قوانین حقوقی ملک

قوانین و امور حقوقی فروش و یا خرید خانه وکالتی

 

مبحث وکالت بلاعزل و یا سند وکالتی امروزه بنا به دلایل مشغله های کاری زیاد و زندگی در کلان شهر ها و وجود ملک و زمین بسیار زیاد داغ است. اکثر ما واژه وکالت بلاعزل و یا سند وکالتی را در رابطه با خرید و فروش ماشین، زمین و واحد مسکونی شنیده ایم. نقل و انتقال ملک جهت فروش ملک و یا زمین اغلب با هزینه های بسیار بالایی همراه خواهد بود. از این رو بسیاری از افراد سعی می کنند از سند زدن به نام خود خودداری کنند به همین دلیل سند وکالتی و یا بلاعزل تنظیم می کنند و تمامی کارهای خود را به صورت قانونی از طریق همان سند انجام می دهند. در ادامه شرایط و نکات حقوقی خرید خانه وکالتی را به طور کامل و جامع مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

خرید خانه وکالتی

 

خرید خانه وکالتی از طریق وکالت بلاعزل و وکالت نامه دارای معایب و مزایای خاص می باشد. همواره توصیه می کنیم قبل از خرید خانه وکالتی تمامی نکات در رابطه با این موضوع را مطالعه نمایید و در هنگام نوشتن و عقد قرارداد دقت کافی را داشته باشید. یکی از نکات مهم در رابطه با خرید خانه وکالتی این است که بهتر است از انجام این معامله با افرادی که نمی شناسید خودداری نمایید.

 

آشنایی با مشکلات خرید خانه وکالتی

در این بخش از مقاله قصد داریم تا در رابطه با نقل و انتقال ملک بیشتر صحبت کنیم. اعطای سند وکالتی، وکالت بلاعزل به وکیل و یا سند نزدن ممکن است دلایل بسیار زیادی داشته باشد که در ادامه این دلایل را بیشتر مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

 

نکات حقوقی خرید خانه وکالتی

 

 • نقل و انتقال سند ملک به نام خریدار هنگام خرید خانه ممکن است بسیار وقت‌گیر باشد به طوری که گاهی اوقات ممکن است برای یک روز کاری کامل طول بکشد.
 • هنگام نقل و انتقال سند به نام خریدار هنگام انجام معامله ملکی نیازمند صرف هزینه های بسیار زیاد می باشد و از این رو باید دقت کنید در صورت خرید خانه با وام اوراق زدن سند به نام خریدار هزینه زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت.
 • احتمال گم کردن سند رسمی ملک خریداری شده وجود دارد.
 • فرار مالیاتی
 • اغلب اوقات سندهایی که باید به صورت تفکیک شده درآیند آماده نیستند.
 • گاهی اوقات نیز ممکن است فروشنده جهت فروش خانه عجله داشته باشد که در این صورت نیز خرید خانه وکالتی انجام خواهد گرفت.

بنا به توصیه کارشناسان بهتر است تا حد امکان از خرید ملک، زمین و یا ساختمان وکالتی و یا دارای وکالت بلاعزل خودداری نمایید زیرا این نوع املاک مشکلات خاص خود را دارند.

 

آشنایی جامع و کامل با کلمه وکالت در معاملات ملکی و خرید خانه وکالتی

حال وقت آن رسیده است که اندکی با معنای کلمه وکالت بیشتر آشنا شوید.

 • بر اساس قانون مدنی حاکم بر کشور جمهوری اسلامی ایران به عقدی که بر اساس آن قرارداد یکی از طرفین می تواند شخص دیگری را جهت انجام امور ملکی خود وکیل کند وکالت نامه گفته می شود.
 • فردی که مسئولیت انجام امور را به عهده دارد وکیل نام دارد و در همین راستا فردی که به شخص دیگر وکالت می دهد موکل نامیده می شود.
 • یکی از نکات حقوقی خرید خانه وکالتی این است که باید دقت داشته باشید که وکالت نامه شما باید به صورت کتبی نگارش شده باشد و در دفترخانه رسمی ثبت شده باشد. در غیر این صورت وکالت شما فسخ خواهد شد و قانونی نخواهد بود.

 

اطلاعاتی جامع و کامل در رابطه با خرید خانه وکالتی

در معاملات ملکی منظور از وکالت چیست؟

 

 

قوانین خرید خانه وکالتی

 

 • به عقد قرارداد بین دو نفر وکالت گفته می شود.
 • در قراردادهای وکالتی یکی از طرفین یک وکالت قانونی به طرف دیگر ارائه می دهد تا طرف مقابل امور شخصی او را انجام دهد. به فردی که وکالت را ارائه می دهد اصولا موکل گفته می شود و طرف مقابل که وکالت را دریافت می نماید وکیل نام دارد.
 • یکی از نکات حقوقی مهم که در رابطه با خرید خانه وکالتی باید مورد توجه قرار گیرد این است که عقد وکالت باید به صورت کتبی انجام شده باشد و در دست طرفین باید نسخه ای از این قرارداد باشد.
 • مراجع قضایی و اداری سند کتبی را قبول نخواهند کرد و شما باید قرارداد خود را به صورت رسمی در یکی از دفاتر اسناد رسمی ثبت نمایید.
 • وکیل با دریافت وکالت نامه دارای اختیارات زیادی خواهد بود و یکی از این اختیارات این است که وکیل قادر خواهد بود در رابطه با موضوع وکالت دریافت شده از سوی موکل خود هرگونه تصرفی داشته باشد.
 • همچنین از طریق وکالت نامه وکیل این اختیار را دارد تا نقل و انتقال ملک و اموال از جمله خرید و فروش ملک به مبلغ دلخواه و به شخص دلخواه را خواهد داشت. به این نوع وکالت نامه اصولا وکالت ملک گفته می شود.
 • یکی دیگر از نکات حقوقی خرید خانه وکالتی که از اهمیت والایی برخوردار است و باید مورد توجه قرار گیرد این است که در صورتی که هر یک از طرفین قرارداد دیوانه و یا سفیه شود وکالت به صورت خودکار اعتبار خود را از دست خواهد داد و قرارداد فسخ خواهد شد. از این رو به شما توصیه می کنیم تنها جهت انجام امور اداری از وکیل و وکالت نامه استفاده نمایید و در صورت خرید ملک وکالتی و یا زمین و ماشین در نخستین فرصت پیش آمده وکالت را به سند قطعی تبدیل کنید.
 • توجه به این نکته نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که هرگاه مشخص شود یکی از عوامل ذکر شده در بالا در زمان عقد قرارداد وجود داشته باشد، عقد وکالت نامه از همان ابتدا باطل بوده است و فسخ آن دارای تاثیرات قهقرایی می باشد.

 

نکات حقوقی خرید خانه وکالتی

 • در معامله های ملکی بزرگ که از طریق وکالت نامه انجام می گیرد لازم است قبل از انجام معاملات ملکی اعتبار وکالت نامه را به صورت کتبی از دفترخانه ای که در آن تنظیم شده است را استعلام نمایید.
 • دانستن این موضوع از اهمیت والایی برخوردار است که مبایعه نامه و وکالت نامه تکمیل کننده و ملزوم یکدیگر هستند. در حقیقت این دو به عنوان اعضای جدانشدنی محسوب می شوند و بدون وجود مبایعه نامه و با توجه به اعتبار وکالت نامه بهتر است از انجام هرگونه معامله خودداری نمایید.
 • به منظور پیشگیری از سوءاستفاده های احتمالی در آینده از وکالت نامه بهتر است دقت کنید که وکالت نامه صادر شده دارای محدودیت زمانی نباشد.

 

مشکلات خرید خانه وکالتی

 

 • از انجام معامله از طریق وکالت نامه کلی که به اموال منقول و غیر منقول موکل مربوط می باشد و یا معامله با موکلین وراثتی و یا شراکتی خودداری نمایید.
 • در صورت انجام معاملات از طریق وکالت رسمی مثل املاکی که در رهن بانک هستند و خرید ملک وکالتی تمام سعی خود را بکنید تا در کمترین زمان جهت دریافت سند قطعی ملک اقدام نمایید.
 • در صورتی که از طریق تفویض وکالت معامله ای را انجام دادید به این نکته دقت کنید که وکالت نامه اصلی و اولیه که پایه و اساس معاملات را تشکیل می دهد باید وکالت نامه را با دقت مطالعه نمایید تا به صورت دقیق برای شما مشخص شود که شخصی که به عنوان وکیل شناخته می شود دارای اختیارات کامل و بلاعزل باشد.
 • در هنگام خرید خانه وکالتی و تنظیم سندهای دارای وکالت بلاعزل از آنجا که موکل حق انجام مور وکالت را دارد و شخصا قادر به اجرای معامله خواهد بود باید به طور شفاف در وکالت نامه قید نمایید که موکل حق دخالت و اجرای آن را نداشته و مجوز را از او بگیرید.

 

خطرات تهدید کننده خرید خانه وکالتی

خرید خانه وکالتی دارای مشکلات خاص خود می باشد و قبل از انجام این قراردادها بهتر است به نکات حقوقی خرید خانه وکالتی که در ادامه آمده است توجه نمایید. در ادامه خطراتی که خرید خانه وکالتی را تهدید می کند برای شما شرح خواهیم داد.

 

وکالت بلاعزل، یک افسانه در خرید خانه وکالتی

 • در برخی از معاملات ملکی که فروشنده در آن جهت انتقال سند قطعی به نام خریدار می دهد وکالت بلاعزل نام دارد.
 • اغلب مردم این گونه تصور می کنند که چون وکالت بلاعزل در این قرارداد شنیده شده است خریدار هر زمانی که اراده کند می تواند سند ملک را به نام خود بزند.
 • به این نکته باید همواره توجه داشته باشید که برداشت شما از کلمه وکالت بلاعزل با تعریفی که قبلا توضیح داده شده است اشتباه می باشد. منظور از این کلمه این است که فروشنده دیگر قادر نخواهد بود تا وکالت خود را فسخ کند. متاسفانه جهت فسخ قرارداد حتی در حالت وکالت بلاعزل همراه هایی وجود دارد.

 

مزایای خرید خانه وکالتی

 • بر اساس قانون در شرایطی که یکی از طرفین معامله مجنون و یا دیوانه شود و یا به طور ناگهانی فوت کند وکالت بسته شده بین طرفین به راحتی قابل فسخ خواهد بود. حال ممکن است این وکالت نامه بلاعزل باشد و یا خیر.
 • با وجود وکالت بلاعزل در هنگام خرید خانه وکالتی شما هنوز هم مالک اصلی ملک محسوب نخواهید شد.
 • فروشنده قادر خواهد بود ملک وکالتی را به چندین نفر بفروشد. در این صورت بهتر است هنگام خرید خانه وکالتی از فروشنده بخواهید همراه با تنظیم وکالت نامه یک مبایعه نامه نیز تنظیم نماید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا