دانستنی های ملکی

بیان مشخصات ملک خوب جهت خرید

 

مشخصات ملک خوب کدامند؟

امروز با توجه به تورم افسار گریخته و قیمت بالای املاک، خانه تبدیل به یک کالای گران قیمت و ارزشمند شده است. همانطور که برای خرید هر کالای قیمتی دقت زیادی به خرج می دهیم در خرید ملک مسکونی نیز باید دقیق و نکته بین باشم. پس از بستن قرارداد و انتقال سند به نام شما به قول معروف پشیمانی سودی نخواهد داشت. ملک بد به سختی به فروش میرسد و مجبور خواهید شد که مدت مدیدی زندگی در ملکی که باب میلتان نیست را تحمل کنید.

در مقاله پیش رو سعی داریم تا مشخصات ملک خوب را برشماریم. صد البته که افزایش جمعیت بویژه در کلان شهرها، باعث رشد عمودی شهر شده است. رشد عمودی شهرها به معنی ظهور ساختمان ها و برج های بسیار بلند است که جمعیت زیادی را در خود جای می دهند. رشد عمودی شهرها راهی مناسب برای استفاده بهینه از زمین های مسکونی و تجاری موجود در شهرها به حساب می آید. مشخصات ملک خوب در آپارتمان های چهار و پنج طبقه با آنچه که باید در برج ها در نظر گرفت اندکی متفاوت است. بنابراین در این مقاله سعی خواهیم کرد تا به طور جداگانه به آنها بپردازیم.

 

مشخصات ملک خوب در آپارتمان­ها  

در اینجا به بیان مشخصات ملک خوب در آپارتمان های چهار تا پنج طبقه خواهیم پرداخت. چرا که به لحاظ آماری آپارتمان هایی با چهار تا پنج طبقه، در کلان شهرها، نسبت به سایر آپارتمان معمول تر هستند.

 

1ـ محله خوب

انتخاب بالا یا پایین شهر جهت خرید ملک مسکونی، بی شک به میزان بودجه شما جهت خرید ملک بستگی دارد. همینطور به این موضوع که آیا متراژ بالای ملک مسکونی در اولویت شماست یا اینکه به خانه ای کوچک اما واقع در بالای شهر تمایل بیشتری دارید. در هر صورت باید به یک نکته اساسی توجه کنید. همواره در دل یک محله خوشنام خیابان هایی با شکل ظاهری و فرهنگ شهرنشینی پایین وجود دارند و بالعکس در نقاط مرکزی یا پایین شهر، محله های اصیل نشین و خوشنام! بنابراین صرف نام محله یا منطقه ای خاص در شهر ملاک انتخاب شما نباشد. بلکه درباره خیابان و کوچه ای که ملک در آن واقع شده است نیز تحقیق کنید.

 

 

 

2ـ نمای خارجی ساختمان

نمای خارجی ساختمان معرف خانه شماست. در هیچ ساختمان با کیفیتی از طرح نمای زشت و بی کیفیت استفاده نمی کنند. دقت داشته باشید مصالح به کار رفته در نمای ساختمان به گونه ای نباشد که حفظ و نظافت آن دشوار باشد. معمولا یکی از ایده ­آل ترین انواع نماها، نمای سنگی است.

 

3ـ  آپارتمان های شمالی یا جنوبی؟

تشخیص آپارتمان های شمالی و جنوبی از روی حیاط ملک به آسانی ممکن است. اگر حیاط در جلوی ساختمان قرار گرفته باشد، ساختمان شمالی است. اگر حیاط پشت ساختمان باشد، در اصطلاح، بنا جنوبی است. نور خورشید از صبح تا بعد از ظهر به ساختمان های شمالی می تابد. اما در ساختمان های جنوبی از بعد از ظهر تا عصر از نور خورشید بهره مند خواهید شد. آپارتمان های شمالی به لحاظ نورگیری مطلوب تر از ساختمان های جنوبی هستند.

 

4ـ ملحقات واحد مسکونی

ملحقات واحد مسکونی شامل مواردی چون انشعابات آب، برق، تلفن،گاز، پارکینگ و انباری است. در نظر داشته باشید که عدم وجود پارکینگ بویژه در کلان شهرها برای ملک مسکونی یک عیب بزرگ محسوب می شود. همچنین ساختمان های فاقد آسانسور رفت و آمد را برای ساکنین طبقات بالا دشوار خواهد کرد.

 

5ـ راهروها و راه پله ها

وجود راهروها و راه پله های استاندارد یکی از مزایای ساختمان محسوب می شود. حداقل عرض راهروهای استاندارد 90 سانتیمتر است. همچنین پله های استاندارد عرضی 30 سانتی متری و ارتفاعی 18 سانتی متری دارند. در نظر داشته باشید که علاوه بر دلگیر بودن، اسباب کشی در راهروهای باریک کار بسیار دشواری است.

 

 

6ـ ایده آل ترین طبقه در آپارتمان ها

طبقه سوم ایده آل ترین طبقه در آپارتمان ها است. سکونت در طبقات اولیه ساختمان ها شما را در برابر انواع آلودگی های صوتی قرار می دهد. آلودگی هایی مثل صدای باز و بسته شدن در ورودی ساختمان، باز و بسته شدن در پارکینگ، صدای خاموش و روشن شدن پمپ آب که معمولا برای افزایش فشار آب ساختمان از آن استفاده می کنند و… علاوه بر این ساکنین طبقات پایینی بویژه طبقه اول همواره از بوی بد ناشی از اگزوز اتومبیل های موجود در پارکینگ رنج می برند.

نکته اساسی دیگر مربوط به حشرات موذی چون سوسک است. این موجودات توانایی بالا رفتن از لوله های فاضلاب و رساندن خود به طبقات بالایی را ندارند. معمولا طبقات پایینی با این مشکل مواجه هستند. در هنگام حریق امداد رسانی به طبقات بالاتر از سوم مشکل است. طبقه آخر ساختمان ها در زمستان ها سردتر و در تابستان ها گرمتر از سایر طبقات هستند. طبقه اول ساختمان ها معمولا نمور هستند بویژه در نواحی چون شمال کشور. مشکل گرفتگی لوله در طبقات پایین بیشتر از طبقات بالا است.

 

7ـ سن آپارتمان

خرید آپارتمان هایی با سن بیش از 10 سال چندان منطقی نیست. معمولا هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان ها پس از ده سالگی به دلیل فرسودگی زیربنایی، تاسیساتی و… افزایش می یابد.

 

8ـ نقشه ساختمان

نقشه ساختمان یکی از مهمترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. اینکه هر یک از اجزای خانه در جای درست خود قرار گرفته باشد. برای مثال قرار گرفتن در توالت در دیدرس یکی از نقص های ساختمان به حساب می آید. نقشه خانه نباید به اصطلاح دارای پِرتی باشد.

 

9ـ دیوار های مشترک

وجود دیوارهای مشترک در ساختمان ها یکی از مشکلات ناخوشایند موجود در آن هاست. دیوارهای مشترک با وجود عایق بندی صوتی تا حدودی صداهای واحد مجاور را به واحد شما و بالعکس، منتقل خواهد کرد. حتی المقدور واحدهایی را انتخاب کنید که فاقد دیوار مشترک باشند.

 

10ـ واحد های موجود در هر طبقه

مطلوب ترین حالت در آپارتمان ها وجود طبقات تک واحدی است. در این حالت شما هیچ دیوار مشترکی با همسایگان خود ندارید. در صورت وجود چند واحد در یک طبقه، بهتر است درب واحدها رو به روی هم قرار گرفته باشد.

 

 

مشخصات ملک خوب در برج ها

تمام آنچه که در رابطه با مشخصات ملک خوب در آپارتمان ها بیان شد درباره برج ها نیز صادق است. علاوه بر این ها نکاتی وجود دارد که مختص به برج هاست و خریداران واحد های مسکونی در اینگونه ساختمان ها می بایست به آنها توجه کنند.

 

1ـ توجه به استاندار مطلوب در تاسیسات، انشعابات برق و…

توجه داشته باشید که تعداد واحد ها در برج ها نسبت به ساختمان های چند طبقه بسیار زیادتر است. در صورت گرفتگی لوله های فاضلاب، تعمیر و راه اندازی مجدد آن بسیار دشوار خواهد بود. همینطور در صورت مشکل در انشعابات برق و قطع برق، ساکنین طبقات بالایی امکان خروج از ساختمان را نخواهند داشت. چرا که آسانسور از دسترس خارج خواهد شد. بنابراین در انتخاب این گونه مساکن به کیفیت مهندسی در ساخت آن ها توجه لازم را داشته باشید.

 

2ـ وجود سیستم اطفاء حریق استاندارد

وجود سیستم اطفاء حریق استاندارد یکی از مهمترین معیارهای مربوط به برج ها محسوب می شود. همانطور که میدانید به دلیل ارتفاع زیاد برج ها، امداد رسانی از خارج ساختمان چندان میسر نیست. بنابراین وجود سیستم اطفاء حریق مناسب در برج ها می تواند از بسیاری از فجایع احتمالی جلوگیری کند. پس حتما در ارتباط با این سیستم ایمنی در برج ها اطلاعات کافی را بدست آورید.

 

3ـ امنیت

با توجه به تعداد بالای واحدها و همچنین افراد ساکن در برج ها، وجود انتظامات در آنها الزامی است. توجه داشته باشید که برج مورد نظر شما حتما از حضور نیروی امنیتی بیست و چهار ساعته برخوردار باشد.

 

4ـ فضای سبز

در انتخاب برج ها توصیه می شود ساختمان هایی را انتخاب کنید که در اصطلاح به برج باغ معروفند. برج باغ ها دارای فضای سبز زیبا و نسبتا وسیعی در مقابل خود هستند. بعضی از انواع مدرن آن حتی بر پشت بام خود نیز باغچه های زیبایی دارند.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا