تهران شناسی

همه آن‌چه باید درباره منطقه ده تهران بدانید

 

منطقه ده تهران به عنوان یکی از محبوب‌ترین و پرتراکم‌ترین مناطق شناخته شده است. این منطقه از قدمت زیادی برخوردار است. به طوری‌که از غرب به پادگان جی، خیابان شهیدان هرمزان و بزرگراه یادگار امام منتهی می‌شود. این منطقه از شرق به بزرگراه شهید نواب صفوی، از جنوب به خیابان قزوین و از سمت شمال به خیابان آزادی منتهی می‌گردد.

از لحاظ موقعیت جغرافیایی منطقه 10 تهران از سمت شمال فاصله بسیار کمی با منطقه دو دارد. این منطقه از محدوده طرح کاهش آلودگی هوا و همچنین طرح محدوده ترافیکی زوج و فرد برخوردار نیست که به عنوان مهمترین مزیت این منطقه به شمار می‌رود. در واقع طرح‌های محدوده ترافیکی در شرق منطقه ده قرار دارد.

 

 

محله‌های منطقه ده تهران

منطقه 10 تهران از محله‌های زیادی برخوردار است. از جمله این محله‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

محله‌های هفت چنار، مالک اشتر، شمشیری، بریانک، جیحون، رودکی، هاشمی، کارون شمالی، کارون جنوبی، سلیمانی، زنجان جنوبی، هاشمی و تیموری و… علاوه بر محله‌های ذکر شده، شاخص‌ترین محلات این منطقه قصرالدشت، سلسبیل جنوبی، محلات جی و بریانک می‌باشند.

جدیدترین محله منطقه ده تهران  در سال 1353 و قدیمی‌ترین محله سال 1304 تشکیل شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد قدمت برخی محلات این منطقه مانند بقاع متبرک امامزاده معصوم و امامزاده عبدالله به نهصد سال پیش باز می‌گردد.

 

معرفی برخی محله‌های منطقه 10 پایتخت

محله بریانک: یکی از محله‌هایی که دسترسی راحتی به مراکز تفریحی و درمانی دارد، محله بریانک می‌باشد. این محله بسیار خوش مسیر است. به دلیل زیبایی محله بریانک، افراد زیادی برای گشت و گذار به این محله می‌روند.

 

محله سلسبیل ( خیابان رودکی ): یکی از مهم‌ترین محله‌های منطقه 10 تهران که به نام خیابان رودکی شناخته شده است، محله سلسبیل می‌باشد. خیابان رودکی از سمت غرب به خیابان خوش و از سمت شرق به بزرگراه نواب صفوی ختم می‌گردد. محله سلسبیل یا خیابان رودکی از سمت شمال به خیابان آذربایجان و از سمت جنوب به خیابان کمیل منتهی می‌شود.

 

 

 خیابان کارون: یکی از معروف‌ترین خیابان‌های منطقه ده پایتخت، خیابان کارون است. این خیابان از شمال به خیابان آزادی و از جنوب به خیابان آذربایجان و هاشمی منتهی می‌گردد.

 

محله کمیل: بررسی‌ها نشان می‌دهد به دلیل وجود پادگان جی در انتهای این خیابان، هفتاد درصد افرادی که در این محله زندگی می‌کردند، نظامی بوده‌اند. یکی از پارک‌هایی که امروزه در نزدیکی محله کمیل قرار دارد، پارک رضوان است. ایستگاه مترو محله کمیل به مناطق و محله‌های مختلف تهران دسترسی دارد.

 

دسترسی منطقه 10 تهران به مناطق دیگر

منطقه 10 تهران در مجاورت منطقه شانزده، منطقه هفده، منطقه یازده، منطقه نه و منطقه دو قرار دارد. به دلیل وجود بزرگراه یادگار امام و بزرگراه نواب صفوی این منطقه به مناطق جنوبی و شمالی دسترسی بسیار خوبی دارد. همچنین خیابان‌های مهمی مانند خیابان قزوین و خیابان آزادی سبب شده‌اند، رفت و آمد به نقاط مرکزی تهران به راحتی صورت گیرد. به طوری‌که بیشترین حجم تردد و ورودی به منطقه ده تهران از دو بزرگراه یادگار امام و نواب صفوی انجام می‌شود.

 

حمل و نقل عمومی در منطقه ده تهران

این منطقه از نظر سیستم حمل و نقل عمومی از مناطق برتر به شمار می‌رود. تمام محورهای جنوبی، شرقی و شمالی این منطقه دارای سیستم حمل و نقل قوی می‌باشد. به گونه‌ای که تردد برای افرادی که در منطقه 10 تهران و محدوده آن زندگی می‌کنند، به آسانی صورت می‌گیرد.

 

دسترسی منطقه ده

 

ایستگاه‌های مترو منطقه ده تهران

قسمت‌های شرقی و شمالی منطقه 10 دارای چندین ایستگاه مترو می‌باشد و از نظر دسترسی به مترو به عنوان یکی از منطقه‌های برتر تهران معرفی شده است. از جمله ایستگاه مترو این منطقه می‌توان به ایستگاه مترو استاد معین که در تقاطع خیابان استاد معین و خیابان آزادی قرار دارد، اشاره کرد. ایستگاه مترو حبیب اللهی در تقاطع خیابان حبیب اللهی و خیابان آزادی سبب تردد آسان و راحت در این مسیرها شده است. ایستگاه مترو شادمان که در تقاطع خیابان آذربایجان و خیابان آزادی قرار دارد، به عنوان یکی دیگر از ایستگاه‌های مترو منطقه ده قابل توجه می‌باشد.

 

پارک‌ها و بوستان‌های منطقه 10 تهران

این منطقه دارای پارک‌ها و بوستان‌های زیادی است. از جمله پارک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پارک نور واقع در بلوار بریانک
 • بوستان شهدای باقری زند واقع در خیابان بهنود
 • بوستان زنجان واقع در خیابان زنجان جنوبی منطقه ده
 • بوستان نیلوفر واقع در خیابان محبوب مجاز
 • بوستان تهرانی واقع در خیابان قزوین
 • پارک طوس واقع در خیابان طوس
 • بوستان باغ حکیم واقع در خیابان محمدیان

 

بوستان نیلوفر

 • بوستان غنی‌پور واقع در خیابان قزوین
 • پارک آینه واقع در خیابان جیحون
 • بوستان نوا واقع در خیابان رنجبر
 • بوستان تهران واقع در خیابان قزوین
 • پارک دوچرخه واقع در خیابان رنجبر
 • بوستان خانواده واقع در خیابان شهید عرب
 • بوستان رودکی واقع در خیابان رودکی
 • بوستان شهدای زینبیه واقع در خیابان مالک اشتر ( این بوستان دارای امکاناتی همچون ست‌های ورزشی، فضای سبز، بازی کودکان، پیاده‌رو، کف‌پوش و… می‌باشد. )
 • پارک رضوان واقع در خیابان کمیل
 • بوستان هفت چنار واقع در خیابان هفت چنار
 • بوستان هزار شهید واقع در خیابان شهید عرب
 • بوستان اعتماد واقع در خیابان هفت چنار ( این بوستان در جوار بوستان هفت چنار قرار دارد و از مساحت یازده هکتاری برخوردار است.

 

منطقه ده تهران

 • بوستان 22 بهمن واقع در خیابان شهید عرب
 • بوستان ناظمی واقع در خیابان شهید محقق
 • بوستان برادران شهید بیات واقع در بزرگراه یادگار امام ( از زمان افتتاح این پارک زمان زیادی نگذشته است. )

به دلیل تراکم جمعیت در منطقه ده پایتخت، در برخی خیابان‌های این منطقه دو پارک یا بوستان مشاهده می‌شود. تعداد بی‌شمار مکان‌های تفریحی سبب شده است، افراد زیادی بتوانند به راحتی به این مکان‌ها بروند و ساعاتی را به تفریح بپردازند. البته مکان‌های تفریحی، مراکز فرهنگی و… در منطقه ده نسبت به سایر مناطق شمالی از وسعت کمتری برخوردار هستند.

 

مراکز فرهنگی منطقه ده تهران

مجتمع فرهنگی اعتماد: یکی از مکان‌هایی که به عنوان مجتمع فرهنگی و اجتماعی در منطقه 10 تهران مشغول به فعالیت است، مجتمع فرهنگی اعتماد می‌باشد. این مجتمع در خیابان دعوتی در پارک اعتماد قرار دارد. بنابراین افرادی که در محدوده پارک اعتماد زندگی می‌کنند، می‌توانند جهت انجام فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی به این مکان مراجعه کنند.

 

فرهنگسرای عطار نیشابوری: تاسیس این مراکز در منطقه 10 تهران با هدف ارائه خدمات آموزشی و فرهنگی هنری صورت گرفته است.

 

فرهنگسرای قرآن: این فرهنگسرا با هدف ارائه فعالیت‌های تخصصی قرآن، آشنایی گروه‌های مختلف با فرهنگ قرآنی، حمایت از هنرمندان جهت خلق آثار هنری – قرآنی و… صورت گرفته است.

 

خانه فرهنگ حرا: این خانه فرهنگ در محله بریانک قرار دارد. فعالیت خانه فرهنگ حرا به صورت تخصصی در حوزه کودکان و نوجوانان است.

 

سینماهای منطقه 10 تهران

سینما جی تهران: این سینما به عنوان یکی از مجهزترین سینماهای منطقه ده تهران شناخته شده است که در سال 1344 تاسیس شده است.

 

سینما کارون: یکی از سینماهای ممتاز تهران، سینما کارون در منطقه ده می‌باشد. این سینما در سال 1336 تاسیس شده است و دارای دو سالن با گنجایش هشتصد و بیست نفر می‌باشد.

 

سینما المپیا: این سینما در خیابان آذربایجان غربی قرار دارد. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این سینما، ایستگاه مترو شهید نواب صفوی می‌باشد.

 

سینما کارون

بیمارستان‌های منطقه ده تهران  

این منطقه از بیمارستان‌های خصوصی و دولتی برخوردار است. بیمارستان خصوصی شهریار، بیمارستان خصوصی بابک و بیمارستان خصوصی اقبال از جمله بیمارستان‌هایی هستند که از امکانات بالایی برخوردار می‌باشند. این مکان‌های درمانی در هر ساعت از شبانه‌روز آماده خدمات رسانی به بیماران خود هستند. بیمارستان لولاگر یک بیمارستان دولتی در این منطقه است. منطقه ده دارای یک بیمارستان روانپزشکی می‌باشد. این بیمارستان به نام بیمارستان روانپزشکی میمنت شناخته شده است.

 

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی شهریار

این بیمارستان از امکانات ویژه‌ای برخوردار است. بیمارستان فوق تخصصی شهریار در منطقه ده تهران دارای دستگاه‌های مدرن و پیشرفته‌ای می‌باشد. پزشکان و متخصصان خدمات زیادی را به بیماران ارائه می‌دهند. بخش‌های بستری این بیمارستان شامل بخش نوزادان، اتاق عمل، ICU، CCU، بلوک زایمان، جراحی، داخلی و… می‌باشد. پاتولوژی، فیزیوتراپی، آزمایشگاه و… از دیگر خدمات این بیمارستان است. بیمارستان شهریار از خدمات دیگری همچون سونوگرافی، ماموگرافی، رادیولوژی، MRI و… برخوردار می‌باشد. بنابراین افرادی که در منطقه 10 تهران زندگی می‌کنند، به راحتی می‌توانند به خدمات این بیمارستان مجهز دسترسی داشته باشند.

 

خیابان امام خمینی منطقه 10 تهران

یکی از مهمترین خیابان‌های تهران که از قدمت صد ساله برخوردار است، خیابان امام خمینی می‌باشد. شروع خیابان امام خمینی از بزرگراه یادگار امام است. این خیابان تا میدان امام خمینی ادامه دارد. خیابان امام تمام مسیرهای منطقه ده، منطقه یازده و منطقه دوازده تهران را در بر می‌گیرد. به طوری‌که تمام این مناطق را به یکدیگر متصل می‌کند.

 

خیابان آزادی منطقه 10 تهران

شروع خیابان آزادی از میدان آزادی می‌باشد که تا میدان انقلاب امتداد دارد. خیابان آزادی در شمال منطقه ده تهران است. این خیابان به عنوان مهمترین و معروف‌ترین خیابان‌های تهران معرفی شده است.

 

قیمت آپارتمان در منطقه ده پایتخت

با توجه به موقعیت محله، نوع بنا، نوساز یا قدیمی بودن آپارتمان و خانه قیمت‌ها متغییر می‌باشد. به طور نمونه آپارتمان‌های نوساز محله بریانک با متراژ پایین نسبت به خانه‌های قدیمی همین محله از قیمت بالاتری برخوردار هستند. بیشترین خرید و فروش مسکن و آپارتمان در محله‌های سلسبیل، کارون، هفت چنار، هاشمی و… صورت می‌گیرد. نوسانات قیمت در بازار سبب تغییر قیمت مسکن در این منطقه شده است.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا