سبک زندگی

چگونه در اجاره ملک حرفه ای باشیم ؟

 

شاید بازار به هم ریخته ی این روز های مسکن در ایران خصوصاً شهر های بزرگ به نوعی دست مستاجران را در انتخاب مسکن مورد نظر و مطلوب بسته باشد؛ اما باز هم می توان در این فضای پر تنش مسکن که ظاهراً تمامی ندارد به نوعی در جست و جوی مسکن مطلوب خود باشیم و با اندک شانسی اجاره ملک مناسبی داشته باشیم.

اجاره ملک و یا بهتر بگوییم یک آپارتمان در فضا های شهری اگر چه حساسیت ‌هایی خرید ملک را ندارد اما به اندازه ی خود، ما را درگیر ماجرا های بسیاری خواهد کرد. شما وقتی ملکی را که مناسب نیست تحت اجاره در می آورید، به نوعی خود را به مدت حداقل یک سال درگیر شرایط نامطلوب آن ملک خواهید کرد. از طرفی اگر در پایان همان یک سال نتوانید خودتان را از شر آن ملک نامطلوب خلاص کنید، درگیری‌ های شما ادامه خواهد داشت. پس بهتر است که از همان ابتدا با چشمانی بازتر و ذهنی آگاه تر و تحقیقی بیشتر به سمت و سوی اجاره آپارتمان بروید و از یک سال تا چند سال با خیالی آسوده ‌تر زندگی را به پیش برانید. در ادامه با ما همراه باشید تا به نوعی با برخی نکات اساسی در زمینه ی تشخیص یک ملک مناسب آشنا بشویم.

 

نکاتی که باید در اجاره ملک در نظر داشته باشید

در یک نگاه کلی ملک مناسب،  جایی است که در دل بانوی خانه نشسته باشد. فضایی که بانو در آن احساس آرامش خواهد داشت می‌ تواند ملک مناسب شما به جهت اجاره باشد؛ اما دنیای پر التهاب امروزی خیلی هم اجازه به آسایش و راحتی بانوی خانه ها نمی دهد. در دنیای امروز فاکتور های دیگری نیز وارد این ماجرا شده اند. موضوعاتی مانند میزان نرخ اجاره بها، موقعیت مکانی، سطح دسترسی به امکانات شهری و… .

 

 • ملک مناسب برای اجاره، ملکی است که همراه با صاحب خانه نباشد. این شاید اولین و دم دست ترین نکته در اجاره آپارتمان باشد؛ اما همین نکته ی ساده می تواند قیمت اجاره بها را اندکی جا به جا کند. اجاره ی ملک در حالتی که فاقد صاحب خانه است می تواند استقلال عمل بسیار بالایی را برای مستاجر به ارمغان بیاورد.

 

 • سعی کنید منزلی را اجاره کنید که در زمان بازدید شما، خالی از سکنه باشد. در این حالت به خوبی می توانید از تمامی جزئیات، معایب و حتی خرابی های خانه آگاه شوید و از طرفی در زمان اسباب کشی نیز این موضوع می تواند مشکلات بسیاری را مرتفع سازد. از طرفی خالی بودن خانه در زمان اجاره ملک می تواند نشان کاملی از اندازه ی درست ملک باشد.

 

 • در ایمنی ساختمان دقت کافی را داشته باشید. به هر حال شما قصد زندگی در آن ساختمان را خواهید داشت. پس باید از لحاظ شرایط ایمنی، اطمینان کافی کسب کرده باشید. استحکام ساختمان، ترک های موجود در دیوار ها، شرایط آسانسور، وجود پله ی فرار در ساختمان های بلند مرتبه و… این نکته را هرگز شوخی نگیرید. اجاره ملک بدون در نظر گرفتن جزئیات ایمنی بنا، تبعات مستقیم برای خودتان خواهد داشت.

 

 • محله ی ملک مورد اجاره را از یاد نبرید. بروید و در خیابان ‌های اطراف قدمی بزنید. از امکانات شهری در محل مورد نظر اطلاع کسب کنید. شلوغی در ساعات مختلف روز و حتی جهت خیابان ها را در نظر بگیرید. خانه ای اجاره نکنید که بعد ها در زمان دسترسی به محل کارتان دچار مشکلات جدی بشوید. اجاره ملک در محله های قدیمی و یا دوردست و حتی جرم خیز به راحتی می تواند آرامش زندگی شما را تحت تاثیر بگذارد.

 

 

 

 • سعی کنید در روز های منتهی به عقد قرارداد، در ساعات مختلف روز سری به خانه ی مورد نظر بزنید. به این ترتیب احتمال آنکه در جریان خلق و خوی همسایه ‌ها قرار بگیرید بسیار زیاد است. اجاره ملک بدون در نظر گرفتن اخلاقیات همسایه ها نمی تواند چندان عمل معقولی باشد.

 

 • اگر ملک مورد اجاره همراه با صاحب خانه است بهتر است در مورد اخلاقیات صاحب خانه نیز اندکی پرس و جو داشته باشید. در اجاره آپارتمان صاحب خانه ی بداخلاق و یا حساس و شاید هم سختگیر به آسانی نظم زندگی شما را به هم خواهد ریخت.

 

 • بهتر است ملک مورد اجاره دارای کنتور های مجزای آب و گاز و برق باشد. به این ترتیب به راحتی می توانید در تمامی هزینه های ساختمان شفاف باشید و بدون هیچ گونه تنشی از اجاره ملک مورد نظر لذت ببرید.

 

 • بهتر است خانه ای را اجاره کنید که از سیستم سرمایشی و گرمایشی مستقل بهره می ‌برد. در این حالت کنترل شخصی بر این المان ها خواهید داشت. این نکته بیشتر در اجاره ملک همراه با صاحب خانه دیده می شود. فرض کنید در گرمای تابستان نتوانید کنترلی بر کولر خانه داشته باشید. چه عذابی بالاتر از این!!!

 

 • اگر به دنبال آسایش بیشتری هستید، به سراغ آپارتمان های تک واحدی بروید. مطمئناً هزینه ی بیشتری خواهید کرد؛ اما انتظار آسایش بیشتری هم خواهید داشت.

 

 • حتماً امکان دسترسی آسان و حتی المقدور نوع دسترسی به محل کار و یا مدرسه ی فرزندان خود را بررسی کنید. نزدیکی به مدرسه ی فرزندان می تواند در کاهش هزینه های جاری زندگی شما بسیار تاثیرگذار باشد.

 

 • از اجاره ی واحد هایی که اتاقک آسانسور در داخل واحد طراحی شده است، اجتناب کنید. چرا که صدای رفت و آمد آسانسور حتما شما را آزار خواهد داد. در هر آپارتمانی به راحتی می توان متوجه ی این مسئله شد، به شرط آنکه دقت لازم را اعمال نمایید.

 

 • در انتخاب منزل با‌ نقشه ی مناسب کوشا باشید. دست شما در اجاره ی ملک باز است. پس بهتر است به سراغ خانه های خوش نقشه بروید. اجاره ملک با نقشه ای که مناسب نیست تنها نظم زندگی شما را به هم خواهد ریخت.

 

 • نورگیر بودن خانه، خصوصا نورگیر بودن آشپزخانه را حتما در نظر داشته باشید. بهتر است در هنگامه ی روز، حتی الامکان در هنگام ظهر از خانه بازدیدی داشته باشید.

 

 • متراژ آشپزخانه را با توجه به تجهیزاتی که دارید تخمین بزنید. کاملا مطمئن شوید که کلیه ی تجهیزات شما در خانه ‌ای که اجاره می کنید قرار می گیرد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا