قوانین حقوقی ملک

معامله قولنامه ای چگونه معامله ای می باشد ؟

معامله قولنامه ای یکی از معامله هایی می باشد که اسم آن را بارها شنیده اید. اما شاید برخی از شما به درستی از ویژگی های معامله قولنامه ای آگاه نباشید و معنی دقیق این واژه را ندانید. برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که آیا معامله قولنامه ای ارزش قانونی دارد یا اینکه آیا می توانند قبل از خرید ملک استعلام آن را دریافت کنند ؟ سوالات زیادی در این مورد برای بسیاری از افراد پیش می آید که در ادامه سعی می کنیم به برخی از این سوالات پاسخ درست بدهیم.

قبل از اینکه در مورد ویژگی های معامله قولنامه ای توضیح دهیم توضیحی در مورد قولنامه ارائه می دهیم تا شما بهتر بتوانید با این واژه آشنا شوید.

 

معامله قولنامه ای چیست ؟

آن چیزی را که بیشتر افراد در زبان حقیقی خود مبایعه نامه می گویند دقیقا همان چیزی می باشد که در عرف آن را به نام معامله قولنامه ای می شناسند. به همین دلیل است که دو لفظ قولنامه و مبایعه نامه با یکدیگر تفاوت هایی دارند. معامله قولنامه ای یکی از قراردادهایی می باشد که طرفین آن را تنظیم می کنند برای انجام تعهدی که دارند، قولنامه در دادگاه اعتبار دارد و مفاد آن را باید اجرا کنید. به موجب معامله قولنامه ای اگر یکی از طرفین در تعهد خود خودداری کند دادگاه از او درخواست می کند که به آنجا برود و دلیل خودداری خود را بیان کند.

بدین ترتیب اگر فروشنده آن ملکی که معامله قولنامه ای را انجام داده است، از حضور در دفتر اسناد رسمی و انتقال رسمی آن ملک که می خواهد به خریدار بفروشد خودداری کند باید به دادگاه برود و پاسخگوی خودداری خود باشد. خریدار می تواند از دادگاه درخواست نماید که فروشنده را برای آمدن به دفترخانه برای زدن سند مجبور کند.

 

آیا معامله قولنامه ای بهتر است یا سند ؟

آن چیزی که امروزه در کشور ما برای ثبت سند ملک های تجاری و مسکونی رایج می باشد این است که ملک مورد نظر یا سند تک برگ دارد و یا اینکه به صورت معامله قولنامه ای ثبت می شود. باید بدانید که مسلما بهترین ثبتی که برای اسناد مطمئن می باشد سند تک برگی می باشد که به شما ارائه می دهند، پس در نتیجه بهترین انتخاب شما در هر شرایطی خرید ملک هایی می باشد که سند دارند.

اما گاهی اوقات شما می توانید در مناطق بسیار خوبی خانه ای را با قیمت بسیار پایین تر پیدا کنید که آن را از طریق معامله قولنامه ای به ثبت برسانید. برخی از این خانه ها اصلا سند ندارند و به صورت قولنامه ای معامله می شوند. در صورتی که شما می خواهید خانه ای را به صورت قولنامه ای خریداری کنید باید تمامی شرایط های معامله قولنامه ای را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید با آگاهی کامل خانه خود را معامله کنید.

 

 

نحوه خرید معامله قولنامه ای به چه صورت است ؟

تمامی ملک ها و زمین هایی که به صورت قانونی نمی باشند و ویژگی های تمام و کمال خود را ندارند قابل انتقال ب سند نیستند و باید در معامله قولنامه ای به ثبت برسند. عوامل بسیاری وجود دارد که مانع ارائه سند می شود و کسی که صاحب ملک است مجبور می شود ملک خود را به صورت قولنامه ای با خریدار معامله کند.

ساختمان هایی که به آنها انتقال سند صورت نمی گیرد ویژگی هایی دارند که شامل عدم جانمایی اصولی پارکینگ برای تمامی واحدها، ساخت طبقات غیر مجاز، پیش روی بیش از حد ساختمان در زمین، ساخت غیر قانونی یک واحد در همکف و …. می باشد. تا زمانی که یک ساختمان دارای این ویژگی ها باشد نمی تواند سند دریافت کند. در اینگونه شرایط کسی که صاحب ملک است خانه خود را با قیمت پایین تری به خریدار می فروشد. بسیاری از افراد هستند که در این معامله قولنامه ای شرکت می کنند و خانه یا ملک مورد نظر خود را خریداری می کنند.

البته به غیر از دلایلی که بیان کردیم دلایل دیگری هم وجود دارد که مانع انتقال ثبت سند می شود، عواملی که به غیر از عوامل دیگر مانع انتقال ثبت سند می شود شامل قرار گرفتن در طرح های شهرداری، بافت فرسوده خانه، تعویض خیابان و … می باشد. در نهایت هم تمامی این موردهایی که بیان کردیم سند دریافت نمی کنند و به صورت معامله قولنامه ای مورد معامله قرار می گیرند.

 

چگونه استعلام معامله قولنامه ای را بگیریم ؟

یکی از مطمئن ترین راه هایی که شما می توانید استعلام خانه های قولنامه ای و املاک دیگری را دریافت کنید شهرداری می باشد. شما زمانی که استعلام این خانه ها و املاک را از شهرداری دریافت کنید می توانید اطلاعاتی در مورد میزان بدهی های ساختمان، وضعیت تخریب ساختمان و … را کسب نمایید.

شما اگر این اطلاعات را در مورد ساختمان های قولنامه ای داشته باشید به راحتی می توانید ضرر و زیان آن ساختمان ها را برای خود مورد بررسی قرار دهید و با آگاهی کامل و همه جانبه این ساختمان های مورد نظر خود را خریداری کنید.

 

برخی نکات در مورد معامله قولنامه ای :

– زمانی که قصد دارید مسکن خود را به صورت قولنامه ای معامله کنید باید مشخصات مالی آن را ب آنچه که در سند قید شده است مطابقت دهید تا متوجه شوید آن ملک آزاد می باشد و در وثیقه یا رهن قرار نگرفته باشد. همچنین شما باید به مواردی مانند آب، گاز، برق، پارکینگ، انباری، تلفن و …دقت داشته باشید که به طور کامل در سند قید شده باشد.

– اگر کسی که معامله قولنامه ای ملک را با شما انجام می دهد صاحب آن ملک نباشد و وکیل صاحب ملک باشد باید دلیل احراز سمت خود را بیان کند که بررسی شود آیا آن وکیل صلاحیت معامله دارد یا ندارد ؟ حتما دقت داشته باشید که تاریخ وکالت وکیل را مورد بررسی قرار دهید.

– اگر ملکی را که می خواهید خریداری کنید از طریق ارث به فروشنده رسیده باشد باید گواهی انحصار وراثت را ارائه دهد تا از صحت آن مطمئن شوید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا