طراحی و دکوراسیون

نکات مهم و کاربردی در طراحی و دکوراسیون اتاق پذیرایی

 

امروزه در اکثر خانه ها اتاق پذیرایی همان اتاق نشیمن است. این بخش از خانه مهمترین بخش به حساب می آید زیرا اکثر افراد بیشتر وقت خود را در اتاق نشیمن یا پذیرایی سپری می کنند. در صورتی که فضای اتاق پذیرایی شما دنج و راحت نیست می توانید با ایجاد تغییر در دکوراسیون اتاق پذیرایی فضای دنج و راحتی برای خود در اتاق پذیرایی ایجاد کنید. تغییر دکوراسیون اتاق پذیرایی گاهی اوقات با توجه به شرایط شما از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد.

برای طراحی و دکوراسیون اتاق پذیرایی رعایت برخی نکات از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد، با رعایت این نکات می توانید فضای اتاق پذیرایی را به فضایی مطلوب تبدیل نمایید. در صورت انتخاب دکوراسیون مناسب برای اتاق پذیرایی می توانید باعث شوید تا اتاق پذیرایی شما به اتاقی بزرگ و باشکوه تبدیل شود و همچنین در صورتی که دکوراسیون اتاق پذیرایی شما مناسب نباشد می تواند به محیطی کسل کننده و کلافه کننده تبدیل شود. در ادامه توصیه هایی کاربردی برای دکوراسیون اتاق پذیرایی را برای شما آورده ایم. با رعایت نکات زیر می توانید دکوراسیون اتاق پذیرایی شیک و مجلل داشته باشید.

 

نکات مهم طراحی و دکوراسیون اتاق پذیرایی

برای داشتن طراحی و دکوراسیون اتاق پذیرایی موفق نخستین گام شناسایی نیازهای اتاق می باشد. در صورتی که قصد دارید میز ناهار خوری خود را در اتاق پذیرایی قرار دهید باید این نیاز را در طراحی و دکوراسیون اتاق پذیرایی خود در نظر بگیرید. از دیگر موارد که برای طراحی و دکوراسیون اتاق پذیرایی باید مورد توجه قرار گیرند تعداد مبلمان و تعداد پنجره ها می باشد. تجسم طرح دکوراسیون اتاق پذیرایی در ذهن مرحله بعدی خواهد بود. در این مرحله می توانید با استفاده از نرم افزارهای مختلف طرح مورد نظر خود را روی کاغذ رسم کنید. انتخاب رنگ اصلی طراحی و دکوراسیون اتاق پذیرایی نیز مرحله بعدی را تشکیل می دهد. مرحله نهایی در این بخش اجرای طرح و چیدمان لوازم اتاق پذیرایی خواهد بود.

 

انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون اتاق پذیرایی

از آنجا که مکان پذیرایی از مهمان ها در خانه اتاق پذیرایی می باشد، دکوراسیون این اتاق در مقایسه با دیگر بخش های خانه از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد. یکی از مهمترین نکات دکوراسیون اتاق پذیرایی هارمونی رنگ های مورد استفاده در دکوراسیون این اتاق می باشد. رنگ دیوارهای اتاق پذیرایی، مبلمان، کف پوش ها و دیگر لوازم جانبی موجود در اتاق پذیرایی باید با یکدیگر هماهنگی داشته باشند. مطابقت بین لوازم موجود در اتاق پذیرایی و رنگ ها امری ضروری می باشد از این رو باید در انتخاب رنگ آن ها توجه کنید. می توانید برای انتخاب رنگ طراحی و دکوراسیون اتاق پذیرایی خود رنگ مبل ها و پرده ها را در نظر بگیرید.

 

استفاده از رنگ های خنثی در دکوراسیون اتاق پذیرایی

رنگ ها در دکوراسیون اتاق پذیرایی از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند از این رو توصیه می شود در رنگ های انتخابی برای دکوراسیون اتاق پذیرایی نیز خصوصیت سادگی را در نظر بگیرید. استفاده از ترکیب رنگ های خنثی در دکوراسیون اتاق پذیرایی همواره توصیه می شود. استفاده از رنگ های خنثی برای دیوارها و مبلمان نیز باعث می شود توجه دیگران را به سوی دکوراسیون اتاق پذیرایی خود جذب نمایید.

 

 

نحوه چیدمان مبلمان در دکوراسیون اتاق پذیرایی

چیدمان مبلمان یکی دیگر از مواردی است که در طراحی و دکوراسیون اتاق پذیرایی باید مورد توجه قرار گیرد. در هنگام چیدمان مبلمان در اتاق پذیرایی باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که برای نشستن افراد باید مکان های مناسب در نظر گرفته شود تا حس صمیمیت بیشتری در فضای اتاق پذیرایی منزل شما ایجاد گردد.

از طریق تقسیم مناطق اتاق پذیرایی به صورت صحیح و تعیین کردن مکان های مجزا و مرتبط به یکدیگر می توانید کاری کنید تا تمامی مناطق اتاق پذیرایی و همچنین مسیرهای ارتباطی به راحتی در دسترس باشند، با رعایت این نکات است که می توانید از اتاق پذیرایی منزل خود نهایت استفاده را ببرید. به همین دلیل است که چیدمان مبل ها و فاصله آن ها از یکدیگر باید به گونه ای انتخاب شود که ارتباط موجود بین اجزا قطع نشود. در صورتی که اتاق پذیرایی منزل شما بزرگ است و در مورد چیدمان و دکوراسیون اتاق پذیرایی نمی توانید تصمیم صحیح بگیرید، می توانید از نکات بیان شده در این مقاله استفاده نمایید.

 

نحوه نورپردازی در دکوراسیون اتاق پذیرایی

در دکوراسیون اتاق پذیرایی نحوه نورپردازی نیز از اهمیت ویژه و قابل توجهی برخوردار است. ایجاد نورپردازی مناسب در دکوراسیون اتاق پذیرایی بر احساسات شما در جهت مثبت تاثیر خواهد گذاشت. از این رو راحتی و آرامش بخش بودن فضای اتاق پذیرایی علاوه بر زیبایی آن باید در نظر گرفته شود. استفاده از نورپردازی های طبیعی و مصنوعی باعث می شود فضای اتاق پذیرایی شما بزرگ و آرامش بخش به نظر برسد. البته باید این نکته را مد نظر قرار دهید که روشن کردن و تاباندن نور به فضا به تنهایی کافی نیست و شما باید منابع نور را مورد توجه قرار داده و آن ها را دسته بندی نمایید. به منظور انجام این کار تنها کافیست سه لامپ مختلف را جایگزین یک لامپ پر قدرت نمایید.

 

فراهم کردن روزنه ورود نور طبیعی به اتاق پذیرایی

امروزه لامپ ها و چراغ ها در انواع رنگ ها و شکل ها به صورت گسترده در بازار یافت می شوند؛ اما نکته لازم به ذکر در این مورد این است که چراغ ها نمی توانند جایگزین نور طبیعی که از طریق پنجره وارد خانه می شوند، شوند. نور در حقیقت انتقال دهنده گرما می باشد اما در برخی موارد نیز می تواند میزان اهمیت اجسام را برای شما تعیین نماید. در صورت امکان توصیه می کنیم قسمت های نورگیر خانه را افزایش دهید و برای مهمانان خود محیط مناسب فراهم آورید.

 

 

پر نکردن اتاق پذیرایی با جزییات کوچک

یکی دیگر از نکات دکوراسیون اتاق پذیرایی پر نکردن اتاق با جزییات کوچک می باشد. این نکته را همواره در خاطر داشته باشید که سادگی خود باعث ایجاد شکوه می شود. سادگی نه تنها برای محیط مناسب می باشد بلکه بر روحیه شما نیز تاثیر مثبت خواهد داشت. البته خوب است به این نکته توجه کنید که سادگی به معنای قرار دادن تنها مبلمان در فضای اتاق پذیرایی نمی باشد، بلکه منظور این است در دکوراسیون اتاق پذیرایی به هم ریختگی و آشفتگی وجود نداشته باشد.

 

رعایت اصلی سادگی کف و کفپوش ها در دکوراسیون اتاق پذیرایی

همانند دیگر اجزای ساختمان ها کف و کف پوش نیز در زیبایی دکوراسیون اتاق پذیرایی و خانه نقش مهمی ایفا می کنند. از این رو توصیه می شود کف را نیز در دکوراسیون اتاق پذیرایی خود ساده در نظر بگیرید. با انتخاب کف و کفپوش ساده دیگر اجزا و وسایل مهم در اتاق پذیرایی همچون مبلمان و تابلوهای هنری به راحتی جلب توجه می کنند. بهتر است برای اتاق پذیرایی خود رنگ فرش را به گونه ای انتخاب کنید که دارای طرح های ساده با رنگ های مشابه کف باشد.

 

 

استفاده از تکنولوژی در دکوراسیون اتاق پذیرایی

امروزه فناوری دارای کاربردهای سودمند فراوان می باشد و به راحتی در تمامی فضاهای زندگی انسان ها وارد شده است. می توانید از این فناوری در دکوراسیون اتاق پذیرایی خود نیز استفاده نمایید. امکان استفاده از لوازم هوشمند در طراحی فضاهای مختلف خانه وجود دارد. استفاده از فناوری در دکوراسیون اتاق پذیرایی باعث می شود دکوراسیون مدرن برای اتاق پذیرایی خود داشته باشید. امروزه اتاق های پذیرایی مدرن با استفاده از کامپیوترها و تلویزیون های تخت به صورت کاملا هوشمندانه طراحی می شوند.

 

تزئین دیوارهای اتاق پذیرایی با استفاده از تابلوها

با دانستن این موضوع که برای دکوراسیون اتاق پذیرایی خود باید چه کاری انجام دهید می توانید جلوه اتاق پذیرایی خود را زیبا سازید. استفاده از کاغذ دیواری های متنوع و تابلوهای تقاشی و خطاطی که نمایانگر شخصیت شما باشد باعث چندین برابر شدن زیبایی و جلوه اتاق پذیرایی شما خواهد شد. البته شما می توانید بخشی از دیوار اتاق پذیرایی را خودتان رنگ آمیزی کنید.

 

در نظر گرفتن نقطه کانونی در اتاق پذیرایی

در هر محیط وجود نقطه کانونی بسیار ضروری می باشد تا با توجه به آن بتوان جای دیگر عناصر را مشخص نمود. باید در مرکز کانونی اتاق پذیرایی خود یک عنصر قابل توجه قرار دهید از این رو دقت در انتخاب این عنصر از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد. گزینه های ایده آل برای نقطه کانونی اتاق پذیرایی می توانند تلویزیون، آینه بزرگ و یا میز غذاخوری باشند.

 

استفاده از وسایل زینتی در دکوراسیون اتاق پذیرایی

از موارد پر کاربرد در تزیینات خانه می توان به مواردی همچون گلدان های شیک، شمعدان های برنزی، ظروف سفالی، قاب عکس های شیک و زیبا اشاره کرد. استفاده از این وسایل زینتی در بخش های مختلف پذیرایی به صورت هماهنگ با دیگر وسایل و عناصر موجود در اتاق پذیرایی باعث می شود دکوراسیون اتاق پذیرایی شما تکمیل شود. استفاده از این اشیا در دکوراسیون اتاق نشیمن در صورتی ممکن است موثر باشد که فضای مورد نیاز شما را اشغال نکنند. استفاده از وسایل زیاد در دکوراسیون اتاق نشیمن باعث می شود فضای اتاق شما تنگ شود و احساس خفگی در آن اتاق داشته باشید و البته این کار آسایش را از محیط شما خواهد گرفت.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا