معماری ساختمان

آشنایی کامل و جامع با تاریخچه و ویژگی های معماری پست مدرن

معنای لغوی پست مدرن در حقیقت پسا مدرن و فرا مدرن می باشد. پست مدرن در حقیقت نشان دهنده شرایط بعد از مدرن و برهه ای از زمان مدرن می باشد، البته به عقیده برخی از افراد این دوره فراصنعتی نیز می باشد. معماری پست مدرن به عقیده برخی از افراد از دوره معماری مدرن متفاوت است. در واقع معماری پست مدرن بیانگر عقلانیت، ایدئولوژی، تاریخ، رسانه، زبان، تکنولوژی و کثرت گرایی می باشد. در ادامه این سبک معماری را بیشتر مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

معماری پست مدرن دارای ساختار پیچیده و متنوع می باشد که در اواخر دهه 1960 ظهور کرد. پس از ظهور این سبک معماری اندیشه های دیکانستراکشن و مکتب های غربی از جمله فمینیسم پدید آمدند. این سبک معماری در میان تمامی گروه های آکادمیک، معماران، دانشگاهیان و همچنین رسانه های گروهی در سراسر اروپا و ایالت متحده آمریکا توسعه قابل توجهی یافت. با توجه به مفاهیم معماری پست مدرن می توان متوجه شد که هنر تجربه زیبایی شناسی نمی باشد بلکه این سبک معماری روشی فوق العاده جهت شناخت جهان است. در سبک معماری پست مدرن بر کلیشه، تقلید سبک های مختلف و ترکیب رنگ های مختلف بسیار تاکید می شود.

 

 

معماری پست مدرن چیست؟

معماری پست مدرن از دهه 60 میلادی به عنوان یکی از سبک های معماری شناخته شده است. با ظهور سبک معماری پست مدرن، اندیشه منطق گرا و تکنولوژی مدار معماری مدرن مورد انتقاد قرار گرفته است. رابرت ونچوری که یکی از شاگردان لویی کان بوده است پایه گذار و بنیان گذار سبک پست مدرن می باشد به عقیده وی نه تنها کمتر بیشتر نیست بلکه کمتر ممکن است خسته کننده و کسل کننده باشد. به عقیده وی همچنین معماری تنها یک روش نیست و در رابطه با معماری مسائل بسیار زیاد و پیچیده ای وجود دارد که امکان نادیده گرفتن آن ها وجود ندارد. نخستین سازه ای که با استفاده از معماری پست مدرن طراحی و بنا شد خانه مادر ونچوری است از این رو می توانیم نتیجه بگیریم که بنیان گذار این سبک معماری ونچوری است.

ونچوری در ساخت خانه مادر خود به سبک معماری پست مدرن از سقف چوبی و نمادهایی همانند پنجره و قوس سر در ورودی خانه و دودکش استفاده کرده است این نمادها به عنوان نماد خانه های غربی شناخته می شوند. وی همچنین برای طراحی نمای بیرونی و دکوراسیون خارجی از نمای متقارن استفاده کرده است. اتاق ها و فضاهای داخلی به صورت پیچیده طراحی شده اند از این رو این رو طراحی، طراحی متقارن نامیده نخواهد شد. این نوع سبک معماری همچنین به معماری مردمی و معماری پاپ مشهور شده است.

 

آشنایی با تاریخچه معماری پست مدرن

همانطور که گفتیم بنیان گذار معماری پست مدرن ونچوری می باشد که از دهه 60 میلادی ظهور یافته است. این سبک معماری عناصر گرم تر و روشن تر را ارائه داده است از این رو اعتبار معماری مدرن را تا حد قابل توجهی کاهش داده است. این سبک معماری با توجه به فرهنگ و تاریخ هر سرزمین انجام می گیرد. در معماری پست مدرن تزئینات نیز جایگاه والایی یافته است. با توجه به بیانات ونچوری امکان ساخت و احداث تمامی ساختمان ها و خانه ها به صورت یک شکل و یک فرم تقریبا غیر ممکن است. این سبک معماری در حقیقت سبک بین الملل را رد می کند و به سبک محلی و زمینه گرایی در علم معماری اعتقاد دارد. به عقیده ونچوری تمام ساختمان ها و خانه ها بر اساس فرهنگ، اقلیم و شرایط خاص آن منطقه طراحی می شوند. سبک معماری پست مدرن تا دهه 80 میلادی معماری را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار داده است. این سبک معماری پس از به پیروزی رسیدن انقلاب در ایران توسعه یافت و از آن پس بناهای بسیار زیادی در کلانشهرهایی همچون تهران احداث شدند.

 

 

آشنایی با مهمترین ویژگی های معماری پست مدرن

یکی از مهمترین ویژگی های سبک معماری پست مدرن این است که جامعه محلی و بومی از اولویت خاصی برخوردار است. این سبک معماری در حقیقت از اشکال هندسی ساده همچون مکعب، هرم و استوانه تشکیل شده است که رنگ های متضاد و روشن در این سبک معماری با یکدیگر ترکیب می شوند. این سبک معماری اغلب توسط افرادی که به مفهوم های معماری علاقه مند هستند و افراد بومی که آسایش خود اهمیت می دهند مورد توجه قرار گرفته است. به گونه ای می توان گفت سبک معماری پست مدرن یک معماری دورگه می باشد که از متافیزیک غیر معمول استفاده می کند.

جالب است بدانید سبک معماری پست مدرن یک حرکت تدریجی است و نه یک جنبش انقلابی و در این سبک معماری تمامی چیزهایی که در معماری مدرن از بین رفته است دوباره با قوت احیا می شود.

 

آشنایی با فلسفه معماری پست مدرن

در سبک معماری پست مدرن فرم ساختمان با استفاده از عوامل مختلف همچون موارد زیر تعیین خواهد شد:

  • ویژگی های فرهنگی
  • ویژگی های اجتماعی
  • ویژگی های تاریخی
  • ویژگی های اقتصادی

این ویژگی ها در افرادی که قصد استفاده از ساختمان مورد نظر را دارند مورد بررسی قرار می گیرند. از دیگر ویژگی هایی که در این سبک معماری مورد توجه قرار می گیرند می توان به مواردی همچون خصوصیات شهری، خیابان ها، میدان ها، کوچه، مغازه، شرایط اقلیمی، رطوبت، سرما، گرما، جنگل، سبک زندگی ساکنین آن محله، سازه های اصلی آنان و پیش زمینه های ذهنی اشاره کرد. ونچوری در کتاب خود سعی کرده است تا توجه معماران مختلف را به سمت ویژگی های زندگی روزمره و فرهنگ منطقه خاص جلب نماید. شکل های مورد استفاده در سردرها، مغازه ها و احجام باعث جذابیت منحصر به فرد لاس وگاس شده است. این اشکال در حقیقت سمبل هایی هستند که خود مردم آن ها را طراحی کرده اند.

 

 

تفاوت های سبک معماری مدرن و پست مدرن

در رابطه با تفاوت سبک معماری پست مدرن و معماری مدرن می توان گفت که این سبک به کثرت گرایی اعتقاد دارد در صورتی که مدرنیزه به وحدت گرایی معتقد است. در سبک معماری پست مدرن نرکیب رنگ ها و متریال ها از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند و عموم مردن این سبک را می پسندند و به آن توجه می کنند در صورتی تنها عده خاصی سبک معماری مدرن را درک می کنند و به آن توجه می کنند.

در سبک معماری مدرن خطوط افقی و عمودی از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند در صورتی که در سبک معماری پست مدرن خطوط نامعقول و منحنی از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند.

یکی دیگر از تفاوت های مهم سبک معماری مدرن و پست مدرن در این است که در معماری سبک مدرن سادگی مرکز توجه قرار دارد و رنگ های سرد اغلب در این سبک معماری مورد استفاده قرار می گیرند این رنگ های سرد ممکن است شامل رنگ های طوسی و سفید باشند. در صورتی که در معماری پست مدرن تزئینات در کانون توجه قرار دارند و رنگ های مورد استفاده در این سبک معماری نیز اغلب رنگ های درخشان هستند.

سبک معماری پست مدرن می تواند به راحتی نیاز افراد به موارد مختلف را رفع نماید و پیشرفت انسان با استفاده از متریال های جدید را امکان پذیر می سازد. در این سبک معماری گذشته، سرزمین و فرهنگ مورد توجه قرار می گیرند. در سبک معماری پست مدرن نیز اغلب سعی می شود با استفاده از متریال جدید گذشته و اقلیم نیز مورد توجه قرار گیرند.

 

بررسی و بیان انتقادات در رابطه با سبک معماری پست مدرن

به طور کلی می توان گفت فرهنگ سبک معماری پست مدرن شامل چندگانگی، خودمرجعی، لودگی، تقلید، مونتاژ و اختلاط می باشد. در فرهنگ پست مدرن می توان همه چیز را به عنوان یک شوخی در نظر گرفت. پست مدرنیته همچنین بر نظریه ها و تعاریف مختلف تاکید دارد. گیدنز در رابطه با سنت ها، عرف ها، بدن و روش های مختلف درمانی به بازپرسی دست زده است و در حقیقت به یک فرآیند مداوم که در فاصله های زمانی مشخص و بر حسب اتفاق انجام می گیرد بازپرسی گفته می شود.

 

بررسی تاثیر رنگ و نور در سبک معماری پست مدرن

در دکوراسیون داخلی سبک معماری پست مدرن از اشکال هندسی ساده همچون مکعب، هرم و استوانه در ترکیب رنگ های درخشان و متضاد در نورپردازی استفاده می شود. در نورپردازی دکوراسیون داخلی به سبک پست مدرن همچنین از نورهای درخشان، رنگی و نئون به عنوان آموزه ای از مکتب طراحی هنر پاپ استفاده می شود. آلدو رسی اهل ایتالیا و استرلینگ بریتانیایی از جمله معماران مشهور در سبک معماری پست مدرن هستند. رسی در سبک معماری پست مدرن خود از طراحی کلاسیسم مرثیه ای و فرم سمبلیک استفاده کرده بود.

حال که با سبک پست مدرن معماری آشنا شدید قطعا متوجه شده اید که سبک معماری پست مدرن تا حدودی معایب سبک مدرن معماری را رفع کرده است از این رو این سبک معماری امروزه بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است و در طول سال ها توانسته است به شهرت قابل توجهی دست یابد. از مهمترین بناهایی که با استفاده از این سبک معماری طراحی و اجرا شده اند می توان به دانشگاه گوردون هال، موزه هنر سیاتل، موزه یادبود آلن، کلیسای جامع، گرندویک کرک، ساختمان فرهنگی اجتماعی پرتلند و ساختمان M16 لندن اشاره کرد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا