دانستنی های ملکی

ارائه نکات اساسی درباره خرید و فروش آپارتمان

 

خرید و فروش آپارتمان

در ایران بازار املاک و مستغلات و در این بین خرید و فروش آپارتمان همواره پر رونق بوده است. شعار معروف این بازار نیاز همیشگی افراد جامعه به مسکن برای زندگی و فضای تجاری برای کار کردن است. بنابراین تا زمانی که این دو نیاز در جامعه وجود دارد بازار املاک و مستغلات و خرید و فروش آپارتمان نیز مشتریان خود را حفظ خواهد کرد.

این نیاز و رونق دائمی در بازار املاک و خرید و فروش آپارتمان نه تنها ثروتمندان جامعه را برای کسب و کار به سوی خود می کشاند بلکه طبقه متوسط را نیز برای رفع نیاز مسکن و نیز سرمایه گذاری پس انداز خود در کم ریسک ترین قسمت اقتصاد، به خود جذب می کند. از آنجایی که معمولا قشر متوسط برای خرید مسکن تمام پس انداز خود را به کار می اندازند، تامل و نکته سنجی در امر خرید آپارتمان یا هر نوع مسکن دیگری امری ضروری است. از سوی دیگر در زمان تصمیم گیری برای فروش ملک نیز باید سنجیده عمل نمود تا به سود مناسبی دست پیدا کنیم و قادر به سرمایه گذاری مجدد باشیم.

 

خرید آپارتمان

آپارتمان‌ ها می‌ توانند سرمایه‌گذاری مناسبی برای خانه اولی ها باشند. به طور کلی سرمایه گذاری در صنعت املاک و مستغلات به دلیل ریسک پایینی که دارد همواره مورد توجه افراد جامعه بوده است. اما این عامل نباید چشمان خریداران ملک را بر عیوب آن ببندد. برای مثال خرید آپارتمان های با عمر زیاد عاقلانه به نظر نمی رسد. یا مثلا آپارتمان‌ هایی که بسیار ارزان‌ تر از خانه‌ های ویلایی هستند، یک جایگزین عالی برای کسانی هستند که می‌خواهند در نزدیکی شهر زندگی کنند. اما باید در نظر داشت که اندازه و امکانات این آپارتمان ها متفاوت است و برخی از آنها هزینه های پنهانی دارند. بنابراین خریداران باهوش باید به چیزی فراتر از برچسب قیمت روی املاک نگاه کنند و قبل از امضا روی خط نقطه چین قرارداد، می بایست به مزایا و معایب هر ملک دقت کنند. در اینجا به مواردی اشاره خواهیم کرد که به شما در خرید آپارتمان مناسب کمک می کند.

 

20200508 Glimenakis 05 new 1024x576 - ارائه نکات اساسی درباره خرید و فروش آپارتمان

 

هزینه شارژ ساختمان

همانطور که می دانیم با توجه به رشد جمعیت و شهرنشینی افراد در جوامع شهری بیشتر در آپارتمان ها و برج ها سکونت دارند. این ساختمان ها دارای فضاهای مشاعی چون آسانسور، راه پله، حیاط، و در برج ها، استخر، سالن های ورزشی، سالن اجتماعات و… هستند. برای نگهداری، نظافت و ترمیم این فضاها و نیز پرداخت هزینه انرژی مصرفی آنها ساکنین باید مبلغی را به عنوان شارژ ماهیانه به صندوق مدیریت ساختمان واریز کنند. توصیه می شود که پیش از خرید آپارتمان مورد نظرتان از مبلغ شارژ ماهیانه آن اطلاع پیدا کنید. زیرا ممکن است پرداخت این مبلغ (بویژه در صورت سکونت در برج های لوکس و مدرن) برای شما سخت باشد.

 

سبک زندگی

با پیشرفت تکنولوژی کره زمین نام دهکده جهانی را به خود گرفته است. افراد با استفاده از شبکه های ارتباطات جمعی به آسانی از اخبار سایر نقاط جهان باخبر و از نظرات و جهان بینی جوامع مختلف مطلع می شود. این حجم از آگاهی باعث شده تا جوامع دیگر مثل سابق از یک مد اخلاقی واحد پیروی نکنند. امروزه نمودار عرف و مد در جامعه ما دارای چند قله است! بنابراین در زمان خرید آپارتمان سعی کنید از بافت فرهنگی و اخلاقی رایج در محله و ساختمان مورد نظر باخبر شوید تا در آینده و با سکونت در مسکن خریداری شده دچار مشکل نشوید. به عنوان مثال در برخی از آپارتمان ها نگهداری حیوان خانگی یک مد به حساب می آید در حالی که در نقطه ای دیگر نگهداری از حیواناتی چون سگ و گربه در خانه تابو است.

پیش از خرید ملک از طریق صحبت با مشاور املاک آگاه به ویژگی های محل مورد نظر می توانید از بافت فرهنگی محله مطلع شوید. علاوه بر این صحبت با مدیر آپارتمان نیز می تواند شما را از خلق و خو و نوع رفتار همسایگان تان باخبر سازد.

 

Chennai home interior design photos 1366x768 1 1024x576 - ارائه نکات اساسی درباره خرید و فروش آپارتمان

 

بررسی امکانات موجود در اطراف آپارتمان

یکی از مهمترین نکاتی که پیش از خرید آپارتمان مورد نظر باید مورد توجه قرار دهید بررسی امکانات موجود در اطراف آن است. با یک گردش کوچک در خیابان های اطراف ساختمان مشاهده کنید چه مراکز خریدی در اطراف آن وجود دارد. آیا دسترسی به سوپر مارکت، مراکز عرضه میوه و تره بار، نانوایی، مراکز درمانی، فضای سبز و بوستان های کوچک محلی و… به سهولت امکان پذیر است یا خیر؟ در نظر داشته باشید که حتی اگر خرید آپارتمان مذکور به منظور سکونت خود شما نیز نباشد و برای سرمایه گذاری و اجاره دادن ملک اقدام به خرید آن نموده اید، وجود یا عدم وجود امکانات ذکر شده در بالا عامل بسیار مهمی در اجاره رفتن آپارتمان مذکور خواهد بود.

 

پارکینگ و حمل و نقل عمومی

اغلب برج های بلندی که در نزدیکی مرکز شهر واقع شده اند با کمبود پارکینگ مواجه هستند. اگر قصد خرید آپارتمان در نزدیکی مراکز اداری و تجاری شهر را دارید حتما از وجود پارکینگ اختصاصی برای واحد مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید چرا که در مناطق مرکزی شهرها به دلیل ترافیک بالا پیدا کردن جای پارک بسیار دشوار است. در صورتی که وسیله نقلیه ندارید و وجود پارکینگ برای شما اهمیتی ندارد می توانید از این موضوع به عنوان امتیازی در جهت خرید آپارتمانی ارزانتر استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید که پیش از خرید، امکانات حمل و نقل عمومی را در اطراف ملک مورد نظرتان مورد بررسی قرار دهید.

 

صدا، بو و نور

قبل از خرید آپارتمان باید موارد ذیل را حتما در نظر بگیرید:

۱ـ سر و صدا، آیا صدای مردم در آپارتمان های دیگر را می شنوید؟ آیا دیوارهای ساختمان از عایق صوتی مناسبی برخوردار است تا مانع ورود صدای همسایگان به واحد شما شود؟ ۲ـ بوها، آیا می توانید بوی حیوانات، رطوبت یا زباله را حس کنید؟ ۳ـ نور، آیا در صورت خرید و اقامت در واحد مورد نظر به پنجره یا بالکن با نور طبیعی خورشید دسترسی خواهید داشت؟ ۴ـ هوا، آیا آپارتمان مورد نظر شما دارای پنجره های کافی و هوای آزاد است؟

 

green black and wood home design 1024x576 - ارائه نکات اساسی درباره خرید و فروش آپارتمان

 

نرخ جای خالی و اقامت کوتاه مدت در آپارتمان

در زمان خرید آپارتمان اطلاع از تعداد واحدهای خالی و اجاره ای موجود در ساختمان بسیار مهم است. همچنین آگاهی از این موضوع که آیا واحدهای مذکور برای اجاره کوتاه مدت نیز استفاده می شوند یا خیر نیز حائز اهمیت است. این نکته نشان دهنده این موضوع است که در طول سال با چند همسایه جدید با خلق و خوهای متفاوت مواجه خواهید شد. تغییر مداوم همسایه ها به لحاظ امنیتی نیز ایجاد مشکل خواهد کرد.

 

فروش آپارتمان

در مبحث خرید و فروش آپارتمان یک ضرب المثل معروف وجود دارد که می گوید: «هر کسی می تواند یک ملک را برای فروش بگذارد، اما همه نمی توانند یک ملک را با قیمت بالا بفروشند». هنگامی که تصمیم خود را برای فروش ملکتان گرفتید، تمرکز شما باید بر این باشد که چگونه ملک را با بالاترین قیمت ممکن بفروشید. در اینجا به ذکر نکاتی خواهیم پرداخت که با رعایت آنها فروش موفقی را در پیش خواهید داشت.

 

نمای بیرونی ملک

نمای بیرونی ساختمان شما می تواند یک نقطه عطف در فروش موفق تان باشد. خریداران و سرمایه گذاران بالقوه به سمت ظاهر و فضای دلپذیر ملک شما جذب خواهند شد. شاید بازسازی نمای بیرونی برای شما هزینه هایی در بر داشته باشد اما مطمئن باشید که مبلغی بیش از آنچه که خرج بازسازی نموده اید در فروش با قیمتی بالاتر بدست خواهید آورد. بازسازی می تواند شامل محوطه سازی حیاط و ایجاد فضای سبز، رنگ آمیزی ساختمان و… باشد.

 

پر رنگ کردن ویژگی های مثبت آپارتمان

ویژگی های مثبت آپارتمان خود را پیدا کنید و در بازدید هایی که از ملک تان صورت خواهد گرفت آنها را به خریداران گوشزد کنید. این ویژگی ها می تواند شامل مواردی چون، نور مناسب ساختمان، نقشه بدون پرتی واحد، دسترسی آسان به اتوبان ها و مراکز خرید، تهویه مناسب و… باشد.

 

انجام تعمیرات داخلی

همواره این را در نظر داشته باشید که خریداران تمایل بیشتری به خرید املاکی دارند که آماده نقل مکان هستند تا املاکی که نیاز به تعمیر دارند. اگر ملک شما نیاز به تعمیرات دارد پیش از عرضه ملک به بازار، آنها را تعمیر کنید. خریداران بالقوه، تعمیرات مورد نیاز برای ملک را فرصتی جهت چانه زنی برای پایین آوردن قیمت ملک می بینند. بنابراین برای فروشی موفق این فرصت را با تعمیرات پیش از فروش ملک از خریداران بگیرید. تعمیرات مورد نظر شامل مواردی چون رنگ آمیزی داخل واحد، تغییر کفپوش ها و… می تواند باشد.

 

studio razavi architecture   apartment xviii   vincent leroux 10 1024x682 - ارائه نکات اساسی درباره خرید و فروش آپارتمان

 

جمع آوری اطلاعات

آگاه باشید که خریداران پس از بازدید از ملک شما، تمام اطلاعات ملک مورد نظر را بدست خواهند آورد پس شما با کسب اطلاعات درباره ملک خود یک گام از آنها جلوتر باشید. برای انجام این کار می توانید دنبال نقشه های طبقات، گزارش های محیطی، قبوض آب و برق و سوابق تعمیرات اخیر در مورد ملک خود باشید. همچنین با ارائه اطلاعاتی از محله ملک خود می تواند خریداران را مجاب به خرید آپارتمان تان کنید. این اطلاعات می تواند شامل فاصله تا حمل و نقل عمومی، داده های جمعیتی، بافت فرهنگی محله و… باشد. مذاکره برای یک معامله قوی با اطلاعات دقیق آسان تر خواهد بود.

 

استفاده از مشاورین املاک

یک کارگزار مشاور املاک کارکشته را برای فروش ساختمان خود استخدام کنید. برای فروش ملک خود با قیمتی مناسب، یکی از بهترین تصمیماتی که می توانید بگیرید این است که به یک مشاور املاک با تجربه مراجعه نمایید. مشاورین املاک می توانند در خرید و فروش آپارتمان به شما کمک کنند زیرا آنها از نحوه کار در بازار املاک و مستغلات باخبرند و می دانند که چگونه ویژگی های مثبت ملک شما را به نمایش بگذارند.

مشاورین املاک می توانند در خرید و فروش آپارتمان به شما کمک کنند زیرا آنها از نحوه کار در بازار املاک و مستغلات باخبرند.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا