طراحی و دکوراسیون

آشنایی با اصول و قواعد مهم سبک دکوراسیون فرانسوی

سبک دکوراسیون داخلی اروپایی یکی از سبک های محبوب و پرطرفدار دکوراسیون بین اکثر افراد می باشد. کشورهای اروپایی به دکوراسیون داخلی منزل اهمیت بسیار زیادی می دهند و یکی از این سبک ها که به محبوبیت بیشتری دست یافته است سبک دکوراسیون فرانسوی می باشد. دکوراسیون داخلی به سبک فرانسوی بسیار شیک و خاص به نظر می رسد. نحوه آرایش و لباس پوشیدن فرانسوی ها نیز به دلیل وجود طراحان مشهور بسیار شیک، خاص و جذاب به نظر می رسد. وجود تزئینات و وسایل جذاب در این سبک دکوراسیون نیز برای علاقه مندان به هنر چیدمان، زیبایی و سلیقه جالب و زیبا به نظر می رسد. در ادامه با برخی از اصول مهم در این سبک دکوراسیون بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

دکوراسیون فرانسوی

تاریخچه سبک دکوراسیون فرانسوی

در طراحی داخلی سبک دکوراسیون فرانسوی از قرن 18 میلادی ظاهر شد. این سبک دکوراسیون داخلی از زمان پیدایش تاکنون بین ساکنین کشور فرانسه و دیگر کشورها در سراسر دنیا به محبوبیت قابل توجهی دست یافته است. به طور کلی می توان گفت دکوراسیون فرانسوی ترکیبی از سبک های دکوراسیون باروک، روکوکو و امپراطوری می باشد. این سبک دکوراسیون در طراحی داخلی تا حد قابل توجهی به طیف رنگی مورد استفاده در فضا بستگی دارد. در این سبک دکوراسیون استفاده از ترکیب رنگ های صورتی روشن و بنفش یاسی با سبز و نقره ای رایج می باشد. در دکوراسیون فرانسوی برای پوشش کف از متریال های مختلف و منحصر به فرد استفاده می شود.

 

سبک دکوراسیون فرانسوی

اصول دکوراسیون فرانسوی

یکی از ویژگی های بارز و خاص فرانسوی ها ظرافت و زیبایی می باشد. فرانسوی ها در ایجاد ترکیب منحصر به فرد و دقیق وسایلی که در خانه دارند دارای توانایی ذاتی هستند. این ویژگی ها در دکوراسیون داخلی خانه فرانسوی ها مشهود است. در سبک دکوراسیون فرانسوی مجموعه ای از اصول ثابت همواره رعایت می شود و به راحتی می تواند سبک دکوراسیون سنتی و جدید را با یکدیگر پیوند دهد.

 

تنوع در اجزا یکی از اصول مهم سبک دکوراسیون فرانسوی

در سبک دکوراسیون فرانسوی ترتیب و یکدستی مشاهده نمی شود، تنوع در اجزا این سبک دکوراسیون تحسین همگان را بر می انگیزد. مهمترین ویژگی این سبک دکوراسیون که می توان به آن اشاره کرد سادگی آن می باشد. در دکوراسیون فرانسوی اغلب ترکیب اثاثیه و آثار گذشته و حال بوجود می آید. در این سبک دکوراسیون می توانید از هر چیزی که دوست دارید و یادگاری هایی که احساس خوب را در شما القا می کنند استفاده نمایید. روح و سرزندگی در فضایی با این سبک دکوراسیون به طور آشکار مشاهده می شود.

 

دیوار در سبک دکوراسیون فرانسوی

با استفاده از الگو و نقش و نگارهای فرانسوی می توان فرهنگ و تمدن این کشور را در خانه ایجاد نمود. در خانه هایی با این سبک دکوراسیون می توان یکی از دیوارهای اتاق را با استفاده از الگوها و نقش های برجسته فرانسوی طراحی کنید. در این خانه ها با استفاده از کاغذدیواری های با طراحی های سبک های دکوراسیون باروک و یا روکوکو می توان صحنه زیبا در پس زمینه روشن ایجاد نمود. در این سبک دکوراسیون ظاهر سنتی و معاصر در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

 

دکوراسیون به سبک فرانسوی

 

بخش مهم و بزرگی از سبک دکوراسیون فرانسوی را مدرنیته تشکیل می دهد فرقی نمی کند آن را در پوشش، تزئینات و یا در سبک دکوراسیون مورد استفاده قرار داد. این سبک دکوراسیون در حقیقت یک طراحی حساب شده، ظریف و محتاطانه می باشد. در این سبک دکوراسیون در اتاق خواب کودک نیز همه چیز در حداقل نگاه داشته می شود. انتخاب یک پالت به رنگ ساده و لوازم دکوری که با دقت انتخاب شده اند فضای فوق العاده ای را ایجاد می کنند و همراه با رشد کودک می توان به سادگی تغییرات لازم را در آن ایجاد نمود.

 

انتخاب رنگ در دکوراسیون فرانسوی

در این سبک دکوراسیون اغلب رنگ های خنثی انتخاب می شوند اما امکان فراتر رفتن از محدوده گروه رنگی این سبک دکوراسیون نیز وجود دارد. انتخاب رنگ مناسب به پر کردن فاصله تاریخی و زمانی اشیا و مبلمان جدید و قدیمی تا حد قابل توجهی کمک می کند و رنگ انتخابی در این سبک دکوراسیون می تواند به عنوان نقطه اتصال زمان و مکان مختلف در این سبک دکوراسیون در نظر گرفته شود.

به نظر می رسد فرا رفتن از محدوده رنگ های خنثی باعث ایجاد فضایی شیک و خاص در محیط می شود اما از فضای فرانسوی شما را دورتر خواهد کرد؛ اما این سبک دکوراسیون به ترکیب رنگ ها توجه نشان می دهد. ترکیب رنگ ها در این سبک دکوراسیون همجون ترکیب اشیا و مبلمان دوره های مختلف نوعی بازی بصری زیبا در این سبک دکوراسیون می باشد.

 

انتخاب مبلمان در دکوراسیون فرانسوی

در این سبک دکوراسیون جهت ایجاد تعادل بین دکور معاصر و یا کلاسیک به یک یا دو قطعه مبلمان عتیقه نیاز خواهید داشت و می توانید از آن ها در دکوراسیون منزل خود استفاده نمایید. همچنین در دکوراسیون داخلی خانه به این سبک با استفاده از پارچه می توانید در طراحی فضای خانه انعطاف پذیری بیشتری ایجاد کنید. در این سبک دکوراسیون می توانید از پارچه های کتان و یا ریون به همراه الگوهای ظریف و همچنین پارچه های لوکس همچون مخمل، زریفت، ابریشم و پارچه های توری به عنوان روکش اثاثیه و لوازم داخلی استفاده نمایید.

 

اصول دکوراسیون فرانسوی

 

بنابه دلایل مختلف اکثر افراد تصور می کنند خانه های تزئین شده با استفاده از دکوراسیون فرانسوی شباهت زیادی به معبد سفید دارند. در این سبک دکوراسیون رنگ سفید به عنوان رنگ غالب استفاده می شود و رنگ استاندارد ساختمان نیز سفید می باشد. گاهی اوقات انتخاب دکوراسیون سفید رنگ فاقد جذابیت است و به عنوان رنگ سرد در نظر گرفته می شود از این رو در این شرایط دکوراسیون فرانسوی ترکیب رنگ ها را به شما پیشنهاد می دهند.

 

پنجره

برای داشتن اتاق نشیمن با ظاهر باکلاس و خوشایند توصیه می کنیم از پرده های آویزان شده از سقف تا کف زمین استفاده نمایید. یکی از ویژگی های اصلی دکوراسیون فرانسوی استفاده از همین پرده های بلند می باشد. استفاده از این نوع پرده ها نیز باعث می شود پنجره ها بزرگ تر از اندازه واقعی خود به نظر برسند. در نهایت استفاده از این مدل پرده ها باعث ایجاد فضای وسیع و بانشاط تر خواهد شد.

 

نور و روشنایی در این سبک دکوراسیون

نور و روشنایی نیز در این سبک دکوراسیون از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد. جهت مشاهده زیبایی های این سبک دکوراسیون به نورهای روشن طبیعی و یا مصنوعی نیاز خواهیم داشت. این نکته را بهتر است همواره مد نظر قرار دهید که زیاد نباید به مد روز تکیه داد. مد ممکن است چند روز بعد قدیمی شود اما اساس و پایه سلیقه و زندگی شما به ریشه های محکم و عمیق نیاز دارد در این صورت همواره توصیه می کنیم به نیاز، سلیقه و امکانات خود توجه نمایید. همچنین توصیه می کنیم پیروی از مد تنها به دلیل مد بودن را به باد فراموشی بسپارید. فراموشی مد یکی دیگر از ویژگی های اصلی و مهم این سبک دکوراسیون داخلی می باشد.

 

ویژگی های دکوراسیون فرانسوی

 

خانه های فرانسوی اغلب کوچک هستند از این رو مردم این کشور بیشتر از رنگ ها برای حداکثر سازی فضای خانه ها استفاده می کنند. در آپارتمان های تک خوابه بخش های مختلف خانه را با استفاده از رنگ ها طبقه بندی می کنند تا آشفتگی و به هم ریختگی خانه را کاهش دهند و همچنین جلوه ای هماهنگ و هارمونی ایجاد نماینداگر منزل شما نیز کوچک است و قصد ایجاد محیطی دلنشین و باز در محیط خانه را دارید توصیه می کنیم از ترکیب رنگ های متنوع در منزل خود استفاده نمایید.

 

دکوراسیون حمام با استفاده از سبک فرانسوی

برای داشتن یک حمام با سبک دکوراسیون فرانسوی توصیه می کنیم از یک وان حمام با خطوط جالب استفاده نمایید و آن را در بالای سنگ و یا کاشی خنثی قرار دهید. همچنین می توانید از لوازم جانبی چدنی خوش تیپ برای ایجاد ظرافت و یا شخصیت استفاده نمایید. همچنین توصیه می شود از حوله های سفید و رنگ روشن استفاده نمایید.

 

انتخاب دکوراسیون فرانسوی برای اتاق خواب

می توان گفت هیچ اتاق خوابی به این سبک دکوراسیون بدون تخت خواب و چهار پاتختی کامل نیست. می توانید چوب هایی با رنگ تیره را برای سرویس اتاق خواب خود انتخاب نمایید. در صورتی که اتاق خواب دارای کفپوش چوبی است توصیه می کنیم تخت خواب خود را به رنگ کرم ساده و درخشان انتخاب نمایید و همچنین پارچه کتانی برای تخت سفید خود استفاده نموده و رنگ لوازم به کار رفته در اتاق خواب را با یکدیگر مطابقت دهید.

 

دکوراسیون آشپزخانه به سبک فرانسوی

در تمامی آشپزخانه های فرانسوی نقطه کانونی میز ناهارخوری بزرگ می باش در این سبک دکوراسیون باید توجه کنید که سبک طراحی آرام و روح دمدمی یکی از ویژگی های بارز آن می باشد. می توانید میز ناهارخوری خود را با کیفیت عالی و به رنگ تیره انتخاب نمایید تا آشپزخانه شیک و لوکس تر داشته باشید. صندلی های میز ناهارخوری را نیز می توان به صورت منحنی با حجاری، حکاکی انتخاب نمود در نهایت می توان از قالیچه و یا یک اثاثه غیر منتظره در محیط آشپزخانه نیز استفاده نمود.

 

دکوراسیون اتاق نشیمن فرانسوی

 

علاوه بر میز ناهارخوری، ظروف غذاخوری نقطه کانونی و اصلی آشپزخانه را تشکیل می دهند. در صورت وجود فضای مناسب توصیه می کنیم برای نمایش ظروف تزئینی از صفحات شیشه ای استفاده نمایید. همچنین شما می توانید در این سبک دکوراسیون از ظروف مسی و لوازم جانبی جواهر نشان استفاده کنید.

 

آشنایی با مهمترین ویژگی های سبک دکوراسیون فرانسوی

 

  • هزینه بالای داخلی از مبلمان گرفته تا عناصر تزئینی کوچک به کار رفته در این سبک دکوراسیون یکی از مهمترین ویژگی های این سبک دکوراسیون است.
  • وجود تعداد پارچه های زیاد از جمله پارچه های مخملی، بروکاد و ترکیب آن ها با شیفون و یا اورگانزا روشن و شفاف
  • از دیگر ویژگی های اصلی این سبک دکوراسیون می توان به تنوع در گچبری ها، حاشیه های تزئینی و گل و بوته اشاره کرد.
  • نقاشی های موجود در قاب های حک شده و طراحی داخلی آینه ها با طلا، نقره و یا برنز بخش جدایی ناپذیر این سبک دکوراسیون می باشد.
  • در این سبک دکوراسیون کریستال اغلب به عنوان لوازم جانبی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • در این سبک دکوراسیون از امکانات مختلف نورپردازی همچون آویزهای ساخته شده با استفاده از شمعدان و چراغ های طبقه ای به همراه سایه اصلی پارچه و آویز کریستال استفاده می شود.
  • یکی دیگر از ویژگی های مهم دکوراسیون فرانسوی اتاق بزرگ با سقف بلند می باشد که دارای پنجره بزرگ باشد و قادر به تامین نور کافی در طول روز باشد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا