت با ویژگی ‌های گوناگونی بهره گرفته می‌شود. هر کدام از این کف‌پوش ها، با مواد اولیه متفاوتی تولید شده‌اند و ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد خودشان را دارند. دو مورد از پرطرف‌دارترین کف‌پوش ها شامل پارکت و لمینت می‌شوند. ما در ادامه محتوا قصد داریم که به‌ طور کامل برای شما در رابطه با این دو نوع کف‌پوش صحبت کنیم و تفاوت ‌های آن‌ ها را بررسی کنیم. بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند که این دو نوع کف‌پوش تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و در واقع استفاده مشابهی دارند. اما این تفکر کاملاً اشتباه است. پارکت و لمینت تفاوت‌ های زیادی دارند و برای محیط ‌های گوناگون انتخاب یکی از آن ‌ها قطعا هوشمندانه‌تر خواهد بود. بیایید با یکدیگر به‌ طور کامل به بررسی ویژگی ‌های هر کدام از این کف‌پوش ها بپردازیم تا بیشتر برای شما روشن‌ سازی کنیم.

 

پارکت چیست و چه ویژگی ‌هایی دارد؟

قبل از بررسی تفاوت ‌های پارکت و لمینت، بهتر است که به ‌صورت جداگانه ویژگی‌ های هر کدام را برای شما بیان کنیم. پارکت ها کف‌پوش هایی هستند که از چوب طبیعی ساخته شده‌اند و هیچ ‌گونه فرآیند پرداخت خاصی روی چوب ‌ها در ساخت پارکت انجام نمی‌گیرد. تنها تنه درخت به تکه‌ های کوچک چوب تبدیل می‌شود و با چسب به کف زمین چسبانده می‌شود. در انتها بعد از نصب کامل نیز، روی پارکت را با لاک می‌پوشانند. توجه کنید که بر اساس سلیقه خود، شما می‌توانید از پارکت هایی استفاده کنید که از تنه‌ی درخت‌ های گوناگونی تولید شده‌اند. تنها در این شرایط است که می‌توانید گزینه ‌های متنوعی را پیش روی خودتان داشته باشید. پارکت ها به دلیل این‌ که طبیعی‌تر می‌باشند، می‌توانند احساس بهتری را با خود به‌ همراه داشته باشند. اگر به ‌دنبال دکوراسیونی شیک و کلاسیک هستید، قطعا پارکت برای شما گزینه‌ای بهتر است.

 

suffolk lvt collection iDTO 1024x576 - بررسی ویژگی های پارکت و لمینت

 

لمینت چیست و چه ویژگی ‌هایی دارد؟

برخلاف پارکت، لمینت چوب پرداخت ‌شده و  فشرده ‌شده می‌باشد. لمینت ها معمولاً از چند لایه چوب فشرده‌ شده تولید شده‌اند. درست مانند پارکت ها، لمینت ‌ها نیز ظاهر نسبتاً طبیعی و شبیه به چوبی دارد اما تنها سطح خارجی آن ‌ها این ویژگی را دارا می‌باشد. لمینت ها معمولاً مقاومت بالاتری در مقایسه با پارکت ها در برابر عوامل محیطی دارند؛ به ‌همین دلیل برای محیط ‌های مرطوب گزینه‌ای مناسب‌تر و کاربردی‌تری هستند.

 

بررسی تفاوت ‌های پارکت و لمینت 

با توجه به توضیحی که ما در رابطه با پارکت و لمینت برای شما ارائه دادیم، قطعا همه شما متوجه شدید که این دو کف‌پوش تفاوت ‌های نسبتاً زیادی با یکدیگر دارند و به ‌هیچ ‌عنوان شبیه هم نیستند. حال میخواهیم به صورت کامل‌تری برای شما تفاوت این دو نوع کفپوش را بررسی کنیم.

 

تفاوت پارکت و لمینت در نحوه اجرای آن‌ ها 

برای نصب پارکت از چسب مخصوصی بهره گرفته می‌شود. با استفاده از این چسب، تکه ‌های چوب روی زمین می‌چسبند. بعد از خشک شدن روی پارکت ساب زده می‌شود و بعد لاک روی آن اجرا می‌شود. به دلیل استفاده از چسب، ممکن است کثیف‌ کاری های زیادی هنگام نصب پارکت ایجاد شود. بعد از حدود یک شبانه ‌روز از  اجرای پارکت، شما می‌توانید دکوراسیون منزل خود را بچینید و زندگی عادی خودتان را از سر بگیرید.

اما در مقایسه با پارکت، لمینت نیاز به چسب ندارد و قطعات آن به ‌صورت نر و مادگی داخل یکدیگر چفت می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود تا پارکت و لمینت در زمینه نصب، با یکدیگر تفاوت‌ هایی داشته باشند. با نصب لمینت هیچ ‌گونه کثیف‌کاری در منزل ایجاد نمی‌شود زیرا از هیچ چسبی بهره گرفته نمی‌شود. بلافاصله بعد از تمام شدن نصب لمینت، می‌توان به ‌راحتی دکوراسیون را چید. به دلیل نصب راحت، شما می‌توانید لمینت را جابجا کنید یا در صورت آسیب به یک تکه از لمینت، به ‌راحتی آن را با تکه‌ای جدید جابجا کنید. اما در پارکت، چنین قابلیت ‌هایی برای شما وجود نخواهد داشت.

 

floor 2 1024x658 - بررسی ویژگی های پارکت و لمینت

 

تفاوت پارکت و لمینت در نحوه اجرای آن‌ ها:

 

تفاوت قیمت در این دو کف‌پوش 

مورد دیگری که می‌تواند در دسته تفاوت ‌های پارکت و لمینت قرار بگیرد، قیمت این دو نوع کف‌پوش می‌باشد. قیمت پارکت به دلیل استفاده از چوب خالص قاعدتاً بیشتر از لمینت می‌باشد. اما آیا شما از خود پرسیده‌اید که برای استفاده طولانی ‌مدت کدام گزینه برای شما بهتر میباشد؟ با استفاده از پارکت شما زیبایی شگفت ‌انگیزی را به خانه خودتان هدیه می‌دهید؛ اما این نوع کفپوش برای داشتن عمری طولانی نیاز به مراقبت و دقت دارد. بسیاری از افراد به دلیل مقاوم بودن لمینت در برابر رطوبت، این نوع کفپوش را مقاوم تر تلقی میکنند.

اگر قرار باشد فاکتور هایی مانند وزن و رفت‌ و آمد را در نظر بگیریم، استفاده از پارکت چوبی مقاومت بسیار بیشتری را برای شما خواهد داشت. استفاده از ابزار های سنگین و رفت ‌و آمد بیش ‌از حد روی لمینت ها، باعث آسیب به آن‌ ها می‌شود و ممکن است که شما را مجبور کنند در فواصل زمانی کوتاه‌ مدت قطعات متفاوت لمینت را تعویض کنید. به ‌هر حال این شما هستید که باید با توجه به دکوراسیون خودتان به سراغ خرید یک گزینه مناسب بروید.

تفاوت مقاومت در پارکت و لمینت 

در برابر آب و رطوبت، پارکت ها سریع‌تر نسبت ‌به لمینت ها واکنش نشان می‌دهند. پارکت ها به دلیل این‌ که از چوب خالص درست شده‌اند، در صورت خیس شدن بیش ‌از حد ورم می‌کنند. به همین دلیل بهتر است که از پارکت‌ ها در آشپزخانه استفاده نشود. پس در زمینه مقاومت در برابر آب میان پارکت و لمینت، لمینت گزینه مناسب‌تری می‌باشد، زیرا به‌ راحتی در مقابل آب واکنش نشان نمی‌دهد. علاوه‌ بر آب و رطوبت،  در برابر سقوط اجسام نوک‌تیز نیز، لمینت ها بیشتر از پارکت ها دوام دارند.

به ‌طور کلی پارکت ها در صورت عدم وجود عوامل محیطی مانند رطوبت و آب می‌توانند بین چهل تا هشتاد سال عمر کنند. اما عمر مفید لمینت ها حدود ده سال می‌باشد. همچنین، به دلیل مصنوعی بودن، بعد از گذشت مدت ‌زمان خاصی، لمینت ها ظاهر و زیبایی خودشان را از دست می‌دهند و باید با انواع جدید جابه‌جا شوند. اما پارکت ها به دلیل این‌ که از چوب طبیعی ساخته شده‌اند می‌توانند برای مدت طولانی زیبایی خودشان را به ‌طور کامل حفظ کنند.

 

تفاوت در نگهداری پارکت و لمینت

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در زمینه تفاوت پارکت و لمینت بررسی شود، نگهداری و تمیز کردن این دو کف‌پوش می‌باشد. به طور کلی نگهداری و تمیز کردن لمینت بسیار آسان‌تر از پارکت می‌باشد. شما می‌توانید با استفاده از یک پارچه نم‌دار یا یک طی خیس به ‌راحتی سطح لمینت را از هر آلودگی پاک کنید. اما اگر قصد داشته باشید که پارکت خانه‌تان را تمیز کنید باید از مواد خاصی استفاده کنید که علاوه‌ بر تمیز کردن کف‌پوش شما، به ماهیت اصلی کف‌پوش که چوب می‌باشد آسیبی وارد نکند.  نگهداری لمینت بسیار آسان‌تر از پارکت می‌باشد و شما می‌توانید راحت‌تر لمینت را از آلودگی پاک کنید.

 

IN 42361589 004 1024x575 - بررسی ویژگی های پارکت و لمینت

تفاوت در نگهداری پارکت و لمینت:

 

تفاوت در طرح و رنگ این دو نوع کف‌پوش

با صحبت در رابطه با ماهیت پارکت و لمینت شما متوجه شدید که پارکت ها نسبت ‌به لمینت ها طبیعی‌تر هستند. در کنار طبیعی‌تر بودن طرح‌ ها و رنگ ‌ها، قاعدتاً تنوع زیبایی پارکت ها نسبت ‌به لمینت ها کمتر می‌باشد. لمینت ها می‌توانند با تنوع رنگ بسیار بالایی ساخته شوند و حتی می‌توانند به‌ صورت سفارشی برای شما تهیه شوند. اما پارکت ها بر اساس نوع چوب استفاده ‌شده دارای تنوع رنگی و طرحی می‌باشند و هیچ چیز مصنوعی نمی‌تواند طرح آن‌ ها را به‌ هم بریزد.

اگر شما دوستدار محیط‌ زیست هستید و می‌خواهید که از زیبایی و طرح و رنگ طبیعی در محیط خانه خود استفاده کنید، بهتر است که به سراغ پارکت ها بروید. اما اگر به سبک مینی‌مال علاقه‌ مند هستید و می‌خواهید که رنگ‌ های متنوع‌تری را برای کف‌پوش خودتان داشته باشید، لمینت برای شما گزینه مناسب‌تری است. علاوه ‌بر این موارد، پارکت ها به دلیل صددرصد چوب بودن دوستدار محیط‌زیست هستند، اما لمینت ها با استفاده از دستگاه‌ های فشار و رزین ساخته شده‌اند و به همین دلیل دوستدار محیط ‌زیست نمی‌باشند.

 

جمع‌بندی

به ‌طور کلی ما در این محتوا تلاش کردیم تا برای شما در رابطه با پارکت و لمینت صحبت کنیم و تفاوت هر کدام از آن ‌ها را برای شما بیان کنیم. هیچ ‌وقت نمی‌توان به این نکته اذعان کرد که کدام یک از این نوع کف‌پوش ها مناسب‌تر هستند. بر اساس فاکتور ها و موارد گوناگون موجود، شما باید به انتخاب یکی از این کف‌پوش ها بپردازید. برای مثال اگر نصب آسان و سریع، قیمت ارزان و نگهداری راحت برای شما مهم می‌باشد، قاعدتاً باید به سراغ لمینت بروید. از طرف دیگر اگر طول عمر، زیبایی و لاکچری بودن برای شما مهم می‌باشد، باید به سراغ خرید پارکت ها بروید.

این شما هستید که باید با توجه به موقعیت خانه و ویژگی ‌ها و عوامل محیطی، به سراغ خرید پارکت و لمینت بروید و به نصب این نوع کف‌پوش ها بپردازید. هر دوی این کف‌پوش ها، فاکتور های زیبایی شگفت‌انگیزی را دارند و می‌توانند تاثیر بسیار زیادی روی زیبایی خانه شما داشته باشند. اگر دکوراسیون شما به سبک سنتی چیده شده است، پارکت های طبیعی و لمینت های طرح چوب برای شما مناسب میباشند. اگر دکوراسیون شما مینیمال است لمینت های طرح مینیمال برای شما مناسب هستند.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا