سبک زندگی

مزایا و معایب خرید ملک در ترکیه

معرفی کشور ترکیه

جمهوری ترکیه کشوری با موقعیت استراتژیک در همسایگی ایران است. این کشور که پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی به شکل کنونی در آمده است، در شمال غرب ایران هم مرز با کشورمان است. ترکیه در شرق خود علاوه بر ایران با کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان نیز مرز مشترک دارد. همسایه های جنوب شرقی جمهوری ترکیه، کشورهای عراق و سوریه هستند. دو کشور اروپایی بلغارستان و یونان از سمت شمال غربی با ترکیه هم مرز هستند. ترکیه از سه جهت شمال، غرب و جنوب توسط دریای سیاه، دریای مرمره، دریای اژه و دریای مدیترانه محصور شده است.

این کشور با دو تنگه استراتژیک بسفر و داردانل به دریاهای آزاد متصل می شود. بخش بزرگی از ترکیه در قاره آسیا قرار دارد و قسمت کوچکتری از این کشور در قاره اروپا قرار گرفته است. موقعیت مکانی مناسب ترکیه و دسترسی این کشور به آب های آزاد، ترکیه را نقطه اتصال و محل ترانزیت کالا و انرژی بین کشورهای آسیایی و اروپایی کرده است. صنعت کشتیرانی در این کشور با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد آن از رونق بالایی برخوردار است.

طبق آمار سال 2020 جمعیت جمهوری ترکیه برابر با 84 میلیون نفر بوده است. دین مردم ترکیه اسلام است. به لحاظ مذهبی حدود 85 درصد از مردم ترکیه سنی مذهب هستند و تقریبا 15 درصد آن ها مذهب علوی دارند. حکومت جمهوری ترکیه از نوع سکولار است با این وجود به دلیل مقید بودن مردم این کشور به دین مبین اسلام، اعیاد مذهبی چون عید فطر و عید قربان در ترکیه تعطیل رسمی اعلام شده است. به لحاظ نژادی دو قوم ترک و کُرد از پرجمعیت ترین اقوام ساکن در ترکیه هستند. تقریبا 75 درصد جمعیت ترکیه را ترک ها و حدود 20 درصد آن ها را مردم کُرد تشکیل می دهند. 5 درصد باقی مانده شامل اقلیت های قومی چون یونانی ها، عرب ها، آلبانیایی ها، چچن ها و… می باشند. زبان رسمی مردم ترکیه ترکی و واحد پول این کشور لیر است. پایتخت ترکیه شهر آنکارا است و استانبول مهمترین و زیباترین شهر این کشور به حساب می آید.

 

نقشه ترکیه و همسایگان این کشور

 

روابط ایران و ترکیه

ایران و ترکیه به دلیل همسایگی از دیرباز با یکدیگر در تعامل بوده اند. در طول تاریخ گاهی روابط میان این دو کشور پر آشوب و نزاع بوده است. مثل دوره امپراتوری های صفوی و عثمانی، که با جنگ های پی در پی خصومت میان آن ها شدید بود. گاهی هم مثل دوران پهلوی اول اختلافات حل و فصل و روابط بهبود می یافت. در هر حال روابط و تعاملات میان ایران و ترکیه امری انکار ناپذیر است. همواره عده ای از شهروندان ایرانی در ترکیه مقیم و در مقابل عده ای از مردم ترکیه به واسطه شغل و… ساکن ایران بوده اند. از سال 1342 تا کنون بر حسب روابط حسن همجواری مردم دو کشور می توانند بدون روادید به کشورهای یکدیگر مسافرت کنند. این موضوع ترکیه را به یکی از مقاصد مهم گردشگری و سرمایه گذاری برای ایرانیان تبدیل کرده است.

البته باید در نظر داشت که زیبایی های کشور ترکیه، نزدیکی فرهنگی مردم ایران با مردم ترکیه و وجود زیرساخت های مناسب گردشگری در این کشور، در انتخاب ترکیه به عنوان مقصد گردشگری بی تاثیر نبوده است.

مهمترین زمینه های همکاری اقتصادی بین ایران و ترکیه در رابطه با صنعت توریسم و صنعت نفت و گاز است. به طوری که پیش از تحریم های موجود ایران مهمترین تامین کننده نفت خام مورد نیاز و همینطور گاز طبیعی در ترکیه بود. در ارتباط با صنعت توریسم شهروندان ایرانی همواره جزوه 5 کشور اول، از نظر تعداد مسافران بازدید کننده از ترکیه بوده است.

 

روابط ایران و ترکیه در طول تاریخ

 

راه های اخذ اقامت یا تابعیت در ترکیه

همواره افراد با انگیزه های مختلف، تجاری، سیاسی، عقیدتی و… تمایل به کسب اقامت یا تابعیت در کشور دیگری را داشته اند. در این میان و بر اساس همجواری دو کشور ترکیه و ایران شاهد آن هستیم که در سال های اخیر بسیاری از شهروندان ایرانی برای دریافت اقامت یا تابعیت کشور ترکیه از خود تمایل نشان می دهند. اخذ اقامت در ترکیه از سه طریق کاری، تحصیلی و خرید ملک در ترکیه امکان پذیر است. بی شک تقاضای زیاد در زمینه با کسب اقامت یا تابعیت ترکیه باعث شده است تا توجه کلاهبرداران به این سمت جلب شود. باید در نظر داشت که با کسب اطلاعات صحیح در ارتباط با اخذ اقامت و استفاده از مشاوره کارشناسان زبده از هر گونه خطر در امان خواهید ماند. در ادامه به توضیح درباره اخذ اقامت در ترکیه، بویژه از طریق خرید ملک که در این مقاله مد نظر ما است، خواهیم پرداخت.

1ـ اخذ اقامت از طریق کار

مهمترین امر در اخذ اقامت کاری دقت در نرخ بیکاری کشور مقصد است. هرچه کشور مقصد نرخ بیکاری کمتری داشته باشد احتمال استخدام نیروی کار خارجی در آن کشور بیشتر است. متاسفانه نرخ بیکاری در کشور ترکیه تقریبا برابر با 14 درصد است. این نرخ نشان دهنده درصد بالای شهروندان ترک بیکار است که به تبع آن احتمال اشتغال شما در کشور ترکیه کاهش می یابد. بعضی از مشاغلی که در ترکیه نسبت به سایر شغل ها خواهان بیشتری دارند عبارتند از:

ـ IT و کامپیوتر

ـ تور لیدر

ـ مدرس زبان انگلیسی

ـ مدیریت فروش و…

2ـ اخذ اقامت از طریق تحصیل

امکان تحصیل از مقطع ابتدایی (مدارس) تا دانشگاه برای شهروندان ایرانی مهیا است. هزینه پایین تحصیل در ترکیه باعث شده این راه کسب اقامت ترکیه، یکی از پرطرفدارترین راه ها در بین ایرانیان باشد. البته باید در نظر داشت که آموزش در مدارس ترکیه به زبان ترکی انجام می پذیرد.

 

اخذ اقامت در ترکیه

 

3ـ اخذ اقامت یا تابعیت از طریق خرید ملک در ترکیه

اخذ اقامت یا تابعیت از طریق خرید ملک در ترکیه یکی از مناسب ترین و بی دردسرترین روش ها در این زمینه است. اعتبار پاسپورت ترکیه در میان کشورهای جهان دارای رتبه 50 است. شما با دریافت این پاسپورت می توانید به 110 کشور جهان بدون اخذ روادید مسافرت کنید. همچنین دریافت روادید آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا با پاسپورت ترکیه کار آسانی است.

بعد از اصلاحات قانونی سال 2018 و کاهش ارزش سرمایه گذاری از یک میلیون دلار به چهارصد هزار دلار جهت کسب اقامت و تابعیت کشور ترکیه، بسیاری از هموطنان ما جهت سرمایه گذاری و کسب اقامت به بازار املاک ترکیه جذب شدند. طبق قانون شهروندی ترکیه فرد خارجی با خرید یک یا چند ملک به مبلغ 400.000 دلار یا بیشتر امکان کسب اقامت و تابعیت برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سال را خواهد داشت. اما باید در نظر داشت که شخص سرمایه گذار تا سه سال حق فروش املاک و برداشت سرمایه خود را نخواهد داشت. خرید ملک در ترکیه باید طبق قوانین و ضوابط مشخص شده دولتی صورت گیرد در غیر این صورت اخذ اقامت یا تابعیت امکان پذیر نیست. همچنین ممکن است مورد سوء استفاده توسط افراد کلاهبردار قرار گرفته و سرمایه خود را از دست بدهید. در ذیل به ذکر نکات مهم در رابطه با خرید ملک در ترکیه، تحت شرایط ایمن و درست خواهیم پرداخت.

 

خرید ملک در ترکیه، استانبول

 

شاخص بالای فساد و همچنین آمار مصادره اموال در ترکیه هشداری است برای سرمایه گذاران خارجی. با توجه به این نکته باید سعی شود که ملک خریداری شده هیچگونه مشکل قانونی که منجر به مصادره آن شود را نداشته باشد. زیرا در صورت مصادره احقاق حق کار دشواری خواهد بود. از جمله مواردی که باید به آن توجه کرد عبارتند از:

1ـ معتبر بودن تاریخ پروانه ساخت. طبق قوانین ترکیه شما پس از خرید زمین تنها تا دو سال فرصت شروع ساخت دارید. پس از اتمام این دوره ملک مصادره خواهد شد.

2ـ اگر ساختمان مجوز پایان کار نداشته باشد، قرارداد فسخ خواهد شد.

3ـ ملک را باید از شهروندان ترکیه خریداری کنید. به عبارت دیگر فروشنده می بایست از شهروندان ترکیه باشد.

4ـ برای اخذ اقامت یا شهروندی با کمک شرکت های ارزش گذاری ملک در ترکیه، برای ملک مورد نظر تاییدیه رسمی دریافت کنید و قیمت واقعی ملک را حتما در سند بنویسید.

5ـ تنها املاکی را خریداری کنید که دارای سند ثبت شده رسمی در شهرداری منطقه باشد.

6ـ پرداخت مبلغ ملک تنها از طریق بانک و به صورت رسمی انجام پذیرد. برای این کار می بایست یک حساب بانکی در ترکیه باز کنید. فیش های پرداخت را حتما نزد خود نگه دارید.

7ـ پیش از انجام معامله دقت کنید که ملک بدهی مالیاتی قبلی و سایر بدهی های احتمالی را نداشته باشد.

8ـ دریافت مشاوره و انجام معامله تنها از طریق آژانس های املاکی که مجوزهای لازم از کشور ترکیه را دارند صورت پذیرد.

9ـ آژانس های مسافرتی مجوز لازم برای انجام معاملات ملکی را ندارند.

10ـ برای خرید ملک در ترکیه از آژانس های محلی موجود در این کشور استفاده نکنید چرا که احتمال کلاهبرداری زیاد است. آژانس های محلی معمولا مجور کسب ندارند. مردم ترکیه تسلط مناسبی به زبان انگلیسی ندارند. برقراری ارتباط به زبان ترکی با این آژانس ها امکان سوء استفاده و کلاهبرداری را بالا می برد.

با استخدام مشاورین املاک معتبر علاوه بر دریافت مشاوره در زمینه خرید ملک در ترکیه از حضور آن ها در تمام مراحل خرید بهره مند خواهید شد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا