طراحی و دکوراسیون

نکات حرفه ای در چیدمان منزل

 

چیدمان منزل به هماهنگی در ترکیب وسایل و سبک مبلمان و نحوه قرارگیری آنها گفته می شود، که به ایجاد دکوراسیونی زیبا منجر خواهد شد. طرز قرارگیری وسایل در چیدمان منزل، هویت دکوراسیون خانه را می سازد. در طراحی دکوراسیون منزل باید استفاده از بافت متناسب و انتخاب رنگ صحیح با توجه به فضاهای متفاوت را درنظر بگیریم. انتخاب سبک مناسب و تهیه ی وسایل مربوط به آن سبک هم، بر چیدمان منزل موثر است.

منزل به مانند بوم سفید نقاشی است و ما خالق زیباترین نقاشی ها بر روی این بوم خواهیم بود. اولین اقدام در چیدمان منزل انتخاب سبک مورد نظر است. سبک های مختلفی مثل مدرن، کلاسیک، روستیک، بوهو، صنعتی، یا ترکیبی می توانیم انتخاب کنیم. در ابتدا باید ببینیم که با توجه به سلیقه و علاقه خودمان، خانه ای کلاسیک و مجلل به همراه مبلمان سلطنتی مورد نظرمان است، یا خانه ای مینیمال و مدرن می خواهیم. به دنبال انتخاب نوع چیدمان منزل، سبک دکوراسیون را هم انتخاب می نماییم. می توانید ترکیبی از سبک مدرن و کلاسیک را برای چیدمان انتخاب کنید و شاهد ایجاد فضایی زیبا و چشم نواز باشید.

 

 

چیدمان منزل

 

انواع دکوراسیون منزل:

در چیدمان منزل، انتخاب یک سبک باعث برقرار شدن ارتباط و هماهنگی بین فضاهای مختلف می شود و یک کلیت منسجم شکل می گیرد. حالا با خلاقیتمان در بخش های مختلف تاچ رنگی یکسانی را استفاده می کنیم.

به طور کلی مهمترین بخش هایی که در خانه به طراحی و چیدمان نیاز دارند عبارتند از:

آشپزخانه، پذیرایی و نشیمن، سرویس بهداشتی و حمام، اتاق خواب

 

چیدمان آشپزخانه:

چیدمان آشپزخانه از سخت ترین بخش ها در منزل می باشد، زیرا باید کلیه لوازم آشپزخانه را به همراه وسایل برقی در کنار یکدیگر جا بدهید. از مهمترین نکاتی که باید در چیدمان آشپزخانه لحاظ کنیم قرارگیری یخچال فریزر، سینک و اجاق گاز است، که باید به شکل مثلث نسبت به هم در آشپزخانه قرار بگیرند. بنابراین یخچال را نزدیک به ورودی قرار دهید، فضایی که درکنار اجاق گاز و سینک است را شلوغ نکنید و ترجیحا خلوت نگه دارید.

برای چیدمان وسایل برقی می توانید بعضی از پرکاربردترین ها را روی کانتر گذاشته و بعضی دیگر را داخل کابینت قرار دهید. برای نظم بیشتر و دسترسی بهتر به وسایل حتما از نظم دهنده در آشپزخانه استفاده کنید.

 

چیدمان آشپزخانه

 

چیدمان پذیرایی و نشیمن:

امروزه در بیشتر خانه های آپارتمانی پذیرایی و نشیمن یا با هم ادغام شده و یا درکنار یکدیگر قرار دارند. به این ترتیب اگر به قدر کافی فضا دارید و می توانید پذیرایی و نشیمن را جدا کنید، با قرار دادن دو دست مبلمان که در زوایای متفاوت باشند می توانید فضا را تفکیک بنمایید. برای پذیرایی حتما از آینه و کنسول که نقطه عطف پذیرایی محسوب می شوند استفاده کنید. آینه و کنسول در طرز قرارگرفتن مبلمان تاثیر بسزایی دارد، اما کنسول دیواری بهتر است که در نشیمن قرار داده شود. برای چیدمان بهتر پذیرایی، باید حدود بیست سانتی متر از قسمت جلویی مبلمان بر روی فرش قرار بگیرد. پذیرایی فضای بسیار مناسبی برای قرار دادن گرامافون نیز هست. اگر گوشه ای از پذیرایی شما خالی است، گرامافون را در آنجا قرار دهید تا به زیبایی هرچه تمام تر آن فضا را پر کنید. اما اگر پذیرایی شما کوچک است اصلا به فکر خرید و جای دادن گرامافون در آن نباشید.

 

چیدمان پذیرایی و نشیمن

 

چیدمان سرویس بهداشتی و حمام:

در چیدمان منزل، از جمله فضاهایی که وسایل کمتری در آن قرار می گیرد سرویس بهداشتی و حمام است. برای ایجاد دکوراسیونی زیبا در سرویس بهداشتی، می توانید یک آینه شیک انتخاب نموده و اکسسوری های کوچک استفاده کنید. استفاده از نورپردازی های شیک در این فضا می تواند به زیبایی هرچه بیشتر این فضا کمک کند.

 

چیدمان اتاق خواب:

ابعاد و اندازه در چیدمان اتاق خواب به مانند فضاهای دیگر منزل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. محور اصلی دکوراسیون اتاق خواب، تخت خواب و ست اتاق خواب می باشد. اگر اتاق خواب شما کوچک است، می توانید از یک تختخواب کوچک استفاده کنید و از خرید سایر اجزایی که در ست اتاق خواب هستند صرف نظر نمایید.

تختخواب را در کنار دیوار اصلی قرار دهید به طوریکه سه الی پنج سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد، بخش بالایی تخت هم به دیوار بچسبد. در کنار پنجره تختخوابتان را قرار ندهید، همچنین درمقابلش میز آرایشی که آینه رویش قراردارد نگذارید. در بالای تختخواب هم بهتر است که آینه نصب نکنید. اگر سرویس خوابتان کمد دارد، آن را در جایی بگذارید که به راحتی باز و بسته شود، کمد را نزدیک تختخواب قرار ندهید.

 

چیدمان اتاق خواب

 

دکوراسیون خانه های کوچک:

با وجود اینکه در چیدمان خانه های کوچک با محدودیت بسیاری مواجه هستیم، اما در صورت انتخابی درست برای چیدمان می توانیم فضایی گرم و صمیمی را ایجاد نماییم. بهتر است مبلمان هایی با ابعاد کوچک انتخاب کنیم و از تعداد کمتری مبلمان استفاده کنیم. وسایل دکوری را روی زمین قرار ندهیم و برای قرار دادن اکسسوری ها شلف تهیه کنیم. به طور کلی باید در چیدمان خانه های کوچک به ابعاد وسایلمان توجه کنیم، ترجیحا از وسایلی که ابعاد کوچکتری دارند استفاده کنیم تا از فضای بیشتری بهره ببریم. مثلا می توانیم از کنسول دیواری به جای کنسول پایه دار استفاده کنیم و آن را در قسمت ورودی خانه، یا در قسمت نشیمن نصب کنیم. زیرا آینه به بزرگ نمایی خانه های کوچک کمک شایانی می نماید.

 

دکوراسیون خانه های بزرگ:

در چیدمان خانه های بزرگ باید اصول و قواعد خاص این منازل را اجرا نماییم. برای پر کردن این خانه ها نیاز به وسایل بیشتری خواهیم داشت، ضمنا باید بین بخش های مختلف خانه هم هماهنگی و تناسب برقرار کنیم. نوع قرار گرفتن فضاها و پلان معماری خانه، از عوامل بسیار موثر در چیدمان خانه های بزرگ محسوب می شود. در صورتی که آشپزخانه و پذیرایی با هم در ارتباط باشند و نسبت به هم دید کاملی داشته باشند، باید به هماهنگی و تناسب این دو فضا با هم توجه کنیم. اگر نشیمن و پذیرایی به هم پیوسته هستند، با روش های خلاقانه و چیدمان خاص می توانیم آنها را از هم جدا کرده و ضمن برقراری نظم، محیطی زیبا و جذاب را خلق نماییم.

 

توصیه های کاربردی چیدمان منزل

 

توصیه های کاربردی برای چیدمان منزل:

به طور کلی تمامی جزئیات دکوراسیون منزل در کنار یکدیگر، تشکیل یک کلیت واحد را می دهد. فرم وسایل خانه، شکلشان، نوع چیدمانشان در دکوراسیون منزل تاثیر بسزایی دارد. برای داشتن منازلی زیبا فقط کافی است با عمل کردن به نکات حرفه ای، به چیدمانی جذاب و چشم نواز در منازل خود برسیم.

برای خرید وسایل منزل به ابعاد و اندازه آنها با توجه به کوچکی و بزرگی خانه تان توجه کنید. ممکن است وسایلی که در مغازه خوب به نظر می آید با ابعاد خانه شما هماهنگ نباشد و هیچ گونه جذابیتی را در منزلتان ایجاد نکند.

می توانیم برای زیبایی هرچه بیشتر دیوارها، از قاب عکس یا تابلو نقاشی استفاده کنیم. چند تابلوی کوچک که در کنار یکدیگر قرار دارند را به جای یک تابلوی بزرگ قرار دهیم. تابلوها را خیلی بالا نصب نکنیم تا در دید باشد.

تابلوها را به دیوار بالای تختخواب یا دیوار بالای کاناپه در پذیرایی بزنیم، یا در راهرو منزل نصب کنیم. البته برای انتخاب تابلو باید به اندازه مبلمان، ابعاد تابلو و ابعاد دیوار توجه شود.

قسمتی از خانه را به گل و گیاه آپارتمانی اختصاص دهید، مثلا پشت پنجره میزی گذاشته و رویش گلدان های زیبا قرار دهید. گل و گیاه آپارتمانی را در مسیر رفت و آمد نگذارید، آنها را در بخشی از منزل که نورگیر است قرار دهید.

اگر هم در منزلتان نور مورد نیاز برای نگهداری گلهای طبیعی ندارید، می توانید گلهای مصنوعی را جایگزین کنید تا حس زندگی را به خانه تان آورده باشید.

برای روی میز تلویزیون به خلوتی و ساده بودن وسایل دکوری توجه کنیم.

 

 

ابعاد وسایل دکوری که روی میز تلویزیون یا شلف قرار می دهیم، بهتر است با هم متفاوت باشند تا تنوع لازم ایجاد شود.

بر روی کانتر آشپزخانه وسایل دکوری و تزئینی زیادی قرار ندهیم، زیرا کانتر نمای بیرونی آشپزخانه است. برای اینکه از خلوتی و سادگی در بیاید، همچنین دکور و زیبایی آشپزخانه بیشتر به چشم بیاید، کافی است که یک گیاه آپارتمانی کوچک روی آن بگذاریم.

برای دیوارهای پشت اجاق گاز و سینک ظرفشویی از کاشی های زیبا استفاده کنید، یا با کمک برچسب های کاشی رنگی در محیط آشپزخانه تفاوت ایجاد کنید و به زیبایی اش بیافزایید.

با نورپردازی مناسب خانه، می توانیم جلوه محیط را بیشتر کنیم. برای بالای میز غذا خوری می توانیم از چندین منبع نور استفاده کنیم، با این کار محیط نورانی تر شده و جلوه خاصی به میز غذا خوری می بخشد.

مبلمان پذیرایی و نشیمن را در مسیر عبور و مرور افراد قرار نداده، همچنین فاصله ی استاندارد را بین مبلمان تا تلویزیون رعایت کنیم.

اگر فقط به سلیقه خودتان اکتفا نکرده و اصول چیدمان را هم در نظر بگیرید، با یک چیدمان کاربردی، زیبایی را برای منازل خود به ارمغان خواهید آورد.

چیدمان منزل ازجمله موضوعاتی است که به دلیل تغییرات مداوم، پایانی نداشته و همواره ایده های نو و جدیدی در این عرصه مطرح می شود. تغییر دکوراسیون و چیدمان منزل به هیچ وجه به هزینه های بالا نیاز ندارد، فقط با اندکی خلاقیت می توانید بهترین دیزاین را برای منازل خود خلق کنید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا