دانستنی های ملکی

همه چیز درباره اتحادیه مشاورین املاک تهران

 

اتحادیه مشاورین املاک تهران

 

اتحادیه مشاورین املاک تهران در سایت رسمی خود (http://amlaktehran.org/About/about) اعلام کرده اند که در سال ۱۳۴۱ با توجه به بافت شهر و فرهنگ شهر نشینی نیاز به تشکیل این اتحادیه حس شده است و برای پاسخگویی که به درخواست های جدید در زمینه املاک که از سوی واحدهای مشاورین املاک صادر می شده ، اقدام به تشکیل این اتحادیه گرفته شده است و نخستین تشکل صنفی املاک در سال ۱۳۴۳ و در چهار راه ولیعصر «عج» کار خود را آغاز کرده است. در سال ۱۳۷۸ اتحادیه مشاورین املاک تهران با مشکلات عدیده زیادی از قبیل بدهی به مدیریت جدید این اتحادیه تحویل داده شد و با رفع مشکلات موجود در اتحادیه مشاورین املاک تهران شکل جدیدی به آن داده و با جدیت بیشتر به این کار پرداختند و همچنان هم به کار خود ادامه می دهند.اتحادیه مشاورین املاک تهران یک تشکل غیر دولتی می باشد و بودجه ای از سمت دولت برای انجام فعالیت های خود دریافت نکرده است. اتحادیه مشاورین املاک تهران برای انجام قانونی معاملات مسکن با بررسی مدارک و واحد های صنفی املاک در صورت تائید اقدام به پروانه کسب می کند که این پروانه حاکی از تائید اتحادیه مشاورین املاک تهران برای اقدام به مشاوره با آن مشاوره املاک می باشد. اتحادیه مشاورین املاک تهران بر پایه دستورالعملی که از سمت وزارت بازرگانی صادر شده است، وظیفه دارد که برای واحد هایی که هم ردیف شغلی هستند پروانه صادر کند و وظیفه اصلی اتحادیه مشاورین املاک تهران ایجاد هماهنگی های لازم بین اعضاء اتحادیه و دولت می باشد. البته صدور پروانه عضویت در اتحادیه مشاورین املاک تهران لازمه برخورداری از یک سری شروط می باشد، این شروط از این قرار هستند:

طبق قانون ۱۲ قانون نظام صنفی کشور، تمامی واحدهای صنفی موظف هستند قبل از تاسیس و شروع به کار نسبت به دریافت پروانه از اتحادیه مربوط به خود اقدام به دریافت پروانه کسب کنند.

و اما مدارک مورد نیاز جهت دریافت پروانه کسب از اتحادیه مشاورین املاک تهران به این ترتیب می باشد که طبق قانون ۸۰ قانون نظام صنفی بایستی اشخاصی که قصد دریافت این پروانه را دارند برای واحد صنفی خود سند اجاری، اداری و کارگاهی داشته باشند و اتحادیه مشاورین املاک تهران صرفاَ به افراد دارای این اسناد امکان صدور پروانه را دارند. در جای دیگر عنوان شده است که اگر پایان کار و یا عوارض پروانه ساخت وجود نداشته باشد اتحادیه مشاورین املاک تهران می تواند عوارض کسب و پیشه ای که شهرداری از آن ها گرفته است را مورد استناد قرار داده و به آن ها پروانه کسب دهیم و هدف از این کار صرفاَ ایجاد اشتغال است. از طرفی امکان صدور پروانه به اشخاصی که اجاره نامه دارند نیز وجود دارد چرا که شخصی که به عنوان صاحب خانه اجاره نامه مشاور املاک را امضاء کرده است رضایت خود مبنی بر انجام فعالیت ایشان را صادر کرده است. از جمله مدارک دیگری که برای صدور پروانه کسب توسط اتحادیه مشاورین املاک تهران الزامی است این موارد هستند: فتوکپی شناسنامه و شانزده قطعه عکس و حق عضویت که مبلغی برابر دویست هزار تومان می باشد و این مبلغ صرف رفع نیازهای اتحادیه مشاورین املاک تهران دریافت می گردد. افرادی که متقاضی انجام فعالیت های مشاوره ای در زمینه املاک هستند بایستی عدم اعتیاد خود را به این اتحادیه ثابت کنند. بعد از دریافت تمامی این مدارک، این مدارک را به اداره ثبت اسناد کشور تسلیم می شود تا بعد از آزمون ثبت در صورت صلاحدید پروانه کسب صادر شود. سامان ۷۲۴ به عنوان دوست و مشاور شما در زمینه املاک تمامی این پیچ و خم ها را طی کرده تا با علم بر املاک در تمامی معاملات در کنار شما باشد تا نهایت رضایت را از انجام معاملات ملکی خود داشته باشید. 

هدف از تشکیل اتحادیه مشاورین املاک تهران

به طور کلی هدف از تشکیل اتحادیه مشاورین املاک تهران را می توان پاسخ گویی به نیازهای جدید مشاورین املاک با توجه به اوضاع اقتصادی متغیر و هم رای بودن اصناف از طریق قانون گذاری صنفی برای نتیجه گیری عادلانه و متمرکز سازی تصمیم گیری های در زمینه صنفی املاک در زیر چتر قانون می باشد. به طور قطع در همه اصناف نیاز به یک اتحادیه برای تصمیم گیری نهایی و حل و فصل امور در زیر سایه قانون نیاز است و صنف املاک هم از این قاعده مستثنی نیست. ممکن است مشکلاتی از سمت هر یک از طرفین معاملات مسکن بیان شود که نیاز به حل و فصل داشته باشد که در گام اولیه این مشورت با اتحادیه مشاورین املاک تهران انجام شده و در صورتی که مشکل همچنان باقی باشد به مراجع قانونی برای رفع مشکل اطلاع داده خواهد شد.

 

توصیه رئیس اتحادیه مشاورین املاک در راستای انجام معاملات ملکی موفق

از جمله وظایف دیگر اتحادیه مشاورین املاک تهران کمک به طرفین معامله و در اطلاع رسانی به آنان به منظور انجام معاملات موفق می باشد تا هم موجب جلب رضایت آنان شود و هم از مشکلات احتمالی جلوگیری کند. در همین راستا رئیس اتحادیه مشاورین املاک تهران رعایت چهار نکته را برای داشتن معامله موفق ملکی ضروری دانسته است. این چهار نکته عبارتند از: « طمع نکنیم، نخوانده امضاء نکنیم، رو در بایستی نداشته باشیم و بدون مشاوره متخصص به مکانی برای خرید نرویم»

این روزها بازار املاک داغ است چرا که سود حاصل از معاملات ملکی با هیچ یک از معاملات دیگر قابل مقایسه نیست. مشاورین املاک قلابی زیادی هستند که صرفاَ به دنبال منافع خود می باشند. در این میان سامان ۷۲۴ به عنوان دوست و مشاور شما در زمینه املاک تمامی سعی خود را کرده است تا با تکمیل بانک اطلاعاتی خود علاوه بر این که گزینه های متعدد را در اختیار شما قرار دهد تا دست شما برای انتخاب باز باشد، با مشاوره تخصصی خود شما را نسبت به تمام زوایای معامله آگاه سازد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا