دانستنی های ملکی

طرح مسکن جوانان؛ راهی به سوی خانه دار شدن

 

مسکن جوانان

با توجه به تورم اقتصادی چند سال گذشته و کاهش شدید توان عمومی مردم به خصوص جوانان برای تهیه مسکن مناسب، طرح مسکن جوانان به عنوان راهکاری برای عبور از مشکلات اجرایی می شود. تامین مسکن اولین مشوق و ترغیب کننده جوانان برای ازدواج است. هموار کردن این مسیر بسیاری از مشکلات را مرتفع خواهد کرد. بر اساس شرایط اعلام شده توسط وزارت مسکن و راه و شهرسازی، جوانان مجرد ۲۳ سال به بالا می توانند در این طرح شرکت کنند. البته این تسهیلات وابسته به این شرط است که در موعد تحویل گرفتن واحد مسکونی، شخص متقاضی باید متاهل باشد.

 

1 cover 6 - طرح مسکن جوانان؛ راهی به سوی خانه دار شدن

مسکن جوانان

 

این مبلغ تسهیلات مسکن جوانان برای شهرهای مختلف متفاوت است و نرخ سود آن با توجه به شرایط بین ۷ تا ۹ درصد محاسبه می شود. این طرح در واقع برای مردان مجرد بالای ۲۳ در نظر گرفته شده است و با هدف پشتیبانی و آسان سازی ازدواج جوانان اجرا می شود.

 

تسهیلات مسکن جوانان در سال ۱۴۰۱

با وجود ادامه دار شدن وضعیت تورم اقتصادی در کشور، بانک مرکزی مبلغ حداکثر سپرده گذاری ۲۰۰ هزار تومانی را به ۴۰۰ هزار تومان افزایش داده است. سقف تسهیلات هم از ۷۰۰، ۸۵۰ میلیون و یک میلیارد تومان به ۱.۴ و ۱.۷ تا ۲ میلیارد تومان در سال جاری ارتقاء یافت. این تسهیلات مربوط به تهران و مراکز استانها و شهرهای با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر است.

با این اوصاف در صورتی که متقاضیان مسکن جوانان در بانک مسکن حساب افتتاح کنند. ماهانه مبلغ حداقل ۴۰۰ هزار تومان پرداخت می کنند. پس از گذشت ۱۵ سال می توانند از سقف میزان وام های بانکی برای خرید مسکن استفاده کنند.

 

تنوع در پرداخت تسهیلات مسکن ملی

در چند سال گذشته بانک مرکزی شیوه های گوناگونی برای پرداخت تسهیلات مسکن با ابزارهای مختلف به کار گرفته است. یکی از این زیر شاخه ها که چندان هم طرح جدیدی نیست، صندوق پس انداز مسکن جوانان بوده است. پایه و اساس این صندوق بر اساس سپرده گذاری بنا شده است. به عبارت دیگر چنانچه خانواده ها تصمیم بگیرند برای آینده فرزندانشان در زمینه تامین مسکن سپرده گذاری کنند. می توانند این مسیر را از طریق حساب مسکن جوانان پیش بگیرند. در این صورت بر مبنای جداول پرداخت ماهانه، در دوره های زمانی مشخص از این تسهیلات برخوردار می شوند.

البته چنانچه خانواده ها تمایل داشته باشند سریعتر از این تسهیلات استفاده کنند، شرایط اختصاصی دیگری وجود دارد. پس از گذشت ۵ سال از شروع سپرده گذاری می توانند تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان وام دریافت کنند. در ضمن برای بازه های زمانی بین ۵ تا ۱۵ سال هم جدول مشخصی وجود دارد. این شرایط و ضوابط در روز افتتاح حساب در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. به دلیل شرایط تورمی ویژه ای که در چند سال اخیر به وجود آمد، در حال حاضر سقف دریافت تسهیلات برای افرادی که در سال ۱۴۰۱ حساب بانکی افتتاح کرده اند، طبق قوانین و ضوابط جدید اجرایی می شود.

بنابراین سقف تسهیلات بانکی در سال ۱۴۰۱ با مبالغ متفاوت ۲ میلیارد تومان برای تهران، مبلغ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای مراکز استانها و یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت افزایش پیدا کرده است.

در ضمن برخی از شرایط اختصاصی برای حسابهای پس انداز مسکن جوانان برای اعطای تسهیلات در سال ۱۴۰۱ نیز تغییر کرده است. این تقسیم بندی ها از تهران- شهرهای بزرگ – سایر مناطق شهری به رده بندی جدید تهران- مراکز استانها- شهرهای دارای جمعیت ۲۰۰ هزار نفر به بالا- سایر مناطق شهری تغییر پیدا کرده است.

 

76066756 - طرح مسکن جوانان؛ راهی به سوی خانه دار شدن

نهضت ملی مسکن

شرایط ویژه ثبت نام در طرح ملی مسکن جوانان

صرفا متقاضیان مرد و مجرد بین ۲۳ سال تا ۴۴ سال تمام می توانند در طرح مسکن جوانان شرکت کنند (فرد متقاضی در هنگام ثبت نام باید حداقل ۲۳ سال تمام سن داشته باشد)

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی شخص مورد نظر نباید سابقه مالکیت زمین با قابلیت تبدیل به مسکن و یا مالکیت واحد مسکونی داشته باشد

افراد از سال ۱۳۵۷ از امکانات و تسهیلات دولتی یا شرایط و امکانات سازمانهای غیر دولتی برای تهیه واحد مسکونی، زمین و یا تسهیلات یارانه جهت ساخت و خرید خانه استفاده نکرده باشند

چنانچه فرد پس از تحویل گرفتن واحد مسکونی از همسرش جدا شود، هر دوی زوجین تا ۵ سال از دریافت امکانات و تسهیلات دولتی مسکن محروم می شوند

افراد بر اساس ضوابط وزارت راه و شهرسازی در مسکن جوانان، باید مدت مشخصی در شهر مورد تقاضای مسکن سکونت داشته باشند ( به عنوان مثال مدت ۵ سال در شهر تهران زندگی کرده باشند)

تنظیم تعهد نامه ای مبنی بر تحویل عقد نامه ازدواج محضری پیش از قرار داد تحویل واحد مسکونی

 

مشمولان طرح مسکن جوانان

علاوه بر موارد اصلی که برای دستور العمل واگذاری مسکن جوانان بیان شد، پنج گروه مجرد دیگر هم بر اساس قوانین و ضوابط آیین نامه و دستورالعمل اجرایی امکان ثبت نام در این طرح را دارند. زنان سرپرست خانوار بالای ۳۵ سال، مردان مجرد با سن بالای ۴۵ سال، نخبگان علمی در صورتی که توسط بنیاد نخبگان ملی نخبگان تایید شوند، معلولان جسمی حرکتی که بالای ۲۰ سال سن دارند ( با معرفی نامه سازمان بهزیستی)، بیماران خاص با شرایط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

 

اهمیت طرح نهضت ملی مسکن

در شرایط تورم اقتصادی و مشکلات عدیده ای که مردم را درگیر کرده است، مهم ترین دغدغه خانواده ها تامین مسکن جوانان است. در این راستا ایجاد شرایط مناسب برای تهیه مسکن ارزان قیمت، مهم ترین تلاش دولت برای رفع مشکلات موجود در بازار مسکن است. خوشبختانه دولت جدید رویکرد تازه ای برای تحقق هدف خانه دار شدن جوانان دارد.

 

واممسکن - طرح مسکن جوانان؛ راهی به سوی خانه دار شدن

مسکن جوانان

 

در شرایط حال حاضر قیمت زمین و مسکن در سر بالایی قیمت های غیر واقعی و کاذب قرار گرفته است. در صورتی که این شرایط با تامین مسکن جوانان کنترل نشود؛ نتایج اقتصادی فاجعه باری خواهد داشت. در صورتی که دولت برای اعطای زمین و مسکن با قیمت مصوب و ارزان در حد توان عموم جامعه اقدام کند، این قیمت های غیر واقعی در بازار آزاد به تدریج شکسته می شود. بنابراین رویکرد تامین مسکن جوانان از دو جنبه تسهیل ازدواج جوانان و همچنین تنظیم و کنترل بازار آزاد مسکن حائز اهمیت است.

یکی از چالش های بزرگ مسکن در سال های اخیر این بود که دولت یازدهم و دوازدهم هیچ برنامه ای برای ساخت مسکن نداشت. این اتفاق موجب شد تا شرایط مسکن در کشور دچار چالش های عدیده ای در ساخت و عرضه شود. خلاء موجود در سال های گذشته برای سرمایه گذاری در مسکن باعث شد، کشور با کمبود خانه در حدود یک و نیم میلیونی در سال مواجه شود. بنابراین این عقب ماندگی در بخش تولید مسکن باید سریعا با شیوه های ملی سازی رفع شود.

 

بهبود مشکلات مسکن اجتماعی

همانطور که در چند سال اخیر معضل تورم بر بدنه اصلی اقتصاد جامعه تاثیر گذاشته است. بازار مسکن هم از نتایج سوء آن در امان نمانده و همچنان در حال بالا رفتن است. به همین دلیل دولت تصمیم گرفت با ایجاد زیرساخت ها و راه اندازی سامانه هایی، طرح هایی برای خانه دار شدن مسکن اولی ها ایجاد کند. این طرح ها موجب می شود این بازار بحران زده تا حدودی آرام شود.

طرح مسکن جوانان یکی از این طرح های فوریتی است. به موجب آن وام ها و تسهیلاتی برای دریافت مسکن و ساخت و ساز در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. بنابراین افراد می توانند در صورت داشتن شرایط لازم اعلامی از سوی وزارت مسکن و شهرسازی از این تسهیلات وام برخوردار شوند. در این فرصت قصد داریم شرایط کلی ثبت نام در طرح مسکن جوانان را که در زمینه وضعیت تاهل، استفاده از تسهیلات دولتی، مدت سکونت در محل و… است بیان کنیم.

 

1631090003291 - طرح مسکن جوانان؛ راهی به سوی خانه دار شدن

مسکن جوانان

ثبت نام در طرح مسکن ملی

علاوه بر شرایط ویژه پرداخت تسهیلات که در طرح مسکن جوانان فراهم شده است. در حال حاضر امکان ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن برای آقایان مجرد بالای ۲۵ سال فراهم شده است. در این طرح جامع خانه دار شدن، مجردان باز هم باید همان پیش نیاز متاهل بودن در زمان تحویل واحد مسکونی را داشته باشند.

با وجود مبالغ بالای اجاره بها به ویژه در کلان شهر تهران، امکان پس انداز در کنار تامین هزینه های زندگی برای خانواده ها در سطح متوسط به پایین وجود نخواهد داشت. حتی با این فرض که هر خانواده بتواند مبلغی را به عنوان پس انداز کنار بگذارد. با وجود وضعیت تورمی دو رقمی حاکم در کشور که ارزش پول ملی را پایین آورده است، امکان خانه دار شدن در شرایط طبیعی امری محال است.

در نتیجه تمام موارد بیان شده در طول این نوشتار، باید اذعان کنیم که اعطای تسهیلات ساخت و ساز مسکن در برنامه حمایتی دولت تحت عنوان نهضت ملی مسکن که در آن زمین های دولتی وارد چرخه مصرف می شوند، کمک شایانی به بهبود شرایط بازار مسکن خواهد کرد. در این طرح گسترده هزینه های تامین زمین تقریبا به صفر می رسد. خانواده ها در مدت کوتاهی می توانند خانه دار شوند.

از آنجایی که دوره ساخت این واحدهای مسکونی حدود ۲ تا ۳ سال اعلام شده است. متقاضیان پس از تکمیل پروژه و تحویل گرفتن واحد مسکونی، باید پرداخت اقساط را شروع کنند. در این طرح دو شیوه اصلی برای بازپرداخت تسهیلات ساخت مسکن در مورد اقشار کم درآمد و با درآمد متوسط در نظر گرفته شده است.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا