دانستنی های ملکی

شرایط و قوانین اجاره آپارتمان مبله

 

شرایط و قوانین اجاره آپارتمان مبله

سبک زندگی افراد در دنیای حاضر تغییرات قابل توجهی داشته است و اکثر مردم ترجیح می‌دهند زندگی‌های سبک‌تر داشته باشند و خود را از انبوه لوازم منزل که همگی دست‌وپاگیر هستند خلاص کنند. با حذف این لوازم جابه‌جایی افراد ساده‌تر و راحت تر خواهد شد. صاحب خانه ها نیز در سال های اخیر تمام سعی خود را برای نزدیک کردن عرضه به تقاضا انجام داده اند از این رو به اجاره آپارتمان مبله روی آورده اند.

 

اجاره آپارتمان مبله

 

افراد زیادی هستند که بنا به دلایل مختلف از جمله مهاجرت، تغییر مکان زندگی و طلاق یک آپارتمان مبله روی دست شان می ماند، این افراد می توانند با توجه به قوانین اجاره آپارتمان مبله منزل خود را با تمام لوازم موجود در آن به فرد دیگر اجاره دهند، با این کار صاحب خانه ها نیازی به پرداخت هزینه های هنگفت برای اجاره انبار نخواهند داشت. یکی از مهمترین مزایای اجاره آپارتمان مبله برای صاحب خانه این است که می توانند منازل خود را گران تر اجاره دهند. در صورتی که دکوراسیون مدرن برای آپارتمان خود انتخاب کرده باشید بدون شک از اجاره دادن منزل خود سود بیشتری به دست خواهید آورد.

 

آپارتمان مبله چیست؟

امروزه در سبک زندگی تغییرات و تحولات بسیار زیادی ایجاد شده است. در زمان های گذشته اگر فرد به سفری می رفت برای اقامت می توانست به خانه دوست، آشنا و یا فامیل برود اما با گذشت زمان و ایجاد تغییرات در سبک زندگی، در شرایطی که در شهر مقصد خانه دوست و یا آشنایی وجود نداشته باشد یافتن محل مناسب برای اقامت در طول سفر به موضوع مهمی تبدیل خواهد شد. از جمله گزینه هایی که می توان برای اقامت از آن ها استفاده کرد می توان به هتل، هتل آپارتمان، هتل سنتی، متل، مهمانسرا، هاستل، زائرسرا، اقامتگاه بوم گردی، خانه روستایی و در نهایت به خانه چوبی اشاره کرد. با این وجود گاهی اوقات افراد ترجیح می دهند اقدام به اجاره آپارتمان مبله کنند.

به آپارتمان و یا خانه ای که وسایل ضروری و اولیه زندگی در آن وجود دارد آپارتمان مبله گفته می شود. آپارتمان های مبله بر اساس نظر مالک دارای امکانات مختلف بسیار زیادی هستند و در مقایسه با یکدیگر ممکن است برخی از آن ها دارای امکانات و اثاثیه بیشتر یا کمتر باشند. در صورت وجود وسایل و امکانات لوکس و از حد عرف فراتر هزینه اجاره آپارتمان مبله افزایش خواهد یافت. فول فرنیش واژه دیگری می باشد که برای آپارتمان های مبله مورد استفاده قرار می گیرد که خانه مبله یا آپارتمان مبله معادل همین کلمه می باشد.

آپارتمان مبله اغلب توسط چه افرادی مورد استفاده قرار می گیرد؟

این تصور که سفر همیشه جنبه تفریح و توریستی دارد کاملا اشتباه است بلکه در برخی مواقع سفر دارای جنبه های مختلف از جمله درمانی، کاری، مسابقات و مراسمات می باشد. امروزه برخی از دانشجویان نیز به جای خوابگاه و یا سوئیت استفاده از آپارتمان های مبله را ترجیح می دهند از این رو امروزه اجاره آپارتمان مبله مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است و به طور پیوسته تعداد  آن ها در تهران و دیگر شهرستان ها در حال افزایش است.

 

قوانین اجاره آپارتمان مبله

مزایا و معایب اجاره آپارتمان مبله

بدون شک هر فرد برای اجاره آپارتمان مبله و قبل از این که تصمیم نهایی خود را در این باره بگیرد باید بررسی های لازم و مورد نیاز را انجام دهد. در صورتی که قصد اجاره آپارتمان مبله را دارید از خرید لوازم منزل، جابه جایی آن ها و هزینه اثاث کشی معاف خواهید شد و تنها لازم است تا لوازم شخصی خود را همراه خود داشته باشید. هرچند این کار دارای مزایای قابل توجه می باشد اما باید این نکته را در نظر گرفت که اجاره آپارتمان به صورت مبله با معایبی نیز همراه می باشد. از جمله مهمترین معایب اجاره آپارتمان مبله می توان به مواردی همچون عدم هماهنگی با سلیقه شخصی شما، مشکلات بهداشتی و امنیتی اشاره کرد.

مزایای اجاره آپارتمان مبله

از مهمترین مزایای اجاره آپارتمان مبله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صرفه جویی در هزینه ها

در صورتی که مبلمان نداشته باشید و یا مبلمان شما غیر قابل استفاده شده است می توانید با اجاره آپارتمان مبله تا حد بسیار زیادی در هزینه های خود صرفه جویی نمایید. با این کار دیگر نیازی به نگرانی در رابطه با صرف هزینه های زیاد برای خرید مبلمان جدید وجود نخواهد داشت. در صورتی که به جای صرف هزینه برای خرید وسایل جدید یک آپارتمان مبله اجاره نمایید تا حدودی به سرمایه گذاری دست زده اید زیرا اجاره آپارتمان خالی ممکن است باعث شود هزینه بسیار زیادی را برای خرید لوازم جدید پرداخت نمایید.

راحت و آسان شدن جابه جایی

قطعا می دانید که داشتن تنها چند جعبه بسیار سبک و کوچک برای جابه جایی مثل یک رویا به نظر می رسد اما شما با اجاره آپارتمان مبله می توانید این رویا و آرزوی خود را به حقیقت تبدیل کنید. در صورتی اجاره کردن یک آپارتمان مبله برای جابه جایی وسایل دیگر نیازی به کمک دوستان خود نخواهید داشت. همچنین شما به شرکت های حمل بار و جابه جایی نیز دیگر برای این منظور نیاز نخواهید داشت. در صورتی که یک آپارتمان مبله اجاره کنید وسایل شما هنگام جابه جایی آسیب نخواهند دید و خراب نخواهند شد، از این رو نگرانی در رابطه با خراب شدن و یا آسیب دیدن وسایل شما نیز از بین خواهد رفت.

امکان اجاره کوتاه مدت یک آپارتمان

اغلب آپارتمان های مبله برای اجاره برای مدت زمان کوتاه مورد استفاده قرار می گیرند. این موضوع بیانگر این حقیقت است که اجاره آپارتمان مبله بیشتر برای افرادی که به خاطر شرایط کاری خود مجبور هستند به صورت دائم نقل مکان کرده و جابه جا شوند و یا حتی برای دانشجویان مناسب است. اجاره کردن این مدل آپارتمان ها همچنین برای افرادی که تنوع طلب هستند و یا دوست ندارند برای مدت زمان طولانی از یک محیط و لوازم منزل استفاده کنند مناسب خواهد بود. به طورکلی می توان گفت اجاره آپارتمان مبله برای دانشجویان از لحاظ اقتصادی به صرفه خواهد بود.

ایجاد تغییرات

هرچند در یک آپارتمان مبله شرایط و امکانات خاصی وجود دارد اما شما می توانید پس از این که با صاحب خانه هماهنگ کردید تغییرات مورد نظر خود را در آپارتمان که اجاره کرده اید ایجاد نمایید.

 

شرایط اجاره آپارتمان مبله

متناسب بودن وسایل با محیط آپارتمان

با اجاره یک آپارتمان مبله می توانید از تناسب و هماهنگی موجود بین وسایل، امکانات، فضا و محیط آپارتمان اطمینان حاصل نمایید. اما اگر به دنبال اجاره کردن یک آپارتمان خالی باشید هنگام انتخاب وسایل باید تناسب اندازه مبلمان و میز ناهارخوری را با فضای داخلی آپارتمان خود در نظر بگیرید و بابت این موضوع بدون شک نگرانی وجود خواهد داشت.

پراکنده بودن آپارتمان های مبله

از مهمترین ویژگی های آپارتمان های مبله می توان به این موضوع اشاره کرد که می توانید در هر نقطه از شهر آپارتمان مورد نظر خود را پیدا کنید. آپارتمان های مبله در تمامی مناطق شهرهای بزرگ ایران پراکنده شده اند و تنها به یک نقطه خاصی از شهر محدود نمی شوند.

محیط آرام و به دور از شلوغی

در اغلب شهرها هتل ها و مسافرخانه ها در اماکن خاص همچون در مجاورت اماکن گردشگری، پارک ها و بازار واقع شده اند. عبور و مرور به این خیابان ها که پر از ترافیک هستند و همیشه شلوغ می باشند سخت خواهد بود. اما در صورتی که یک آپارتمان مبله در محله ای آرام و به دور از شلوغی اجاره کنید این مشکلات را نخواهید داشت. شما می توانید با اندکی جستجو مکان مورد نظر خود را در منطقه ای امن و آرام پیدا کرده و آن را برای اقامت خود رزرو کنید.

دسترسی آسان و راحت به وسایل نقلیه عمومی

اکثر آپارتمان های مبله در نزدیکی وسایل نقلیه عمومی همچون اتوبوس، مترو، تاکسی و بی آر تی قرار گرفته اند از این رو شما به این وسایل نقلیه به راحتی دسترسی خواهید داشت و رفت و آمد شما به داخل شهر ساده و راحت تر انجام خواهد گرفت.

احساس امنیت و راحتی

یکی دیگر از ویژگی های اجاره آپارتمان مبله برای مدت زمان کوتاه احساس امنیت و راحتی است که با سکونت در آن ها برای فرد ایجاد می شود. اکثر افراد به این دلیل سکونت در آپارتمان های مبله را ترجیح می دهند که از شلوغی هتل ها و لابی ها به دور است و همانند منزل خود در آنجا احساس امنیت و راحتی می کنند.

دسترسی به تمامی امکانات آپارتمان های مبله

در صورت اجاره کردن یک آپارتمان مبله به تمامی امکانات آشپزخانه دسترسی خواهید داشت از این رو می توانید برای خود غذای مورد علاقه تان را تهیه کنید. این موضوع به عنوان مهمترین ویژگی آپارتمان های مبله محسوب می شود زیرا هتل ها این امکانات را در اختیار ساکنین خود قرار نمی دهند.

ارزان بودن

گاهی اوقات ممکن است این تصور در ذهن شما ایجاد شود که هتل ها نیز ممکن است این امکانات را داشته باشند اما بدون شک در هتل ها برای تمامی خدماتی که ارائه می شود هزینه نیز در نظر گرفته شده است. اما در صورتی که یک آپارتمان مبله اجاره کنید با پرداخت یک بار هزینه از تمامی این امکانات برخوردار خواهید شد. هزینه اجاره آپارتمان مبله در یک شهر در مقایسه با اقامت در هتل ها برای خانواده هایی که بیش از دو نفر هستند باصرفه تر، مقرون به صرفه تر و در نهایت ارزان تر خواهد بود.

به طور مثال در صورتی که تعداد اعضای گروه شما از سه نفر بیشتر باشد برای اقامت در هتل های معمولی نیاز به پرداخت هزینه های زیادی خواهید داشت اما در صورتی که در همان شهر با همان تعداد نفرات یک آپارتمان مبله اجاره کنید هزینه های شما تا پنجاه درصد کاهش خواهد یافت. در نتیجه با دسترسی به امکانات بیشتر و باکیفیت تر هزینه کمتری را نیز پرداخت خواهید کرد.

کمک به صنعت گردشگری

وجود هتل ها و مسافرخانه ها در شهرها کمک چندانی به صنعت گردشگری و افراد بومی یک منطقه نخواهد کرد، زیرا هدف اصلی آن ها پر بودن اتاق ها و در نتیجه کسب درآمد بیشتر است. اما در صورتی که یک آپارتمان مبله اجاره کنید بدون شک به بومیان محله خود کمک بیشتری خواهید کرد و در نتیجه باعث توسعه صنعت گردشگری نیز خواهید شد.

 

معایب اجاره آپارتمان مبله

معایب اجاره آپارتمان مبله

هرچند اجاره آپارتمان مبله با مزایای بسیار زیادی همراه می باشد اما لازم به ذکر است که این کار با معایبی نیز همراه خواهد بود که در ادامه این معایب را عنوان خواهیم کرد:

 • افزایش اجاره به صورت ماهانه
 • آسیب رسیدن به وسایل موجود در آپارتمان های مبله
 • کیفیت وسایل در این آپارتمان ها اغلب پایین است.
 • آپارتمان های مبله دارای تعاریف متفاوت هستند.
 • بدون شک با اقامت در این آپارتمان ها برای قرار دادن وسایل خود در مکان مناسب با مشکل کمبود فضا مواجه خواهید شد.

این موضوع که برای جابه جایی به یک آپارتمان مبله به اثاث کشی، حمل و جابه جایی وسایل نیاز ندارید اما با این حال برای اقامت در این آپارتمان ها باید وسایل شخصی خود را همراه داشته باشید اما در این آپارتمان ها فضا و اتاق کافی برای قرار دادن وسایل شما وجود نخواهد داشت و از این لحاظ با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهید شد.

قوانین اجاره آپارتمان مبله

در رابطه با اجاره آپارتمان مبله قوانین خاصی به تصویب رسیده است که قبل از اقدام به اجاره کردن آپارتمان مبله بهتر است با این قوانین آشنا شوید. اجاره آپارتمان مبله برای چندین ساعت خیلی وقت است که ممنوع شده است و شما می توانید به صورت کوتاه مدت و طولانی مدت آپارتمان مبله را اجاره کنید. در ادامه بخشی از این قوانین را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

فواید اجاره آپارتمان مبله

 • زمان تخلیه و یا تحویل آپارتمان مبله مورد نظر باید براساس قرارداد صورت گیرد و در صورتی که به جابه جایی نیاز داشتید بهتر است از قبل به هماهنگی صاحب خانه برسد.
 • برای اجاره کردن آپارتمان به صورت مبله لازم است تا مدارک شناسایی معتبر را همراه خود داشته باشید.
 • صاحب خانه وظیفه دارد تا آپارتمان مورد نظر را به صورت کاملا تمیز به مستاجر تحویل دهد. در مقابل مستاجر نیز وظیفه دارد پس از این که قرارداد به اتمام رسید آپارتمان مورد نظر را کاملا مرتب، تمیز و بدون هیچ گونه آسیبی به لوازم منزل به صاحب خانه تحویل دهد.
 • صاحب خانه وظیفه دارد از تمام سازمان ها و نهادهای مربوطه مجوزهای مورد نیاز را برای اجاره آپارتمان خود به صورت مبله دریافت کند.
 • صاحب خانه پس ازاین که آپارتمان مبله خود را به مستاجر تحویل داد اجازه ندارد تا وارد آپارتمان خود شود.
 • اجاره دادن آپارتمان مبله به زنان مجرد و بدون محارم ممنوع شده است و تنها در شرایطی مجاز به اجاره دادن آپارتمان خود به این افراد هستید که گواهی معتبر ارائه دهند.

یک آپارتمان مبله برای اجاره دادن باید مجهز به چه وسایلی باشد؟

برای این که بتوان یک آپارتمان را به صورت مبله اجاره داد باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • در اتاق نشیمن حتما باید مبل وجود داشته باشد یا حداقل یک میز و یک مبل در آن وجود داشته باشد.
 • کف آپارتمان با استفاده از موکت یا فرش پوشانده شده باشد.
 • اتاق خواب حتما باید مجهز به تختخواب باشد.
 • آشپزخانه این آپارتمان نیز باید مجهز به یخچال، اجاق گاز، آبگرمکن و ماشین لباسشویی باشد.
 • در نهایت می توان گفت در این آپارتمان حتما باید به تعداد کافی ظروف برای پخت و پز وجود داشته باشد.

 

محاسن اجاره آپارتمان مبله

صاحب خانه برای اجاره آپارتمان مبله خود چه مدارکی باید از مستاجر دریافت کند؟

صاحب خانه هنگام اجاره آپارتمان مبله خود باید تمام مدارک شناسایی مستاجران را مورد بررسی قرار داده و از هویت این اشخاص اطمینان کامل حاصل نماید.

برای تعیین مبلغ اجاره آپارتمان چه عواملی باید در نظر گرفته شوند؟

هزینه دریافت شده برای اجاره آپارتمان مبله باید متناسب با مدت اقامت مستاجران باشد. پس در اولین مرحله برای اجاره این آپارتمان ها باید مدت زمان اقامت و هزینه ای که مستاجران باید پرداخت کنند مشخص شود تا در ادامه کار برای طرفین معامله مشکل خاصی ایجاد نشود. رقم اجاره بها بهتر است با توجه به موقعیت آپارتمان و تجهیزات آن در نظر گرفته شود، البته بهتر است هنگام تعیین مبلغ برای اجاره آپارتمان مبله بهتر است منصفانه تصمیم بگیرید. در مواقعی از سال که جابه جایی کمتر است به طور مثال در فصل زمستان صاحب خانه بهتر است در قیمت اجاره بها تجدید نظر کرده و مبلغ کمتری را عنوان نماید. انعطاف موجود در تبدیل رهن و اجاره تا حد زیادی باعث می شود که آپارتمان های مبله در تمامی فصول سال دارای مستاجر باشند.

نحوه ارزیابی قیمت های اجاره آپارتمان مبله

برای کسب اطمینان از این موضوع که اجاره بها عنوان شده توسط صاحب خانه زیاد نیست می توانید به دفاتر مشاور املاک مراجعه نمایید، شما همچنین می توانید در سایت های مختلف به بررسی شرایط اجاره آپارتمان مبله بپردازید و در نهایت با آپارتمانی که اجاره آن به شما پیشنهاد شده است مقایسه کنید و قیمت آن را مورد ارزیابی قرار دهید. همواره به صاحب خانه ها توصیه می شود تا در اجاره آپارتمان خود که به صورت مبله است انصاف را در نظر بگیرند و تا حد امکان به مستاجران تخفیف بدهند.

 

مشکلات اجاره آپارتمان مبله

نحوه تحویل آپارتمان مبله به مستاجر

در اکثر مواقع بهتر است قبل از این که آپارتمان مبله خود را به مستاجر تحویل دهید از تمامی بخش های آن عکس بگیرید. این اسناد لازم است تا به امضای طرفین معامله برسد و در نهایت به قرارداد پیوست شود. همچنین توصیه می شود لوله های آب، گاز و شیرآلات را مورد بررسی قرار دهید و از عدم وجود نشتی در آن ها اطمینان حاصل کنید. یکی دیگر از مواردی که لازم است قبل از تحویل منزل به مستاجر مورد بررسی قرار گیرند وضعیت درب و پنجره ها، برق کشی، سیستم های سرمایشی و گرمایشی هستند. لوازم موجود در خانه و آشپزخانه را مورد بررسی قرار دهید و پس از کسب اطمینان از سلامت آن ها آپارتمان مبله را به مستاجر تحویل دهید.

نحوه تنظیم قرارداد اجاره آپارتمان مبله

قرارداد اجاره آپارتمان مبله معمولا از چند سال تا 6 ماه و حتی 1 روز قابل تنظیم می باشد. هنگام تنظیم قرارداد اجاره آپارتمان به صورت مبله بهتر است موارد زیر نیز در آن ذکر شود:

 • تاریخ شروع و اتمام قرارداد باید ذکر شود.
 • اطلاعات در رابطه با اجاره بها و پیش پرداخت به صورت کتبی ثبت شوند.
 • صاحب خانه باید قادر به فسخ قرارداد اجاره آپارتمان به صورت مبله باشد.
 • در صورتی که مستاجر آپارتمان را پیش از موعد تخلیه کند باید صاحب خانه قادر به جریمه کردن وی باشد.
 • وظایف و مسئولیت های مرتبط با هزینه تعمیرات و خسارات نیز بهتر است در قرارداد ذکر شود.

دریافت کد رهگیری

در دفاتر مشاور املاک این گونه قراردادها باید همراه با کد رهگیری تنظیم شوند. در قرارداد اجاره آپارتمان مبله می توان لیست تجهیزات و لوازم موجود در آپارتمان را نیز آورد.

 

اهداف اجاره آپارتمان مبله

به توافق رسیدن با مستاجر در رابطه با خسارات

تا هنگام تخلیه آپارتمان باید مبلغی به عنوان ضمانت برای تامین سلامت لوازم خانه را باید به صورت امانت نگاه دارید. این مبلغ مازاد خسارات بالقوه به لوازم موجود در آپارتمان را تحت پوشش قرار می دهد. همواره توصیه می شود آپارتمان خود را در برابر حوادث و آتش سوزی بیمه کنید.

چگونه می توان یک آپارتمان مبله را اجاره کرد؟

از روش های مختلف می توان یک آپارتمان مبله را اجاره کرد. از روش های رایج اجرای این کار می توان به مراجعه به بنگاه های مسکن و یا سایت های مختلف و به صورت اینترنتی اشاره کرد. در برخی مواقع در مجلات و روزنامه ها نیز آگهی اجاره آپارتمان مبله مشاهده می شود که به صورت تلفنی می توان آن را رزرو کرد. در صورتی که بنگاه های مسکن و یا مشاور املاک برای این منظور مراجعه کنید از روش های مختلف همچون کامپیوتر شخصی و یا مراجعه حضوری در منزل آپارتمان مورد نظر را به شما نمایش می دهند. در صورت تمایل برای اجاره آپارتمان مبله از طریق اینترنت می توانید عکس های مختلف از بخش های مختلف منزل را مشاهده کنید. اما نکته ای که قبل از تصویب نهایی قرارداد اجاره باید مد نظر قرار گیرند این است که بهتر است از تمامی بخش های منزل و لوازم موجود در بخش های مختلف آن بازدید کنید تا از صحت اطلاعات مندرج و سلامت لوازم منزل به صورت کامل مطمئن شوید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا