دانستنی های ملکی

معرفی خانه پیش ساخته و مزایا و معایب

 

امروزه خانه های پیش ساخته به عنوان نسل جدیدی از سازه ها که دارای ویژگی های خاص می باشد، مورد استقبال عمومی قرار گرفته است. از خانه پیش ساخته برای ساخت مکان های مسکونی یا کسب و کار می توان استفاده کرد. این خانه ها به دلیل طراحی مدرنی که دارند دارای فناوری ساختمانی بسیار امن هستند. فضای راحت برای زندگی، قیمت مناسب و اجرای سریعتر در مدت زمانی کوتاه تر، از جمله ویژگی های بارز خانه های پیش ساخته می باشد.

در ساخت خانه پیش ساخته، از سازه پیش ساخته استفاده می شود که مصالح مختلفی مثل چوب، فولاد، کامپوزیت و آلومینیوم در آن به کار رفته است. قیمت هر خانه پیش ساخته به نوع مصالحی که در آن به کار گرفته شده مربوط می شود. این سازه ها بیشتر برای ساخت ویلا در شمال کشور مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال ویلاهای جنگلی بهترین گزینه برای این سازه ها هستند.

 

خانه پیش ساخته


روند اجرای خانه های پیش ساخته:

به طور کلی سازه های خانه های پیش ساخته از قبل در کارخانه ساخته شده و بعد به مکان مورد نظر جهت ساخت و ساز انتقال داده می شود. از نظر استحکام نیز همانند یک بنای معمولی است. به این ترتیب خانه پیش ساخته باعث تحولی شگرف در ساختمان سازی شده و از آسیب های زیست محیطی جلوگیری کرده است.

زیباترین طراحی خانه پیش ساخته را می توان برای ویلا پیاده سازی نمود. به کمک مهندسان پلان ساختمان از پایه طراحی می گردد و ویلاهایی لوکس با بهترین معماری ساخته می شوند.

حال که تصمیم به خرید ویلا و آن هم از نوع خانه پیش ساخته را گرفته اید بهتر است با مزایا و معایب این نوع سازه بیشتر آشنا شوید. به دلیل اینکه هر نوع سبک ساختمان سازی مزایا و معایبی دارد، باید به تمامی این نکات توجه کرد تا مجموع برآیند این عوامل موجب تصمیم گیری درست ما شود.

 

مزایا:

این سازه ها در برابر زلزله تا 9 ریشتر پایداری دارند.

در هر نوع شرایط آب و هوایی قابلیت استفاده و نصب را دارا هستند.

به دلیل اینکه در برابر سرما و گرما به صورت عایق عمل می کنند باعث استفاده بهینه انرژی می شوند.

ساخت سریع خانه پیش ساخته در کوتاه ترین زمان ممکن که باعث کمتر شدن هزینه نهایی می گردد.

خانه پیش ساخته در برابر سازه های ساختمانی دیگر، هزینه نگهداری کمتری دارد.

تغییرات در نقشه داخلی این سازه و طراحی دکوراسیون متناسب با سلیقه خودمان بدون پرتی مصالح امکان پذیر است.

وزن خانه پیش ساخته کم است، بنابراین هزینه فوندانسیون را تا حد زیادی کاهش می دهد.

قابلیت جابجایی ویلا در محل دیگر و استفاده مجدد بدون هدر رفتن مصالح وجود دارد.

به دلیل نازکی دیوارها در این سازه، فضای داخلی ساختمان افزایش می یابد.

بدون اینکه برای همسایگان مزاحمتی ایجاد شود و بدون به جا ماندن نخاله ساختمانی، سازه ساخته شده به راحتی نصب می شود.

نفوذ حشرات موذی به این سازه امکان پذیر نمی باشد.

خانه های پیش ساخته به این دلیل که دارای استانداردهای جهانی هستند، به گونه ای طراحی شده اند که نسبت به زلزله مقاوم تر هستند.

متریالی که در این سازه ها به کار رفته، به دلیل عایق بودن در برابر رطوبت دوام بسیار بالایی دارند.

مواد و متریال به کار رفته در این خانه ها به آسانی قابلیت بازیافت را دارند و می توانند در سازه های جدید مورد استفاده قرار بگیرند.

 

خانه های پیش ساخته

 

معایب:

نیاز به خرید زمین و گرفتن مجوزهای دولتی مورد نظر برای نصب خانه پیش ساخته در آن محل، همچنین پرداخت هزینه هایی که به مجوز مرتبط است.

در خانه های پیش ساخته امکان اینکه هزینه های ساخت بنا را مثل ساختمان های عادی در چند مرحله پرداخت نماییم وجود ندارد، بنابراین باید کل هزینه را یکجا بپردازیم.

قبل از اقدام به خرید خانه های پیش ساخته بهتر است که نقشه زمینمان را به فروشندگان نشان دهیم، زیرا گاهی اوقات به دلیل نامناسب بودن موقعیت زمین و نیز وجود ناهمواری ها در آن، عملا در نصب سازه ها و متصل نمودنشان به یکدیگر مشکل به وجود می آید و امکان استفاده از خانه پیش ساخته در آن زمین ناممکن خواهد بود.

برخلاف خانه های عادی که اندازه های هر بخش از ساختمان را می توانیم با توجه به سلیقه خودمان تغییر دهیم، در خانه های پیش ساخته یک اندازه ی ثابتی را می خریم و امکان تغییرات در بخش های مختلف را نخواهیم داشت و اندازه ها از قبل تعیین شده است.

نصب خانه های پیش ساخته حتما باید توسط افراد متخصص انجام شود، برخلاف خانه های عادی که ساختشان را به هر معماری می توانیم بسپاریم.

 

دسته بندی های خانه پیش ساخته:

خانه های پیش ساخته را می توانیم براساس نوع سازه ای که در آنها به کار رفته است به چند دسته تقسیم بندی کنیم:

 

خانه پیش ساخته فلزی

 

خانه پیش ساخته که از سازه فلزی تشکیل شده است.

برای ساخت این خانه ها از ورق هایی که دارای ضخامت کمی هستند و پوشش گالوانیزه دارند استفاده شده است. بزرگ ترین مزیت این نوع سازه مقاومت بسیار بالایی است که در برابر زمین لرزه دارد، بنابراین در نقاط زلزله خیز عموما این نوع سازه مورد استفاده قرار می گیرد.

کیفیت بالا، وزن کم، سادگی ساخت و نصب سریع، حمل و نقل به صرفه و اقتصادی، مقاومت بالا در برابر آتش سوزی و زنگ زدگی و قابلیت نصب در تمامی شرایط آب و هوایی از دیگر مزیت های خانه پیش ساخته با سازه فلزی می باشد.

 

خانه پیش ساخته که از پانل های ساندویچی تشکیل شده است.

خانه های پیش ساخته ساندویج پانلی رایج ترین و بهترین نوع سازه های پیش ساخته هستند که ساختاری سبک دارند. این سازه ها به علت وزن کم و سرعت بالای ساختشان، همچنین انعطاف پذیری که دارند بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. از جمله مزیت های این سازه ها پایداری آنها در برابر زلزله تا حتی 9 ریشتر، قابلیت نصب در هر نوع شرایط آب و هوایی، کاهش بسیار مصرف انرژی به دلیل عایق بودن در برابر سرما و گرمای هوا، هزینه نگهداری پایین، تغییرات در نقشه ی داخلی ساختمان بدون هیچگونه پرت مصالح، در نهایت کاهش هزینه فوندانسیون به دلیل وزن کم است.

 

خانه پیش ساخته که از سازه چوبی تشکیل شده است.

پنل های مورد استفاده در این نوع سازه ابتدا در کارگاه برش می خورند، پس از کدگذاری تخته ها را به محلی که پروژه انجام می شود منتقل می کنند. پانل های پیش ساخته چوبی به شکل زبانه و گام در هم قفل می شوند. این سازه ها از لحاظ کارایی و بهره وری انرژی نسبت به سازه های ساخته شده از آجر و سنگ بهره وری بالاتری دارند.

خانه پیش ساخته چوبی دارای انواع متفاوتی است، به این صورت که بعضی از سازه ها در کارگاه بیشتر عملیات ساختشان انجام می شود، بعضی ها در محلی که قرار است مونتاژ شوند بیشتر عملیات مرتبط با ساختشان صورت می پذیرد. البته این نکته حائز اهمیت است که هرچقدر میزان عملیات انجام شده در کارگاه بیشتر باشد، به همان اندازه هم دقت ساخت افزایش پیدا کرده، در نتیجه کیفیت سازه بالاتر می رود. در نهایت خانه پیش ساخته چوبی کیفیت بالا و دوام خود را با گذشت زمان نیز حفظ می نماید.

 

خانه پیش ساخته چوبی

 

خانه پیش ساخته که از سازه های ترکیبی تشکیل شده است.

این سازه ها از اسکلت فلزی و دیوارهای بتنی تشکیل شده اند. بتن مورد استفاده در این سازه ها بسیار سبک و مقاوم است. برای مونتاژ این نوع خانه های پیش ساخته در محلی که پروژه انجام می شود، برای اینکه درزهای اتصال قسمت های مختلف سازه پوشانده شود و از نفوذ حشرات و ورود و خروج گرما جلوگیری شود از چسب های مخصوص استفاده می شود. از جمله مزایای این دسته از خانه های پیش ساخته ماندگاری و عمر بالا، مستحکم بودن، ساخت سفارشی، امکان جابه جایی، حمل و نقل آسان، مقاومت بالا به نسبت خانه های معمولی را می توان نام برد. در ضمن تمام امکاناتی که برای خانه های معمولی وجود دارد، در این نوع از سازه نیز قابلیت انجام دارد.

بر اساس این دسته بندی ها باید با توجه به شرایط منطقه ای که این خانه ها در آنجا بنا می شوند، انتخاب کنیم که از کدام سازه استفاده کنیم تا در آن شرایط با دوام تر باشد.

 

کاربری انواع خانه پیش ساخته:

خانه پیش ساخته کاربردهای متنوعی دارد از جمله مسکونی، ویلایی، اداری، خوابگاهی، نمازخانه، سرایداری، کمپ های اضطراری، سالن های اجتماعات، سرویس های بهداشتی، موتورخانه ها و …

خانه پیش ساخته مشمول قوانینی است، مثلا در بعضی از مناطق، شهرداری اجازه ساخت و ساز این نوع خانه ها را نمی دهد. لذا قبل از اینکه سفارش ساخت این خانه ها را بدهید، ابتدا از قوانین خانه های پیش ساخته در آن منطقه مطلع شوید و سپس اقدام نمایید. مثلا در اتحادیه اروپا برای ساخت این سازه ها هیچگونه قوانین یکپارچه ای وجود ندارد و ساخت و ساز تابع قوانین محلی می باشد. اما در آمریکای شمالی بر طبق کد ساختمان که توسط وزارت اسکان و توسعه شهری داده می شود، این نوع از سازه ها ساخته می شوند.

در هنگام خرید خانه پیش ساخته باید به ابعاد این خانه ها و شکل و شمایلشان دقت کنید، زیرا اینگونه فاکتورها مثل ابعاد و متراژ، همچنین امکانات این ساختمان ها و نیز تخصص و مهارت پیمانکاری که ساخت سازه را به عهده دارد، به شکل مستقیم بر قیمت خانه های پیش ساخته تاثیرگذار است.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا