تهران شناسی

آشنایی جامع و کامل با محله پاسداران تهران

 

یکی از محله های واقع در بخش شمال شرقی تهران، محله پاسداران می باشد. این محله که یکی از خیابان های اصلی آن خیابان پاسداران می باشد در زمان های گذشته به خیابان سلطنت آباد مشهور بوده است. خیابان پاسداران واقع در این محله در حقیقت مرز بین مناطق 3 و 4 شهرداری تهران می باشد که در ادامه وارد منطقه 1 و میدان نیاوران خواهد شد. ابتدای خیابان اصلی این منطقه از سه راه ضرابخانه آغاز می شود. محله های مهمی همچون ضرابخانه، گلستان، احتشامیه، پاسداران، هروی، اختیاریه، شهرک شهید چمران، فرمانیه، اقدسیه، صاحبقرانیه، حصار بوعلی و دروس در این منطقه واقع شده اند. در ادامه با این منطقه بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

موقعیت جغرافیایی منطقه پاسداران تهران

منطقه پاسداران واقع در کلانشهر تهران یکی از محله هایی می باشد که اکثر ساکنین تهران آرزوی زندگی در این محله را دارند از بخش شمالی به بزرگراه بابایی، از بخش جنوبی به بزرگراه شهید زین الدین، از بخش شرقی به بزرگراه صیاد شیرازی و در نهایت از بخش غربی به خیابان پاسداران محدود شده است. این منطقه تقریبا به عنوان یکی از مناطق اعیان نشین و مرفه کلانشهر تهران محسوب می شود.

 

آشنایی با تاریخچه محله پاسداران تهران

محله پاسداران در زمان های گذشته یک روستا بوده است. نام این روستا حصار رضا بیک بوده است. ناصرالدین شاه در آن زمان در این منطقه قصر بزرگی داشت زیرا آب و هوای این منطقه بسیار مطلوب و خوب بود. پس از گذشت مدتی ناصرالدین شاه جهت دسترسی راحت به قصر صاحبقرانیه در این منطقه خیابان سلطنت آباد را احداث کرد. پس از به پیروزی رسیدن انقلاب در سال 57 نام این خیابان به خیابان پاسداران تغییر پیدا کرد.

یکی از مهمترین بخش های این محله از کلانشهر تهران ضرابخانه می باشد. این بخش به عنوان یکی از قدیمی ترین روستاهای اطراف تهران شناخته می شد. از آنجا که کارخانه ضرب سکه در دوران پادشاهی ناصرالدین شاه در این محله ساخته شده بود این محل ضرابخانه نام گرفت.

در یک دوره زمانی تمامی زمین های این منطقه توسط سازمان ثبت اسناد املاک تقسیم شدند و در اختیار ارگان های ارتش، دخانیات و دارایی قرار داده شد و سپس بافت جمعیتی این منطقه تغییر پیدا کرد. زمین های شمالی و بالای منطقه ضرابخانه در اوایل دهه 50 به صورت شطرنجی و منظم به قطعه های بزرگ تقسیم شدند و سپس محله های بوستان و گلستان در این منطقه ایجاد شدند. پس از راه اندازی کارخانه ضرابخانه در این منطقه و تقسیم زمین های تفکیک شده و تخصیص آن ها به کارمندان اداره های مختلف، این محله شکل شهری به خود گرفت و سپس رونق یافت.

 

بافت موجود در محله پاسداران تهران

همانطور که گفتیم محله پاسداران یکی از محله های مرفه نشین تهران می باشد که اکثر ساکنین آن را افراد بومی و قدیمی تشکیل می دهند. بخش هایی از این منطقه همانند ضرابخانه دارای بافت فشرده با تراکم ساختمانی بیشتر می باشد. در بخش شمالی این منطقه شاهد خیابان های منظم و عمود برهم خواهید بود که تعداد زیادی از برج های مسکونی زیبا و لوکس در آن قرار گرفته اند.

 

آشنایی با مهمترین مراکز خرید موجود در محله پاسداران تهران

امروزه محله پاسداران به یکی از مراکز خرید اصلی شهر تبدیل شده است که انواع برندهای مشهور در این خیابان به فروش می رسند. شعبه های فروش برندهای مشهور موجود در این محله از مهمترین امکانات منطقه پاسداران تهران محسوب می شوند. از مهمترین مراکز خرید موجود در این محله نیز می توان به مرکز خرید پاسداران و مجتمع تجاری کوهستان اشاره کرد که فروشگاه های مختلف زیادی در آن وجود دارند. یکی دیگر از مراکز خرید مهم موجود در این منطقه مجتمع تجاری برج سفید می باشد که اجناس باکیفیت و مرغوب در آن به فروش می رسند.

 

 

اماکن تفریحی موجود در این محله

این محله برای علاقه مندان به غذا و رستوران تبدیل به یک پاتوق شده است. از مهمترین مراکز تاریخی و دیدنی این منطقه می توان به موزه فرش رسام عرب زاده و عمارت تاریخی ضرابخانه اشاره کرد. مساحت عمارت تاریخی ضرابخانه به حدود 5 هکتار می رسد و بالاتر از نگارستان هشتم واقع شده است. این عمارت که یادگاری از دوران قاجار می باشد به عنوان یکی از اماکن تاریخی این محله شناخته شده است.

از مهمترین ساختمان های دولتی موجود در محله پاسداران نیز می توان به ضرابخانه بانک مرکزی و پژوهشکده پولی و بانکی ایران اشاره کرد. حضور کارخانه های ساخت مهمات و پادگان نظامی از دیگر ویژگی های این محله می باشند که باعث افزایش اعتبار این منطقه شده است.

یکی از مهمترین اماکن تفریحی موجود در این محله پارک جنگلی لویزان می باشد که حدود 1100 هکتار مساحت دارد، این پارک جنگلی از تمامی نقاط تهران گردشگران را به سمت خود جذب می کند و برای سپری کردن تعطیلات آخر هفته گزینه بسیار مناسبی می باشد. از دیگر اماکن تفریحی و بوستان های موجود در محله پاسداران می توان به نارنجستان و مازیار اشاره کرد.

در این محله همچنین مراکز ورزشی مختلف همچون مجموعه ورزشی ماهک، مرجان، شاهین، کانون فرهنگی ورزشی هجرت، مجتمع ورزشی شرکت مخابرات و باشگاه ورزشی پژوتن قرار دارند.

 

مهمترین مراکز بهداشتی واقع در این محله

وضعیت درمانی این محله نیز مطلوب و خوب می باشد به طوری که دو بیمارستان شهید لبافی نژاد و گلستان و همچنین بیمارستان دامپزشکی ایرانیان در این محله واقع شده اند. در این محله همچنین مرکز توانبخشی و مراقبت های شبانه روزی سالمندان پارین قرار گرفته است و همواره آماده ارائه خدمات به ساکنین این محله می باشد. داروخانه ها و درمانگاه های واقع در این محله نیز خدمات درمانی قابل توجهی را ارائه می دهند و از مراکز بهداشتی موجود در این محله محسوب می شوند.

 

وضعیت دسترسی محله پاسداران تهران

محله پاسداران در محدوده ترافیکی قرار ندارد به همین دلیل عبور و مرور در این محله با مشکل چندانی همراه نخواهد بود. دسترسی به این محله نیز نسبتا ساده و راحت است. اتوبان های صدر، زین الدین و شهید بابایی دسترسی ساکنین این منطقه به دیگر مناطق کلانشهر تهران را ساده می سازد. خطوط اتوبوسرانی عادی و تندرو با مقصد رسالت، پایانه تجریش، بلوار صبا و بزرگراه شهید صدر و بابایی نیز در این محله وجود دارند. ایستگاه مترو نوبنیاد یکی از نزدیک ترین ایستگاه های مترو به این محله می باشد که دسترسی ساکنین را با استفاده از مترو نیز امکان پذیر ساخته است.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا